EFT/ YOGA

Çözüm önerileriniz..
Brk

EFT/ YOGA

Mesaj gönderen Brk »

Merhabalar forumu uzun süredir takip ediyorum, ama artık kayıt olup birkaç fikrimi söylemek istedim.
Bende bir SF hastasıym ama bazılarınza göre daha iyi durumda bazılarınza göre daha kotu durumda olabılırım.
Örnek olarak arkadaslarımn yanında bambaska bı kısılık oluyorum, herseye cesaretım artıyor. normal bir insan oluyorum.ama onlarsız neredeyse kendimi bir hiç gibi hissediyorum. Yabancılarla iletişim öncesinde yogun kaygılar yaşıyorum. bunlar tipik SF kaygıları, ellerimde ve dudaklarımda titremeler oluyor. Kendimi değersiz hissedebiliyorum. Bende dideral kullananlardanım.
Kalabalık içinde kendimi yalnız hissediyorum. Güçlü bir kulağım olmasına rağmen topluluık önünde ellerim titriyor diye sevdiğim müziği flüt çalmayı bıraktım. Bu bana SF nin en büyük kaybı oldu.

Çözüm önerilerini bende okudum fakat aranızda hiç Yoga denemiş olan varmı merak ediyorum. Ben bir süre denedim. titremelere iyi geliyor. Birde Korku ve Paranoyaları tamamen yok eden tersi duygularla ilgili çakraların çalışmasını sağlayan ve kesinlikle yok ettiği söylenen hareketler var. Düzenli yapmak gerekiyormuş. Sanki biraz insana kendini iyi hissettiriyor.

Eft ye gelince vucudun belirli noktalarını uyarmak uzere negatif cumleler soylenerek vuruş yapılan bir teknik. bende yeni yeni araştırıyorum. Evde kendi kendine bile yapılabiliyor. Deneyenler varmı merak ediyorum.
Bilgileriniz varsa yazabilirmisinz arkadaşlar
IRMAK_

Re: EFT/ YOGA

Mesaj gönderen IRMAK_ »

ben yoga yapıyorum,cd m çizildi,daha sonra aldığım cd lerde o tadı vermiyo,derinliksiz spor hareketleri yalnızca,sen ne ile yoga yapıyosun,kaynağını verirmisin,şimdiden teşekkürler...
İŞTE ÖYLE BİR KESİT...
Brk

Mesaj gönderen Brk »

Merhaba Irmak
Ben utana sıkıla bı yoga merkezıne yazıldım. Cok kalabalıktı arkalarda pek gorunmuyordum, burada nefes teknıklerı ve her turlu hareketı rahatca ogrendım. Daha sonra ne problemın varsa yogada bunun karsılıgı oldugunu ve cozmeye yonelık cakralar ve hareketler oldgnu gordum. Cok arastırdm. Genel Yoga Cd im var
Bunun dısında 6. Cakra 3.Goz denen bolgenın Hipofiz bezleri bolgesı oldgunu ve bu bezlerın seratonın ıle alakalı oldgunu ogrendım
Seratonın akısını tetıkleyen hareketlerı ınceledım.
Kundalini Yoga cesıdı ıse bu bolgeye daha cok onem veren bı yoga cesıdıymıs.
Bır kıtabım var mukemmel otesı bı kıtap SF ıcın cok yararlı oldgunu dusunuyorum.
Ismını vermem acaba yasak mı bılmıyorum sıteye dun kayıt oldum.
IRMAK_

Mesaj gönderen IRMAK_ »

bence yasak değil söylede bi inceliyim hı?
İŞTE ÖYLE BİR KESİT...
Brk

Mesaj gönderen Brk »

Tabiki =)
cd MTV YOGA serisinden genelde vucut dınamiklgyle alakalı hareketler bence

Kitap: İnsanın sekiz yeteneği, Yazar: Gurmukh, Dharma Yayınları
Kitabın içindeki 6. çakra bölümü bızı ılgılendırren bolum,
Burda Yazar Prozac ın etkısının her zaman insanın yasamını kurtarabılecgnı , ama ıster antıdepresanla ıster tek basına bu harejetlerın bılımsel oalrakta kanıtlanmıs sekılde bu ılaclarn yerını tutabılcgnı soyluyor.

Kıtabın sonundada gunluk yapılabılecek yoga serısı var, benım tıtremelerıme ıyı geldı acıkcası ama oturup 40 gun boyunca o harejetlerı yapamadım ama yaptgm zamanda etkılernı gordum dıyeblrm keske duzenlı yapabılsem...
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

Arkadaşlar bu hayatım değişti adlı site var.. orada çeşitli oto-hipnoz,telkin mp3leri vs gibi yararlı şeyler var. Bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz ? denediniz mi ?
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
IRMAK_

Mesaj gönderen IRMAK_ »

ben denedim 1 2 ay yaptım hiçbi mantığı yok bence kandırıyolar altta mesaj var diyo,nerde mesaj anlamadım,beni tek teskin eden müzik tasavvuf...
İŞTE ÖYLE BİR KESİT...
Kullanıcı avatarı
antonio_montana

Mesaj gönderen antonio_montana »

ben uzun süre dinledim pek faydasını görmedim
Brk

Mesaj gönderen Brk »

Ben dedıgm kıtapta bu hıpofiz bezlerini uyaran hareketleri bugunden itibaren düzenli 40 gun boyunca yapmaya baslıyorum ayrıca st john wort adlı bıtkısel kantaron hapınada devam edcegm ısallah olumlu sonuclar alırım
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

Özel Eft kursuna gimişim dediğin gibi vücudun belli noktalarına vuruşlar yapıyorsun ve impuls şeklinde etkileri oluyor... Çakra denilen belli noktalarda uyguluyorsun Yalnız senin yazdığın negatif cümleler yoktu bizim kursta "Melek Mikail enerjisini tüm bedenimde hissediyorum" gibi telkin cümleleri vardı... İlk başlarda Eft süper bişey diyordum ama sonradan uğraşmadım ve öyle kaldı işte...
Brk yazdı: Eft ye gelince vucudun belirli noktalarını uyarmak uzere negatif cumleler soylenerek vuruş yapılan bir teknik. bende yeni yeni araştırıyorum. Evde kendi kendine bile yapılabiliyor. Deneyenler varmı merak ediyorum.
Bilgileriniz varsa yazabilirmisinz arkadaşlar
Brk

Mesaj gönderen Brk »

tşkkr ederim sigmundd!
bnm arastırdgm mesela o noktalara vurarak yabancı ınsanlar karsısında kendımı kotu hıssetsemde kendımı sevıyorum kabul edıyorum gıbı, sonra tek tek vuruslar yaparken rahatsız hıssedıyorum, kaygı duyuorum gıbı negatıf cumlelerdı, ınternette bı vıdeo dan ızlemıstım, yararlı bırseyse eger denemeye deger belki :S
tskr ederm tekrardn
Brk

Mesaj gönderen Brk »

Bende başladım o müzikli telkinleri dinlemeye, devamlı aynı seyı dınlemek ınsanı yoruyo ama bılemıyorum, brs mantıksız gelıyo aslında ama bır umut ıste,
Kullanıcı avatarı
lotus

Mesaj gönderen lotus »

Merhabalar! Bu foruma yeni üye oldum. Sf yüzünden ben de az çekmedim. Benim en büyük dertlerim de,duyduğum aşırı kaygı ve özgüven eksikliğinin yanı sıra, kızarma ve terleme...Tabi uzun bir süre sf sorunu yaşayınca insan çareler aramaya başlıyor. Önce psikoloji ve kişisel ve ruhsal gelişim kitaplar okuyarak başladım. Ardından EFT-1 ve EFT-2 kurslarına katılıp EFT uygulayıcısı oldum. Eft'den büyük yarar gördüğümü söyleyebilirim.EFT'den önce korkularım yüzünden bir iş görüşmesine bile gidemiyordum. İlk işime aldığım kurstan sonra girdim. Üstelik eskiden bana çok kaygı veren durumlar artık beni etkilemiyordu, yeni tanıştığım insanların bile karşısında kendimi ifade edebilmeye başladım.
EFT (Emotional Freedom Techniques)'nin anlamı 'Duygusal Özgürleştirme Teknikleri'. Vücutaki balirli noktalara(akupunktur noktalarına) parmaklarla hafif vuruşlarla, bu sırada da belirli cümleler söylenerek uygulanan bir teknik. Aslında akupunktur,nlp, self-hipnoz, emdr gibi pek çok tekniğin birleşmesinden oluşuyor.Söylenen cümleler hep negatif değil. Sadece sorunu tanımlayıp ardından da olumlama kullanılıyor. Önce sizi rahatsız eden tüm hislerinizi söyleyerek olayı tanımlıyorsunuz. Ardından üstüne kendinizi buna rağman kabul edip sevdiğinizi söylüyorsunuz.Tabi bu aynı anda yaptığınız vuruşlar ve bunların noktaları da çok önemli. Her bir uygulamada korku, kızgınlık, üzüntü vs(sorun olan duygu her ne ise) derece derece azaldığını fark ediyorsunuz.Önemli bir nokta EFT genel değil özel olaylar üzerinden uygulanıyor; yani sosyal fobi olayına değil,sosyal fobiyi yaşadığınız her bir olayın üstüne tek tek çalışıyorsunuz.Yani şimidiye sf nedeniyle oluşan katmanları, yaşantıları tek tek temizliyorsunuz. Her bir katman kalktıkça daha derine ulaşıyorsunuz.
Sf'nin bir değil bir sürü çözümü var ve bu da onlardan birisi, eğer bir çekiliş duyduysanız deneyin derim.Bence bu yöntemlerin çoğu işe yarıyor, önemli olan size uygun oaln yöntemi bulmanız. Nlp, hipnoz,psikoterapi(iyi bir uzman olması kaydıyla) özellikle grup terapisi, ya da tek başınıza üzerine giderek fark etmez hepsi de aynı yola çıkıyor.Sanırım önemli olan bunu aşmayı gerçekten istemek ve vazgeçmemek.
alucard06

Mesaj gönderen alucard06 »

eft yi bende denedim..ilk başlarda birşeyler değişmiş gibi hissediyorsunuz gerçekten ama sonra hiçbirşey değişmedi diyorsunuz..bence çok faydasız birşey eft..en azından sosyalfobide böyle..belki diğer fobilerde işe yarayabilir köpek,kedi korkusu felan gibi..artık ne eft ne nlp neden diğer bu tür zırvalara inanmıyorum..isteyen denesin genede belki sizde farklı sonuçlar verir ama bana kalırsa bütün bunlar ıvız zıvır şeyler..
tam2009

Mesaj gönderen tam2009 »

EFT kesinlikle sonuç veriyor
iyice öğrenin
öyle deneyin
yarım hekim candan yarım imam
dinden eder derler
on dakika bakmak ile eft öğrenilmez
yüzlerce video izleyin
dinleyin
acelede etmeyin