öfkemize hakim olmanın yolları

Çözüm önerileriniz..
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

öfkemize hakim olmanın yolları

Mesaj gönderen mahsunkul »

geçen bi arkadaşımız çok güzel bi başlık açmıştı (sf'lile çok öfkeli oluyor) bu başlığa karşıt bi tepki olmadı..bende bundan, son zamanlarda bazı arkadaşlardan ve kendi halimden ilham alarak bi yazı hazırladım. umarım beğenirsiniz.. (yazı baya bi uzun, elimden geldiğince kısaltmaya çalıştım)
Ne yapmalı?
Fevri hareket etmektense, öfkenizi dizginleyip sakinleştikten sonra durumu değerlendirmeyi deneyin. Araştırmalar bunun için 5 dakikanın yeterli olmadığını yaklaşık olarak 20 dakikanın gerektiğini söylüyor. Bu süre zarfında öfkenizle başa çıkmak için yazar ve eğitimci Dianne Schilling’in önerdiği şu teknikleri deneyebilirsiniz.

1. Öfkenizi neyin tetiklediğini bulun. Birçoğumuz için öfkelenmize neden olan belirli tetikleyiciler vardır. Öfkenizin kaynağını bulursanız onunla daha yapıcı bir şekilde savaşabilirsiniz.
2. Sinirlenirken hissettiklerinizi ve vücudunuzun gösterdiği tepkiyi gözlemleyin. Bu ipuçlarını olacakları durdurmak ya da kontrol etmek için kullanın.
3. Öfkenizi tetikleyen düşüncelerinizi değiştirin, olayları daha yapıcı bir bakış açısıyla yorumlayın. Başkalarının perspektifinden olaylara bakmaya çalışın. Düşüncelerinizi değiştirmek öfkenin yerini başka duygulara bırakacaktır. Durumu ne kadar çabuk yorumlarsanız öfkenizi o kadar çabuk durdurursunuz. Olayı farklı açılardan görmek öfkenizi kontrol etmede en sağlam yollardandır.
4. Düşüncelerinizi bir kağıda yazın. Sizi öfkelendiren şeyi bir kağıda yazdıktan sonra bunu yeniden değerlendirin. Ya da sinirlendiğiniz kişiye bir mektup yazın ve sonra onu yırtıp parçalara ayırın. Ancak sizi sinirlendiren konuda derine indikçe öfkeli olmak için daha fazla nedenler bulacaksınız. Bu yüzden kendi yaktığınız ateşi daha fazla körüklemeyin.
5. Öfkeden önce yaşadığınız duyguları bulun. Öfke genellikle başka duyguların sonucunda onun peşisıra yaşanır; korku, aşağılanma, sıkıntı, gücenme gibi. Öfkenin altında yatan duyguyu bulmayı ve öfke yerine bu duyguyu ifade etmeyi öğrenin.
6. Öfkelenmenize neden olan olaylara cevap verirken kendinize güvenin. Hedefiniz öfkenizi bastırmak değil, onu agresif olmayan bir şekilde ifade etmek. Suçlama, ithamda bulunma, tehdit etme öfkenizi saldırgan bir şekilde gösterme yoludur. Sakin ve kendinize güvenerek, düşüncelerinizi ve duygularınızı kimseyi suçlamadan belirtirmek daha güçlü bir etki yaratacaktır.
7. Rahatlayın. Öfkeden kaçmak için yoga, masaj, meditasyon gibi kan basıncınızı ve kalp atışlarınızı normale düşürücü aktivitelere yönelin. Koşu, yürüyüş, dans, yüzme gibi aktiviteler de öfkeden arınmanıza ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
8. Öfkenizden vazgeçin. Eğer bir kişiye ya da duruma karşı öfkeniz içinizi kemiriyorsa ve yukarıdaki tekniklerden hiçbiri işe yaramıyorsa daha zor bir seçenek deneyin:boşverin. Öfkeniz çok derinlerde açılmış eski bir yaraysa, boşvermek iyileşmenin başlangıcı olabilir. Profesyonel bir danışman ya da terapiste gitmek de listenizde yer alabilecek seçeneklerden biri.
(yazar ve eğitimci Dianne Schilling)
..............Resim.................~~Resim
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Re: öfkemize hakim olmanın yolları

7. Rahatlayın. Öfkeden kaçmak için yoga, masaj, meditasyon....
bu kısma katılmıyorum. eskiden meditasyonla kafayı bozmuş biri olarak...
Kullanıcı avatarı
sıkıfobik

Mesaj gönderen sıkıfobik »

mahsunkul yazdı:
7. Rahatlayın. Öfkeden kaçmak için yoga, masaj, meditasyon....
bu kısma katılmıyorum. eskiden meditasyonla kafayı bozmuş biri olarak...
:D
ßilqe88

Mesaj gönderen ßilqe88 »

bu satırlar bana (tam okumadım ama) sansar'ın kaleminden dökülen şu satırları çağrıştırdı:

Kabul fevriyim her hareketim biraz ani, kuzeyi gösterir
Yönüm ufka yürürken, mani olacaksanız gidin gelmeyin daha
İyi şipşak görüntülendiniz tüm pozlarınız dahi, sözünün
Arkasında durdu burada her er, saygı göstermeye değer
Varsa gel göster, doğru bul dur, sözüm yoldur, hemsta
Kuldur, ortamına göre lafına kılıf uydur, can çıkmadıkça
Değişmez oğlum huydur, kendini bilmeyenin sonu kitapta
Kuyudur, kimsenin haberi olmaz cesedin kuytuda bulunur iki
Üç gün konuşulur sonra unutulur

gerçekten de fevri adam, hepinizi deşicem tupac gibi felan diyor...
morlavanta

Mesaj gönderen morlavanta »

ben sadece tepkimi askıya alıyorum...Yani bekliyorum, yarım saat sonra düşüncelerim daha farklı oluyor.Ortam değiştiriyorum, düşüncelerim de değişiyor.
Kullanıcı avatarı
sıkıfobik

Mesaj gönderen sıkıfobik »

bırakın öfkeniz o anda patlasın. içinizde kalırsa zararı size. bağırın çağırın rahatlayın...
proton

Mesaj gönderen proton »

patlıyor ve uzmek istemediklerim uzuluyor.
akinci

Mesaj gönderen akinci »

Kolay kolay öfkelenmiyorum daha doğrusu kolay kolay tepki vermiyorum ama bir kere tepki vermeye de başlayınca kendimi durduramıyorum, sağlıklı düşünemiyorum. Öyle 20 dakikada filan da bitmez benim öfkem. Aradan en az 2-3 gün geçmesi lazım.
İnsanın tüm evrende kesin olarak düzeltebileceği tek bir şey vardır: kendisi.
''Aldous Huxley''
Kullanıcı avatarı
otto_rino

Mesaj gönderen otto_rino »

siz siz olun, sinirinize mukayyet olun, sinirinizin kıymetini bilin. sinirsizlik çok tehlikeli bir boyut. (ferhan şensoy)
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

kendime hakim olamıyorum. $€ytan azapta
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

karedenizlileri genelde çabuk parlıyor delmi mahsun
Kullanıcı avatarı
PETUNYA

Mesaj gönderen PETUNYA »

kaşif yazdı:karedenizlileri genelde çabuk parlıyor delmi mahsun
benim kardeşim yalnız kalmış buralarda cık cık sende çabuk parlıyomusun kardeşim
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

PETUNYA yazdı:
benim kardeşim yalnız kalmış buralarda cık cık sende çabuk parlıyomusun kardeşim
teşekkürler petunya. ama konuyu anlayamadım. yani kosovalı'yam ezelden ama karadenizlileride severim. çok benzetirler bize
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

mahsunkul yazdı:
PETUNYA yazdı:
teşekkürler petunya. ama konuyu anlayamadım. yani kosovalı'yam ezelden ama karadenizlileride severim. çok benzetirler bize
:D :D :D mahsun petunya benim aplam (lost gibi oldu)...bu arada apla sen kardeşini yalnız bırakmayıp 3 dk sonra cevaplamışsın mesajımı ama ben sana saatler sonra yazıyorum:) ne kardeşim amma..hmm evet bazen parlıyorum malesef..saman alevi gibidir ama kinim de hiç yoktur ayrıca..küçükken koca koca abilerin elinden beni az kurtarmamıştın biliyosun..ahh aplam..neyse 'ülker bol fıstıklı gold' aldım ödeşiriz artık
paint it black

Mesaj gönderen paint it black »

Çok öfkelendiğimde titrerim,midem bulanır istifra edecek gibi olurum.Gözümde hiçbirşey görmez elimde ne var ne yok fırlatırım.İyi ki silahım yok çıkarır vururdum birilerini.Yanımda çakı falan taşıyordum güvenliğim için ama artık taşımıyorum kendimi kontrol edemem çünkü öfke anımda.