para,para,para

Çözüm önerileriniz..
vhisky

para,para,para

Mesaj gönderen vhisky »

doktorlara gitmekten hiç usanmadım.antalyada yaşıyorum gitmediğim psikiyatr,psikolog kalmadı.iğrenç günler geçirdim şimdi komik geliyor ama,çünkü gittiğim her doktor daha doğrusu kırılan her güven beni ölüme yaklaştırdı.her doktorda ayrı yıkıldım.terapi sürecinde güven çok önemli tamam ama her güvendiğin sözde uzman seni yarı yolda bırakırsa bi dahakine nasıl güvenirsin.ben o kadar çok bilgi ve tecrube kazandım ki artık yeni bir doktora giderken ben onlarla oynuyorum.diyorum ki hangi terapi tekniklerini kullanıyorsunuz,davranışçımısınız,freud haklımı,psikanalize inanıyormusunuz.afallayıp kalıyorlar,sen bizden çok şey biliyorsun deyip ona göre dawranıyorlar.eskiden aylarca o doktora güvenip güvenemiyeceğimi anlamazdım yıllarca paralar boşa gitti bi seans 60-70 milyon yuh yani buna can mı dayanır.annem babam emekli öğretmen yıllarca boşa paramız gitti.vicdanları da yok kısa yoldan bilgim yeterli değil de ben başımın çaresine bakayım.neyse artık ilk seansta notlarını veriyorum ewellallah,yetersizim diyorlar tekrar gel bile diyemiyorlar.bunlar hep iyileşmeye duyduğum inanç,hevesle oldu.gittim dedim ki hala diyorum.benim babam otoriterdi alkol alıyor beni aşağılıyordu.bunlar geçmişte kaldı ben neden hala babamın beni geçmişte nitelendirdiği gibi aşağılık,zayıf hissediyorum.geçmişin etkisinden nasıl kurtulabilirim.afallayıp kalıyorlar.bu kadar doktor varsa böyle bir meslek varsa psikoloji diye bu zor bi soru olmamalı.sadece doğru insanı bulamıyoruz.hastalık daha yeni tanınıyor.ne dinazor 80 yaşında profesörlere gittim adam sf nedir bilmiyor.öneriler teşhisler çok ilginçti.depresyondan başladık şizofreniye kadar gittik adam bulamadıkça sallıyor bi hastalık ismi.ben salakmıyım gittim psikiyatri ders kitaplarını buldum araştırdım,ilaçlar,terapi teknikleri.bir doktor bozuntusu dedi ki psikolojide senin hastalığının çaresi yok.böyle bir yıkım olabilirmi ya adama hayatımı bağlasam gitmiştim şimdiye.araştırdım çok basit bi hastalık tedavisi de var.dinazor olan da diyor ki elektro şok vereyim bişeyin kalmaz.normali de hasta edecek.kimisi koca önerdi.yani maalesef psikologlar bilimsellikten çok uzak.kendimi açıkça ortaya koyduğum hald rahatsız olduğum durumları belirtileri elde var sıfır.heralde sonunda kendim terapist olacağım çoğundan daha bilgiliyim şu halimle.gitmem gerek görüşürüz
Kullanıcı avatarı
gkce

Mesaj gönderen gkce »

evet ben de geçmişte hep babam tarafından aşağılandım(üstelik ortada aşağılanacak hiçbir durum yokmuş,bunu çok geç anladım),annem de aşırı ilgisizdi.ben de aynen senin gibi düşündüm:"bunlar geçmişte kaldı, ben kendimi bilmiyorum."
benim gittiğim doktorlar da hiçbir işe yaramadı,saçmasapan şeyler söylediler.(tabii bu hepsinin aynı olacağı anlamına gelmiyo,eğer maddi imkan varsa,mutlaka bir uzmana başvurulmalı)iş insanın kendisinde bitiyor,birtakım şeyleri kendi içimizde bitirmeliyiz.ama sabır çok önemli.
İste, inan, sahip ol
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

Arkadaşlar babalarınız sizi değil, kendilerini aşağılıyorlardı. Söyledikleri kendilerineydi. Beni de sevgili annem ve sevgili küçük ablam aşağıladı senelerce. Şimdi bıraksam gene yaparlar... Bu insanlara acımak lazım. Çok ciddiyim. İnsan bu ortamda yetişince kendine güven duygusunu sıfırdan, kendi başına oluşturmak zorunda kalıyor. Sizi anladığımı sanıyorum, genelde bazen kendinizden şüphe duyuyor olabilirsiniz. O zamanlarda içinizde iz bırakan o babanın, ablanın veya annenin veya öğretmenin sesini duyar ve O'nun bir bildiği vardı, ben beceriksiz aptalın tekiyim diye düşünürsünüz. Oysa Onlar bunalımlı bir dönemdeydiler ve yansıtma yapıyorlardı! Sizi, kendileriyle karıştırıp kendilerine hakaret etmeye uğraşıyorlardı.
Kullanıcı avatarı
gkce

Mesaj gönderen gkce »

aurelia yazdı: Sizi anladığımı sanıyorum, genelde bazen kendinizden şüphe duyuyor olabilirsiniz. O zamanlarda içinizde iz bırakan o babanın, ablanın veya annenin veya öğretmenin sesini duyar ve O'nun bir bildiği vardı, ben beceriksiz aptalın tekiyim diye düşünürsünüz. Oysa Onlar bunalımlı bir dönemdeydiler ve yansıtma yapıyorlardı! Sizi, kendileriyle karıştırıp kendilerine hakaret etmeye uğraşıyorlardı.
evet haklısın yansıtma yapıyorlardı.ama buna ne hakları var?insan kendi kanından,canından oln bir varlığı nasıl böyle aşağılayıp,tamiri mümkün olmayan
bir şekilde kırar?? üstelik bizimkiler eğitimli insanlar , diğer arkadaşın babası da emekli öğretmenmiş mesela,eminim senin annenle ablan da eğitimli insanlardır.insan aldığı eğitimi günlük hayatına uygulayamacaksa neden okur?hep teoride kalacaksa okumanın ne anlamı var?
İste, inan, sahip ol
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

İyi güzel söylüyorsun da, eğitimine para harcanmış olsun, olmasın... Onlar da insan. Ve hata yapmak insanın doğasındandır.

İyi bir ruh halinde olsalar bu hatayı yapmaz, yapmanın düşüncesini dahi kınarlardı elbette...
Kullanıcı avatarı
gkce

Mesaj gönderen gkce »

aurelia yazdı: eğitimine para harcanmış olsun, olmasın... Onlar da insan. Ve hata yapmak insanın doğasındandır.
evet onlar da insan,doğru da ben o para harcama kısmından bir şey anlayamadım :roll: :?:
İste, inan, sahip ol
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

İnsanların eğitim alması için para gidiyor işte... Eğitim gökten zembille gelen bir inayet değil... Neresini anlamadın?

gkce yazdı:evet onlar da insan,doğru da ben o para harcama kısmından bir şey anlayamadım :roll: :?:
Kullanıcı avatarı
gkce

Mesaj gönderen gkce »

aurelia yazdı:İnsanların eğitim alması için para gidiyor işte... Eğitim gökten zembille gelen bir inayet değil... Neresini anlamadın?

gkce yazdı:evet onlar da insan,doğru da ben o para harcama kısmından bir şey anlayamadım :roll: :?:
ben eğitimli derken onu kastetmemiştim de onu anlamadım."bu kadar eğitimli insanlar nasıl olur da insan psikolojisinden zerre kadar anlamazlar?" demek istemişitm.yoksa"eğitimlerine o kadar para harcanmış,ama hiçbir şeyden anladıkları yok,yazık o paralara" gibi bir şey demek istemedim.HİÇ alakası yok yani.....
umarım açıklayıcı olmuştur.
İste, inan, sahip ol
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

senin belirtmediğini biliyorum zaten... ben ayrıca belirttim... umarım yeterince izah edebilmişimdir...

gkce yazdı:
aurelia yazdı:İnsanların eğitim alması için para gidiyor işte... Eğitim gökten zembille gelen bir inayet değil... Neresini anlamadın?

ben eğitimli derken onu kastetmemiştim de onu anlamadım."bu kadar eğitimli insanlar nasıl olur da insan psikolojisinden zerre kadar anlamazlar?" demek istemişitm.yoksa"eğitimlerine o kadar para harcanmış,ama hiçbir şeyden anladıkları yok,yazık o paralara" gibi bir şey demek istemedim.HİÇ alakası yok yani.....
umarım açıklayıcı olmuştur.
Kullanıcı avatarı
gkce

Mesaj gönderen gkce »

sen izah edebilmişsindir ama ben anlayabilmiş miyimdir,orası tartışılır :lol: :lol:
şaka yapıyorum.tamam anlaşılmayacak bir şey yok,sorun da yok
İste, inan, sahip ol
aurelia

Mesaj gönderen aurelia »

ok :D :) (estağfurullah)

gkce yazdı:sen izah edebilmişsindir ama ben anlayabilmiş miyimdir,orası tartışılır :lol: :lol:
şaka yapıyorum.tamam anlaşılmayacak bir şey yok,sorun da yok
Kullanıcı avatarı
DerinlikSarhoşu

maliyet

Mesaj gönderen DerinlikSarhoşu »

merhabalar,
vhisky nin başta belirttiği gibi doktorlar olaya maddi açıdan yaklaşıyorlar.. ben son gittiğim doktordan çok memnundum ama terapi başına artık 150 ytl istemeye başlayınca artık gidemez oldum.. düşünsenize 40 dakikalık terapi başına 150 ytl... akıl alır gibi değil.. paranın kazanılması için ,, gibi çalışılımak zorunda olduğu bir dönemde 40 dakikaya 150 ytl... tamam psikologlar üniversite okuyor, ihtisas yapıyor, seminerlere gidiyor vs. ama yani bu kadar fahiş nasıl isteyebiliyorlar anlamıyorum... şimdi ben ne yapayım; o doktorla 2,5 seneden fazla zamandır gidiyorum ve artık tedavim çok ilerledi gidersem çok daha fazla yol kat edeceğim.. gitmezssem kendi kendime zaman içinde bir ilerleme olacak...
herneyse demem o ki iyi doktor bulmak da artık yeterli değil çünkü bu tedaviyi karşılama da mesele...