Noluur yardım edin!

Çözüm önerileriniz..
sniper

Noluur yardım edin!

Mesaj gönderen sniper »

Yaklaşık 3 yıldır sosyal fobi denen iilletle uğraşıyorum.Ve artık çok kötü durumdayım.Artık dayanacak gücüm kalmadı ,üniversiteye başladım tabi korona dan dolayı gidemedim ama başladım sonuçta ve durumum karantinada daha beter hale geldi , eski halimden de kötüyüm dibin en dibindeyim şuan nolur yardım eli uzatın bu kardeşinize telkin satın aldım onun bi faydasın olurmu sizce.Kesin geçirebilirmyim bu hastalığı? Lise hayatım leş gibi geçti şuan 19 yaşındayım ve 1 tane sevgilim olmadı arkadışım kalmadı beni çağırıyolardı hep reddettim ve sonuç yapayalnızım.Bu yazdıklarımı ağlayarak yazıyorum çözüm bulamsamda burdan canınız sağolsun.
prensesinuykusu

Re: Noluur yardım edin!

Mesaj gönderen prensesinuykusu »

Öncelikle merhaba. Arkadaşların seni çağırdığında hiç istemesen bile, kendini zorlamalısın. Sosyal fobiye en iyi gelen şey “sosyalleşmek.” Eğer birlikte çıkabileceğin hiç arkadaşın yoksa dahi kendi basına bir kafeye gidip kitap okuyabilir, bir dinlenme parkında doğanın keyfini çıkarabilirsin. Bunları dahi yapmak istemiyorsan mutlaka ama mutlaka düzenli yürüyüş yapmanı öneririm. Hem yalnız değilsin, burada sana yardım etmekten keyif alacak bir sürü üye var. :) eski paylaşımları da okursan kendine uyarlayabilecegin bir sürü yöntem bulabilirsin
osmangazi

Mesaj gönderen osmangazi »

Ben telkinin uzun sürede faydası olacağını düşünüyorum. Ne kadar kaçınma durumun olursa bununla yüzleşmeye çalış, kaçma bunu fırsat olarak gör. Bunu yaparken de muhakkak olumsuz düşünceler aklına gelecek. Mesela cafeye arkadaşlarınla gittin etraftan bakanlardan rahatsız olabilir senin hakkında olumsuz düşündüklerini düşünebilirsin. Bu büyük oranda yanlıştır, öyle düşünmüyordurlar eğer düşünüyorlarsa da bu önemli değil diyebilecek duruma gelinceye kadar tekrar cafeye gitmelisin. Örnek olarak tüm kaçınmaların için aynısını yapmalısın. Maalesef tüm fobilerin ilaçsız tek çaresi yüzleşmek, tekrarlamak ve duyarsızlaşmak.

Bir çok yüzleşmem işeri zoruyla oldu. Topluluk karşısına geçip konuşma, tek başına işyeri ve kamu kurumu ziyaretleri vs. 10 aydır yapmıyorum o yüzden yine köreldi.
Kullanıcı avatarı
r_ozurlu
Admin

Mesaj gönderen r_ozurlu »

Yukaridaki yazilara katiliyorum,
yürüyüs spor
Davete icabet et, arkadas demissin. Sürekli red etmek ile bitmez arkadaslik. Gidersin hic olmazsa otur dinle. Arkadaslar ben sadece dinleyecegim de.
Cok kisi olmazsa da az kisi ile kesin görüs. Eger aramiyorlarsa sen ara birini ikna et cik.
Ama evden cik ne sebeple olursa olsun. Ister yürüyüs, ister alisveris. Hic olmadi yukarda dedikleri gibi bir Cafe'de otur insanlari izle, müzik dinle, kendini dinle.
Sefer601

Mesaj gönderen Sefer601 »

Sen benim ikizimmisin ya tıpatıp aynı durum bende var ^^ Öncelikle bunu söyliyim yalnız değilsin. hepimiz insanlardan çekiniyoruz ama hepimizin altında yatan sebebi farklı biri dış görüntüsünden rahatsız biri konuşmasından.Dış görüntünden kaygılanmıyorsan kolaylıkla dışarı çıkabilirsin.Sürekli dışarı çık evde sakın kalma tek başına dışarı çık.Arkadaşı felan boşver ya.Bunun getirisi gerçekten fazla.Tek başına kafeye git,ehliyet çok önemli hemen ehliyet al tek başına araba kirala,Tek başına taksiyle eve git tek başına avm'ye gir.Sakın evde kalma gecelere kadar dışarda takıl Bak gerçekten önemli bunlar.Sırada konuşmayı çözmek var konuşabilmek icinde bi bilgi birikimi bi deneyim lazım.Sürekli dışarı çıktıkca yavas yavas çekincen azalacak.Senı dış ortama tamamen alıştıracak ve arkadaş bulmanı kolaylastıracak en iyi yolda bir işe girip çalışmak .Sürekli yaşıtlarınla muhattap olduğun bir iş varya bulunmaz nimett.Hangi iş olabilir bu tabiki kafee. Ama önce bir kafeye gidip bir işe başlayabilmek ve ertesi gün bırakmamak için biraz cesaret ve özgüven kazandırmalısın kendinne.
dertsiz

Mesaj gönderen dertsiz »

şu an 35 yasındayım. 17 yasında anladım sf li oldugumu anladım. Bir kere doktora gittim ilaç verdi kullanmadım.
17- Yaşında telefonla bile konusamazdım tanımadıgımla heycanlanırdım titrerdim
20-Yaşında askere gittim. Sf pek etkisi yoktu orda zorlanmadım. Aslında tam sf uygun 15 ay gecirdim.
22- yaşında Askerden geldim değişik yerlerde calişmaya başladım. Yaptıkca bazı seyleri hayatımdan cıkardım. Mesela rahatlıkla telefonla hiç tanımadıgım birini arıyabılıyodum.bir yere girip oturup yemek yıyebılıyodum tek başıma Aslında iş harici kendimi eve bilgisayarıma kapatmıstım. Alışveriş dahil herseyi internetten hallediyodum.
26- Yaşında Kenki işimi kurdum. Çok zorlandım sf beni cok zorladı ama sürekli sfnin üzerine gitmeye calıstım. Üstüne gitmeye iş konusunda başardım. Ama ben sfden kaçan yine diger tüm işyerini internetten halleden bir kişiydim.
30- Yaşında aslında sf benden gittigini dusunuyodum aslında sadece ben ondan kaciyomusum bazı seyleri aşip dürekli yapmak zorunda oldugum için digerlerinden kaçtıgımı anladım.
Şu an 35 yasındayım sosyal fobi varmı evet var ama eskisi gibi degil karsı cinsle tanımadıgım bırıyle rahatlıkla konusuyor. bir alısveriş merkezine gidip oturup yemek yıyebılır bısey almadan magaza gezebılırım. su an normal bir insanın yapabilecegi herseyı yaparım.Ama daha sf varmı diye sorarsanız var evet o içinde bazen gelir midemi mavveder yemek yiyemem içinde bir sıkıntı bıtmeyen tukenmeyen en zevk aldıgım an bile gecmeyen sf gıtmıyorda onla yaşamayı ogrenıyosun.sniper sanada tek diyecegim yavaş yavaş herseyin üzerine git
osmangazi

Mesaj gönderen osmangazi »

Dün doktora gittim. Bu sabah kan verdim öğleden sonra sonuçlar için gittim. 21 senedir bipolarım. Bir sınava hazırlanacağım dün çalıştığımı bugün unutuyorum dedim. Dikkatim de dağınık utangaç ve çekingenliğim var dedim. Bir doktor notropil yazdı 3 ay kullandım faydası olmadı dedim. İlaçları azaltabilir miyiz ya da yeni ilaç ekleyebilir miyiz dedim. Yaşa bağlı, bizde de oluyor bir ilacı yok bunun, ilaçları azaltmak da istediğin etkiyi vermez dedi :)
Kullanıcı avatarı
ahyalandünya

Mesaj gönderen ahyalandünya »

Neden bu sitede çok az kişiyiz. Konudan bağımsız olacak ama kimse bir şey yazmıyor. Sayımız artsa iyi olacak.
[smilie=buba.gif] [smilie=buba.gif] [smilie=buba.gif]