ATALET

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
Kullanıcı avatarı
gkce

Re: ATALET

Mesaj gönderen gkce »

Atalet: Eylemsizlik hali, amaca yönelik eyleme geçememe.
Atalet içindeki insanları tanıma yolları:

-Genellikle yavaş hareket ederler
-Tembeldirler, yılgındırlar, miskindirler; üzerlerine ölü toprağı serpilmiş gibi hareket ederler.
-Yumurta kapıya dayanmadan harekete geçmezler.
-Bezginlik karakteristik özellikleridir.
-Yardım istemekten bile üşenirler.
-Plansız programsız, günübirlik hareket ederler.
-Bir iş yapıp, on sonuç beklerler.
-Hoşlarına giden, kolayca yapabildkleri şeyleri yapmayı tercih ederler.
-Kendilerini zorlayıcı şeylerden ve çalışmalardan uzak dururlar.
-Çalışırken sık sık işleri erteleyip,mazeret beyan ederler.
- Hayata bakışları sitemkar, umursamaz, kötümser, eleştirel ve kaygılıdır. Bu nedenle de yaşama sevinçleri ve hayat enerjileri çok düşüktür.
-Onlara seslendiğinizde genelde başlarını değil, kaşlarını kaldırarak size bakarlar.

Ne dersiniz?
İste, inan, sahip ol
Kullanıcı avatarı
gkce

Mesaj gönderen gkce »

*ikinci mesaj düzeltilmiş hali. Sahi, sayın admin, neden bu forumda düzeltme yapamıyoruz? :)
İste, inan, sahip ol
Kullanıcı avatarı
yok
Admin

Mesaj gönderen yok »

Cevabi forum hakkinda görüs ve önerilerinizde düzeltme basliginin altinda.
perfectionist

Mesaj gönderen perfectionist »

Bizlerin tek beceriksizliği "atalet" halinden kurtulmak için çaba sarfetmiyor olmamız! Sanıyorum bu maddeleri Mümin Sekman'ın Her Şey Seninle Başlar isimli kitabından yazmışsın...

Mümin Sekman'ın bir de Kişisel Ataleti Yenmek diye bir kitabı var... İkisini de okumanızı tavsiye ederim arkadaşlar. Buradaki çoğu arkadaş artık kişisel gelişim kitaplarına inanmıyor gibi bir izlenim uyandı bende ama bana kalırsa kişisel gelişim kitaplarına sihirli değnek gözüyle bakarsak bu kitaplardan uzaklaşmamız çok doğal... Kişisel gelişim kitapları kapaklarını kapattığımızda bizi değiştirmiş olması beklenen kitaplar değildir. Değişimi yaratacak olan bizleriz, kitap sadece bir araç, bir motivasyon, bir kılavuz...
kardelen

Mesaj gönderen kardelen »

evet,atalaet sahibiyim diyorum bunları okudukça.daha ne diyeyim.nasıl kurtulurum?..biraz daha pozitif ve inançlı olarak,kendime güvenerek,kendime objektif bakmayı öğrenerek ve gelişimin tek yolunun çalışmayla olacağının bilincine vararak kurtulurum.başka çaresinin olduğunu sanmyorum
Kullanıcı avatarı
gkce

Mesaj gönderen gkce »

perfectionist yazdı:Bizlerin tek beceriksizliği "atalet" halinden kurtulmak için çaba sarfetmiyor olmamız! Sanıyorum bu maddeleri Mümin Sekman'ın Her Şey Seninle Başlar isimli kitabından yazmışsın...
Hayır, o kitaptan almadım. Ama yazdığım kaynak ordan almış olabilir tabii...
İste, inan, sahip ol
Kullanıcı avatarı
LAYSOS

Mesaj gönderen LAYSOS »

Bizlerin tek beceriksizliği "atalet" halinden kurtulmak için çaba sarfetmiyor olmamız!
kattılıyorum
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

hıhı, var bunlar bende...