Ağır (Majör) Depresyon

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)

Majör Depresyon ile ilgili kaç belirtiyi kendinizde gördünüz

1
1
4%
2
1
4%
3
2
9%
4
5
22%
5
8
35%
6
5
22%
Hiç
1
4%

Toplam oy: 23

var

Ağır (Majör) Depresyon

Mesaj gönderen var »

Majör Depresyon Nedir?

Bir kimseye ağır depresyon tanısı koyabilmek için, aşağıdaki belirtilerden en az dördünün, en az iki haftadır sürüyor olması gerekir:
  1. Uyku bozuklukları sıktır. Uykusuzluk, gece sık sık uykudan uyanma tekrar uykuya dalamama, sabah erken uyanıp tekrar uyuyamama veyafazla uyuma şeklinde olabilir.
  2. Yeme sorunları sıktır. Az yeme ve buna bağlı kilo kaybı veya fazla yemeye bağlı kilo alımı olabilir.
  3. Değersizlik, umutsuzluk ve suçluluk duyguları olur. Hastalar genelde bir işe yaramadıklarını düşünürler. Gelecek ümitsiz ve karanlıktır. Hiçbirşey iyiye gitmeyecektir. Depresyona bağlı oluşan üzüntü ve umutsuzluk o kadar şiddetlidir ki hastalar yaşama olan ilgisini kaybeder, hiçbir şeyden zevk alamaz olur. Cinsel isteksizlik görülür ve hastalar çoğu zaman yataktan çıkmak ve yemek yemek istemezler Hastaların kendini suçlama eğilimi yoğundur. Suçluluk duyguları genelde yersizdir. Örneğin çok eskiden yaşanmış olaylar ve yapılan hatalar tekrar hatırlanır ve bunlara karşı suçluluk duyguları hissedilir. Yahut nedensiz yere bir takım olaylardan kendisinin sorumlu olduğu ve suçun kendisinde olduğu düşünceleri gelişir. Hastalar genelde bu düşüncelerden uzaklaşamadıklarını beyinlerinin sürekli eski hatalarla meşgul olduğunu bunun çok saçma olduğunu bildiklerini ancak düşüncelerini frenleyemediklerini söylerler.
  4. Konsantrasyon güçlüğü, karar verme güçlüğü vardır. İşe veya derse konsantre olmak güçleşmiştir. Örneğin hastalar ders çalışırken bir sayfanın sonuna geldiğinde dalıp gittiğini ve ne okuduğunu anlamamış olduğunu görür aynı sayfayı tekrar tekrar okurlar. En ufak konularda karar verme güçlüğü içinde olduklarını hissederler.
  5. Enerji azlığı, sürekli yorgun hissetme, herşeye karşı isteğini kaybetme, duygusal olarak birşey hissedememe. Genelde sabahları yataktan yorgun kalkılır.Gün boyunca yorgunluk hissi devam eder. Eskiden zevkle yaptıkları işleri yapmak istemez, yalnız kalmayı tercih ederler. Hastalar bazen çocuklarına ve eşlerine karşı birşey hissedemediklerini sanki duygularının öldüğünü söylerler ve bu durumdan dolayı suçluluk duyduklarını ifade ederler.
  6. Ölme isteği olabilir. En hafif şeklinde, hastalar "tanrım canımı al da kurtulayım" diye düşünürler. İntihar düşünceleri veya intihar girişimi olabilir. Çoğu hasta intihar düşüncelerinin yoğun olduğunu ancak dini açıdan intiharın kabul edilemez olduğunu bildikleri için girişimde bulunmadığını ifade eder. Yahut ölürlerse ailelerine zarar vermiş olabilecekleri için yaşamak zorunda olduklarını ifade ederler. İntiharlarından bile suçluluk duyabilecek kimselerdir. Bazıları hangi yolla intihar edeceğinin planlarını yapar. Bazıları da ancak intihar girişiminde bulunduktan sonra tedaviye gelir.
Bu hastalığa bağlı ortaya çıkan belirtiler genelde başka hastalıkları akla getirir ve çoğu kişi bu belirtilerin depresyona bağlı olarak ta oluşabileceğini düşünmez. Sıklıkla bu hastalar psikiyatri dışında doktorlara başvururlar veya kendi başlarına tedavi etmeye çalışırlar. Psikiyatriye başvuran hastaların çoğu başka bölümlerde çalışan hekimler tarafından bize yönlendirilmiştir. Çoğu hastada diğer hekimler tarafından psikiyatriye yönlendirildikleri için öfkelidir. Bazıları toplumsal baskıdan çekinip gelmek istemez, gelenler de bir an önce işini bitirip gitmek ister.

Ancak çağımızın en sık görülen hastalıklarından biri olan ve tedavi edilmediği taktirde ölümle sonuçlanabilen bu hastalığın tedavisi için uzmana başvurmak şarttır. Uygun tedavi edildiği taktirde tamamiyle düzelen bu hastalık uzun sürdüğü taktirde kişinin aile, iş ve sosyal uyumunu bozmakta kişinin evliliğinin yıkılmasına, işinden ayrılmaya, arkadaş ilişkilerinin bozulmasına yol açabilmektedir. Son yıllarda üzerinde durulan bir başka konuda depresyon geçirmekte olan anne ve babaların çocuklarının bundan nasıl etkilendiğidir. Yapılan araştırmalar bu çocuklarda küçük yaşlarda kaygıda artma olduğunu, ergenlik döneminde olan kız çocuklarında görülen depresyon oranında artma olduğunu, gençlik dönemindeki erkek çocuklarda ise alkol ve madde kullanımına yönelme olduğunu göstermektedir. Bir an önce tedavi olmak, çocukların maruz kaldıkları bu travmanın süresini kısaltacak ve dolayısı ile yaşamın daha sonraki dönemlerinde ortaya çıkan bu bozuklukların oranında düşme olacaktır.

Kaynak: Anonim (Herkes bu yazıyı birbirinden araklamış olduğu için esas metnin kime ait olduğunu bilemiyorum.)
var

Re: Ağır (Majör) Depresyon

Mesaj gönderen var »

Kırmızı ile işaretlediklerim, kendimde gözlediğim belirtiler.
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

son aylarda çıkmıştım eylulde tekrar gircem
BEN BENİM
OverTheRainbow

Mesaj gönderen OverTheRainbow »

yıllardır içindeyim.
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

yıllardır içimde:S
..............Resim.................~~Resim
var

Mesaj gönderen var »

Ankete pek ilgi yok sanırım.
Kullanıcı avatarı
sentimental

Mesaj gönderen sentimental »

2-3-5-6 [smilie=cray.gif]
Elimde kalan tek şey umut...
casablanka

Mesaj gönderen casablanka »

bnim de girme zamanım geldi
Kullanıcı avatarı
banditta

Mesaj gönderen banditta »

bende 1, 3, 4, 5, 6daki belirtilere ek olarak sık sık ağlama, durup dururken ağlama, 7/24 ağlama belirtisi vardı birkaç hafta evvel.
bir de panik atak eklendi. boğulma hissi oluyordu falan. "deliriyorum galiba şu an" düşüncesi olunca doktorda buldum kendimi.
scary
İletişim:

Mesaj gönderen scary »

2. ve 6. madde dışındaki bütün belirtileri yaşadığımı söyleyebilirim..
Ey sf, benden aldıklarını senden geri almazsam senden alçak olayım.
tekinya

Mesaj gönderen tekinya »

Oh beee kurtuldum :)
Kullanıcı avatarı
kemanci_erdem

Mesaj gönderen kemanci_erdem »

fazlası var bende
güzel gören güzel düşünür
güzel düşünen hayatından lezzet alır.
Kullanıcı avatarı
yesill

Mesaj gönderen yesill »

canlı----------+---ben------ölü işte tam bu noktada duruyorum yoruldum artık
eski kullanıcım adım lezgi
Kullanıcı avatarı
caferali

Mesaj gönderen caferali »

ben harbiden çok kötüyüm la. depresyon açısından yani. gülebiliyorum espri falan yapabiliyorum ama çok kötüyüm. dibe batmış bi vizeyetteyim. ama en kötüsü de bunu dert etmiyorum. olması gereken buymuş gibi...
de te fabula narratur
var

Mesaj gönderen var »

batmış bi vizeyetteyim.
Belli.