SOSYAL FOBİ NEDİR?

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
eskilerden

SOSYAL FOBİ NEDİR?

Mesaj gönderen eskilerden »

Hayatimi zindana çeviren bu hastalıgın benım gozumden tanımı
Sosyal fobi nedir?

Sosyal fobi insanlarda utangaçlık, çekingenlik , iletişim bozukluğu , insanlarla iletişim kuramama ve topluluk önünde konuşamama, yemek yiyememe, telefonla konuşamama ve kalabalık ortamlarda kaçınma olarak bilinir.

Belirtileri nelerdir?

-Kalabalık ortamlarda rahatsızlık duyma
-Herkesin sürekli kendine baktıgını izlediğini düşünmek
-Toplum içinde konuşma, yemekyeme,telefonla konusma gibi durumlardan kaçınma
-El titremesi, kalp çarpıntısı, aşırı heyecan, kasılma, yüz kızarması
-Otoriteye dayalı kişilerle (Müdür, Patron,Öğretmen,Şef,) vb kişilerden kaçınma korkma
-Yolda yürüken öndeki kişiyi takip ediyormuş gibi hissetme, Arkadan gelen kişinin seni takip ettiğini düsünmek
-Münibüs, otobüs vb araçlarda inecegi yeri söyleyememe, inecegi yer geçtiyse bile başkası söylediğinde inip 2 durak geriye yürümek
-Para üstünü istemeye çekinip şöförün yada kasiyerin vermesini beklemek, Eksik alsa bile gidip parayı isteyememek
-Çalıştığı yerde boş vakitlerinde ne yapacağını şaşırmak, Boş vaktinde herkes oturuken patronu gördügünde hemen bulunduğu yerden fırlayıp bişeyler yapıyormuş gibi görünmeye çalısmak ama diger çalısanlar rahatını bozmadıgı için onların gülmesine sebep olup kendini mal gibi hisstemek
-Okulda tenefüslerde bile tek başında sırada oturup dışarı çıkmamak, Boş derslerde ne yapacagını bilmediği için herkes sıraların üstünde at gibi koşturup gırgır yaparken senin kafanı kitaba gömüp boş derslerden nefret etmen
-Okulda tahtaya kalmamak için kafanı sınarın içine gömen, Ögretmen kaldırdıgında bildiğin soruya cevap verememek
-iş yerinde toplantılarda yada seminerlerde konusmaktan korkmak
-Sinemaya, tatile, disko vb bilimum sosyal eglence aktivitelerinden zevk almama kaçınmak
-Telefonu çaldıgında açmaktan kaçınmak, yere parasını düşürse bile egilip almaya cekinmek, kendi parası bile olsa yere düsürdügünde baskaları görür yerdeki parayı aldı diye yargılar diye arkadan gelen adama kaptırdıgı parası yüzünden eve yürüyerek gitmek
-Hiç arkadaşı olmamak, yeni insan tanımaktan kaçınmak,
-Kız arkadaşı olmadıgından her aşkını platonik yaşayan birine açılmaya korkan utanan reddedilmekten korkan, yalnız ölecegini düşünen,
-Güç bela şans eseri bir sevgili edinsede 1 hafta içinde kızın seni tanımasıyla ezik oldugunu düşünüp senden ayrılmasıyla bir daha kendini kimseye açmayacagına yemin etmiş olmak
-Kızlara karşı aşırı bir sevgi besleyip ama bir kızla iki kelime bile konusamamak, konuşşa bile alakasız saçma seyler söylemek ve zamanla bunu nefrete dönüştürmek, ELiNE MAHKUM OLMAK
-Başkasının söylediği bir şeyi yapmak zorunda hissedip hiç tanımadıgı biri bile bir şey söylese emir almışcasına yerine getirmek
-Kimseye itiraz edememek, kimseyle ters düşmemek için kimi dinliyorsa ona hak vermek, ahmedi dinlerken ahmede mehmedi dinlerken mehmede hak vermek , ahmed ve mehmedle aynı ortamdaysa ikinizde haklısınız demek
-Kendinden yaşca küçük olan biri bile atarlansa aşırı telaşa kapılıp huyuna gitmek
-Haklı oldugu bir durumda bile haksız duruma düşecegini düşünüp sesini çıkaramamak
-Bulunduğu ortamda biri hırsızlık yaptıysa yada bi suç işlediyse aşırı tedirigin görünmek ve suçun kendisine kalacagını herkesin onu suçlayacagını düsünmek
-Bulunduğu ortamda birisi parasını kaybettiyse ve arama yapılıyorsa ve kaybolan parayla aynı miktar senin cüzdanında bulunuyorsa kendi paranı saklamaya çalısmak hırsız damgasını yiyecegini düşünüp kendini hepten şüpheli konumuna düşürmek
-Çalıştıgı yerde hep alt kademe olmak 10 yılda gecse haledaha işe ilk gün girdiği pozisyonda bulunmak senden sonra girenler bile terfi almış olmak
-Askerde kendi arkadaşları teskereci olmuş yatarken sevilmeyen bi insan oldugundan sen yeni gelenlerle birlikte mıntıka temizligi yapıp tuvalet temziliyorsan kendi devrelerinden emir alıp onların dedıgını yapıp acemilerle aynı muameleyi teskereye tabi görmek

>Yukardaki belirtilerden bir kaçını veyahut hepsini bende yaşıyorum diyorsan SENDE BiZDENSiN!!!<
(Reklam sloganı gibim oldu)

Tedavisi Varmı?

Ben kendi çabalarımla çok şey denedim yıllarımı verdim ama hep başladığım noktaya döndüm,
ayrıca psikologa, yaşam koçuna filan kaptıracak paramda yok onlarda çıkın dolaşın, iletişin, topluma girin, arkadaş edininin, yeni insanlarla tanışın vb şeyler söyleyecek üstüne para alacak, onlar demeden ben denedim olmadı zaten para kaptırmaya gerek yok.

hiç bir doktara gitmedim ilaç kullanmadım faydası olan var diyen var ilaçlar ruh gibi yapıyor diyen var terapiden çok etki gördüm diyen var para tuzağı diyen var denemek isteyen dener ama ben işe yaramayacagı kanısındayım.

Zamanla Geçermi?

Emin ol geçmiyor ben 15 yıla yakındır ugrasıyorum geçse gecerdi, başkasına sorarasan tabiki sana gazdır geçer diyecek inanma zaman buna ilaç olamıyor.

Toplımuın Bu Hastalığa Bakışı Nedir?
Toplumun Bu Hastalıktan Haberi Varmı?
Toplum Bu Konuda Bilinçlimi?

Toplum bu konuda oldukça bilinçsiz sadece hastalığı yaşayıpta haberi olmayan kendini utangaç sanan hastalar bir yana toplumdaki teyzelerimiz ,amcalaramız, bu hastalıgı utangaç çekingen bizim çocuk çok efendi gibi yorumlayıp zamanla açılacagını halen düşünmektedir.
Hastalık olarak görmemektedir yaş büyüyüp çekingen ve efendi olarak bildikleri SENi sorumluluk almaya okul iş evlılık hayatı gibi durumlardan kaçınmaya gelmenle seni:
-Tembel
-Üşengeç
-işe yaramaz
-Hayırsız evlat
-Beceriksiz
-Bencil
-Mızmız
-iş begenmeyen
-Zora gelemeyen
-Kendinden başkasını düsünmeyen
-Sadece keyifine düşkün
Biri olarak görecekler ve hayatını cehenneme cevirecekler asla seni anlmaya çalışmayıp destek olmak yerine köstek olup hep eleştirecekler ve yukarda yazdığım maddeleri gün aşırı yüzüne vuracaklardır.

Sen kendi içinde bunlarla savaşırken onlar seni BENCiL diye yaftalaycaklar
ama her konuda bilinçsiz olan bu toplum asıl BENCiLliği bilinçsiz olmakla yapıyor ONUNDA farkında değil.

NOT: Burda yazılan sosyal fobi NEDiR, BELiRTiLERi, TEDAViSi, ZAMANLA GEÇERMi, TOPLUM BiLiNÇLiMi tanımlamaları hiçbir saglık ve psikoloji forumundan, herhangi bir kitaptan yada herhangi bir doktorun anlattıklarından alıntı yapılmamış olup üşenmeden yazılmış tamamen KENDi üretimimidir!!!... yılların verdiği tecrübe diyelim DEMEZ OLAYDIK...