Kronik Yorgunluk Sendromu

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
sarıkantaron

Kronik Yorgunluk Sendromu

Mesaj gönderen sarıkantaron »

Tedavi için stresle mücadelenin yanı sıra düzenli bir hayat tarzı gerekiyor.
Yoğun bir tempo, stres ve aşırı rekabet ortamında çalışıyor, üstelik "bir türlü dinlenemiyorum" diyorsanız, sizde de kronik yorgunluk hastalığı olabilir. Hastalığın sebebi, uzun süreli psikolojik yıpranma ve stres.

Özellikle eğitimli ve gelir seviyesi yüksek çalışan kesimde görülen kronik yorgunluk sendromu, son yıllarda Türkiye'de artmaya başladı. Beyaz hastalığı olarak bilinen ve Batı ülkelerinde görülen 'kronik yorgunluk', iş verimini düşürerek ekonomik kayıplara sebep oluyor. Hastalık en çok kadınları etkiliyor. Yüzde 70 oranında kadınlar ve özellikle 30-50 yaş grubu kapsam alanında bulunuyor. Alman Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Jan Klod Kayuka'ya göre, hastalık Türkiye'de yeni olduğu için henüz çok iyi tanınmıyor ve çoğu kez tanısı konulamıyor. Kayuka, hastalığı, 'tıpta, nedeni ve başlangıç tarihi tam olarak bilinmeyen, ancak çok da uzun süreli olmayan bir yorgunluğun en az 6 ay veya daha uzun bir süre devam etmesiyle ortaya çıkan bir durum' olarak tanımlıyor. Hastalığın doğuştan gelmediğini, sonradan kazanıldığını anlatan Kayuka, "Hastalık sinir sistemini, bağışıklık sistemini ve hormonal dengeyi etkilediği için kompleks bir yapıya sahiptir." dedi. Hastalığı tetikleyen nedenler arasında, uzun süreli psikolojik zorlanma, çevresel toksinler, kimyasallar, ağır metaller, fiziksel travmalar ya da cerrahi müdahaleler bulunuyor. Başlatıcı olaydan sonra hastalar sağlıklarında ilerleyici bir bozulma yaşıyor. Genellikle hissettikleri kadar hasta görünmüyor, hastalık iddiaları da doktorlar tarafından haksız olarak şüphe ile karşılanıyor.

Kronik yorgunlukla baş etmek için ne yapılmalı?

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Jan Klod Kayuka, hastalıkla mücadele için, "Öncelikle stresi kontrol etmeyi bilmeliyiz. Herkesin bir stres eşiği vardır ve bu eşiği aşmamak gerekir. Düzenli hayat tarzı, hafif fiziksel egzersizler, sağlıklı beslenmek ve ideal kiloyu korumak da temel kurallardır." ifadelerini kullandı. Bunların da yanında alkol ve sigaradan uzak durmak, hastalıktan kurtulmanın en önemli etkenleri arasında gösteriliyor.

Bu belirtilere dikkat!

Hafızada ve konsantrasyonda bozulma
Boğaz, kas, karın, çene ve bazı eklemlerde ağrı olması
Uyanınca kendine gelememe
Yapılan bir iş sonrası 24 saatten fazla sürede geçen kırıklık hissi
Şişkinlik
Kronik öksürük
İshal
Sersemlik
Bulantı
Gece terlemesi
Nefes darlığı
Deri duyarlılığı
Karıncalanma hissi
Kilo kaybı

Hastalar ne hissederler?

Yıpranmışlık
Yorgunluk
Tükenmişlik
Güçsüzlük
Çalışmanın tatsızlaşması
Sıkıntı
Performans azalması
Halsizlik
Enerji yokluğu
Uykulu hal
Çalışmaya isteksizlik

Çağlar Avcı
12 Ağustos 2008, Zaman
hezarfen

Mesaj gönderen hezarfen »

Faydalı bilgiler. Paylaşım için teşekkürler.
sarıkantaron

Sağolasın,
üstümdeki bu hiç bitmeyen yorgunluk hali nedir diye düşünüyordum bende.. en azından ne oldugunu ögrenmiş oldum bu yazıyla. Kilo kaybı,öksürük,ishal haricinde tüm yazılanlara birebir uyuyor bendekiler.
karachay

Mesaj gönderen karachay »

bende çok uzun süre yaşadım bunu dostum..Allah kolaylık versin.Sabah olduğunda keşke tekrar gece olsada yatsak diye geçirirdim içimden .Yataktan yorgun kalkar günümün çoğunu uyuyarak geçirirdim.Okula giderdim boş bir sınıf bulup sıraların üstünde uyurdum.Sürekli üşüme hissi,üf desen yıkılacak bir beden,çok uyumaktan kaynaklanan başağrıları....Binlerce kere şükürler olsun beni o günlerden kurtaran Allah'a.
Basit bir kapris hastalığı gibi geliyor ama öyle değil işte.Yaşayan bilir...
Tüm hastalara Allah acil şifalar versin.
sarıkantaron

amin.
Kullanıcı avatarı
simdi_yada_asla

Mesaj gönderen simdi_yada_asla »

Bunların hepsini ortaokul yıllarımda yaşamıştım. Şimdi düşünüyorum da çocuk yaşta iyi dayanmışım.
Kullanıcı avatarı
BiR UMUT VAR

Mesaj gönderen BiR UMUT VAR »

yazılanların hepsi bende var
BİR UMUTLA BAŞLAR HERŞEY...