oks ye yakalandım

Okb li üyelerimiz ve OKB ye dair herşey..Sorularınız vs..
ahulanah

oks ye yakalandım

Mesaj gönderen ahulanah »

selam foruma yeni üye oldum.aslında sosyal fobi nedeniyle üye olmuştum(keşke olmasaydım) ama burda oks denen şeyle tanıştım ve bende de takıntılar başladı.aslında daha öncede vardı eğilimim.takıntılarım vardı ama unutuyordum.şimdi ise aklımdan atamıyorum.iyice tetiklendi.sürekli stres altındayım.midem bozuluyor stresten.kusmak istiyorum.özelliklle yalnız kaldığımda düşüncelere dalıyorum hemen.aslında bunlarn hepsi birer saçmalık ve beynimizin gereksiz oyunları ama bi kere başlayınca bitmiyor işte.varmı böyle hisseden? bana yardım olabilecek,şimdiden sağolun.
Kullanıcı avatarı
r_ozurlu
Admin

Mesaj gönderen r_ozurlu »

Selam ahulanah,
öncelikle hosgeldin sonra da nickini de begendigimi ileteyim.

Takintilar, evet bunlar basbelasi. Simdi benim eski takintilarimi saymayacagim cünkü bir insan bunu duyunca kendine ayni takintilardan ediniyor veya megilli oluyor.

Ne yapacaksin sahip oldugun takintilardan kurtulmak icin, en iyisi beynini baska seylerle mesgul etmek. O takinti aklina geldiginde hemen baska birsey düsün. Zor bir cözüm ama yavas yavas insan bu sekilde takintilarindan kurtuluyor.

Kendine bir mesgale bul, sudoku cöz, matematik - geometri problemleri cöz veya sevdigin konuda sorulara cevaplar bul.

Yavas yavas takintilardan kurtulursun diye düsünüyorum.

Tabi baska fikri olan da olacaktir, buyursun yazsin.

Ama beni dinlersen sen sen ol bu isi ilacla cabuk cözerim diye düsünme (Öyle bir teklif gelirse).

Herseye nasil dogal yoldan bulastiysak dogal yoldan da kurtuluruz diye düsünürüm hep.

Tekrar hosgeldin diyor, soru(n)larina care ve cözüm bulman, daha mühimi gelismelerden haberdar etmen ve her konuda fikrini mesaj yazarak belirtmen dilegiyle.
ahulanah

saol tavsiyelerin için.bu oks denen şeyi kısa süre çok yoğun hissettim.ama epeydir çok iyiyim.ben anladım ki(yani benim açımdan) bu rahatsızlığın başlıca nedeni;uykusuzluk...herkese uykusunu düzenlemeyi öneriyorum.vampir gibi gündüz uyuyup gece ayakta durmak kafayı çizdirtiyor hafiften.bide kimseye yalnız kalmamasını öneriyorumherkese.insan içüne karışıp ewde takılmamak lazım.ben bi hafta kadar mecburiyetten ewde takılmıştım hiç cıkmadan,o ara çöktüydü bu bunalım bana.son olarak da şunu demek isterim; dostlar buraya gelip benim şu takıntım var bu takıntım var gibisinden şeyler yazmasak ii olur,çünkü diğerleri bunun etkisinde kalabiliyor,daha çok çözüm önerilerinde bulunsak cokk eyi olurr..hatta forumun bu bölümünü cok sakıncalı buldum...belkide hiç olmaması daha iiyiydi.burda resmen olay kabullenilmiş.bir sosyal fobi hastası belki elinde olmayan sebeplerden dolayı zorluk çekiyor olabilir;elleri titriyor,kızarıyor,panik oluyo olabilir.ama bu oks yada herneyse takıntı denen şey insanın kendi elinde olan birşey.zırvalık yani...resmen kendi kendine zorla sorun etme hali.burda bu durumun sorun gibisinden somutlaşması bence iyi olmamış pek.tabi ben dr deilim tabi ama görüşüm bu işte,paylaşayım dedim.nese şimdilik bu kadar.sevgiyle kalın.
ahulanah

Re: oks ye yakalandım

haha bu başlığı açalı iki sene olmuş.o zamanlar ne kötüydüm.tıpkı şimdiki gibi.ne korkmuştum.delirecem diye.tıpkı şimdiki gibi.iki sene olmuş ama delirmedim.demekki bu süründürüyor.öldürmüyor.
Kullanıcı avatarı
antonio_montana

Mesaj gönderen antonio_montana »

oks ne? ortaoğretim sınavımı:)
otomatik kapris sistemi mi:D
Kullanıcı avatarı
r_ozurlu
Admin

antonio_montana yazdı:oks ne? ortaoğretim sınavımı:)
otomatik kapris sistemi mi:D
Google da aratsan bulursun,
Obsesif Kompülsif Bozukluk, bir nevi takinti da denebilir
Kullanıcı avatarı
impubes

Mesaj gönderen impubes »

Oks deyince ben de sınava gireceksiniz zannettim. :) OKB deniyor kısaca ona galiba..

Valla takıntıyla baş etmenin en iyi yolu ilaç bence. Çünkü takıntının esas nedeni beyindeki kimyasal bozukluklar. Diğer insanlarda da takıntı denen şey var. Ancak düşündükleri şeyi 5 dakika sonra unutabiliyorlar. Ama okb hastalarında takıntılar haftalarca aylarca unutulmuyor ve insana hayatı zehir ediyor. Yani ortada bir şey yokken insan depresyona giriyor...
Kullanıcı avatarı
r_ozurlu
Admin

impubes yazdı:Oks deyince ben de sınava gireceksiniz zannettim. :) OKB deniyor kısaca ona galiba..

Valla takıntıyla baş etmenin en iyi yolu ilaç bence. Çünkü takıntının esas nedeni beyindeki kimyasal bozukluklar. Diğer insanlarda da takıntı denen şey var. Ancak düşündükleri şeyi 5 dakika sonra unutabiliyorlar. Ama okb hastalarında takıntılar haftalarca aylarca unutulmuyor ve insana hayatı zehir ediyor. Yani ortada bir şey yokken insan depresyona giriyor...
Ben de ukala ukala cevap verdim haklisiniz dogrusu OKB

nasil dikkat etmedim.

Bende de cok takinti var, biri gelir biri gider ama geciyor isteyince, kendini zorlayinca.
Uzun zamandir kurtulamadigim aslinda kurtulmak icin de ugrasmadigim her ya da dogrusu gördügüm bir cok sayiyi 3'e bölünebilirligini test etmek sonra 3, 9 gibi katlara bakiyorum. Iyi oluyor beyin kendini zorluyor bu hesabi yaparaktan.

En sevmedigim eski huyum kafamin sagi kasiniyorsa sag elimle kasiyorsam ayni seyi solumda da yapardim ki ayni seyi hissetsin, ya da bir diregin sagindan gecmissem dönüste yine ayni yerden gecerdim, az biraz simetri hastaligi da vardi ama neyseki cogu agirlik veren birseyler degil.
Kullanıcı avatarı
antonio_montana

Mesaj gönderen antonio_montana »

evet OKB
Kullanıcı avatarı
leisen

Mesaj gönderen leisen »

ben de öss ye yakalanmıştım ... geçti şimdi [smilie=crazy.gif]
Acıyı , acımasızlığı ve mecburiyeti sevmezdi insan...Ve sadece gerçeğe inanırdı...Fakat sadece iki gerçek vardı hayat ve ölüm...Hayat acımasız , ölümse acıydı...Ve insan sevmeye mecburdu..!
...
Kullanıcı avatarı
cerulean

Mesaj gönderen cerulean »

Bu hastalıktan kurtulduğum için çok rahat hissediyorum şimdi. Arkadaşlar OKB'den kurtulmanın tek çözümü mükemmeliyetçi olmayı bırakmak, inanın bundan başka (temelden) bu düşünce mekanizmasının çözümü yok, varsa da ben bulamadım. Herkes mükemmeli yakalamak ister, komplekslerimizi hırslarımız ve takıntılarımızla besleriz ama bu genelde daha beter çuvallamamıza neden olur. Kendinden çok fazla şey bekleme sendromu, belki anne-babalarımızdan kalma yarı genetik, yarı eğitimsel bir miras olabilir. Ancak her zaman hatasız işler yapamayız ve ailelerimiz, arkadaşlarımız da hatasız birer robot, mükemmel insan, üst-insan, melek, aziz veya azize değillerdir, hepsi de sadece insandır. Bu gerçeği kafamıza yerleştirmek ve hayatı çok da ciddiye almadan gerçekçi olmak durumundayız.
) O (
Kullanıcı avatarı
_İsyankar_

Mesaj gönderen _İsyankar_ »

Uykusuzluk olabilir haklısın. Takıntı takıntıyı tetiklediği için aslında bu bölümün açılması daha doğrusu bölümde takıntıların yazılması iyi olmamış. Takıntıyı yaşayan kişiyi de yaşamayan kişiyi de zor durumda bırakabilir.
Order66 begins! I'm You because The Dark Lord of the Sith and this is Revenge of The Sith!

Resim
Kullanıcı avatarı
kaale alinmayan adam

Mesaj gönderen kaale alinmayan adam »

ahahah aynı bende dün üye oldum sosyal fobi için sanırım bende de okbden var ama o kadarda abartılı değil öğrenmeseydim daha iyi olurdu oysa artık öğrendik idare edicez
Acı en üst sınırına ulaştığında alçakçasına zayıflamaya, yerini daha önce hiç tatmadığım cinsten başka bir duyguya bırakmaya başladı. Kendini olağanca şiddetiyle hissettiren, diş ağrısına benzeyen zevkli bir duygu. / YERALTI