duyarsızlaştırma

Okb li üyelerimiz ve OKB ye dair herşey..Sorularınız vs..
Kullanıcı avatarı
troya2

duyarsızlaştırma

Mesaj gönderen troya2 »

düşüncelerinizi değiştirmek zordur. o halde önce davranışınızı değiştirmeye bakın.

temizlik takıntısını hemen yapmayın yarım saat bekleyin.

kontrollerinizi yapmayı azaltın. bir kere baktım daha ne bakacağım . diye telkin ediniz.

düşünceyi değiştirmek kolay değil ama davranışlarınız değiştikçe sizin bakış açınız da değişecektir. okb tedavisinde yapılan temel işlem budur. yani duyarsızlaştırma deniyor buna.neden korkuyorsan onla muhatap oluyorsunuz maruz bırakma denen işlem sonucu o olaya nesneye karşı tavırlarınız değişiyor. çünkü yüzleşmeniz sonucu o kadarda dehşet abartı dünyanın sonu olmayan birşey olduğunu anlıyorsunuz. hayat deneyimlerle ilerlermiş.
Mal sahibi Mülk sahibi hani bunun ilk sahibi ,Malda yalan mülkte yalan gel birazda sen oyalan. ...herkes kendi hayatının kahramanıdır..tırmanmak istediğimiz bi dağ,kurtarmak zorunda olduğumuz bi hayat vardır,bu kendimizinki bile olsa..
hezarfen

Mesaj gönderen hezarfen »

Pavlovun koşullandırma deneyinde miydi bir yerden sistematik duyarsızlaşma diye birşeyler hatırlıyorum. troya2 nin anlattıklarına benziyordu.
Kullanıcı avatarı
Gül

Re: duyarsızlaştırma

Mesaj gönderen Gül »

sistematik duyarsızlaştırma yapılması istenmeyen bir şeyi kademe kademe yok etme gibi bişey evet etkili bir yöntem bencede
İnsanların hayatları boyunca istedikleri kadar adil,herkese aynı yakınlıkta ,herkesten aynı derecede uzak ,istisnası olmayan tek gerçek ve ayrıcalığı olmayan yeğane yolculuk:ölüm
sosyofobik_bir_kulum

Mesaj gönderen sosyofobik_bir_kulum »

troya o ne biçim avatar öyle. Başım döndü yauw :p
Kullanıcı avatarı
2PacHastası

Mesaj gönderen 2PacHastası »

Dedigini uyguluycam kardeş.Uygulayım uygulayım diyordum cesaret edemiyordum ama senin yazın beni cesaretlendirdi.Teşekkür ederim.
Tupac umursar,eger baska kimse umursamazsa.
Ben bir eşkıyayım ve kafa tutan mazlumlar hakkında rap yapıyorum.(2Pac)
"Küçük çocuklara aşıladığınız nefret herkesin ağzına ..ıyor."(2Pac)
delifisek

Mesaj gönderen delifisek »

okb üzerinde en etkili ve kalıcı tedavi yöntemi benim hayati deneyimime göre farkındalık. ne bir doktor ne bir psikiyatrist bilmez bunu. tetikleyici ve zorlayıcı hisler belirli bir farkındalık uygulama süreciyle zamanla yok oluyor.
Kullanıcı avatarı
mavi ay

Mesaj gönderen mavi ay »

bendeki takıntı düşüncelerde oluyor. ocağı açık mi bıraktım gidip bakayım şeklinde değil..

bir sorun beliriyor kafamda saatlerce aynı sorunu çözmek için iç konuşmalar yapıyorum. bu konuşmaların içeriği hep aynı. dönüp dönüp aynı şeyleri düşünüyorum.bozuk plak gibi ...bu bazen politik bir konu olabiliyor bazen hayatımdaki çözümsüz bir sorun o sorunla ilgili kişlerle sorunu enine boyuna tartışıyorum onlarla konuşuyorum karşıdakiler cevap veremedikleri için ben tekrar başa dönüp aynı şeyleri tekrar ediyorum. birisine öfkelenip ona söylemem gerekenleri söylüyorum hızımı bir türlü alamıyorum. hayali konuşmalar diye bişi var okb ye girmeyebilir ama saatlerimi alıyor... duygusal enerjimi boş yere harcıyorum ve yapmam gereken işleri yapamamış oluyorum.
eski nick : triyandafilis
Kullanıcı avatarı
moby

Mesaj gönderen moby »

Ben Allah ile konuşuyorum
Bazen keşke insanlara ihtiyacım olmasaydı, sadece O'nunla konuşarak idare edebilseydim hayatı diyorum

Problemleri veya meseleleri bir süre düşünürüm. Ve gene Allah'a sorarım. O an aklıma bir şey gelmezse düşünme işini ertelelerim
Kullanıcı avatarı
mavi ay

Mesaj gönderen mavi ay »

evet Allah la konuşmak da çok zevkli..
eski nick : triyandafilis