EFT/ YOGA

Çözüm önerileriniz..
inadinahuzur

Re: EFT/ YOGA

Mesaj gönderen inadinahuzur »

Eftyi denedim ama pek işime yaramadı
tam2009

Mesaj gönderen tam2009 »

Sonuç vermediyse mutlaka eksik bir uygulama vardır
Kullanıcı avatarı
caferali

Mesaj gönderen caferali »

de te fabula narratur
tam2009

Mesaj gönderen tam2009 »

EFT=Duygusal Özgürleşme Teknikleri

"Bütün olumsuz duyguların nedeni vücudun enerji sisteminin bozulmasıdır" Gary Craig

Emotional Freedom Techniques= Duygusal Özgürleşme Teknikleri:

Geçmişin gölgelerinden özgürleşmek istiyor musunuz?
Sevdiğinizden ayrıldınız, kalbiniz kırık ve içiniz acıyor!
Kilo sorununuz var, sürekli başarısız dietler halinde misiniz?
Kedi, köpek, uçak, yükseklik, örümcek,haşere, karanlık gibi fobileriniz mi var!
Uyku sorununuz mu var!
Cinsellikte sorunlar mı yaşıyorsunuz!
Zaman zaman yaşadığınız başağrılarınız dayanılmaz halde mi!
Endişe ve stres içinde misiniz!
Panikatak ya da depresyon mu yaşıyorsunuz!
Sigarayı bırakmak mı istiyorsunuz!

Size bütün bu problem ve engelleri aşmak ve yaşamınızda olumlu değişimi başlatabilmek için birkaç dakikada kendi kendinize uygulayabileceğiniz mucizevi bir yöntem olan , Duygusal Özgürleşme Tekniği-EFT yi anlatıyorum.
Anlık sorunlardan, köklü ve derin problemlere kadar her konuda uygulayabileceğiniz, her konuya uyarlayabileceğiniz, yalnızca dakikalar süren ve parmaklarınızla kendi kendinize uygulayabileceğiniz çok basit ve pratik bir yöntem olan EFT ile bilincinizi olumsuz kayıtlardan temizleyip, hayatınıza kalıcı değişimler ve mutlu yenilikler getirebilirsiniz.

Sadece arınmaya ve değişime karar verip, bu pratik tekniği öğrenerek, kendi kendinize uygulayabilirsiniz.

İstemeniz ve öğrenmeniz yeterli. Parmaklarınızın ritmik hareketi ile ruhunuz arınsın ve tazelensin. Yaşamınıza yeniden yön verin. Mutlu yaşayın!

Duygusal Özgürleşme Tekniği-EFT Nedir?
Açılımı Emotional Freedom Technique=Duygusal Özgürleşme Tekniği olan EFT, bilincimizi, geçmişte yaşadığımız bir olayın bıraktığı duygusal kayıtlardan ve izlerden, sadece parmaklarımızı kullanarak, kendimizi arındırabileceğimiz, zihnimizi vücudumuz vasıtasıyla iyileştirebileceğimiz bir terapi yöntemidir. Çok eski iyileştirme yöntemleri olan Akupunktur, Akupresür ile yakın tarihte geliştirilmiş bir teknik olan NLP ‘nin bir bakıma birleşimi olan Duygusal Özgürleşme Tekniği-EFT, bu yöntemlerde de kullanılan temel kavramları esas alır. EFT’nin uygulaması oldukça basittir ve özgürleşme, diğer terapi yöntemlerine göre çok daha hızlı bir şekilde oluşur.

Vücudumuzda bütün organlara ve dokulara ulaşan enerji merkezleri çakralar ve meridyenler vardır. Bu merkezler sayesinde evrenden bedenimize enerji alıp verir ve yaşamımızı sürdürürüz. Bu enerji merkezlerinde değişik nedenlerden dolayı oluşabilen blokajlar da hastalığa neden olur. Bu blokajlar, fiziksel hastalıklara yol açmasının yanı sıra, duygularımızı da etkiler. Yaşadığımız olumlu ya da olumsuz her olay, yaşadığımız her duygusal deneyim, vücuttaki enerji sistemimizin etkilenmesine neden olur. Meridyen ve çakra sistemimiz ile psikolojimiz birbirine örümcek ağı gibi bir bağla bağlıdır.

Duygusal Özgürleşme Tekniği-EFT, bu enerji sistemindeki blokajları açıp, bu tıkanmaların yol açtığı, acı, kızgınlık, endişe, stres, öfke, korku, üzüntü, gibi olumsuz duyguları yok eder. Geçmişte yaşadığımız travma yaratan her durum hatırlandığında ortaya çıkan olumsuz duygu, bu ikisini birbirine bağlayan köprü vaziyetindeki blokaj ortadan kalkınca kaybolur. Artık o olayı, tanımadığımız bir fotoğrafa bakar gibi hatırlar ve hiçbir şey hissetmeyiz.

Duygusal Özgürleşme Tekniği=EFT’ nin uygulanması oldukça basittir. Bütün teknik, duygusal sorunun adını koymaktır, ona odaklanıp ve sonra da bu odaklanma sırasında vücudumuzdaki meridyen noktalarının üzerindeki akapunktur noktalarına parmak uçlarımızla, hafif hafif vurmaktan oluşur. Bunu uygulamak sadece dakikalar alır. Her zaman her yerde akli dengesi yerinde olan herkes tarafından kendi kendine uygulanabilir.

Bir başkasına uygulamak için ise konunun uzmanı olmak şarttır.

Yurtdışında pek çok klinikte uygulanan Duygusal Özgürleşme Tekniği-EFT’ nin hastalar üzerindeki başarı oranı oldukça yüksek bir orandır.

Dünyada psikoterapistler ve psikologlar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kullanım Alanları
Duygusal Özgürleşme Tekniği- EFT, pek çok alanda kullanılmaktadır. Fobiler (su, köpek, kedi, böcek, uçak, yükseklik, karanlık,klastrofobi), bağımlıklar (sigara, içki, kahve, çikolata) stres, panik atak, güvensizlik, değersizlik, çeşitli negatif duygular ( kıskançlık, öfke, özlem,derin üzüntü), depresyon, migren veya değişik vücut ağrıları, travmalar, ayrılık sonrası yaşanan aşk acısı, aşırı kilo, aşırı zayıflık, cinsel problemler, EFT’nin kullanıldığı alanlardan bazılarıdır.

Günlük basit negatif etkilerden arınmanın dışında, yıllar süren psikolojik tedavilerle sonuç alınamayan kökleşmiş durumlar da bu teknikle kolayca ve şaşırtıcı biçimde çözülebilir. Yalnız, kökleşmiş psikolojik sorunları EFT ile çözmek için iki önemli gereklilik vardır:

1. Tekniği EFT terapisti veya bir psikoterapistle, psikologla uygulamaya koymak
2. Temel sorunu, bütün yan açılarıyla birlikte ve doğru olarak tespit etmek

Konunun uzmanı değilseniz, kendinizden başkasına uygulamamanız bu tekniğin önemli bir gerekliliğidir. Basit gibi görünen bir problemi halletmeye çalışırken, ucunun nereye varacağını bilmediğiniz derin bir psikolojik durumla karşılaşıp, karşınızdaki kişiyi ve kendinizi zor duruma sokabilirsiniz.

Diğer Terapi Tekniklerinden Farkı

EFT’nin diğer terapi tekniklerinden ayıran özellikleri:

Sorun Tamamen Ortadan Kalkar
EFT, bizi yaşadığımız sorundan ve duygusal kısıtlanmışlıktan kurtarır. Sorunumuza yoğunlaşarak, onu taşımaya devam ederek yaşamayı öğrenmek ve sürdürmek için geliştirilen bir teknik değildir. Sorunu ortadan kaldıran, duygusal kayıtları temizleyen, enerji blokajını yok eden bir tekniktir; özetle sorundan tamamen kurtaran bir teknik!

Bazı Tekniklere Göre Çok Daha Hızlıdır
EFT ile diğer tekniklere göre çok daha hızlı sonuca ulaşmak mümkündür. Diğer terapi tekniklerindeki gibi günler veya aylar süren çalışmalarla sonuç beklenmez. Uygulama sadece dakikalar sürer. Sonuç da aynı hızda gelir.

Kendi Kendine Uygulanabilir
EFT’nin en önemli özelliklerinden biri kendi kendine uygulanabilir olmasıdır. Uygulamayı iyice öğrendiğiniz takdirde bir başkasına ihtiyaç duymadan kendi kendinize kullanabilirsiniz. Yalnız kökeni derin sorunlarınız için bir EFT terapistine danışmakta veya birlikte çalışmakta fayda vardır.

EFT Nasıl Oluştu?
Duygusal Arınma Tekniği-EFT, Amerikalı bir mühendis ve NLP uzmanı olan Gary Craig’in, Amerikalı klinik psikolog Roger Callahan’in (Thought Field Therapy) Düşünce Alanı Terapisi’nden yola çıkarak geliştirdiği bir yöntemdir.

Roger Callahan normal psikoterapinin yanı sıra doğu felsefelerini ve tekniklerini de uzun yıllar araştırır. Su fobisi olan bir hastasını tedavi ederken hastanın, “Suyun düşüncesi bile midemi bulandırıyor!” demesi üzerine Roger Callahan’ın aklına, hastasının mide ile doğrudan bağlantılı meridyenine hafifçe vurmak fikri gelir. Hemen gözün altındaki bu meridyene yapılan vuruştan sonra hastanın mide bulantısı geçtiği gibi çok daha şaşırtıcı bir sonuç ortaya çıkar. Bir buçuk yıldır süren tedavi boyunca ilerleme kaydedilemeyen su fobisi, ortadan mucizevi bir şekilde kalkmıştır! Hatta buna inanamayan Callahan, hastaya en yakındaki havuza gitmeyi teklif eder ve daha önce suyun yakınına gidemeyen hasta, havuz suyuyla sevinç içinde yüzünü yıkar.

Vücuttaki meridyen sistemi üzerine kurulu bu metot,“ Thought Field Therapy” olan “Düşünce Alanı Terapisi” adıyla bilinmektedir.

Callahan’ın bu buluşundan yirmi yıl kadar sonra, Gary Craig, Callahan’ın tekniğini daha sadeleştirip, kolay kullanılabilir hale getirir ve Duygusal Özgürleşme Tekniği- EFT de böylece ortaya çıkar.

Bugün dünyanın pek çok yerindeki kliniklerde uygulanan EFT’nin başarı oranı çok yüksektir. Bir duygu oluşmuşsa ve biz onun adını koymuşsak EFT'nin işi kolaydır artık bize yaptıracağı yolculuğun keyfini çıkarmak sonunda da ödülünü almak kalır.

Sorunun adı kondumu size özgürleşmenin muhteşemliğini yaşamak kalır.
tam2009

Mesaj gönderen tam2009 »

ilk başta acemilikler olabilir
ama bir süre sonra
insan ustalaşıyor
tam2009

Mesaj gönderen tam2009 »

Bazı arkadaşların yanıldığı nokta şu
eft uygulamasında en üstteki veya en yoğun
olumsuz duygu silinince
bir altındaki olumsuz duygu ortaya çıkıyor
onuda siliyorsunuz
eğer daha başka yaşamış olduğunuz olumsuz duygular varsa
hepsini bitene kadar sileceksiniz
bazı kişilerde
domino taşları gibi hepsi arka arkayada devrilebiliyor
umutsuzluğa kapılmayın
denemeye devam
ama tam öğrendiğinizde
zafer sizindir
Kullanıcı avatarı
ReLaKs
İletişim:

Mesaj gönderen ReLaKs »

@tam2009

EFT de sorunu bulmak için ilk aklımıza gelen kötü duygumuzu bulsak bile onu isimlendirmek sadece bir Sembol gibi birşeymidir ?

Yani Utanıyorsak fakat bunu anlayamamışsak, Kızarmak demişsek genede utanma sebebini düşünsekte kızarmak dediğimiz için EFT başarısız mı olucaktır.
Resim
Kızılderili Atasözü
"Arkamda yürüme, ben öncün olmayabilirim. Önümde yürüme, takipçin olmayabilirim. Yanımda yürü, böylece ikimiz eşit oluruz."
tam2009

Mesaj gönderen tam2009 »

çok utanıyorum buna rağmen .....diye devam eden kalıbı bir kaç gün denersin
yeterli olmazsa yüz kızarmasına rağmen ....veya toplum karşısında rezil olma korkuma rağmen...
veya toplum içinde konuşurken sesimin titremesi endişeme rağmen..
diyerek konuya,soruna onlarca farklı yönden yaklaşabilirsin
bazen domino etkisiyle tamamı yıkılabiliyor
ama geneldede tüm ayaklara eft yapmak gerekebiliyor
tam2009

Mesaj gönderen tam2009 »

eft yapmaktan korkuyorsanız tüm olumsuz duygulara olduğu gibi
eft korkusunada eft yapın

eft yapmaktan korkuyorum buna rağmen ...kalıbıyla devam edin
veya eft yapınca daha kötü olmaktan korkuyorum buna rağmen...
veya eft konusunda yeterince usta değilim kendime zarar vermekten çekiniyorum ...buna rağmen
gibi sizin duygunuza uygun onlarca kalıp geliştirebilirsiniz...
folder

Mesaj gönderen folder »

tam2009 yazdı:eft yapmaktan korkuyorsanız tüm olumsuz duygulara olduğu gibi

veya eft konusunda yeterince usta değilim kendime zarar vermekten çekiniyorum ...buna rağmen
tam2009 hiç eft yaptın mı? yaptıysan eğer hangi sorundan kurtulmak için yaptığını öğrenebilir miyim? deneyimlerini bizimle paylaşır mısın?
tam2009

Mesaj gönderen tam2009 »

sosyal fobi olanların büyük çoğunluğunda
eft ye karşı kaygıda olabilir
eft ye karşı olan kaygıya eft yapıp
rahat ve mutlu EFT yapma aşamasına geçmeyince
sonuç almak çok zor
*
her şeye eft yaptım diyebilirim
eft den zarar görme korkusunu ortadan kaldırınca
eft yapmak sıradan mutluluk verici bir
günlük spor gibi geliyor insana
o an aklınıza gelen olumsuz duyguya eft yapın
eft nin özü belli
olumsuz duygu enerji noktalarını etkiliyor
ve siz parmak ucuyla vurup azaltıyor veya siliyorsunuz
ve kişiye göre uygulamalarda değişiklikte yapılabiliniyor
kimi gözünü açık kimi gözü kapalı daha iyi sonuç alabilir
veya birisi olumsuz duyguyu,olayı düşünürken noktalara vururken
bir diğeri cümle kalıplarını tekrar ederekte yapabilir
bazıları en ağır travmadan başlayarak
aşagıya inerken
bazıları günlük basit konulardan başlayıp
ustalık kazandıktan sonra
travmalara eft yapabilir
hangisi sizi rahat ve mutlu edecekse öyle yapın
önemli olan EFT nin özünü kavramak
sistemin özünü anlarsanız
kendinize uygun
değişiklikler geliştirebilirsiniz
Kullanıcı avatarı
juanpr

Mesaj gönderen juanpr »

folder yazdı:
tam2009 yazdı:eft yapmaktan korkuyorsanız tüm olumsuz duygulara olduğu gibi

tam2009 hiç eft yaptın mı? yaptıysan eğer hangi sorundan kurtulmak için yaptığını öğrenebilir miyim? deneyimlerini bizimle paylaşır mısın?
benzer soruları ben de sorayım..
eft eğitimi aldın mı? sf var mı sende de?
ben de cok istiyorum yapmayı ama bi türlü detaylı arastırma yapıp öğrenme aşamasına geçemıyorum..:/
Tahterevallinin diğer ucuna oturarak sayemde yükselen insanlara;
canımın sıkıldığında kalkabileceğimi söyleyin..
[ Neyzen Teyfik ]
tam2009

Mesaj gönderen tam2009 »

piyasada mevcut dört eft kitabını
ikişer kere okudum
tüm türkçe videoları defalarca izledim
yabancı videolarıda özellikle Gary Gray in
videolarını tekrar tekrar izledim
amacım sadece kendime yararlı olmak olsaydı bu kadar uğraşmazdım
ama çevreme,topluma
ülkemede faydalı olabilirim inancını taşıyorum
sanıyorum eft yapınca insan daha cesaretli ve ufku geniş oluyor
ve kendine güveni dahada artıyor
sadece sosyal fobi olarak sınırlamayı doğru bulmuyorum
tüm olumsuz duygular için sonuç veriyor
ve eft benzeri bir uygulama çinde binlerce yıldan beri varmış
tabiki farklılıklar var ama özünde benziyor
hayır akupunkturdan bahsetmiyorum
sanıyorum ismi aklımda eksik kalmadıysa che gonk olsa gerek
eft yayılınca che gonk ta dünyada gündeme gelmeye başladı
che gonkla ilgili iki farklı kitap türkiyedede piyasaya çıkmış
Kullanıcı avatarı
juanpr

Mesaj gönderen juanpr »

biliyorum evet eft hersey için yapılıyo,bi kere cocuklar duymasın dizisinde gördüm sinirlenince göğüs tahtalarına vuruyolardı:) ne oldugunu tam anlamadım ama bi gevşeme yöntemiydi heralde dedim eft dir:)

bu arada sf li olup olmadıgınız öğrenemedim?
Tahterevallinin diğer ucuna oturarak sayemde yükselen insanlara;
canımın sıkıldığında kalkabileceğimi söyleyin..
[ Neyzen Teyfik ]
tam2009

Mesaj gönderen tam2009 »