Bir Okb linin Olmazsa olmazları

Okb li üyelerimiz ve OKB ye dair herşey..Sorularınız vs..
owen05

Mesaj gönderen owen05 »

norgunk yazdı:kolonyalı mendil

alakaya maydanoz desek olur mu ve savaş peki doktora gitmeyeceksinde ne yapacasın sana sihirli değnek mi değecek kendini biraz zorl tabi o senin zorlandığın doktora gitmek benim için çok basit ni işlem ondan böyle konuşuyorum ama kendini biraz zorla ya ya öncelikle doktora neden gideniyorsun korkuların neler
fade to black

Mesaj gönderen fade to black »

bence norgunk okb'lilerin hijyen takıntılarını bildiği için kolonyalı mendil demiş.
okb'liler takıntılı bir şekilde ellerini yüzlerini yıkarlar sular kesikse vb. kolonya veya ıslak mendil gibi şeylerden bolca tüketirler. başka türlü içleri rahat etmez.
tabii bu el yıkama takıntısı da olan okb'liler için (benim gibi, sabah 7'den beri o kadar çok yıkadım ki cildim acıyor)
enlas13

Mesaj gönderen enlas13 »

Ancak ruhsatsız ve kontrolsüz üretim yerlerinde kolonyalı mendil içeriğinde olması gereken alkol yerine farklı bir alkol kullanılması olasıdır. Kullanılması yasak olan metanol yani metil alkol’dür. Ülkemizde, metanolün alkollü içkilere katılarak piyasaya sunulması şeklinde sahtecilik olayları yaşanmış, birçok can kaybı söz konusu olmuştur.
Eğer kolonyalı mendillerde metil alkol kullanımı olasılığı var ise (kontrolsüz bir sektörde bu şaşırtıcı değildir) bu durumda tüketicinin mağdur olması, göz, cilt ve burun içi mukoza ve akciğer dokusunda harabiyetle sonuçlanan sağlık riskleri çok muhtemeldir.
Hele hele etanolün satışı kontrollü ve pahalı ise ve metanolü temin etmek etanolden daha kolay ve ucuz ise bu tür sahtecilikler mutlaka beklenmelidir.
Kaçak içki üretimini engellemek için etanol üretimi devlet kontrolünde ve kayıtlı olarak yapılmaktadır. Tehlikeli olan metanol ise rahatça bulunabilir bir malzemedir. Özellikle biyodizel üretiminin popüler ve kontrolsüz yapılıyor oluşu, bu sektörde girdi olarak kullanılan teknik metanolün ülke çapında kullanımını arttırmıştır. Buradan diğer sektorlere (kolonyalı mendil üretimi, ruhsatsız alkollü içecek üretimi vb.) metanol kaçağı çok muhtemeldirŞİMDİ KOLONYALI MENDİL YAZAN ARKADAŞ BİR HATA YAPTI VE KIRK KİŞİ PEŞİNDEN KOŞUYOR HALİ YAŞANIYOR . AMA KOLONYALI MENDİLİ VE KOLONYALARI ELİNDEN DÜŞÜRMEYEN ARKADAŞLAR METİL ALKOL GERÇEĞİNİ UNUTMAYIN... HELE UCUZ MARKASIZ İSE 2 KERE DÜŞÜNÜN
fade to black

Mesaj gönderen fade to black »

Kontrolsüz mü? Pekiyi tanınmış markaların ürünleri de mi kontrolsüz? Bir dakika nasıl kontrolsüz bir sektör olacak ki bu ürünlerin önce ilgili bakanlıktan (o da Sağlık'tır herhalde, cahiliyim bu konuların pardon) bir izin alması gerekmez mi? :? Bu arada ben genelde ıslak mendil alırım (alkolsüz).
casablanka

Mesaj gönderen casablanka »

Dolabımdaki giymiceğimi bildiğim halde giysileri hep bigün giyerim belki düşüncesiyle bitürlü atamamak
bazen aralarında işime yaramayanları seçmek için hepsini saçıyorum toplarken bakıyorum yine hiçbirşey ayırmadan hepsini yerine koymuşum

-"Bir işi, doğru olduğundan emin olmak için tekrar gözden geçirmeliyim

bu konudaki yaşadığım sorun ise genelde rakamlarla.
yeni bi numara kaydedicem ya da msj atıcam diyelim, 40 kere kontrol ediyorum yanlış mı oldu filan diye
bunda biraz babamın etkisi oldu.o ynaımdayken hep yanlış yapıyorum

hoca sınav sonuçlarını okuyo acaba yanlış mı duydum diye tekrar yanına gidip tekrar soruyorum bu niye oulyosa artık.nedense hep daha düşük dediğini zannediyorum!
her konu için olmasa da bazı kounlar için hep yinelemek ihtiyacı hissediyorum
Kullanıcı avatarı
bilm-i yorum

Mesaj gönderen bilm-i yorum »

butterfly87 yazdı:Dolabımdaki giymiceğimi bildiğim halde giysileri hep bigün giyerim belki düşüncesiyle bitürlü atamamak
bazen aralarında işime yaramayanları seçmek için hepsini saçıyorum toplarken bakıyorum yine hiçbirşey ayırmadan hepsini yerine koymuşum

-"Bir işi, doğru olduğundan emin olmak için tekrar gözden geçirmeliyim

bu konudaki yaşadığım sorun ise genelde rakamlarla.
yeni bi numara kaydedicem ya da msj atıcam diyelim, 40 kere kontrol ediyorum yanlış mı oldu filan diye
bunda biraz babamın etkisi oldu.o ynaımdayken hep yanlış yapıyorum

hoca sınav sonuçlarını okuyo acaba yanlış mı duydum diye tekrar yanına gidip tekrar soruyorum bu niye oulyosa artık.nedense hep daha düşük dediğini zannediyorum!
her konu için olmasa da bazı kounlar için hep yinelemek ihtiyacı hissediyorum
aynısı bende de var.hatta yazıyı okurken bir an bunları ben mi yazmışım diye düşündüm..
Kullanıcı avatarı
genki

Mesaj gönderen genki »

karoların ortasına basmak
cizgilerine basan insanlara karsı mesafeli davranmak
olgunluğun gercek olcutu kişinin yası değil, sehrin gobeğinde iç çamasırlarıyla uyandığında nasıl davrandığıdır / vudi elın
Kullanıcı avatarı
basaq

Mesaj gönderen basaq »

tasarılarıma ve çizimlerime karşılmasından bende nefret ederim biri bi çizgi bile atsa sanki o bana ait değilmiş gibi geliyo :? :? kitaplarım bide onlara biri dokununca deliricek gibi oluyorum sanki :?
Kullanıcı avatarı
genki

Mesaj gönderen genki »

saniyede 60 uzeri veya altında dusunceyi dusunebilmek
olgunluğun gercek olcutu kişinin yası değil, sehrin gobeğinde iç çamasırlarıyla uyandığında nasıl davrandığıdır / vudi elın
Kullanıcı avatarı
athena

Re: Bir Okb linin Olmazsa olmazları

Mesaj gönderen athena »

Obsesif kompulsif kişilerin otomatik düşünceleri, kendileri ve dünya hakkında sahip oldukları belirli inançlara dayanır. Bu inançlardan bazdan şöyle sıralanabilir demiş savas:

-"Tüm davranış, karar ve duygularya doğrudur ya da yanlış. Arası asla olamaz." :arrow:
olabilir bunu zamanla,yaşayarak doğru-yanlış arasındaki cevaplarıda öğrenip kabullenebiliyorsun.

-"Takdir edilebilmem için yanlış yapmamalıyım". :arrow: takdir edilmek için değilde kimse kimseyi pek takdir etmiyor eleştiriye meydan vermemek için en azından işimi doğru yapmalıyım.

-"Yanlış yapmak başarısızlıktır ve başarısızlık asla affedilemez". :arrow:
Belki bir,iki değilde daha sık yanlış yapmak artık o kişinin beceriksiz hep hatalı iş yaptığını düşündürtebilir amirlerine ve arkadaşlarına o yüzden büyük oranda doğru ama ciddi hatalar olmadığı sürecede hata payımı(hakkımızıda)da bir insan olarak(hata yaparız :!: )kullanabiliriz.

- "Yanlışlık yapmak eleştirilmeyi hak etmektir." :arrow:
Hemen hemen yukarda yazdıklarıma benzer olacak cevabım.

-"Kendimi kontrol ettiğim gibi çevremi de kontrol etmeliyim."
:arrow: beni etkileyecek konularda elimden geliyorsa evet.

-"Kontrol kaybı tehlikelidir ve affedilemez."
:arrow: kontrol bizde olunca sanki her şey daha yolunda gidecek gibi ya da olası aksilikleride düşünerek yine bir alternatif düşünebileceğimizi varsayıp hazırlıklı olabileceğimizden kontrolü kaybetmekten korkabiliriz :roll:

-"Eğer bir şey tehlikeliyse ya da tehlikeli olma ihtimali varsa, benim gibi insanların da bundan rahatsız olması gerekir."
:arrow: benim düşüncem genelde doğrudur diye bir yanılgı içinde olabilirim tehlikeli gördüğüm konularda ama insanların farklı bakış açıları olduğu gerçeğini eskisine göre daha bir kabullendim yinede çok yakın çevremi kendimce iyilikleri için uyarırım ama abartmamaya çalışarak.

-"Eğer yaptığım iste her zamanki düzenimi bozarsam, büyük bir felakete yol açabilirim."
:arrow: bu konuda öyle bir saplantım yok bu maddeyide kontrollü olmaya yakın gördüm.

-"Eğer bir şeyin mükemmel olacağı kesin değilse, hiçbir şey yapmamak daha iyidir."
:arrow: bu söze pek katılamadım açıkcası hiç bir şey yapmamak :!: ne kadar iyi ve doğru bir çözüm gerçekten anlayamadım :?:

-"Kurallarım ve tekrarlayıcı davranışlarım olmadan ben bir hiçim."
:arrow: bazı konularda ne kadar esnek olabiliyorsam bazı konulardada bir o kadar sabit olabiliyorum.

bayağı bir okb olan kişilerin otomatik düşüncelerine yakın düşüncelerim olduğunu yeni öğrendim :shock: bu başlığı biraz daha iyi incelemeliyim. :|
insanlar hayal ettiği müddetce yaşar...
OverTheRainbow

Mesaj gönderen OverTheRainbow »

Bence inceleme. Yatkınlıgın var ise sende de başgösterme ihtimali var.
Kullanıcı avatarı
cerulean

Mesaj gönderen cerulean »

OKB genelde küçük yaşlarda ortaya çıkıyor, genelde benim gözlemlediğim 8-15 yaş arası.
) O (
savasci-kiz

Mesaj gönderen savasci-kiz »

Bu iş mükemmel olmalı."
-"Bunu kendi başıma yapmalıyım yoksa tam ve doğru olmayabilir."
-"Boş zamanlarımda roman okumak yerine daha üretken isler yapmalıyım."
-"Ne yapacağıma karar vermeden iyi düşünmeliyim, yoksa hata yapabilirim."
-"Bir kişi yanlış davrandıysa cezalandırılmalıdır."
-"Bu eski lambayı saklamalıyım.çünkü bir gün ihtiyacım olabilir."
-"Bir işi, doğru olduğundan emin olmak için tekrar tekrar gözden geçirmeliyim
burası bana kısmen uyuyo :(
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

bu işi bugün yapıcam deyip mutlaka yapamamak bende takıntı haline geldi... vazgeçemiyorum...
Kullanıcı avatarı
kaşif

Re:

Mesaj gönderen kaşif »

Kararsızım yazdı::shock: ben okb ile ilgileri yazılarla hiç ilgilenmemiştim şimdi okuyunca anladım ki bende de okb varmış :(
+1