Domates suyu iç genç kal

Sosyal fobi ve psikoloji üzerine makaleler..(Lütfen yazının kaynağını belirtiniz)
deagolbrandybuck

Domates suyu iç genç kal

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

Domates suyu iç genç kal
Ünlü İsviçreli bitki bilimci Alfred Vogel'a göre mide yanmasının ilaçlarından biri sıcak suyun içine çiğ patates doğrayıp içmek. Domates suyu ise vücudu yeniliyor.

Resim

Vücutta insan yaratılışının aynası olarak değerlendirilebilecek bir organ varsa, o da kuskusuz midedir. Çünkü sinir sisteminizin nasıl çalıştığını bu hassas organdan anlamak mümkün. Duygusal ve ruhsal durumunuz mide suyunun salgılanışını etkilediği için fark etmeseniz de mideniz bu durumdan zarar görebilir.

Bu nedenle beslenme tarzıyla mideyi korumak çok önemli. Bunda da dikkat edilmesi gereken nokta tüm öğünlerde doğal besinleri tüketmeye çalışmak. Bunun yani sıra çalışma temponuz da midenizi etkiliyor. Hiç durmadan stresli bir ortamda çalışıyorsanız ve sürekli mide ağrısından şikâyetçiyseniz, bunun sebebini çok da araştırmanıza gerek yok. Çünkü sıkıntı midenin bas düşmanı.

Bu yüzden ise gidip gelirken yürüyüş yapmaya ve temiz hava almaya özen gösterin. Aslında mide problemleri çağımızda en çok rastlanan sağlık sorunlarının basında geliyor. Mide ağrılarınız artık size büyük sıkıntı vermeye başladıysa, yemek yediğiniz ortama da özen göstermeniz gerekiyor. Öncelikle yemek yerken sıkıntılarınızı da masaya getirmeyin. Yorgunluktan dolayı aç olduğunuzu hissetmiyorsanız, yemekten önce küçük bir dinlenme molası verebilirsiniz. Bunun yanı sıra yemekleri çok sıcak ve iyi çiğnemeden yutmak, sorunların artmasına sebep oluyor. Ayrıca sıcak bir yemeğin üzerine dondurma yemek de oldukça sağlıksız. Doktora başvurarak midenize uygun bir beslenme programı da hazırlayabilirsiniz.

Ancak bu noktada İsviçreli bitki bilimci Alfred Vogel dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olduğunu anlatıyor. Örneğin beyaz seker yerine esmer seker tüketmek, midenin sindirimi açısından çok daha faydalı. Sirke gibi mide asidini artırıcı sosları da kullanmamaya dikkat edin. Mide yanması sorununuz varsa sıcak suyun içine çiğ patates doğrayarak için. Patates fikri cazip gelmediyse, havuç suyu veya lahana suyunu da deneyebilirsiniz. Faydasını göreceksiniz.

Süt yerine yoğurt
Şimdiye kadar mideye faydalı olduğu konusunda uzmanlar tarafından pek çok yiyecek tavsiye edilmiştir. Ancak bunların arasında en yanlış inanca sahip olunanın süt olduğu artik biliniyor. Alfred Vogel de sütün yerine yoğurdu öneriyor. Çünkü yoğurt, süt gibi midede pıhtılaşmaya sebep olmuyor. Yoğurdun bir diğer özelliği ise bağırsakların çalışmasına yardım etmesi. Böylece sindirim sisteminin daha iyi çalışması sağlanıyor. Daha da faydalı olmasını istiyorsanız, yemekten önce tüketmeye dikkat edin. Meyveyle birlikte tüketmek ise midede yanmaya sebep olabilir.

Midenin baş düşmanlarından biri olan kahve, aslında başka organlara da büyük zarar veriyor. Kahvenin istediğiniz zaman sizi uyanık tutmayı sağladığı tartışılmaz bir gerçek. Ancak uzun vadede sinirleri yıpratıyor. Günde üç bardaktan fazla kahve içiyorsanız ve hala kendinizi güçsüz hissediyorsanız, bu artık bir bağımlı olduğunuz anlamına gelebilir. Bunun yanı sıra Türk kahvesi diğer kahvelerden daha az zararlı.

Resim
Havuç suyu yararlı
Meyve ve sebze sularının ne kadar faydalı olduğunu çocukluk yıllarından beri öğrendik. Ancak hangi meyve suyunun neye iyi geldiğini de biliyor musunuz? Örneğin havuç suyu kan dolaşımına ve bağırsakların çalışmasına yardımcı oluyor. Havuç suyunun dengeleyici bir özelliği olmasından dolayı ishale iyi geldiğini söylemek de mümkün. Bunun yani sıra soğuk algınlığında da tüketmek faydalı olacaktır. Demir eksikliği bulunanlar ise pancar suyu içmeli. Çünkü pancar suyunun her 100 gramında 5 gram demir bulunuyor. Özellikle iki yasına kadar bebekler, hamileler ve menopozdaki kadınlar bolca tüketmeli.

Kereviz suyu da vücuttaki fazla toksinlerin atılmasını sağlıyor. Vücudunuzun yenilenmesini ve temizlenmesini istiyorsanız domates suyu içebilirsiniz. Çünkü erken yaslanmayı önlemede büyük etkisi var.
hezarfen

Mesaj gönderen hezarfen »

Bu makalenin üzerine bir domates gider Yiyorum şimdi :D
Kullanıcı avatarı
athena

Mesaj gönderen athena »

hezarfen yazdı:Bu makalenin üzerine bir domates gider Yiyorum şimdi :D
Kesinlikle birazdan aynısını bende yapıyım bari :) ve diğer bilgilerde çok güzel paylaşım için teşekkürler...
insanlar hayal ettiği müddetce yaşar...
sarıkantaron

Mesaj gönderen sarıkantaron »

yediginiz domateslere dikkat edin, malum piyasadakilerin cogu yamuk yumuk hormonlu domatesler. bu yüzden orjinali degilse yememeye özen gösteriyorum.
bi de başlık için : domates yiyince hiç yaslanmıycakmıymışız? bu ya erken ölücez (yaşlılığı görmeden) anlamına gelir yada gerçekten domates yedigimiz müddetce 100 yaşımıza da gelsek genç kalacagımız ( hadi genç görünecegimize diyelim) anlamına gelir.. ikisi de imkansız gözüküyor , ne dersin deagol ?
bu arada, eskiden domates diye bi rumuzum vardı okulun forumunda :)
BATUHAN

Mesaj gönderen BATUHAN »

yada limonata
Kullanıcı avatarı
domates

Mesaj gönderen domates »

abicim şu domatesi bi türlü sevemedim gitti. kokusu bile midemi bulandırmaya yetiyor.
sosyalfobi : geçici çekingen zar
Kullanıcı avatarı
YiğitDönmez

Mesaj gönderen YiğitDönmez »

domates yazdı:abicim şu domatesi bi türlü sevemedim gitti. kokusu bile midemi bulandırmaya yetiyor.
adın neden domates acaba :lol:
Yatay Geçişle Mi? Yoo? Tamamen Kendi İsteğimle Aranızdayım ...
Kullanıcı avatarı
athena

Mesaj gönderen athena »

YiğitDönmez yazdı:
domates yazdı:abicim şu domatesi bi türlü sevemedim gitti. kokusu bile midemi bulandırmaya yetiyor.
+1
Kullanıcı avatarı
domates

Mesaj gönderen domates »

bilmem. fazla düşünmedim. Kendimi sevmediğim manasına da gelebiliyor derin düşününce ama öyle değil. ;)
sosyalfobi : geçici çekingen zar
karınca_KIZ

....

Mesaj gönderen karınca_KIZ »

bılgı dolu bır paylasım için saol ...
Kullanıcı avatarı
sıkıfobik

Mesaj gönderen sıkıfobik »

:) ben dolabı ne zaman açsam sanki elma gibi bir domates alır tuzlamadan yerim.. okuduğum iyi oldu bu makaleyi.
OverTheRainbow

Mesaj gönderen OverTheRainbow »

Domates cildin hassasiyetini de gideriyormuş.Ntv de bir belgesel izlemiştim bununla ilgili.Kadın 3 ay boyunca her gün bilmem kaç gram domates püresi yedi.Domatesten önce ve sonra iki test yaptılar,cildinde inanılmaz bir değişim vardı :shock:
selamsız

Mesaj gönderen selamsız »

yazın ntv'de bbc'nin belgeselleri veriliyordu. bir tanesinde domatesin güneş ışınlarından koruduğunu öğrendim. bunun bilimsel açıklamasını ve deney gözlemlerini de verdi. onları hatırlamıyorum. domatesi çok severim her türlüsünü (hormonlu olduğunu bağıranlar dışında) yerim. ama bu belgseli izledikten sonra daha fazla yemeğe başladım. şimdi iklimi geçti ondan pek fazla yemiyorum.

evet bunları yazdıktan sonra OverTheRainbow un yazısını farkettim o da yazmış aynısını. ama yazdım artık silmeyeyim :D
Kullanıcı avatarı
athena

Mesaj gönderen athena »

OverTheRainbow ve selamsız verdiğiniz bilgiler için teşekkürler :?
Kullanıcı avatarı
crvena_zvezda

Mesaj gönderen crvena_zvezda »

Hegün domates yerim zaten ben... :)
DCC