Sürekli Düşünmek Engellenebilir mi?

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
osmangazi

Sürekli Düşünmek Engellenebilir mi?

Mesaj gönderen osmangazi »

“Sürekli düşünüyorum, beynim hiç susmuyor”; bize başvuran danışanlarımızın hemen hepsinin ortak şikayetleri olan bu cümleler aslında göründüğünden çok daha önemli hatta belki de evrendeki en önemli birkaç kavramdan bir tanesi.
Düşünmek neden bu kadar önemli sorusunun en önemli cevabı, aslında düşüncelerin yaratım gücüne sahip olmalarıdır. Sadece spiritüel ya da manevi bir kavramdan söz etmiyorum düşüncenin yaratma gücü artık hem fiziksel hem de psikolojik olarak gözlenebilmektedir.
Sürekli olarak negatif bir şeyler düşündüğünüzde bu düşünceler ve yarattığı duygular belli davranış kalıplarına yol açıyor ve bu davranışlarda belli yaratımlara neden oluyor. Örneğin köpekle ilgili düşünceleriniz yoğunsa ve pozitifse köpek sahibi oluyorsunuz. Öfkelenmenin kötü ve tehlikeli olduğunu düşünüp duruyorsanız, öfkeyi kendinize döndürüp, suçluluk ve değersizlik duygularıyla, kendinizi enerjisiz bırakıp depresyon yaratıyorsunuz, sürekli yargılanma ve küçük düşmemeye odaklı düşüncelerle yaşıyorsanız sosyal fobi yaratıyorsunuz, sürekli borca ve kıtlığa odaklıysanız ve bolluk dolu düşüncelere odaklanamıyorsanız hep maddi sorunlarla boğuşan bir insan haline geliyorsunuz.
Peki, çözüm nedir? Düşünceyi durdurmak mümkün mü? Ya da düşünceleri değiştirerek yaratımları istediğimiz gibi oluşturmak mümkün mü?. İlk soruya cevabım kısmen mümkün ama ikinci soruya cevabım evet. Yeterli konsantrasyon, “mış gibi yapmak” ve düzenli egzersizlerle 1-2 ayda zihni formatlamak ve pozitif yaratımlar oluşturmak, daha güvenli, daha enerjili, daha zengin, daha sakin olmak mümkün.
Düşünceyi durdurma konusunda ise öğrettiğimiz çeşitli teknik ve çalışmalarla düşünce döngüsünü yavaşlatmak, kötü hissettiren düşüncelerle sürüklenmeyi engellemek ve iyi hissettiren düşüncelere odaklanmak mümkün hale gelmektedir.
https://www.doktortakvimi.com/blog/sure ... nebilir-mi
Kullanıcı avatarı
r_ozurlu
Admin

Re: Sürekli Düşünmek Engellenebilir mi?

Mesaj gönderen r_ozurlu »

Haklisin. Bir zamanlar "100% düsünce gücü" diye bir kitap okumustum. Pozitif düsünce pozitif sonuclara götürüyor. Bazen az bazen cok negatif düsüncelerim olumlu olanlari bastiriyor.
Bir kalkiyorum iyi oluyor, biraz sonra depresif hale geliyorum. Bunun üstesinden gelmek lazim.

Buna beslenme de katki sagliyor. Saglikli kafa saglikli vücutta bulunuyor misali iyi beslenmeli, vücudun vitamin ve mineral ihtiyaclarini gidermeli hatta spor yapmali ('Hic olmazsa günde 1 saat yürüyüs).

Ondan sonra gerisi geliyor.
nusya84

Re: Sürekli Düşünmek Engellenebilir mi?

Mesaj gönderen nusya84 »

Bende Beagle istiyorum çok yoğunlaşırsam olur mu?
https://www.duckduckgo.com/?t=ffab&q=be ... k-hakkinda