Mutlu Bir Gün İçin Önemli Sırlar

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
Kullanıcı avatarı
Bronzat

Mutlu Bir Gün İçin Önemli Sırlar

Mesaj gönderen Bronzat »

< Nedir bu asık yüz, neden homurtular içindesiniz. Bir türlü mutlu olamıyorsunuz.. “İşte berbat bir gün daha.” yakınmalarıyla yataktan kalkıyorsunuz. Oysa güne daha iyi başlamak da mümkün. Bir gün, nasıl başlarsa öyle gider! Uzmanların bu alandaki önerilerine kulak vermek lazım... İşte size bir güne güçlü ve moralle başlamak için ipuçları. Yonca Çelik

Güne nasıl başlarsanız bütün gününüz öyle geçecektir. O yüzden günü moralle başlamak çok önemlidir. Birçok insan homur homur yataktan kalkar ve bütün gün de o homurtularıyla kendisini olduğu kadar çevresini de rahatsız eder. Yatakta gözünüzü açtığınız andan itibaren günü yapılandırmak sizin elinizde. Mutlu, başarılı, insan ilişkilerinde doyurucu bir güne merhaba demek için bazı yöntemleri yaşama geçirmeniz gerekiyor. İşte mutlu bir gün için size bazı önemli sırlar:

< Sabah henüz yataktan kalkmadan (uyandığınız an) dudaklarınıza bir gülümseme gönderin.

< Her gün kendiniz için olumlu onaylamalarla uyanmayı alışkanlık haline getirmeye gayret gösterin. Örneğin şöyle söyleyebilirsiniz: “Bugünüm aydın olsun. Bugün evrenin bana vereceği tüm güzel mucizeleri kabul ediyorum.”

< Pencerenin önüne gelin ve dışarıya (doğaya bakarak) nefes alıp vermeye başlayın. Bu “nefes egzersizleri”ni, nefesinizi izleyerek gerçekleştirin. Bunu birkaç kez tekrarlayın.

< Sabahleyin eğer kendinizi çok ağır ve hareket edemeyecek kadar yorgun hissediyorsanız mutlaka egzersizle başlayın güne. Ya da enerjinizi sağlamak için bol vitaminli bir kahvaltı hazırlayın. Güne enerjik başlarsanız bütün gün öyle geçer. Bunu için şu sözü aklınızdan geçirin: “Hiç kimse içindeki coşkuyu kaybetmiş bir insan kadar yaşlı olamaz!”

< Beş veya on dakika denizi ya da yeşil bir alanı seyredin. Bu ortamda varlığınızı fark edin. Sahip olduklarınız için evrene (Örneğin sevdiğiniz işte çalıştığınız için ya da sağlıklı olduğunuzdan dolayı) teşekkür edin.

< Her şeyle ama her şeyle bağ kurmaya çalışın; çiçekle, ağaçla, hayvanlarla, cansız varlıklarla... Onlarla aranızdaki bağ günü mutlu geçirmeniz için size enerji sağlayacaktır. Örneğin işe giderken yolunuzun kenarındaki çiçekleri mutlaka “görün” varlıklarından dolayı mutlu olduğunuzu düşünün. Çiçeklerle kurulan bağ çok önemlidir. Yaşam bize bizim ona sunduğumuz kadar artı (+) veya eksi (-) frekans sunar.
< Her gün birisi ya da bir şey için iyi olduğuna inandığınız bir davranışta bulunun. Örneğin “Seni seviyorum.” deyin ya da ona çiçek alın. İhtiyacı olan birine iyilik yapın. Ancak asla “Ben yaptım”, “Ben gittim!”, “Ben hallettim!” gibi sözleri kullanmayın.

< Sabahleyin evde ve işte karşılaştığınız insanlara gülümsemeye çalışın. Bu sizin için zorsa kendinizi zorlayın. Çünkü bedenin de buna ihtiyacı var. Gülümsediğiniz zaman kendinizi daha iyi hissedeceğinizi biliyor musunuz? Ancak gülümsemenize canlılık katın, gözlerinizle de gülümsemeye çalışın. Bunun aksine kaşlarınızı çattığınız zaman da olumsuz duygularla örülü bir çemberin bedeninizi saracağını.
< Miş gibi oyununu oynayın ve “Bugün mutluyum.” deyin. Mutluymuş gibi davranırsanız mutlu olmanızı sağlayacak ruhsal durumu davet eder ve bunun sonunda gerçekten mutlu olursunuz.

< Okuduğunuz gazeteyi düşünün. Olumsuz haberlere içiniz kararmıyor mu? Sabah ilk karşılaştığınız insanlara yönelik olarak kendinizle ilgili “olumlu haberler” yayınlayın! Unutmayın, iş yerinizde ve çevrenizdeki insanlar bu “haberlere” göre sizin hakkınızda fikir sahibi olacaktır. Örneğin “Bugün kendimi harika hissediyorum.” deyin. Her firsatta bunu tekrarlayın. Kendinizi gerçekten iyi hissetmeye başladığınızı göreceksiniz.

< O günün kötü geçeceğine dair bir düşünce zihninizde belirdiyse bunu derhal uzaklaştırın düşüncelerinizden. Örneğin “İşe gidiyorum, müdürümün o berbat yüzünü göreceğim yine.” diye düşünmek yerine, “İyi ki bir işim var, sorunlarımı paylaşacağım bir iş arkadaşına sahibim.” diye düşünün. Uzmanlar, bu tür olumlu sözlerin yolda yürürken ya da gün boyunca dönem dönem tekrarlanmasını öneriyorlar.

< İşinizde veya çevrenizdeki insanlara daha farklı bakmayı deneyin. Örneğin insanlara “değer katma”yı düşündünüz mü? “Yardımcılarımın değerine değer katmak için ne yapabilirim?” diye kafa yorun. Onların daha verimli olmalarını sağlamak için ne yapabileceğinizi düşünün. Unutmayın bir insanın iyi yanını ortaya çıkarmak için önce onun en iyi yanını hayalinizde canlandırmaya çalışın.

< Eğer zorlu bir günü başlayacaksanız (Önemli toplantı, sınav veya konuk ağırlama gibi) hayal gücünüzü devreye sokun. İmgelemeniz, bedeninizin davranışlarını inanılmaz ölçüde belirler. Kendinizi zihninizin gözüyle resmedin. O gün, nasıl olmak ve nasıl görünmek istiyorsanız öyle olun. “Güçlü, güvenli ve dinlenmiş...” Bu olumlu imgenizin nasıl eksiksiz gerçekleştiğine siz bile inanamayacaksınız. Eğer günlük işleri iyi gidiyormuş gibi zihnimizde canlandırırsak işler inanın ki iyi gidecektir!
< Kendinizi sevmiyorsanız o gününüz iyi geçmeyecektir. Kendinizden nefret etmekten vazgeçin. Kendinizi küçük görmeyi bırakın. Kollarınız kendinize dolayıp, “Her şeyin güzel, saçların, dökülüyor olabilir ama sahip olduğum tek şey sensin.” deyin. İnsan zayıf yanlarıyla da insandır. Güçsüzlüklerinizle barış yaptığınız zaman her şey daha kolaylaşacaktır.

Kaynak: www.kadinvizyon.com
Misanthrope

Re: Mutlu Bir Gün İçin Önemli Sırlar

Mesaj gönderen Misanthrope »

mutluluk içimizde [smilie=unsure.gif] [smilie=mda.gif]
Kullanıcı avatarı
sıkıfobik

Mesaj gönderen sıkıfobik »

Misanthrope yazdı:mutluluk içimizde [smilie=unsure.gif] [smilie=mda.gif]
:D cy
paint it black

Mesaj gönderen paint it black »

evrene teşekkür etmek mi
Kullanıcı avatarı
sıkıfobik

Sabah henüz yataktan kalkmadan (uyandığınız an) dudaklarınıza bir gülümseme gönderin.

Ne gülüyon lan diye küfür ederim ben kendi kendime.. bende yaramaz bunlar. :D
Kullanıcı avatarı
Bronzat

Mesaj gönderen Bronzat »

sıkıfobik yazdı:Sabah henüz yataktan kalkmadan (uyandığınız an) dudaklarınıza bir gülümseme gönderin.

hiç gülesim yoktu beni güldürdün ya helal olsun :)))
peki sana ne yarar dostum nasıl bi gaz vermek sana :)))
bu gazlar nedir anlmıyorum bize yaraamıyor:)
ama makalenin sonu güzeldi kişinin kendine sarılması:))

saygılarımla sıkı arkadaşım:)
Kullanıcı avatarı
Ricardus

Mesaj gönderen Ricardus »

bence komik bir hippi yazısı olmuş.
kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum...
Kullanıcı avatarı
AYTUTKUNU

Mesaj gönderen AYTUTKUNU »

REDD-MUTLU OLMAK İÇİN
Kapıyı aralayıp onu gördüm
Bir başkasıyla yatağımda
Son sözleri hala kulağımda
Bu ilk kez değildi dedi bana

Dokunup hissettiğim kadını
Bana aitmiş sanarken
Artık bildiğim tek bişey vardı
Acıydı dünyanın diğer adı

Mutlu olmak için
Sevmek için
Görme, işitme

Mutlu olmak için
Sevmek için
Bilme, çok düşünme

Ceketi alıp sokakta kayboldum
Artık yalnız bir adamdım
Yoldan bir taksi çevirdim
Köprüye vardığımda trafik tıkandı

Her yerde kameralar vardı
Biri atlıyordu belli ki
Onu izlerken farkettim ki
Hayatta kalmak kafiydi

Mutlu olmak için
Sevmek için
Görme, işitme

Mutlu olmak için
Sevmek için
Bilme, hissetme (çok düşünme)

sadece başlığı görünce bu şarkı geldi aklıma arkadaşlar,severim bu kerataları.
O zaman bu zamandır dostlar ne ister neyi özleriz
Denizini arıyan akarsulara benzeriz
Pencereler bırak açık kalsın geceleri yağmurlar yağsın
Günebakan düşlerimiz yağmur sesiyle çoğalsın
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

hiç gülesim yoktu
bu makaleyi okumuş özümsemiş vede bizlere şiddetle tavsiye eden biri olarak mı? cık cık cık:)
saka saka
Kullanıcı avatarı
athena

Mesaj gönderen athena »

O gün için yapacağım dediğin şeylerin çoğunluğunu yapabilmek [smilie=beach.gif]
insanlar hayal ettiği müddetce yaşar...
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

mutluluğu bilirsin mutsuzluğu bana sor

uykusuz gecelerin sabahını bana sor
yarım kalan aşkımın acısını bana sor
yıkılan yuvaların sonu gelmez yolların
yaşanmamış yılların eyvahını bana sor
bana sor yalnızlığı ayrılığı bana sor
karşılıksız sevginin, vefasız sevginin,
bomboş kalan bir elin acısını bana sor

mutluluğu bilirsin mutsuzluğu bana sor :(
..............Resim.................~~Resim
Kullanıcı avatarı
cerulean

Mesaj gönderen cerulean »

athena yazdı:O gün için yapacağım dediğin şeylerin çoğunluğunu yapabilmek [smilie=beach.gif]
Valla dediğine aynen katılıyorum ben de her sabah bugün işlerimi yapacağım diyorum fakat her nasılsa her gün kendimi oyalayıp tembelliğe vuruyorum sonra da her gece neyse yarın hallederim diyorum :( tembellik çok kötü birşi
) O (
Kullanıcı avatarı
öfkeli

Mesaj gönderen öfkeli »

sıkıfobik yazdı:Sabah henüz yataktan kalkmadan (uyandığınız an) dudaklarınıza bir gülümseme gönderin.

Al benden de o kadar [smilie=derisive.gif]
Biliyorum benim dışımda gelişen bir olay ama ben sabah kalktığımda eğer yağmur yağıyorsa çok mutlu ve enerjik oluyorum. Ben zaten yağmuru çok seviyorum.
Karar : Toplum sağlığını bozma ve insanları hayata karşı soğutma suçlarından tutuklu sanık "Sosyal Fobi" nin İDAMINA!........
Kullanıcı avatarı
sıkıfobik

kafama takıldı aklıma geliyor bu muhabbet her sabah kalkerken gülüyorum :D ama bu muhabbete
Seven_7

Mesaj gönderen Seven_7 »

Ne demeli bende tuttum şu gülme işini hatta abarttım sayılır bastım kahkahayı sabah sabah, bizimkiler ne oluyor lan deyip oda mı bastılar niye durduk yere kahkaha atıyorsun dediler bende hiç ne olacak mutlu bir gün için önemli bir sır dedim :D