Noluur yardım edin!

Çözüm önerileriniz..
Cevapla
sniper
Mesajlar: 1
Kayıt: 22 Eki 2020, 02:09

Noluur yardım edin!

Mesaj gönderen sniper »

Yaklaşık 3 yıldır sosyal fobi denen iilletle uğraşıyorum.Ve artık çok kötü durumdayım.Artık dayanacak gücüm kalmadı ,üniversiteye başladım tabi korona dan dolayı gidemedim ama başladım sonuçta ve durumum karantinada daha beter hale geldi , eski halimden de kötüyüm dibin en dibindeyim şuan nolur yardım eli uzatın bu kardeşinize telkin satın aldım onun bi faydasın olurmu sizce.Kesin geçirebilirmyim bu hastalığı? Lise hayatım leş gibi geçti şuan 19 yaşındayım ve 1 tane sevgilim olmadı arkadışım kalmadı beni çağırıyolardı hep reddettim ve sonuç yapayalnızım.Bu yazdıklarımı ağlayarak yazıyorum çözüm bulamsamda burdan canınız sağolsun.
prensesinuykusu
Mesajlar: 279
Kayıt: 11 May 2014, 21:08

Re: Noluur yardım edin!

Mesaj gönderen prensesinuykusu »

Öncelikle merhaba. Arkadaşların seni çağırdığında hiç istemesen bile, kendini zorlamalısın. Sosyal fobiye en iyi gelen şey “sosyalleşmek.” Eğer birlikte çıkabileceğin hiç arkadaşın yoksa dahi kendi basına bir kafeye gidip kitap okuyabilir, bir dinlenme parkında doğanın keyfini çıkarabilirsin. Bunları dahi yapmak istemiyorsan mutlaka ama mutlaka düzenli yürüyüş yapmanı öneririm. Hem yalnız değilsin, burada sana yardım etmekten keyif alacak bir sürü üye var. :) eski paylaşımları da okursan kendine uyarlayabilecegin bir sürü yöntem bulabilirsin
osmangazi
Mesajlar: 69
Kayıt: 08 Kas 2019, 23:15

Re: Noluur yardım edin!

Mesaj gönderen osmangazi »

Ben telkinin uzun sürede faydası olacağını düşünüyorum. Ne kadar kaçınma durumun olursa bununla yüzleşmeye çalış, kaçma bunu fırsat olarak gör. Bunu yaparken de muhakkak olumsuz düşünceler aklına gelecek. Mesela cafeye arkadaşlarınla gittin etraftan bakanlardan rahatsız olabilir senin hakkında olumsuz düşündüklerini düşünebilirsin. Bu büyük oranda yanlıştır, öyle düşünmüyordurlar eğer düşünüyorlarsa da bu önemli değil diyebilecek duruma gelinceye kadar tekrar cafeye gitmelisin. Örnek olarak tüm kaçınmaların için aynısını yapmalısın. Maalesef tüm fobilerin ilaçsız tek çaresi yüzleşmek, tekrarlamak ve duyarsızlaşmak.

Bir çok yüzleşmem işeri zoruyla oldu. Topluluk karşısına geçip konuşma, tek başına işyeri ve kamu kurumu ziyaretleri vs. 10 aydır yapmıyorum o yüzden yine köreldi.
Kullanıcı avatarı
r_ozurlu
Admin
Mesajlar: 1188
Kayıt: 09 Mar 2005, 17:24

Re: Noluur yardım edin!

Mesaj gönderen r_ozurlu »

Yukaridaki yazilara katiliyorum,
yürüyüs spor
Davete icabet et, arkadas demissin. Sürekli red etmek ile bitmez arkadaslik. Gidersin hic olmazsa otur dinle. Arkadaslar ben sadece dinleyecegim de.
Cok kisi olmazsa da az kisi ile kesin görüs. Eger aramiyorlarsa sen ara birini ikna et cik.
Ama evden cik ne sebeple olursa olsun. Ister yürüyüs, ister alisveris. Hic olmadi yukarda dedikleri gibi bir Cafe'de otur insanlari izle, müzik dinle, kendini dinle.
Sefer601
Mesajlar: 7
Kayıt: 15 Eki 2020, 01:05

Re: Noluur yardım edin!

Mesaj gönderen Sefer601 »

Sen benim ikizimmisin ya tıpatıp aynı durum bende var ^^ Öncelikle bunu söyliyim yalnız değilsin. hepimiz insanlardan çekiniyoruz ama hepimizin altında yatan sebebi farklı biri dış görüntüsünden rahatsız biri konuşmasından.Dış görüntünden kaygılanmıyorsan kolaylıkla dışarı çıkabilirsin.Sürekli dışarı çık evde sakın kalma tek başına dışarı çık.Arkadaşı felan boşver ya.Bunun getirisi gerçekten fazla.Tek başına kafeye git,ehliyet çok önemli hemen ehliyet al tek başına araba kirala,Tek başına taksiyle eve git tek başına avm'ye gir.Sakın evde kalma gecelere kadar dışarda takıl Bak gerçekten önemli bunlar.Sırada konuşmayı çözmek var konuşabilmek icinde bi bilgi birikimi bi deneyim lazım.Sürekli dışarı çıktıkca yavas yavas çekincen azalacak.Senı dış ortama tamamen alıştıracak ve arkadaş bulmanı kolaylastıracak en iyi yolda bir işe girip çalışmak .Sürekli yaşıtlarınla muhattap olduğun bir iş varya bulunmaz nimett.Hangi iş olabilir bu tabiki kafee. Ama önce bir kafeye gidip bir işe başlayabilmek ve ertesi gün bırakmamak için biraz cesaret ve özgüven kazandırmalısın kendinne.
Cevapla