Bağımlı kişilik bozukluğu

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
tarkan

Bağımlı kişilik bozukluğu

Mesaj gönderen tarkan »

arkadaşlar bu sorun ile ilgili elinde kaynak, olan varmı.çözüm yolları hakkında tavsiyeler vs.
fade to black

Mesaj gönderen fade to black »

başkalarına bağımlı kişilik anlamında mı?
tarkan

Mesaj gönderen tarkan »

buraya tıkla

yukarıdaki linkte belirtileri var bununla ilgili
fade to black

Mesaj gönderen fade to black »

tarkan yazdı:buraya tıkla

yukarıdaki linkte belirtileri var bununla ilgili
orada yazan 11 belirtiden 9'una sahibim... kötü hissettim şimdi.
neyse zaten bu bir teşhis sayfası değil bilgi sayfası.
Kullanıcı avatarı
dekstralak

Mesaj gönderen dekstralak »

Yaa o kadar çok kişilik bozukluğu çeşidi varki..
Biri % 3 biri %5... toplasan %100 olacak sanırım.
Sağlam bi tek insan yok mu yaaw
tarkan

Mesaj gönderen tarkan »

bende orada yazanların tamamını yaşıyorum diyebilirim napıcam bilmiyorum :cry:
Kullanıcı avatarı
caferali

Re: Bağımlı kişilik bozukluğu

Mesaj gönderen caferali »

bende biraz da bundan var sanırım..
tek başıma yapamadığım şeyleri bi kaç arkadaşla çok daha kolay yapabiliyorum. kendimi yalnız hissettiğimde, çok güçsüz hissediyorum.

belirtileri şunlarmış. benimki bu kadar ağır değil.

Aşağıdaki belirtilerden en az beşinin varlığı ile birlikte, erişkinliğin erken dönemlerinde başlayan , uysal, adeta başkalarının kuyruğu gibi olmaya ve insanların kendisini terk edeceği korkusuna neden olacak şekilde aşırı düzeyde başkalarının varlığına ihtiyaç duyma ile seyreden kişilik bozukluğu durumudur.

1-Başka kişilerden fikir, öneri, destek almadığında ufak şeylerde bile karar vermekte zorlanma

2-Hayatin pek çok farklı alanlarında sorumluluk sahibi olmak ve bunları gerçekleştirmek için başkalarının yardımına ihtiyaç duyarlar.

3-Diğerleriyle ayni doğrultuda düşünmese bile onların tepkilerini çekerim ya da dostluklarını yitiririm diye farklı görüşte olduğunu ifade edememe

4-Planlarını hayata geçirme ya da kendine karsı güvensizliğinden bir isi kendi basına gerçekleştirmekte güçlük hissetme.

5-Etrafındakilerin yanında olup, kendine destek vermesi için , akla gelmeyecek ve uygunsuz şeyleri bile yapmaya çalışmak.

6-Kendi basına bir şeyler yapamayacağı, kendini idare edemeyeceği seklindeki yoğun endişeleri nedeniyle, yalnız basına kaldığında kendini çaresiz, huzursuz ya da rahatsız hisseder.

7-Kendini güvende ve rahat hissettiği , yakın bir arkadaşlık, ahbaplık,dostluk ilişkisi herhangi bir nedenle bittiğinde , hemen kendine bakim ve destek sağlayacak başka birilerini aramaya baslar.

8-Kafası kendi basına ,yapayalnız ve yardımsız bir durumda bırakılacağı seklinde yoğun endişeler ile doludur.

yazının devamı:
http://www.psikiyatrist.net/kisilikbagimli.htm
de te fabula narratur
proton

Re: Bağımlı kişilik bozukluğu

Mesaj gönderen proton »

bi kaç madde dışında hepsi var..