Çocuk Yetiştirmede Aşırı Baskıcı Tutum ve sonuçları

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
Kullanıcı avatarı
primer

Çocuk Yetiştirmede Aşırı Baskıcı Tutum ve sonuçları

Mesaj gönderen primer »

Aşırı Baskıcı ya da diğer adıyla otoriter çocuk yetiştirme davranışı kontrolün yüksek, çocuğu olduğu gibi kabullenme ve ona ilgi göstermenin düşük olduğu bir yetiştirme şeklidir. Çocuğa açıklanmadan koyulan ve mutlaka uyması gereken kurallar vardır. Çocuk anne – babanın istediği gibi şekillenmekte ve çocuğun kabullenici olması bir faziletmiş gibi değerlendirilmektedir.

Ebeveynler çocuğun bir birey olduğunu, düşünebildiğini görmezden gelir ve çocuğu karar alma ve kendini idare etme açısından yetersiz görür. Çocukla ilgili kararlar ona danışılmadan alınır ve danışmanın gerekliliği önemsenmez. Çocuk pek az hakka sahiptir, tanınan haklar ise ailenin sözünü dinlemesi, yaramazlık yapmaması gibi şartlarla verilir. Sevgi çocuk kurallara uyduğunda gösterilir ve istenilenin yapılması için bir araç olarak kullanılır.

Aşırı baskıcı çocuk yetiştirme tarzında çocuk daima eleştirilir, hataları hoşgörülmez. İstenildiği gibi davranılmadığında cezalandırılır. Ceza ayıplama, azarlama gibi sözle olabildiği gibi, oda hapsi gibi davranışlarla ve daha da aşırıya kaçılarak dayak gibi fiziksel şekillerde de olabilir.

Aşırı baskı altında yetişen çocuk otoriteye meydan okuma ve isyan, kızgınlık ve düşmanlık duyguları ile donanabilir. Maddi ve manevi ihtiyaçları giderilmediğinden ve küçük düşürüldüğünden aileye kızgındır. Saldırganlık gösterebilir. Özellikle fiziksel ceza uygulayan aileler çocuklara bu yönde örnek olmakta ve çocuk fiziksel şiddeti normal addetmektedir. Çocuk tepkilerini arttırdıkça aile de daha katı kurallar koymaya yönelerek içinden çıkılması güç bir durum oluşturur.

Aşırı baskı altında yetişen çocuk hata yapma korkusu yüzünden yeni deneyimlere kapalıdır. Kendi başına karar verme, özgüven bakımından gelişmemiştir. Sorumluluk bilincini tanımaz. Cezalandırılmamak için yalana başvurabilir. Kendini değersiz hisseden çocuk, kendini kontrol becerisini geliştiremediğinden ailenin olmadığı durumlarda bunu başaramaz. Çocuk çevre tarafından dikkatli, kibar, uslu ve sessiz oalrak değerlendirilmesine karşın iç dünyasında çekingen, küskün, gereğinden fazla duyarlı, içe kapanıktır.

Baskıcı tutum nedeni ile çocukların problem çözme becerisi gelişmez. Baskı altında yetişen çocukta madde bağımlılığı, okula devam etmeme, çevreye ve kendine zarar verme, evden kaçma olasılıkları artmakta ve çocuk intihara eğilimli hale gelmektedir.
Kullanıcı avatarı
primer

Re: Çocuk Yetiştirmede Aşırı Baskıcı Tutum ve sonuçları

Mesaj gönderen primer »

sf li olmam konusunda ailemi suçlamanın bir çözüm getirmeyeceğini biliyorum ama görüyorumki hayatımı mafetme temellerini çok önceden atmışlar beni böyle hayata küsmüş gördükçe onlarında içi yanacak hep buda benim birnebze onlara karşı intikamımdır ve yeri geldikçede yüzlerine vurmaktan kendimi alamıyorum bihassa babama karşı bide benden normal yaşıtlarım gibi olmamı bekliyorlar
remus

Mesaj gönderen remus »

al benden de o kadar!!
Kullanıcı avatarı
2PacHastası

Mesaj gönderen 2PacHastası »

Cahil insanlar baskıcı insanlardır aslında.
Tupac umursar,eger baska kimse umursamazsa.
Ben bir eşkıyayım ve kafa tutan mazlumlar hakkında rap yapıyorum.(2Pac)
"Küçük çocuklara aşıladığınız nefret herkesin ağzına ..ıyor."(2Pac)
mey

Mesaj gönderen mey »

baskıcı tutum çocuğu yalnız bırakır ve yalnız kalan çocukların diğer insanlarda olmayan bazı özellikleri taşıdığı bir gerçektir. tıpkı körlerin hislerinin gelişmiş olması gibi.
Kullanıcı avatarı
mavi ay

Mesaj gönderen mavi ay »

bu mkaleyi okumaya gerek duymuyorum. çünkü yaşadım ve sonularını hala yaşıyorum. kahrolsun aile kurumu ve devlet..
eski nick : triyandafilis
Kullanıcı avatarı
utangac

Mesaj gönderen utangac »

http://turkcaps.com/cdn/images/245121.jpg

not: 400px sınırı çok saçma!
http://www.sosyal-fobi.net/forum/viewtopic.php?f=14&t=31569
lanetolsunsf

Mesaj gönderen lanetolsunsf »

aile suçlu evet benim de özellikle babamla çatışmalarım var daha çok kendi içimde tabi yeni yeni dışa yansıtıyorum her neyse aileye kin beslemenin faydası yok onlar farkında değil naptıklarını kimse çocuğuna bile bile zarar vermez ve sonradan da değişmiyorlar %1-2 belki boşuna çabalamaya beklentiye girmeye gerek yok tek yapabileceğiniz kendinize odaklanmak bu saatten sonra süper bir aile ilişkisi olmaz aynen devam edecek ama kendinizi iyi hissederseniz gelişme kaydederseniz aile içine de yansır biraz daha rahat olumlu ilişkiler olur. hiç bir şey değişmeyecek ama ben bunu farkettim ilkten düzeliriz belki diyordum ama yok.