tedavi yöntemleri

Çözüm önerileriniz..
Kullanıcı avatarı
yok
Admin

tedavi yöntemleri

Mesaj gönderen yok »

İLAÇLA TEDAVİ

Sosyal fobi iyi tanımlanmış bir durumdur ve tedaviye iyi yanıt verir. Fobik kaçınma sosyal ortamlarda duyulan anksiyeteden (sıkıntı) kaynaklanır. İlaçla kişinin sosyal ortamlardan duyduğu sıkıntı azalır.

Genel sosyal fobide ilaç uygulamaları ile başkaları tarafından reddedilme yada eleştiriye maruz bırakılmaya duyulan aşırı hassasiyet azalır.
İlaç tedavisi bağımlılığa yol açmaz. (Doktor kontrolünde olduğu müddetçe.)

İlaç tedavisinde genellikle depresyonda da kullanılan antidepressanlar kullanılır. En az 6 aylık tedavi önerilir. Ancak bu devrede ilaç kesildiğinde kendiliğinden nüksler görülebilir.Daha uzun süreli kullanım önerilir. Hastaların en sık yaptığı yanlış: sıkıntılar hafiflediğinde ilaç kullanımını aksatmalarıdır. Bu yüzden hastalık belirtileri tekrar ortaya çıktığı için hastalık müzmin (kornik) bir hal almaktadır ve kişinin tedavi olamayacağı gibi yanlış bir kanıya saplamasına neden olmaktadır.

PSİKOLOJİK TEDAVİ

Sosyal fobide psikoterapi uygulamanın gerekçesi hastaların negatif yoldaki inançları ile (sosyal ortamlarda başarısızlığın kaçınılmaz olduğu gibi ) yüzleşmelerini sağlamaktır. Sosyal fobinin temelinde bu tür inanların yer aldığı düşünülmektedir.

Hipnozda sosyal fobide psikoterapiye yardımcı bir araç olarak kullanılmaktadrı. Hastanın sosyal ortamlara uyumu için ve sıkıntı duygusunu yenmesi için oldukça yararlı bir yöntemdir.

ÖZET OLARAK : Soyal fobi erken başlangıçlı kronik gizli bir hastalıktır.
Tedaviye iyi yanıt verir. İyi tedavi hastanın durumuyla başetmek için zararlı stratejiler geliştirmesini ve depresyon ve alkolizm gibi ek rahartsızlıkların ortaya çıkmasını engeller.

İlaç tedavisi belli bir süre devam etmesi gerekir.İlk ay belirgin bir yanıtın alınamayabilecei hatırdan çıkarılmamalıdır.Tek başına yada iilaçla birlikte yapılan psikoterapi sosyal fobide oldukça faydalı neticeler verir.

kaynak:www.psikofarma.net
Kullanıcı avatarı
hayalet

Mesaj gönderen hayalet »

Yazı için teşekkürler " ilaçla birlikte yapılan psikoterapi sosyal fobide oldukça faydalı neticeler verir." Kesinlikle katılıyorum..
Kaydıraktan kayarım, yoktur benim ayarım...
Kullanıcı avatarı
crvena_zvezda

Mesaj gönderen crvena_zvezda »

Adminimin son paragrafta söylemiş olduğu sözde çok önemli...

"İlaç tedavisi belli bir süre devam etmesi gerekir.İlk ay belirgin bir yanıtın alınamayabilecei hatırdan çıkarılmamalıdır."

Malesef bir çoğumuz bu konuda çok sabırsız davranıyoruz... Bir kaç gün kullanıp bu ilaç fayda etmedi diyip bırakıyoruz... Böyle davranmamalıyız...
DCC
Kullanıcı avatarı
muratokato

Mesaj gönderen muratokato »

başlangıç yazısınındaki kaynak gösterilen siteye girip bakmadım çünkü hep bilindik klasik tedavi yöntemleri.ama şunuda bilinki;

ŞU AN PİYASADAKİ MEVCUT PİSİKOLOJİK,DEPRESAN,ANKSİYETE V.B(sentetik) İLAÇLAR SADECE SOSYAL FOBİNİN DEĞİL HİÇ BİR PİSİKOLOJİK RAHATSIZLIĞI KALICI OLARAK TEDAVİ EDEMEZ.

isterseniz ömür boyu düzenli olarak kullanın.ilacı bıraktığınız an her şey eski halini alacaktır.
aksini iddia eden var ise bize iddia ettiği ilacın farmakolojik özelliklerini her kesimden insanın anlayabileceği şekilde detaylı olarak anlatsın lütfen.buna siteyi takip eden doktorlarda dahil.doktor tanıdığı olan var ise onlarda sorup cevaplarını bizimle paylaşsınlar.
kendileri bunun yanlış olduğunu bile bile ilaç tavsiye edip duran doktorlar için söylüyorum;böyle devam ettiğiniz sürece size karşı olmaya devam edeceğim.kusura bakmayın.

hem söylediklerimin aksi tıbbi olarak kanıtlanamadığı sürece ben ve benim gibi düşünenler haklı olmaya devam edeceğiz.

terapiler ise gerekli ve yararlıdır fakat bunun için tonla para isteyen yerlere gitmek şart değildir.

şunuda belirteyim ben lise mezunu bir elektrikçiyim.sağlık sektöründen herhengi bir gelirim yok.yanlış anlaşılmasın.ama sağlık sektöründeki rantı görmek için alakalı olmak gerekmez merak gerekir.benim bunları merak edip araştırmam tamamen bir tesadüf eseridir. beni daha iyi anlamanız için diğer yazılarımıda okumanızı tavsiye ediyorum.

hoşçakalın.
TEK ÜZÜLDÜĞÜM ŞEY YAZILARIMA HALEN DAHA BİLİMSEL BİR ELEŞTİRİ YAPILMAMIŞ OLMASIDIR.BU İNSANLARIN OKUDUKLARINDAN VE BİLDİKLERİNDEN KENDİLERİNİNDE EMİN OLMAMASININ GÖSTERGESİDİR.

bunuda ben yazdım.
Kullanıcı avatarı
hayalet

Mesaj gönderen hayalet »

O zaman terapi için pisikoloğa gitmene gerek yok ben sana söyliyim psikolog sana ödevler hazırlar der ki "evladım bi dahaki görüşmemiz 15 gün sonra bu zamana kadar eski arkadaşlarını ara, onlarla görüş, bir arkadaşında bir kaç gün yatıya kal, alış verişe çık akrabalarını ziyaret et vs. hee bi de nefes egzersizleri var tabi paketin içine her gün 5-6 dakika üfle" geçmiş olsun. Ben bu ve buna benzer olayları yapabilsen zaten bu adamla işim olmaz.
Pisikoloğa sorarsın "ama ben bunları yaptığım vakit kalbim beynimde atmaya başlıyo ciddi sorunlar yaşıyorum"
pisikologda olsun ne olursa olsun üstüne git sonunda iyileşeceksin.
Ben bu şekilde iyileşen bi allahın kulunu tanımadım. Beni tanıştırırsan çok sevinirim.
Kullanıcı avatarı
muratokato

hayalet yazdı:O zaman terapi için pisikoloğa gitmene gerek yok ben sana söyliyim psikolog sana ödevler hazırlar der ki "evladım bi dahaki görüşmemiz 15 gün sonra bu zamana kadar eski arkadaşlarını ara, onlarla görüş, bir arkadaşında bir kaç gün yatıya kal, alış verişe çık akrabalarını ziyaret et vs. hee bi de nefes egzersizleri var tabi paketin içine her gün 5-6 dakika üfle" geçmiş olsun. Ben bu ve buna benzer olayları yapabilsen zaten bu adamla işim olmaz.
Pisikoloğa sorarsın "ama ben bunları yaptığım vakit kalbim beynimde atmaya başlıyo ciddi sorunlar yaşıyorum"
pisikologda olsun ne olursa olsun üstüne git sonunda iyileşeceksin.
Ben bu şekilde iyileşen bi allahın kulunu tanımadım. Beni tanıştırırsan çok sevinirim.
hayalet arkadaşım bu sözlerin banamı ortayamı anlayamadım onun için yazıyorum.
bana ise;ben terapi için pisikoloğa falan gidin demedim.nereden çıkarıyorsun anlamadımki?
tam tersi mevcut doktorlara ve tedevilere karşı olduğumu yazdım.
anlaşamadığımız konu nedir onuda anlamadım.daha açık konuş.

lütfen yazımı bir daha oku.ben hayat terapilerinden söz ediyorum.yani yaşadığımız hayat zaten bir terapi.onu anlatmak istedim.
bunun için bir yere gitmeye gerek yok,daha önceki yazılarımda bundan bahsetmiştim zaten.
TEK ÜZÜLDÜĞÜM ŞEY YAZILARIMA HALEN DAHA BİLİMSEL BİR ELEŞTİRİ YAPILMAMIŞ OLMASIDIR.BU İNSANLARIN OKUDUKLARINDAN VE BİLDİKLERİNDEN KENDİLERİNİNDE EMİN OLMAMASININ GÖSTERGESİDİR.

bunuda ben yazdım.
Kullanıcı avatarı
muratokato

hayalet yazdı:Yazı için teşekkürler " ilaçla birlikte yapılan psikoterapi sosyal fobide oldukça faydalı neticeler verir." Kesinlikle katılıyorum..
burda sen şimdi terapiyi desteklemiyormusun?
anlam veremedim hangi taraftasın?

bunuda ben yazdım.
Kullanıcı avatarı
hayalet

Mesaj gönderen hayalet »

muratokato yazdı:
hayalet yazdı:Yazı için teşekkürler " ilaçla birlikte yapılan psikoterapi sosyal fobide oldukça faydalı neticeler verir." Kesinlikle katılıyorum..
burda sen şimdi terapiyi desteklemiyormusun?
anlam veremedim hangi taraftasın?
Ben llaçla birlikte yapılan psikoterapiyi destekliyorum. Sadece yapılan psikoterapinin işe yaramıyacağını düşünüyorum. Sen ilaçların yan etkilerinden ve zararlarından bahsetmişsin. Yazından anladığım kadarıyla hayatı yaşayın, zaten herşey hayatın içinde yardım almaya ve ilaç kullanmaya pek gerek olmadığından ve tıbbi rountlardan bahsetmişsin ben bunu anlıyorum.
Ben, ilaç kullanmak istyemiyosan psikoterapide neler yaşanıyo onu yazdım.
İnsanların seçimleri vardır kimi "aman ilaçlardan uzak duruyim yan etkilerini yaşamıyım hayat böyle aksın gitsin der" Ben senin yazında bunu görüyorum. Kimi de "ne olursa olsun ben bu olayları yaşamıyim de ilaç ne yaparsa yapsın. Gerekirse ömrümün sonuna kadar ilaç kullanırım." der. Olay bundan ibaret ama sana şunu söyliyim hiçbişey kendiliğinden geçmez arkadaşım senin için yanlış da bu hastalık için yardım almalısın.
Kullanıcı avatarı
muratokato

arkadaşım hayalet beni yine anlamamışsın ben sosyal fobiyi yenmiş bir insanım.ben sadece piyasadaki mevcut ilaçları kullanmaya karşıyım.hiç bir şey kullanmayın diye bir şey söylemedimki.
sen en iyisi benim bütün yazılarımı bir oku.(istersen)beni iyice bir tanı ne anlatmaya çalışıyorum.bende senin yazılarını okuyacağım tabiki.

ben bu günkü tıbbında kaynağı olan bitkisel çözüm önerilerini insanlara tavsiye ediyorum.bu eleştirdiğim ilaçları bende uzun yıllar kullandım.bunların çözümü kalıcı değil.bunun neden olduğunuda açıkladım açıklamayada şu günlerde yine devam ediyorum halen daha.

e bunları şimdi her yazdığım yazıda tekrar tekrar bahsetmenin kime faydası var oldu.lütfen bana cevap yazmadan önce yazılarımı oku.

teşekkürler.

bunuda ben yazdım.
Kullanıcı avatarı
hayalet

Mesaj gönderen hayalet »

Tamam dostum sağol..
Bu arada iyileşmene çok sevindim...
ExCElanT

Mesaj gönderen ExCElanT »

SAğol DOstum gidip İlaç ALıcam
Kullanıcı avatarı
hayalet

Mesaj gönderen hayalet »

ExCElanT yazdı:SAğol DOstum gidip İlaç ALıcam
İlaç alıcam derken "ben ekmek almaya gidiyorum" gibi yazmışsın sanırım doktor kontrolünde alıcaksın değil mi? yanlış anlama sakın senin iyiliğin için...
Kullanıcı avatarı
muratokato

iddia ettiğim konu ile ilgili daha önce yazdıklarım.lütfen okuyun.
http://www.sosyal-fobi.net/forum/viewto ... k&start=30

bunuda ben yazdım.
marida

Mesaj gönderen marida »

biri bana yardım etsin bu fobiden nasıl kurtulucaz offf sarı kantoruon diye bir bitki var kullanana varmı
Kullanıcı avatarı
UNUTTUM

Mesaj gönderen UNUTTUM »

marida forumda bu konuyla ilgili birçok bilgi var...

çözüm önerilerinde,bitkisel ilaçla kesin çözüm diye de bir başlık var.. istersen bi göz at sarı kantaronla ilgili..
Her hayal gerçek,her istek emir oldu hayata...
Mutluluk sen hissettiğin her an yanında :)