Hz. Peygamber'in Kişiliği

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
Kullanıcı avatarı
SILVERHORSE

Hz. Peygamber'in Kişiliği

Mesaj gönderen SILVERHORSE »

O, yakın çevresinden ulaşabildiği en uzak ülkelerin devlet başkanlarına varıncaya kadar; puta ve ateşe tapan, Musevi ve İsevi herkesi İslam'a çağırmış, davetini, karşısındakileri incitmeden ölünceye kadar sürdürmüştür. O'nun davetinde rahmet (acıma ve sevme) esastır. Tebliği de rahmettir, savaşları da rahmettir. Bir savaşta öldürülmüş bir çocuğu görünce üzülür, “;Ey Allah'ın Rasulü o bir Yahudi çocuğu denince, O da bir insandı, suçsuzdu”; der. Kendisini yok etmek için saldıranları, yakınlarını parçalayıp ciğerini gevenleri affetmişti. Bir gece, kendisini öldürmek için hançerini gizleyerek gelen Fudale'nin göğsünü okşayarak sever, beyninden vurulan Fudale orada iman ediverir. Medine mescidinde, mescide pislemeye çalışan birisini arkadaşları tartaklamaya başlayınca, “;durun, bana su getirin, bilse yapmazdı”; der dokundurmaz. Bir gün ölmüş bir köpeğin kokusundan kaçan arkadaşlarını görünce, “;gelin bakın, şu ölü köpeğin ne de güzel dişleri var”; der; hep çirkinlikleri değil, güzellikleri de görür, gösterir. Bir gün, çalışa çalışa eli nasırlaşmış bir arkadaşının elini gösterir, “;işte öpülmeye layık bir el”; der. Dilencilik yapan birisine, pazardan ip alıp odun satarak para kazanmasını, bedavadan yaşamamasını öğütler. “;İki günü birbirine eşit olan zarardadır”; der, “;Veren el alan elden üstündür”; der, “;alimin uykusunun cahilin ibadetinden hayırlı olduğunu”; söyler, insanları çalışmaya, bilgili olmaya, ilerlemeye çağırır. Günümüzde, kimi kişilerin “;Hazret, Üstat, Şeyh, Hoca, Seyit”; sıfatlarıyla, etrafına topladıkları insanların kişilik ve davranışlarını küçülttüklerini, onları köle yerine koyduklarını, onların sırtından geçindiklerini, ellerini ayaklarını öptürüp yıkattıklarını biliyoruz. “;Din ve din büyüğüne saygı”; olarak lanse edilen çirkinlikler O'nun hayatında yoktu. Kendisine aşırı derecede hürmet gösterilerek, geldiği zaman oturanların ayağa kalkmalarını yasaklamıştı. “;Yabancı halkların krallarına yaptıkları gibi, benim elimi öpmeyin. Ben Kral değilim. Ben sadece sizden biriyim”;, “;Sizi kendime hizmet ettirerek sivrilmek, farklılaşmak istemem. Allah, kulunun kendini arkadaşlarından farklı-seçkin görmesinden hoşlanmaz”;, “;Benim için kıyam edilmez (ayakta el bağlanıp durulmaz). Kıyam yalnız ve yalnız Allah için yapılır”; demişti. Hz. Muhammed, kendisini insan üstü bir varlık olarak görmez; kendisinin de diğer insanlar gibi bir insan olduğunu söylerdi. İnanç, kulluk ve günlük hayatta bir kul gibi davranır, Allah'ın vahiylerini insanlara eksiksiz iletir, gaybın bilinemeyeceğini söyler; “;Size dünya hazinelerinin elimde olduğunu söylemiyorum, gaybı da bilmem, bir melek olduğumu da size iddia etmiyorum (En'am:50) gibi ayetlerle insanların batıl inançlarını yıkıyor, yaratıcı-yaratan öğretisini yerli yerine oturtuyordu. Hırsızlığı, soygunu, su-i istimal ve riyayı yok etmek, hakça paylaşmak, dürüstçe yaşamak için uğraşırdı. İnsanlar içinde konum ve kişiliği ne olursa olsun adaletli olmayı, haksızlıkları yok etmeyi ilke edinmişti. Ordusunda, bir savaşta ölen birisi için “;şehit oldu“; denilince, “;Şehit değil, cehennemliktir, hazineden bir aba çalmıştı”; der. Ashabından ikisi bir Yahudi'nin kürkünü çalarlar ve suçu bir başka Yahudi'nin üzerine atarlar. Vahiyle bunu öğrenen Peygamberimiz asıl suçluları cezalandırır; aksızlık ve suçluluk karşısında mü'min-kafir ayırımı yapmaz. Hz. Muhammed (SAV) bütün insanlık için bir örnek kişiliğe sahip. O'nun etrafında toplanmak, O'nun kişiliğini örnek almak gerekiyor. Ruhu şad olsun.
EN MUTLU KİŞİ ,RUHUNDA KÖTÜLÜĞÜN HİÇBİR İZİNİ TAŞIMAYANDIR.
Üzerinde pek çok meyveler bulunan bir dalı, meyvalar aşağı doğru çeker. Meyvasız bir dalın ucu ise, servi ağacı gibi havada olur.
Kullanıcı avatarı
athena

Mesaj gönderen athena »

güzel bir yazı Peygamberimizin kişiliği ile ilgili,paylaşım için teşekkürler...
insanlar hayal ettiği müddetce yaşar...
burali

Mesaj gönderen burali »

Paylaşım için teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
düşünceli

Mesaj gönderen düşünceli »

Örnek alınması gereken en büyük insan.ama biz onun yaptıklarının yüzde kaçını yapıyoruz acaba?paylaşım için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Ares

Mesaj gönderen Ares »

1-2 cümle dışında güzel bir yazıydı.
Kullanıcı avatarı
naribeyza

Mesaj gönderen naribeyza »

düşünceli yazdı:Örnek alınması gereken en büyük insan.ama biz onun yaptıklarının yüzde kaçını yapıyoruz acaba?
+1

Çok güzel ve dört dörtlük bir yazı.Bize bu güzel ahlâkı hatırlattığın için ben de teşekkür ederim.
Suya yazı yazmak gibi birşey zaman ve tutamazsın ömür bir nehir gibi akıp gider avuçlarından...
Naribeyza
Kullanıcı avatarı
BiR UMUT VAR

Mesaj gönderen BiR UMUT VAR »

kutlu doğum zamanında iyi bir yazı saol...allah şefaatine nail eylesin amin..
BİR UMUTLA BAŞLAR HERŞEY...
karachay

Mesaj gönderen karachay »

Çok güzel bir özet yazı...Keşke peygamberimizi her konuda kendimize rol modeli alabilsek.