Bir başarı hikayesi

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
abudabi

Bir başarı hikayesi

Mesaj gönderen abudabi »

Dokuz yaşındaki bir Japon çocuğun en büyük hayali günün birinde çok iyi bir judocu olmaktır. Fakat talihsiz bir trafik kazası sonucu sol kolunu tamamıyla kaybeder. Hem cocuk hem de ailesi yıkılır. Ailesi sırf çocuk oyalansın diye, Japonların en ünlü hocalarından birini tutarlar. Hoca kolları sıvar, çocuğa tek kolla yapabileceği yegane fırlatma hareketini öğretir. Gece gündüz çocukla beraber bu hareketi çalışırlar. Bir müddet sonra çocuk hareketi gayet iyi ve hızlı bir şekilde yapmaya başlar. Fakat, hocası çocuğa her gün saatler boyu aynı hareketi adeta ezberletir. Çocuk bu hareketten sıkılıp yeni hareketler öğrenmek istedikçe, hocası bu hareketi dünyada en hızlı yapana dek calışmasını ve başka hareket öğretmeyecegini söyler. Bir müddet sonra çocuk bu hareketi yıldırım hızıyla yapmaya alışır. Bunun üzerine hoca, çocuğa artık bir turnuvaya katılma zamanının geldiğini söyler. Olacak şey değildir! Tek kollu bir judocu, tek hareketle turnuvaya katılacak. Çocuk itiraz ettikçe hocası “Evlat, sen öğrendiğin hareketi yap, gerisini merak etme!” diye öğütte bulunur. Birinci tur, ikinci tur derken çocuk turları gayet rahat geçer. En nihayet finale gelir. Tek hareket bilgisi ile finale kadar gelen çocuğun finaldeki rakibi bölgenin en iyi judocusudur. Cocuk, dev cüsseli rakibini görünce korkar. Hocası, yine sakindir, “Evlat, sen bu harekette dünyada teksin!, kendi oyununu yap! Yeter!” der. Çocuk, rakibine kendi hareketini şimşek hızıyla uygular, rakip kalktıkça, aynı hareketi yineler. İnanılır gibi değildir! Çocuk tek kolla tek hareket sayesinde şampiyon olmuştur. Çocuk dayanamaz ve hocasına sorar, “Hocam, inanamıyorum! Ben nasıl şampiyon oldum?” der. Hocası yine sakin bir ifade ile şöyle cevaplar, “Bu zaferin iki sırrı var oğlum! Birincisi; judonun en güç hareketlerinden birini cok iyi yapabilmendir! İkincisi bu harekete karşı tek bir savunma vardır. O da hareketi yapanın sol kolunu tutmak!
Kullanıcı avatarı
tepkı_sel

Re: Bir başarı hikayesi

Mesaj gönderen tepkı_sel »

hımm okumustum bu hikayeyi.. ben de bazen düsünürüm; farkında olmasak da sf bizi buyuk hatalar yapmaktan alıkoyuyor kimi zaman. mesela bir kez arkadasla bara gitmiştik, ben alkol kullanmıyorum tabi, barda türk kahvesi içen tek vatandas olarak gayet mutluyum, neyse iste canlı muzık vardı, solist bir mola verdi, bunların kafa guzel zaten bir ısrar bir ısrar gel sarkı soyle diye, yok soylemem dıyorum, adam geldi koluma sarılıyor hadı soyle dıye, sinirlendim tabi soylemıyorum kardesim dedim, bu kez yanımdaki arkadasa gel sen soyle nazlanıyo o dedi. arkadas cıktı soyledi bir sarkı, kızın sesi de guzel olmamasına ragmen helal olsun, sonra da hadi gidelim dedim bir iki sarkı sonra cıktık. dusunuyorum da, sf li olmasaydım belki cıkar bir sarkı soylerdim, belki orada calısmaya baslardım(cunku 8-10 arası mantıklı gelmıstı) üc bes kurus katkısı olur diye, sonra belki üni.yi de bırakır alısırdım, sonra belki bana gazoz içirirlerdi, bırak artık turk kahvesini diyerek, belki gazoz sade gazoz olmazdı. :D sonra belki .,,,.(gerci sf li olmasam da adam cok yapıskandı yıne de sinir olurdum) neyse saka bir tarafa her barda calısanın hayatı kayacak dıye bır sey yok tabıkı de, ama istemediğim bir hayata suruklenebilirdim belki de kim bilir.. yok ya hu sf li olmasam da orada calısmazdım herhalde ne alaka.. ama bazı erkekler yazmıslar cok rastladım sf yuzunden acılamıyorum, sevdigimi soyleyemıyorum, vs. sevdiği kıza bile acılamayan biri dusunun ki eşini aldatsın.. su dunyada en guvenilir erkekler sf liler olabilir mi diye dusunmeden edemiyorum bu yuzden.. ama aldatan her turlu aldatır yine de, hem baska birini dusunmesi bile aldatmak sayılır.. offfh aklım cok karısık sanırım :(
obsessions lament to freedom...
abudabi

Mesaj gönderen abudabi »

tepkı_sel yazdı:bir ısrar bir ısrar gel sarkı soyle diye, yok soylemem dıyorum, adam geldi koluma sarılıyor hadı soyle dıye, sinirlendim tabi soylemıyorum kardesim dedim,
bu çocuk gibi tutup fırlatsaydın sende :D
sarhoş kafayla heralde şu tepkiyi verirlerdi: wauv
abudabi

Mesaj gönderen abudabi »

aldatma konusu bayanlar için şans işi. çoğu kişi aldatır. bi kişinin içinde varsa aldatır. ama aldatmayanda vardır. aldatan biri olacağına, olmaması daha ii. sadakat önemli. belki de nadir bulunan bişey olduğu için değerlidir.
Kullanıcı avatarı
tepkı_sel

abudabi yazdı:
tepkı_sel yazdı:bir ısrar bir ısrar gel sarkı soyle diye, yok soylemem dıyorum, adam geldi koluma sarılıyor hadı soyle dıye, sinirlendim tabi soylemıyorum kardesim dedim,
bu çocuk gibi tutup fırlatsaydın sende :D
sarhoş kafayla heralde şu tepkiyi verirlerdi: wauv[/quote

:D bardan cıkarken yine geleceksin degil mi dedi, hic sanmıyorum dedim ve bir daha da gitmedim [smilie=assassin.gif]
aldatma konusu bayanlar için şans işi. çoğu kişi aldatır. bi kişinin içinde varsa aldatır. ama aldatmayanda vardır. aldatan biri olacağına, olmaması daha ii. sadakat önemli. belki de nadir bulunan bişey olduğu için değerlidir.
kadınların da cok aldattıgı bir gercek ama. nadir bulunan bir sey dedin ve su an bittigimin resmidir! ben oyle olmadıgına inanmak istiyorum :(
abudabi

Mesaj gönderen abudabi »

nadir bulunan şey aldatmak değil sadakat :) yani sadık kalanlarda var
Kullanıcı avatarı
tepkı_sel

abudabi yazdı:nadir bulunan şey aldatmak değil sadakat :) yani sadık kalanlarda var
nadir bulunan sey aldatmak deseydin bittigimin resmi olmazdıkı zaten. yani sadakatin nadir bulunuyor oldugunu dusunmene üzüldüm demek istedim sayın abudabi :D
abudabi

Mesaj gönderen abudabi »

tepkı_sel yazdı:
abudabi yazdı:nadir bulunan şey aldatmak değil sadakat :) yani sadık kalanlarda var
nadir bulunan sey aldatmak deseydin bittigimin resmi olmazdıkı zaten. yani sadakatin nadir bulunuyor oldugunu dusunmene üzüldüm demek istedim sayın abudabi :D
ama öyle :D yinede bulunuyor önemli olan bu. üzülmene üzüldüm
Kullanıcı avatarı
tepkı_sel

abudabi yazdı:
tepkı_sel yazdı:
ama öyle :D yinede bulunuyor önemli olan bu. üzülmene üzüldüm
buna da sukur diyosun :p uzulmeme uzulmene uzuldum :D
abudabi

Mesaj gönderen abudabi »

bi daha üzülürsem bu zincirleme reaksiyona sebep olabilir :D
(en iyisimi artık sevinelim)
Kullanıcı avatarı
tepkı_sel

abudabi yazdı:bi daha üzülürsem bu zincirleme reaksiyona sebep olabilir :D
iyi o zaman baslıyoruz; sevinmene sevindim :D
abudabi

Mesaj gönderen abudabi »

tepkı_sel yazdı:
oh sh*t :D
Kullanıcı avatarı
tepkı_sel

abudabi yazdı:
tepkı_sel yazdı:
oh sh*t :D
iste oradan devam edemem bak olmaz :D
abudabi

Mesaj gönderen abudabi »

hımm o zaman şurdan devam edelim. hiç yukarıdaki çocuk gibi yapamayacağına inandığın bişeyi başardığın oldumu? :)
Kullanıcı avatarı
tepkı_sel

evet gecen yıl mezun oldum, coook dersım vardı, tum aksılıkler ust uste geldı, cok hırpalandım, sokagın ortasında oturup sınırden kaldırımları yumrukladıgım zamanlar oldu, bır mucızeydı benım ıcın ama basardım :D sf acısından o zor zamanların bana cok buyuk tedavısı, katkısı oldu