tedavi yöntemleri

Çözüm önerileriniz..
Kullanıcı avatarı
lanetlii91

Re: tedavi yöntemleri

Mesaj gönderen lanetlii91 »

ben sf liyim doktora gidip ilaç tedavisi olmayı düşünüyorum ama bazı sorularım var alacağım ilaçlar bağımlılık yapar mı ve ben lise son sınıf öğrencisiyim bu ilaçlar ders çalışmamı ve uykumu etkiler mi cvplarınız için şimdiden tşkler
Yanlış şehirlere götürür trenlerim.
Ya ölmek ustalığını kazanırsın,
ya korku biriktirmek yetisini.
Acılarım iyice bol gelir sana,
Kullanıcı avatarı
lanetlii91

Mesaj gönderen lanetlii91 »

ben sf liyim doktora gidip ilaç tedavisi olmayı düşünüyorum ama bazı sorularım var alacağım ilaçlar bağımlılık yapar mı ve ben lise son sınıf öğrencisiyim bu ilaçlar ders çalışmamı ve uykumu etkiler mi cvplarınız için şimdiden tşkler
Yanlış şehirlere götürür trenlerim.
Ya ölmek ustalığını kazanırsın,
ya korku biriktirmek yetisini.
Acılarım iyice bol gelir sana,
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

malesef psikiyatr'larmız her gelene derdi ne olursa olsun kafadan bi antidepresan yazıyor. kullanmakta moda oldu yeni nesil seratoninerjik antidepresanları. mahalledeki teyzelerimiz artık günlerde bu konuyu tartışıyolar." sen ne kullanıyosun, etkileri nasıl, ben bunu bırakıyorum, sendeki ilacı alıyorum gibi". sanki bakkaldan vivident alıyo. leblebi gibi mübarek.nerde ararsan var.herkezin dilinde. 10 yaşında çocuk bile biliyo.
konu bizim ihtiyacımız olan ilaçlara geldiği zaman ise yazmaktan çekiniyolar. sosyalfobi ye iyi gelen ilaçlar belli. antidepresanlar bizler için yardımcı ilaçtır. belli başlı isim yapmış 5-6 antidepresan var zaten. gelene gidene yamıyolar, afedersiniz. haksızmıyım..
bağımlılık yapar, şu yapar, bu yapar. benim hastalığım mühim kardeş. ne yaparsa yapsın. isterse ömrümden alsın. yeterki beni iyi etsin.
kaderim güldürmez
kaderim öldürmez
kaderim ağlatır, kötü kaderim... :cry:
..............Resim.................~~Resim
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

mahsunkul yazdı:malesef psikiyatr'larmız her gelene derdi ne olursa olsun kafadan bi antidepresan yazıyor. kullanmakta moda oldu yeni nesil seratoninerjik antidepresanları. mahalledeki teyzelerimiz artık günlerde bu konuyu tartışıyolar." sen ne kullanıyosun, etkileri nasıl, ben bunu bırakıyorum, sendeki ilacı alıyorum gibi". sanki bakkaldan vivident alıyo. leblebi gibi mübarek.nerde ararsan var.herkezin dilinde. 10 yaşında çocuk bile biliyo.
konu bizim ihtiyacımız olan ilaçlara geldiği zaman ise yazmaktan çekiniyolar. sosyalfobi ye iyi gelen ilaçlar belli. antidepresanlar bizler için yardımcı ilaçtır. belli başlı isim yapmış 5-6 antidepresan var zaten. gelene gidene yamıyolar, afedersiniz. haksızmıyım..
bağımlılık yapar, şu yapar, bu yapar. benim hastalığım mühim kardeş. ne yaparsa yapsın. isterse ömrümden alsın. yeterki beni iyi etsin.
kaderim güldürmez
kaderim öldürmez
kaderim ağlatır, kötü kaderim... :cry:
yenlış yere açtım.. :D neyse
..............Resim.................~~Resim
selamsız

Mesaj gönderen selamsız »

Resim

bence de :roll:
1lh4n

Re:

Mesaj gönderen 1lh4n »

hayalet yazdı:O zaman terapi için pisikoloğa gitmene gerek yok ben sana söyliyim psikolog sana ödevler hazırlar der ki "evladım bi dahaki görüşmemiz 15 gün sonra bu zamana kadar eski arkadaşlarını ara, onlarla görüş, bir arkadaşında bir kaç gün yatıya kal, alış verişe çık akrabalarını ziyaret et vs. hee bi de nefes egzersizleri var tabi paketin içine her gün 5-6 dakika üfle" geçmiş olsun. Ben bu ve buna benzer olayları yapabilsen zaten bu adamla işim olmaz.
Pisikoloğa sorarsın "ama ben bunları yaptığım vakit kalbim beynimde atmaya başlıyo ciddi sorunlar yaşıyorum"
pisikologda olsun ne olursa olsun üstüne git sonunda iyileşeceksin.
Ben bu şekilde iyileşen bi allahın kulunu tanımadım. Beni tanıştırırsan çok sevinirim.
ben büyük faydasını gördüm psikoloğun ve 1 tanede ilaç kullanmadım. şunu rahatlıkla söyleyebilirimki terapilerle %50 sinden fazlasını bitirdim sf nin.
akinci

Mesaj gönderen akinci »

normal insanlar gibi olmamda bana yardımcı olacaksa ömrüm boyunca kullanmaya razıyım
İnsanın tüm evrende kesin olarak düzeltebileceği tek bir şey vardır: kendisi.
''Aldous Huxley''
mustafa45

Mesaj gönderen mustafa45 »

aynı şeyleri söylemenin bir anlamı yok tek bir çözüm var senin anlayacağın dilden oda kendini yenmen başkaları ile ve ayrıntılarla uğraşma inancını değiştir maddeci olma
yok yazdı:İLAÇLA TEDAVİ

Sosyal fobi iyi tanımlanmış bir durumdur ve tedaviye iyi yanıt verir. Fobik kaçınma sosyal ortamlarda duyulan anksiyeteden (sıkıntı) kaynaklanır. İlaçla kişinin sosyal ortamlardan duyduğu sıkıntı azalır.

Genel sosyal fobide ilaç uygulamaları ile başkaları tarafından reddedilme yada eleştiriye maruz bırakılmaya duyulan aşırı hassasiyet azalır.
İlaç tedavisi bağımlılığa yol açmaz. (Doktor kontrolünde olduğu müddetçe.)

İlaç tedavisinde genellikle depresyonda da kullanılan antidepressanlar kullanılır. En az 6 aylık tedavi önerilir. Ancak bu devrede ilaç kesildiğinde kendiliğinden nüksler görülebilir.Daha uzun süreli kullanım önerilir. Hastaların en sık yaptığı yanlış: sıkıntılar hafiflediğinde ilaç kullanımını aksatmalarıdır. Bu yüzden hastalık belirtileri tekrar ortaya çıktığı için hastalık müzmin (kornik) bir hal almaktadır ve kişinin tedavi olamayacağı gibi yanlış bir kanıya saplamasına neden olmaktadır.

PSİKOLOJİK TEDAVİ

Sosyal fobide psikoterapi uygulamanın gerekçesi hastaların negatif yoldaki inançları ile (sosyal ortamlarda başarısızlığın kaçınılmaz olduğu gibi ) yüzleşmelerini sağlamaktır. Sosyal fobinin temelinde bu tür inanların yer aldığı düşünülmektedir.

Hipnozda sosyal fobide psikoterapiye yardımcı bir araç olarak kullanılmaktadrı. Hastanın sosyal ortamlara uyumu için ve sıkıntı duygusunu yenmesi için oldukça yararlı bir yöntemdir.

ÖZET OLARAK : Soyal fobi erken başlangıçlı kronik gizli bir hastalıktır.
Tedaviye iyi yanıt verir. İyi tedavi hastanın durumuyla başetmek için zararlı stratejiler geliştirmesini ve depresyon ve alkolizm gibi ek rahartsızlıkların ortaya çıkmasını engeller.

İlaç tedavisi belli bir süre devam etmesi gerekir.İlk ay belirgin bir yanıtın alınamayabilecei hatırdan çıkarılmamalıdır.Tek başına yada iilaçla birlikte yapılan psikoterapi sosyal fobide oldukça faydalı neticeler verir.

kaynak:www.psikofarma.net
insanları yöneten ve kararları verdiren inanılan düşüncelerden yansıyan ifadelerdir
farklı

Mesaj gönderen farklı »

Ben düşünüyorum ki bu olay ilaçla falan aşılacak bir şey değil.Bunu insanların içinde,sokakta yenersiniz.Şu an hiç kimseye karşı konuşurken heyecan falan yok 30-40 kişinin önünde kitap okumam gerekti çok az heyecanlandım.Eskiden aşırı derecede berbat bir durumdaydım.Şu an başka sıkıntılarım var ayrı konu.Bana kalırsa dışarı çıkın,gezin.Geçen her adama saati sorun.Kadın-erkek,genç-yaşlı farketmeden herkes iletişim kurun yolu sorun,ateş isteyin vs.Bana kalırsa bu şekilde yenilir bu olay.
var

Mesaj gönderen var »

Sosyal-fobi tedavisinde ilacın büyük yardımcı olduğunu bilmek gerekir. Ancak bu demek değildir ki hapları yutarım, hayat sinemasında jönü kaparım. İlaç, hastaların verdiğin önerileri gerçekleştirebilmesine olanak tanır. Bu yüzden ilacın etkisini de yabana atmamak gerekli. Kaygı, korku hisseden birisi için, başkasına kadar kolay görünen şeyleri yapması çoğu zaman imkansızdır. Bir de sıkılma etmeni var tabi. Tanımadığım insanlarla konuşma açmada sıkıntı çekmesem de bir süre sonra insanlardan, konuşmaktan veya dinlemekten sıkıldığım çok olur. Sanırım en güzeli gerektiğinde konuşmak.
ironmask

Mesaj gönderen ironmask »

Herkese merhaba ve güzel günler dileyerek başlamak isterim.

Yaklaşık 10 yıldır sosyal fobinin sıkıntısını yaşıyordum hala bazen yaşıyorum. Ancak ben çok ağar bir vaka değildim sadece işte toplantılarda ve grup önünde konuşmada yani performans gerektiren durumlarda bu sıkıntılarım artıyordu. Bu 10 yıl içinde iki ayrı psikiyatra gittim. Birincisi panik atak dedi diğeride sosyal fobi deyip ilaçla tedavi yaptılar ama geçici çözüm olup pek işe yaramadı. Taki 7 ay öncesine kadar çok sıkıntı çekip artık tamamen kendime küsmeye başlayana kadar araştırdım ve MCATürk Nöropsikiyatr polikliniğine gittim. Burada da daha önce giden arkadaşların yazdığı gibi bir dizi test ve beyin görüntülemesi sonrasında durumun çok ağır olmadığı ve terapi ile bu işin üstesinden gelebileceğim söylendi. Psikolog Yıldız Burkovik ile seanslara başladık. Bu arada bir düzenleyici olarak ufak bir antidepresan da tedaviye eklendi ama diğer antidepresanlar gibi beni çok etkilemedi yani gerçekten uzun vadeli çözüm sağlayacak hafif bir ilaçtı ilk başlarda terapiden çok bişey anlamadım ama 3 aydan sonra gayet iyi hissetmeye başladım. Terapide ağırlıklı olarak nefes egzersizleri çalışarak dikkat testleri ve gevşeme egzersizleri yaptık. Şu an gayet iyiyim ve neredeyse ilaç kullanmasam bile kendimi toplantılarda rahat ifade eder duruma geldim 2 seansım kaldı sonra ihtiyacım olursa gidieceğim. Bunları söylerken şunu söylemekte fayda var. Bu poliklinikte tedavi sürecinin uzun olması ve terapilerin ayda iki kez olması nedeniyle maliyeti biraz yüksek oluyor belki herkes için mümkün olmaz ama ben özetle şunu söylemek isterim lütfen kimse bunu içine kapatıp kendi içinde yaşamasın uygun fiyata da tedavi sağlayan yerler var ve mutlaka tedaviye başvursunlar.
tranquillo

Mesaj gönderen tranquillo »

meraba arkadaşlar. ben psikoloji mezunu biri olarak bildiklerimi söyleyeyim..evvela sosyal fobiyi yenmek için karşı cinsle irtibata geçmek gerekir..Bu yapılmadığı takdirde hiçbirşey işe yaramaz, ne ilaç ne telkin vs.. Freud un da dediği gibi cogu psikolojik olayın altında cinsel nedenler yatar..Dolayısıyla erkekler için söylüyorum, iddia ediyorum burda hiç kimse bi bayanla birlikte olmamıştır, ve asıl bu durum erkekleri silik yapıyor psikolojik olarak..Dolayısıyla size çözüm yolunu söyleyim, mutlu sonla biten masaj salonuna gidip bi kere cinselliğe adım atmanız lazım, bir kere bile olsa bu yapılmalı ki insanın kimliği ortaya çıkabilsin...Bunu şiddetle tavsiye ediyorum..Tabi yalnız masaj salonuna gitmek sizin için zor olacağından 2 kişi gidilebilir.. İsteyen olursa birlikte gidebiliriz..Cevaplarınızı bekliyorum..
var

Mesaj gönderen var »

Pek çok psikolojik rahatsızlığın temelinde cinsel sıkıntıların olduğuna katılıyorum. Pek çok ama hepsi değil.
Bu arada, daha önce de belirttiğim gibi, masajla cinselliğin alakasını hala kurabilmiş değilim. Bir cevap bekledim ama tranquillo'dan ses seda yok.
Kullanıcı avatarı
2PacHastası

Mesaj gönderen 2PacHastası »

Mide bulantısı,baş dönmesi ve cinsel hayatı kötü etkileme gibi sebepleri saymazsak ilaç kullanmak iyi.
Tupac umursar,eger baska kimse umursamazsa.
Ben bir eşkıyayım ve kafa tutan mazlumlar hakkında rap yapıyorum.(2Pac)
"Küçük çocuklara aşıladığınız nefret herkesin ağzına ..ıyor."(2Pac)
Kullanıcı avatarı
ecsam

Mesaj gönderen ecsam »

saymadığın şey kalmadı zaten
Bu dünya, bir misafirhanedir. Ebedi hayatı isteyenler, misafirhanedeki vazifelerine dikkat gösterdikleri nisbette memnun edilirler.