Panik Bozukluk yaşadığınız anda hissttikleriniz...

Okb li üyelerimiz ve OKB ye dair herşey..Sorularınız vs..
Kullanıcı avatarı
(u)mutlu

Panik Bozukluk yaşadığınız anda hissttikleriniz...

Mesaj gönderen (u)mutlu »

Genelde bir düşünceye aklınız takılır(obsesif). Örn tv de bir kaza haberi.
Ardından aşırı empatik yanınız yüzünden panik bozukluk yaşarsınız ve o kazayı sanki siz yaşamışsınız gibi bir sıkıntı basar üstünüze. "Of amaann boşver" dersiniz ama kaçamazsınız... belki yarım gününüzü kaplar o sıkıntı.

Buna benzer anlar yaşayanlara sorum şu:
O yaşadığınız sıkıntı-daralma anını nasıl tanımlarsınız?
Kullanıcı avatarı
fanatiksfli

Re: Panik Bozukluk yaşadığınız anda hissttikleriniz...

Mesaj gönderen fanatiksfli »

Şöyle tanımlarım "kıyamet gibiydi". Ben onlardan fazla etkilenmemde arkada siyah camları olan kamyonetlerden ve ambulanslardan etkilenirim, ama sonuçta etkileniyorum işte.
Diskoteğin önünde kahya durmuşum
Araba plakasından fallar tutmuşum
İçeri giren sarı kız bana baksaydı
Baksaydıda bana bana benim olsaydı
Olmaz olmaz bilirim ben kahya yahya
O kimbilir kimin nesi ben kahya yahya
delifisek

Mesaj gönderen delifisek »

arkadaşlar sizlere tavsiyem farkındalıktır. farkındalık ile hayatınıızı değiştirebilirsiniz. benimde panik sorunlarım vardı sizlerinki kadar olmasa da.. ta ki panik olmanın saçmalığını bilinçdüzeyimin en derinlerinde görünceye ve kabul edinceye kadar. o günden sonra adeta ruhum değişti, başka bir insan oldum.
Kullanıcı avatarı
(u)mutlu

delifişek,
böyle bir cevap bana biraz "empatisiz" gibi geldi.

"farkındalık" tan kastın nedir bilmiyorum ama "panik" türü şeyler üç-beş kelam laf ve güdü ile önlenebilecek şeyler değil. Bu iş süreç işteyen bir iş. İster terapi, ister ilaç ama süreç isteyen bir iş.

Çünkü beyin bir et parçası ve bilgileri tabiri caizse o etlerler ile depoluyor. Düşüncenin değişmesi için o et parçacıklarının(nörön) değişmesi gerekiyor. Tabi bu da aynen kesilen elinin onarımı gibi biyolojik bir süreç olduğundan zaman alıyor.

Şayet, üç-beş gelime telkin sorununuzu kökünden çözmüş ise o zaman panik yaşamamışsınız demektir. Çünkü panik bozukluk teşhisi için de düzenli ve tekrarlı şikayet gerekmektedir. Belki en az 1-2 aylık bir şikayet...

Sanırım bahsettiğim şekilde bir "panik" hissi yaşamadığın için tam olarak sorumu anlayamadın. Kastım kimyasal, hormonal, kontrolsüz ve zaman alan daralma hissi...
tonyukuk

Mesaj gönderen tonyukuk »

(u)mutlu yazdı: Buna benzer anlar yaşayanlara sorum şu:
O yaşadığınız sıkıntı-daralma anını nasıl tanımlarsınız?
bunlara benzer şeyler düşünürüm Mesela yolda giderken birisi durduk yere bıçaklarsa vs paranoyalar yaşarım. Bir de aynen yazdığın şekilde haberlerde savaş,kaza ve ölüm gibi şeyler çıksa olumsuz etkilenirim. Geçenlerde polisleri vurmuşlardı ya karı/koca ikisi de şehit olmuş. Ekrandaki ölen adamın resmi benimmiş gibi kederlenmiştim
delifisek

Mesaj gönderen delifisek »

(u)mutlu yazdı:delifişek,
böyle bir cevap bana biraz "empatisiz" gibi geldi.

"farkındalık" tan kastın nedir bilmiyorum ama "panik" türü şeyler üç-beş kelam laf ve güdü ile önlenebilecek şeyler değil. Bu iş süreç işteyen bir iş. İster terapi, ister ilaç ama süreç isteyen bir iş.

Çünkü beyin bir et parçası ve bilgileri tabiri caizse o etlerler ile depoluyor. Düşüncenin değişmesi için o et parçacıklarının(nörön) değişmesi gerekiyor. Tabi bu da aynen kesilen elinin onarımı gibi biyolojik bir süreç olduğundan zaman alıyor.

Şayet, üç-beş gelime telkin sorununuzu kökünden çözmüş ise o zaman panik yaşamamışsınız demektir. Çünkü panik bozukluk teşhisi için de düzenli ve tekrarlı şikayet gerekmektedir. Belki en az 1-2 aylık bir şikayet...

Sanırım bahsettiğim şekilde bir "panik" hissi yaşamadığın için tam olarak sorumu anlayamadın. Kastım kimyasal, hormonal, kontrolsüz ve zaman alan daralma hissi...
evet aslında konu ile direk alakası olmayan bir cevap verdim. fakat bu berbat hisleri yaşamamak,, bunlardan sonsuza kadar kurtulmak için bir yol gösterdim. birde keşke imkansız demeden önce farkındalıgın ne oldugunu bir nebze araştırsaydınız. insan ruhsal yönünü keşetmeden mekanik bir robot gibidir. insan hiç bir zaman göründüğü kadar değildir. işte bu görünmeyen taraflarımızı keşfettiğimiz zaman kendinizi bilme yani içimizde iki tane varlık olduğunu anlama ve öze ulaşma öz ile bütünleşme yoluna girmişiz demektir. insanın ruhsal yönünü keşfederek iyileşme sürecine girmesi, psikologların sizi karşısına oturtup nen var kuzum, aa bişey yok geçer, dedikten sonraki geçici rahatlamaya benzemez. kökten değişirsiniz. işte batıda ve batı güdümlü modern pskolojide insanın ruhsal yönü tamamen yok sayılmıştır. ve çözümleri çogunluka geçicidir, kibrit alevi gibidir. insanın tek çıkış kapısı yine kendisidir, er geç bunu anlayacaksınız. herşey çok düşük bilinç boyutlarında debelendiğimiz için sorun haline dönüşüyor. insanın yüksek bilinç boyutlarına ulaşması için farkındalık ile tanışması gerekiyor. ancak o zaman yüksek ruhsallığa ulaşıp zamanla kristalize bir varlık olursunuz. bir bakarsınız kafaya takıp senelerce savaştığınız bütün problemler gözünüzde güneşin altındaki buz parçaları gibi eriyip gidiyor. bir bakmışsınız kendi problemlerinize masum bir çocuga gülümser gibi gülümsüyor hale gelmişsiniz. içsel çatışma yok, kendine nefret duyma yok, gerçeklerden kaçmak için afyonlar aramak yok... bunlar oluyor arkadaşlar. sadece daha yüksek bilinç boyutuna ulaşmanız lazım, o zaman sorunun altındaki sorunsuzlugu görebileceksiniz. buzdağının görünmeyen kısmını. maval okumuyorum biraz araştırın, farkındalık hakkında bilgiler edinmeye çalışın. hiç öyle seminerlere katılıp yaşam koçlugu adı altında parayı götüren şarlanlara gitmenize de gerek yok. kendi kendinize yapabileceğiniz kişisel bir ibadet gibidir farkındalık.
Kullanıcı avatarı
(u)mutlu

delifisek yazdı:....birde keşke imkansız demeden önce farkındalıgın ne oldugunu bir nebze araştırsaydınız...
"bana ,,, 'ten düşmüş birini getirin..." :D