ÖZGÜVEN HESABINIZA YATIRIM YAPIN

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
Kullanıcı avatarı
SILVERHORSE

ÖZGÜVEN HESABINIZA YATIRIM YAPIN

Mesaj gönderen SILVERHORSE »

* Size bir olay anlatıldığında ya da gazeteden bir şey okuduğunuzda, bunu eleştirmeden algılamaya çalışın. Herkesin o anki hissedişine göre kendisi için en iyi şeyi yaptığını benimseyin ve böyle düşünmeyi alışkanlık haline getirin. Bu sürekli eleştirildiğiniz hissiyatını ortadan kaldırır ve herkesin kusurları olduğunu benimsemenize yardımcı olur.

* İtici davranan ve giyinen, vücut dili kötü olan biriyle karşılaştığınızda şu parolayı tekrarlayın: "Böyle görünmeyi tercih etmesi nedeniyle suçlu değil."

YARGILAMAYIN

* İş yerinizden ya da ailenizden birine birkaç dakikanızı ayırın. Sizi sıkan tavırlarını inceleyin ve bunu yaparken onu kesinlikle yargılamamaya özen gösterin. O kişinin bu tavırlarla uyumlu yaşam koşulları olduğunu kabul edin.

* Özgüven sarsıntısı geçirdiğinizi hissettiğinizde, kendinize "..... yapsaydım ne olurdu?" diye sorun. Yani; düşseydim, bana gülselerdi, işe alınmasaydım, beni beğenmeseydi, reddedilseydim, vs. gibi... Soruları kendinizi sinirlendirinceye kadar devam ettirin. Bir an gelecek ve hiçbir şeyin ''en kötü'' durum olmadığını kabul edecek, böyle düşünmekten vazgeçeceksiniz.

KENDİNİZİ SEVİN

* Kendinizi değersiz hissetmeye başladığınız zaman, ".... benim bir parçam, ben .......''dan ibaret değilim" egzersizini yapın. Örneğin "Kırılganlığım, sessizliğim benim bir parçam, ben kırılganlıktan ibaret değilim" gibi... Bu olumsuz olduğuna inandığınız bir yönünüzün kafanızda sürekli yankılanmasını engeller. Sizin olumsuzluktan ibaret olmadığınızı kabul etmenize yardımcı olur.

* Aptalca bile bulsanız, "Kendimi seviyorum çünkü ..." kartları hazırlayın. Soluksuz kaldığınızda, kendinizle baş edemediğinizde, kartlarınızı çantanızdan çıkarın ve tek tek bakın. Olumsuz düşünceleri ve güvensizliği üzerinizden atmanıza yardımcı olacaktır.

* Zihninizde olumsuz bir düşünce oluştuğunda kendinize yüksek sesle "Dur" demeyi alışkanlık haline getirin.
EN MUTLU KİŞİ ,RUHUNDA KÖTÜLÜĞÜN HİÇBİR İZİNİ TAŞIMAYANDIR.
Üzerinde pek çok meyveler bulunan bir dalı, meyvalar aşağı doğru çeker. Meyvasız bir dalın ucu ise, servi ağacı gibi havada olur.
ağaç85

Re: ÖZGÜVEN HESABINIZA YATIRIM YAPIN

Mesaj gönderen ağaç85 »

Güzel bir yazı. Eskilerden güzel yazılar var sanırım baya, incelemek lazım hepsini bir ara.
Kullanıcı avatarı
Diren

Mesaj gönderen Diren »

* İtici davranan ve giyinen, vücut dili kötü olan biriyle karşılaştığınızda şu parolayı tekrarlayın: "Böyle görünmeyi tercih etmesi nedeniyle suçlu değil."

böyle düşünmenin özgüvene ne faydası var ki ? Bence özgüven başkalarını aşağıladıkça gelişir.
var

Mesaj gönderen var »

O halde, başkalarını aşağılayanların özgüven eksikliği yaşadığı gerçeğinin sağlamasını da yapmış olur muyuz? Oluruz.
Kullanıcı avatarı
domates

Mesaj gönderen domates »

var yazdı:O halde, başkalarını aşağılayanların özgüven eksikliği yaşadığı gerçeğinin sağlamasını da yapmış olur muyuz? Oluruz.
Aynen.

Psikolojide buna ne derler, hatırlayana şükela var :)
sosyalfobi : geçici çekingen zar
Kullanıcı avatarı
Bronzat

Mesaj gönderen Bronzat »

[quote="Diren"]* İtici davranan ve giyinen, vücut dili kötü olan biriyle karşılaştığınızda şu parolayı tekrarlayın: "Böyle görünmeyi tercih etmesi nedeniyle suçlu değil."

böyle düşünmenin özgüvene ne faydası var ki ? Bence özgüven başkalarını aşağıladıkça gelişir.[/quote

alçakgönüllü olmak ta insanın özgüvenini yükseltir diye düşüyonurum .yanlışmı acaba?
SatasmaBana

Mesaj gönderen SatasmaBana »

İ
Bronzat yazdı:
Diren yazdı:* İtici davranan ve giyinen, vücut dili kötü olan biriyle karşılaştığınızda şu parolayı tekrarlayın: "Böyle görünmeyi tercih etmesi nedeniyle suçlu değil."

böyle düşünmenin özgüvene ne faydası var ki ? Bence özgüven başkalarını aşağıladıkça gelişir.[/quote

alçakgönüllü olmak ta insanın özgüvenini yükseltir diye düşüyonurum .yanlışmı acaba?
Tabii canım itici davranmak ve giyinmek insanın kaderi bu konuda yapabileceğimiz birşey yok hepsi tanrının hikmeti.

Komik.
bulantı