İdeal göz kontağı süresi

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
osmangazi

İdeal göz kontağı süresi

Mesaj gönderen osmangazi »

Araştırmalar göz kontağının karşıdaki insanla ilgili algımızı da şekillendirdiğini gösteriyor. Örneğin, daha fazla göz teması kuran insanları daha zeki, daha uyumlu ve içten bulur (en azından Batı kültüründe böyledir) ve onların söylediklerine daha kolay inanırız.
Ancak aşırıya kaçan göz kontağı, delici bakışlar ise insana rahatsızlık hissi verir. Araştırmacılar, tercih edilen göz teması süresinin üç saniye olduğunu, dokuz saniye sonrasının ise olumsuz etki bıraktığını gösteriyor.
Karşılıklı bakışmanın kişiler arasında ortaklık hissi yarattığı gözleniyor. Bizimle göz temasında bulunan yabancı birini kişilik ve görünüm olarak daha çok kendimize benzetiyoruz. Başkaları başka şeylerle meşgulken göz göze geldiğimiz kişiyle özel bir anı paylaşma hissine kapılıyoruz.

https://www.bbc.com/turkce/vert-fut-46798361

Siz de göz kontağı kurmakta zorlanıyor musunuz? Gözlerinizi kaçırdığınızda bir eksiklik hissediyor musunuz? Ben hissediyorum.
Kullanıcı avatarı
r_ozurlu
Admin

Re: İdeal göz kontağı süresi

Mesaj gönderen r_ozurlu »

Ben göz kontagi kurmakta zorlanmiyorum. Türklere uzun bakinca köpek köpege bakip meydan okuyormus gibi oluyor nerdeyse dövecekler. Normalde 3 saniye bakar selam verirsin (Almanya) Ya da en azindan bir kafa sallarsin