SF’li olmak bu dünyadaki adaletsizliğin en büyük göstergesid

Çözüm önerileriniz..
deletend

Re: SF’li olmak bu dünyadaki adaletsizliğin en büyük göstergesid

Mesaj gönderen deletend »

ilk79 yazdı:"işte bu aşırı çekingen ve içedönük insanlara sf'li diyoruz."

Deletend, ne alakası var? Ben sosyal fobiye hayatımın sonraki evrelerinde yakalandım.Mizaç olarak çok girişken bir insanım.Çekingenlik kişilik özelliğidir, ama sosyal fobi değildir, insanın çekingen olması ancak sosyal fobiyi tetikleyebilir ama her "aşırı çkingen" kişi sosyal fobik değildir. Ben bi çok durumda sosyal fobi yaşasam da, rahat hissettiğim ortamlarda gayet sosyal bi insanım, arkadaşlarım arasında çok sevilirim, dışardan biçok insan benim sosyal fobili olduğumu bile anlamıyo. Sosyal fobinin de dereceleri var, bunu genelleyemezsin.

" tıp bilimi kişilik bozukluklarını tedavi etmek amacıyla hastalık olarak değerlendirsede ben hastalık olarak görmüyorum."

Ya çok merak ettim, çok iyi niyetle soruyorum bunu, şu yukardaki cümleni bi okur musun? "Tıp öyle görse de ben görmüyorum" Sen?? Tıpa karşı?? :)

"sosyalfobili bir insanda toplum tarafından kişiliğine göre yargılanıyor ve zavallı,ezik,çekingen,sıkılgan gibi sıfatlar alıyor."

Her sosyal fobili insan ezik değildir, her ezik de sosyal fobili değildir.
-ben her aşırı çekingenin sosyal fobik olması konusunda bişey söylemedim.tabiki her çekingen kişi sosyalfobideki anksiyete durumlarını yaşamayabilir.psikoloji bilimi sandığınız kadar basit değil.bir matematik bir fizikte koyulan kesin kanunları psikolojide koyamazsınız.insan psikolojisini tam olarak anlamak için başından sonuna evrimi kronolojik olarak açıklamak ve insan beyninin yapısı ve işleyişini çözmek gerekir.bunun dışında yapılanlar varsayımdan öteye gitmez ve her an varsayımları çöpe atacak bir durum ortaya çıkabilir.insan beyninin yapısı çözülürse özgür irade diye bişey kalır mı?- sorusu da felsefe sorusu olur sanırım..

-tıp bilimi bunu hastalık olarak görüp tedavi etmek zorunda diye ben her varsayımı kabul etmek zorunda mıyım? sen??- derken sanırım beni küçümsemeye çalıştın.benim kim olduğumu biliyor musun? kendini baz alıp herkesi buna göre değerlendirmemelisin.
tıp hastalık olarak kabul edip normalleştirmeye çalışsın buna diyecek bişeyim yok.ama burda normal olanın tam olarak ne olduğunu bilemediğimiz için hangi dereceye kadar hastalıktır sınırlar tam olarak nerededir bilmek gerek.ben bu sınırların tam olarak bilinmediğini düşünüyorum ve bu yüzden hastalık olarak görmüyorum.yaptığım mantıksal bir çıkarımdan başka bişey değil.eğer şu şu genler hastalıklı ve sosyalfobiye sebep oluyor diye bir kanıt çıkarsa ortaya o zaman tamamdır.bunun dışındakiler benim için kişilik özelliğinden öteye gitmez.

-tabiki insan psikolojik yardım alıp sosyalleşsin ve hayata karışsın.ama unutmamak gerekir ki bunu yapmak kişiliği değiştirmek yani beynin işleyişini değiştirmek demektir.bu da öyle kolay bişey değil.
sispro

Mesaj gönderen sispro »

deletend yazdı:katılmadığın diğer yarısı nedir?
diğer yandan, diğer yarısı, saydığım türden yani amacı kar kollamak olan bir sistemin psikoloji bilimcileri dışında kalanların ve tabii nihayetinde bu işi salt iyi niyetle ele alarak insanı ve davranışlarını anlamak ve gerçek bir çözüm önerisi sunma çabalarına olan inancımdır.
deletend

Mesaj gönderen deletend »

sispro yazdı:
deletend yazdı:katılmadığın diğer yarısı nedir?
diğer yandan, diğer yarısı, saydığım türden yani amacı kar kollamak olan bir sistemin psikoloji bilimcileri dışında kalanların ve tabii nihayetinde bu işi salt iyi niyetle ele alarak insanı ve davranışlarını anlamak ve gerçek bir çözüm önerisi sunma çabalarına olan inancımdır.
ben psikolojinin aşırı standartlaştığını ve kalıpların dışına çıkanların sanırım senin de bahsettiğin kar amacı güden sistemi yürütenler tarafından dışlandığını düşünüyorum.
psikanaliz gibi derine inen kuramların üzerine gitmek yerine bence işin kolayına kaçılıyor.
1lh4n

Mesaj gönderen 1lh4n »

deletend senle tartışmaya girerdim ama bence gerek yok. ben sosyal fobi ne demek biliyorum. sende bi gün öğrenirsen tartışıtız.
1000 lerce insan tedavi oldu(ben dahil) sen hala diyorsunki bu bi hastalık değil tedavisi yok. valla helal
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

ben birini tanıyorum. hiç tedavi olmadı. o eskiden sosyalfobiliydi. şimdi eski halinden eser yok. iyi bir hayatı var.
ben birini tanıyorum. hiç tedavi olmadı. o eskiden sosyalfobiliydi. şimdi de sosyalfobili. evet ilerlemeler var. ancak kötü bir hayatı var.
ben bu örnekleri çoğaltabilirim.
peki ne alaka. ben de anlamadım.
BEN BENİM
ozi

Mesaj gönderen ozi »

size bu dünyanın adaletli bi yer mi olduğumu söylendide sürekli adaletsiz bi dünya die yakınıyorsunuz hepimiz muhtelif zamanlarda isyana düşebiliyoruz fakat bu sürelilik arz etmemeli bu dünyada adaleti doğruyu iyiyi güzeli sağlamak oluşturmak insanın görevi bu imtihanın kendisi zaten birde bende bir kere geldim bende iyi yaşamak istiyorum diyen arkadaşlar var neredeyse ahiretini satıp dünyayı almak ister gibi taş çatlasa 60 -70 yıllık bi hayat yıllar geçtikçe gelişmeye devam ederken böyle isyanlara düşmesek hepimiz için daha hayırlı olur. bu dünya zevk sefa mükafat yurdu değilmiş böyle okumuştum isyan edip cehennem ateşini üzerimize almayalım cehennemin 10 sn yesi bir ömür boyunca çektiğimiz sıkıntılardan daha fazla olabilir.
yaa yazdı:ben zavallı ve ezik biriyim. bir hiçim. beni dilsiz yaratmadığı için allaha sitem eden biriyim. evet boyle yasanmıyor. evet açlara da haksızlık var. bu dunya kepaze bir yer. adalet olduğunu dusunmuyorum.
Her şeyin bir bedeli her sebebin bir sonucu her nimetin bir külfeti var
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

ozi yazdı:size bu dünyanın adaletli bi yer mi olduğumu söylendide sürekli adaletsiz bi dünya die yakınıyorsunuz hepimiz muhtelif zamanlarda isyana düşebiliyoruz fakat bu sürelilik arz etmemeli bu dünyada adaleti doğruyu iyiyi güzeli sağlamak oluşturmak insanın görevi bu imtihanın kendisi zaten birde bende bir kere geldim bende iyi yaşamak istiyorum diyen arkadaşlar var neredeyse ahiretini satıp dünyayı almak ister gibi taş çatlasa 60 -70 yıllık bi hayat yıllar geçtikçe gelişmeye devam ederken böyle isyanlara düşmesek hepimiz için daha hayırlı olur. bu dünya zevk sefa mükafat yurdu değilmiş böyle okumuştum isyan edip cehennem ateşini üzerimize almayalım cehennemin 10 sn yesi bir ömür boyunca çektiğimiz sıkıntılardan daha fazla olabilir.
yaa yazdı:ben zavallı ve ezik biriyim. bir hiçim. beni dilsiz yaratmadığı için allaha sitem eden biriyim. evet boyle yasanmıyor. evet açlara da haksızlık var. bu dunya kepaze bir yer. adalet olduğunu dusunmuyorum.
eğer,

cehenneme girmeyeceğimden eminim. cennete gireceğimden eminim. lakin ne yapacağım orda. sonsuza dek. varlık acı verici. yokluk acı verici. felsefe yaptım.

eğer allah,

beni 10 milyon yıl sonra yok etmeyeceği ne malum. ben gucsuz. bu gucsuzluk kaygı verici. bu kocaaman evrende.

isyan etmiyorum. benim uzulmem onemli degil. insanlar uzuluyor. insanlar acı cekiyor. kimse kırılmasın. kimse uzulmesin. butun mutsuzluklarını bana versinler. annem uzulmesin. babam uzulmesin. hem de hiç. ukalaca yazdım. ukalalık bir huy olabilir. bilemiyorum. ben de var mı, onu da bilemiyorum.
BEN BENİM
ozi

Mesaj gönderen ozi »

valla bence hiç emin olma nereye gideceğinden hiç bişeyin garantisi yok hem her günün bir önceki günden daha güzel geçeceği bi yerde sıkılınılır mı ?
Her şeyin bir bedeli her sebebin bir sonucu her nimetin bir külfeti var
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

ozi yazdı:valla bence hiç emin olma nereye gideceğinden hiç bişeyin garantisi yok hem her günün bir önceki günden daha güzel geçeceği bi yerde sıkılınılır mı ?
saçmalamışım. sonuçta Allah değilim. saçmalayabilirim. tek saçmalamayan Allahtır.

bismillahirrehmanirrehim
kulhuwellahu ehed. ellahussemed. lem yelid welem yuled. welem yekunlehu kufuwen ehed.
BEN BENİM
Anti-Sf

Mesaj gönderen Anti-Sf »

Böyle bir konunun ''Çözüm Önerileri'' bölümünde ne işi var anlamadım...
Mahkumi Mahcubiyet!!!
sispro

Mesaj gönderen sispro »

Anti-Sf yazdı:Böyle bir konunun ''Çözüm Önerileri'' bölümünde ne işi var anlamadım...
aslında konunun çıkış noktası bir çözüm önerisi sunmaktı bana kalırsa ama ister istemez ana fikirden uzaklaşılmış sadece.
Kullanıcı avatarı
antonio_montana

Mesaj gönderen antonio_montana »

deletend yazdı:
antonio_montana yazdı:
deletend yazdı:kabul etmek istemesenizde sf bi hastalık falan değil.tamamen kişilik özelliğidir.insanlara şöyle bi bakın kimisi aşırı dışadönük hırslı ve girişkendir kimisi onun kadar olmasa da kendine yetecek kadar dışadönüktür.kimisi içedönük kimisi de aşırı içedönüktür.işte bu aşırı çekingen ve içedönük insanlara sf'li diyoruz. her insanda çekingelik yani sf vardır ama kimisinde çok daha fazladır.insanlar sosyalfobililer ve sosyalfobili olmayanlar diye ikiye ayrılmaz.

hastalık bir organın yapısındaki bir bozukluk yada dış etkenler(mikrop,parazit) sonucu oluşur.sf'de böyle bişey yok.olayın kalıtımla alakalı olup olmadığıda bilinmiyor.ama sf'li birinin yaşam öyküsüne bakarsanız sf'li olmasına neden olacak bir eğitim mutlaka görürsünüz.

eğer sf'yi bi hastalık olarak kabul edeceksek dünyada her insan hastadır.çünkü her insanın diğerlerine ağır basan ve hoşnut olmadığı kişilik özellikleri vardır.kimisi asabi kimisi açgözlü kimisi kıskanç kimisi saftirik vs...

sf bi hastalık olmadığı için tedavi edilmesi çok zordur çünkü kişiliğe işlemiştir.kişiliği değiştirecek bir tedavi yöntemi henüz icat edilmiş değil.

nasıl kıskanç ve asabi biri eşine asılan birini vurup öldürünce ceza görüyor ve katil sıfatını alıyorsa sosyalfobili bir insanda toplum tarafından kişiliğine göre yargılanıyor ve zavallı,ezik,çekingen,sıkılgan gibi sıfatlar alıyor.

durum böyle olunca ortada bir adaletsizlik yok.doğanın kanunları işliyor sadece.
forum sçma sapan değil, o senin çarpıtılmış düşünclerinden kaynaklanıyor. forum oldukça faydalı.
senin dediğine göre bilim boş. anladığım kadarıyla pek bilginde yok,sırf yazmış olmak için yazmışsın. sfyi yenen birsürü iinsan var. kişilik özelliği olsaydı insanlar değişmezdi
saçma sapan forum derken forumun içeriğini değil forumun kodlamasını kastettim.hakkaten de öyle şu yazıyı yazarken bile garip bi şekilde yandaki çubuk sürekli yukarı kaydığı ve yazdığımı göremediğim için notepadi açıp orda yazmak zorunda kaldım.elden geçirilmesi şart.

benim neden bahsettiğim hakkında bi fikrin olmadığı için boş olan bilim değil sensin ve yazmış olmak için yazan ben değil cevap vermiş olmak için yazan sensin.
bahsettiğin şeyin yanlış bi düşünce olduğunu gördüğüm için fikrimi ifade ettim. senin benim boş bir insan olduğumu düşünmen, benim boş bir insan olduğumu göstermez. bu senin düşüncendeki çarpıklığı gösterir. yazmış olmak için değil, gördüğüm yanlışı düzeltmek için yazdım. sonuna kadarda düşüncelerimin arkasındayım.
Kullanıcı avatarı
Fluperson

Mesaj gönderen Fluperson »

Zengin bir tüccar düşünelim. Dükkanına gelen iki fakire, sırf merhametinden dolayı iyilik etmek istiyor. Birine gömlek ve pantolon giydirdi, diğerine ise, bunlara ilaveten ceket ile palto hediye etti. Sadece gömlek ve pantolon alan adam, “Tüccar bana zulmetti, öbür adama fazla verdi,” diyebilir mi?
Kullanıcı avatarı
_İsyankar_

Mesaj gönderen _İsyankar_ »

Aç insanların çözüm yaratabilme güçleri vardır en azından değil mi? Benim bir sürü hayallerim var ancak hepsi için de bu hastalığın bende olmaması lazım. Ne güzel iş, dünyaya bir kere gönderileceğiz ama bir ruhsal hastalık yüzünden hiçbir hayalimizi gerçekleştiremeyeceğiz, arkamızda insanlığa güzel şeyler bırakamayacağız, hiçbir şeyden zevk alamayacağız sonra Allah'a tapacakmışız, namaz kılacakmışız. Ben hastalıkla boğuşuyorum, ruh halim sönmüş dünyaya kapanmışım bir de ibadet düşüneceğim. Ölünce soracak sen niye namaz kılmadın? Benim namaz kılacak halim mi var? Dindardım, namaz kılardım, iyi bir insandım ama etrafıma bakıyorum pislik insanlar hiçbirinin de sosyal fobisi yok onlar hayatlarını yaşıyorlar. Hayat yaşamak şöyle dursun benim hayallerimi gerçekleştirecek gücüm yok. Benim sosyal fobimin asıl sebebi de saf bir insan olmamdır, ben din diye yırtınacağım iyi bir insan olacağım ama sonucunda sosyal fobili bir hasta olacağım isyan edeceğim imansız öleceğim insanlık için onca güzel hayalimi de gerçekleştiremeyceğim. Ama bir başkası ne namaz kılacak ne günah dinleyecek her haltı yiyecek ama en azından imanlı ölecek. Adalet bu değil. Bu dünyada adalet falan yok ve ben adalet için ahireti bekleyemem. Bu dünya gelip geçici, dünyaya kapak atmak gibi bir niyetim yok veya başkaları gibi her türlü pisliği yapıp hayatımı yaşamak gibi bir niyetim de yok sadece insanlığın yararına olacak hayallerim var ama hiçbirisini de bu hastalık yüzünden yapamayacağım, ne güzel adalet! Bilmiyorum içinizde dinden canı yanan benim gibi birisi var mı? Ancak bundan sonra benim Allah'a tapmam çok zor. İnanıyorum, İslam'ın onun dini olduğuna da inanıyorum, koskoca tanrının adaletsizlik yapmayacağını da biliyorum ancak bu ruh hali ile tapmak, ibadet etmek benim için imkansız.
Order66 begins! I'm You because The Dark Lord of the Sith and this is Revenge of The Sith!

Resim
Kullanıcı avatarı
antonio_montana

Mesaj gönderen antonio_montana »

bu dünya adaletsiz biyer. zulum sıkntı dolu. adalet denen bişey yok :(