kişilik bozukluğu ve kişilik kusuru

Okb li üyelerimiz ve OKB ye dair herşey..Sorularınız vs..
enlas13

kişilik bozukluğu ve kişilik kusuru

Mesaj gönderen enlas13 »

ikisi arasındaki fark şuymuş :
bir okb li kimse yaptığı şeylerin saçma olduğunu bilir farkındadır. ama durduramaz.
ama bir şizofreni veya paranoyak kimse beni izliyorlar der ve buna inanır gerçekten.
bu ikisi arasındaki farkı anlayalım.
herkes kişilik kusuruna sahiptir. ama aşırı uç noktaya götürmez.onu ve çevresini rahatsız etmez..
bilenler daha iyi anlatır belki......
Kullanıcı avatarı
POLICE

Mesaj gönderen POLICE »

bende paronayaklık ve şizofrenlik var gibi ama du bakalım.
I'm a Cop!! I'm a Police
paint it black

Mesaj gönderen paint it black »

evet bu fark çok doğru paronayak asla öyle olduğunu kabul etmez yalan dünyası onun için en gerçek olanıdır ve diğerlerine çok sık olmasada zarar verebilirler okb li ise en çok kendine zarar verir düşündüklerinin saçma olduğunu bilse bile kurtulmak istese bile sıyrılamaz bi türlü
Kullanıcı avatarı
aisha

Mesaj gönderen aisha »

doru valla benim fazla takıntım yok aslında aklıma takılan seylerin aslında gerksiz seyler oldugunu düsünürüm hep ama buna da engel olamam allahtan sizofren veya paranoyak degilim
ya her seyim ya hiçim söle dünya ne biçim bi kördügüm ki içim cözdükce dolasıyor.....
mustafakeman

Mesaj gönderen mustafakeman »

valla ben arasını berisini bilmiyomda bendeki bu psikolojik hastalıkları toplasan pazara giden bi yaşlı teyzenin listesindeki nevaleden daha çok sayıdadır eminim.şiir gibi hastayım yaw..sanatcı adamın hastalığıda bi değişik oluyor.

sevdim seni..senin paranoid şizofrenini sevdim,
senin hayata umutsuzca bakışını deprsifini sevdim.
ey benim gözleri korkak bakan sevgilim
bağrımda hançer gibi dağlanan panik atağını sevdim.
sevdim ülen obsesif komfulsif faranjitli apandist sevgilim
paranoyağındaki o sinsi bakışların o tacizci duruşların varya,en çok en çok...
yokyaaaa..
en çok manik depresif halini sevdim
hani birgün seninle yemeğe gitmiştikya ellerin titremişti bayrak gibi kan kırmızı olmuştun hatta yanımda durduğun bi hafta boyunca ne yedin ne içtin nede konuştun..ben sandımkı aşkından..meğer sosyal fobikmişin ya...

herşeyini sevdimde bi o sosyal fobini sevmedim..
benim yaşayann ölü sevgilim...
enlas13

Mesaj gönderen enlas13 »

FORUMDA EN ÇOK KAFAMA TAKILAN BİR BAŞLIK OLDU BU. ÇÜNKÜ TAM OLARAK NE OLDUĞUNU ANLATAMADIM SANIRIM... ŞİMDİ BUNLARI OKUYUN KİŞİLİK BOZUKLUĞUNU ANLAYACAKSINIZ:
Psikolojik olarak insanlar çevredeki olaylara yada yaşam koşullarına sağlıklı tepkiler veremediği zaman "Kişilik Bozuklukları" ortaya çıkar. Psikolojik rahatsızlıklar genelde kişinin davranışlarında, duygularında, düşünme şeklinde ve ilişkilerinde gözlemlenebilir. Sorunlar değişik şekillerde ortaya çıkabilir, örneğin özel ilişkilerini devam ettirmekte sürekli sorun yaşayan yada herhangi bir işte tutunamayan yada kariyerini geliştirmekte zorluk yaşayan kişilerde öncelikle "Kişilik Bozukluğu" olma ihtimaline bakmak gerekir. Derin olarak yerleşmiş olan, sosyal kalıplara uymayan, yaygın, ısrarlı, uyumsuz davranış örüntüsüdür.

Genelde yaşamın çeşitli dönemlerinde uzun süreli zorlukların etkisiyle olur. Kendilerini karşısındakinin yerine koymakta zorlanırlar. Görülme sıklığı %6-9 oranındadır. Kişilik bozuklukları ilk bulgularını 15-20 yaş arası gösterir. Kadın-erkek oranı eşittir. Kişilik bozuklukları bir çok nedene bağlı olarak gelişir.

Tedavisinde psikanaliz, psikoterapi, ilaç tedavisi kullanılır. Başarı oranı düşüktür. İnsanları birbirlerinden farklı kılan , kendisi ve çevresindekilere bakış acıları ,onlarla kurabildiği ilişki düzeyleri ve tepkilerini kapsayan çeşitli ortamlarda kendini gösteren bedensel, düşünsel ve ruhsal özelliklerdir. Bu özelliklerin kişinin çevreye uyumunu bozup, günlük işlevselliğini bozması, kendinde gerilim-kaygı hali oluşturup, içinde yaşanılan kültürün beklentilerinden sapma gösteren ,süreklilik taşıyan bir hal alması durumunda kişilik bozukluğundan bahsedilir.

Bu bozukluk kendisi, başkaları ve olayları algılama ; verdiği duygusal tepkilerin uygunluk, değişkenlik ve yoğunluğu ;kişiler arası işlevsellik ; öfke, heyecan, aşırı isteklerin,dürtülerin kontrolü olarak sınıflayabileceğimiz dört alanın en az ikisinde kendini gösterir. Başlangıcı ergenlik ya da genç erişkinlik hatta bazen daha küçük yas gruplarına dek uzanır. Bu durum başka bir ruhsal,fiziksel hastalığın ya da bir maddenin etkilerine bağlı olarak gelişen bir durum değildir.
ÖZET OLARAK DEVAMLI OLAN VE HAYATINIZDA İLİŞKİLERİNİZDE İNSANLAR SİZE BİR GARİPLİK VAR DİYEREK BAKIYORLARSA VE SÜREKLİ OLARAK NEREYE GİTSENİZ TUTUNAMAYAN BİRİYSENİZ KİŞİLİK BOZUKLUĞU İÇİNDE OLABİLİRSİNİZ. AMA KİŞİLİK KUSURU DEVAMLI DEĞİL ARADA OLAN VE OLAYLARIN AKIŞI SONUCU SİZİ O DURUMA SOKAN VE BAŞA ÇIKILAN HAYATINIZI VE SİZİ ETKİLEMEYEN SİZİ DERİN FİKİRLERE İTSE DE KISA SÜREDE ÇÖZDÜĞÜNÜZ HALDİR. ÖRNEK HERKES BAZEN ŞÜPHECİ OLABİLİR AMA SÜREKLİ HERKESİN SİZE ZARAR VERECEĞİ HALİNİ YAŞIYORSANIZ VE BUNUN KANITI YOKSA VE İNSANLARA BUNU ANLATINCA SİZİ CİDDİYE ALMIYORSA PARANOİD KİŞİLK BOZUKLUĞU YAŞIYORSUNUZDUR
Kullanıcı avatarı
birsenhoca

çok beğendim yazını .......... harikasın:)

Mesaj gönderen birsenhoca »

mustafakeman yazdı:valla ben arasını berisini bilmiyomda bendeki bu psikolojik hastalıkları toplasan pazara giden bi yaşlı teyzenin listesindeki nevaleden daha çok sayıdadır eminim.şiir gibi hastayım yaw..sanatcı adamın hastalığıda bi değişik oluyor.

sevdim seni..senin paranoid şizofrenini sevdim,
senin hayata umutsuzca bakışını deprsifini sevdim.
ey benim gözleri korkak bakan sevgilim
bağrımda hançer gibi dağlanan panik atağını sevdim.
sevdim ülen obsesif komfulsif faranjitli apandist sevgilim
paranoyağındaki o sinsi bakışların o tacizci duruşların varya,en çok en çok...
yokyaaaa..
en çok manik depresif halini sevdim
hani birgün seninle yemeğe gitmiştikya ellerin titremişti bayrak gibi kan kırmızı olmuştun hatta yanımda durduğun bi hafta boyunca ne yedin ne içtin nede konuştun..ben sandımkı aşkından..meğer sosyal fobikmişin ya...

herşeyini sevdimde bi o sosyal fobini sevmedim..
benim yaşayann ölü sevgilim...
benve kendm gidyorum
aradabir beklyorum hizli yürüdüğüm içinruhum yetişememiştir diye
sonra üçümüz beraber yolaliyoruz
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

şimdi şizofreni ve paranoya kişilik bozukluğu, okb ise kişilik kusuru oluyor yani?

okb bir hastalık ya, mesela ben simetriye takık durumdayım. her şey düzenli ve simetrik olmalı bana göre, rahat edemiyorum.