İlaç Tedavisine özEleştiri ve tavsiye...

Çözüm önerileriniz..
Kullanıcı avatarı
(u)mutlu

İlaç Tedavisine özEleştiri ve tavsiye...

Mesaj gönderen (u)mutlu »

Arkadaşlar,

bu iş sadece ilaçla OLMAZ. İlaçlardan mucize beklemeyelim. Ben kullandım. Doktorun da dediği gibi "ilaç iyileştirmez", tabiri caizse uyuşturur. Yani geçici bir süre semptomatik tedavi sağlar. İşte bu süre içinde hayatınızı ne kadar normale sokarsanız o kadar iyileşmiş olursunuz.

Gerçekçi olup kendinize bir sorun:
1- uykunuz sağlıklı-normal mi? !!!
2- beslenmeniz sağlıklı-normal mi? !!
3- günlük fiziksel-bedensel faaliyetleriniz normal mi? (hala hantal mısınız?) "spor" !
4- günlük uğraşılarınız normal mi? (internet, tv, telefon, chat bağımlılığı?)

Bizler bunları çözmeden ilaçlardan mucize bekliyoruz. Kendime de söylüyorum:
LÜTFEN UYANALIM!
var

Re: İlaç Tedavisine özEleştiri ve tavsiye...

Mesaj gönderen var »

Tabiri caiz değil ama faydalı bir konu olmuş, dilerim dikkate alınır.
Kullanıcı avatarı
Fluperson

Mesaj gönderen Fluperson »

yaklaşık 2,5 ay önce doktora gittim.İlaca da aynı zamanda başladım.Henüz doktorun dediği listeyi hazırlamadım işten-güçten.Kontrolü de biraz aksattım ama inşallah devam edeceğim.Gerçi şimdi de tanıdık tanımadık insanlarla iletişim halindeyim iş gereği.Bu yüzden şanslı hissediyorum kendimi.sorulara dönecek olursak:

1 - Çok uyuduğumu düşünüyorum.10 gibi yatıyorum genelde.Elime kitabı aldığımda uykum geliyor hemen.Bazen 9 da yattığım da oluyor.Sabah 7 de kalkıyorum.

2 - Sabah 7 de kahvaltı yapıyorum.Öğle yemeğini yiyorum.Akşam da 6 buçuk 7 gibi akşam yemeğini yiyorum.Yani düzenli besleniyorum diyebilirim.

3 - Akşama kadar masa başındayım.Dolayısıyla hantalım.Ama yakında yüzme dersine başlayacağım.O zaman düzenli sporum da olmuş olacak.

4 - Şimdilik normal diyelim.Önce TV bağımlılığım vardı daha sonra aşırı derecede müzik dinlemeye başladım(anormal şekilde,belki de o zamanlar sf nin sonucuydu uğraş olarak onu seçmiş olabilirim).Sonra internet bağımlılığı başlamıştı.İşte bunlardı beni mahveden.Derslerden, herşeyden koparan.Dikkatim çok iyiyken gitgide azalmaya başladı.Buna paralel olarak da derslerim kötü gitmeye başladı.Üniversite de uzadıkça uzadı.Şöyle söyleyim ilk yılı lise bilgilerimle geçtim sonra derslere hiç konsantre olamadım.birkaç yıl derse sadece gittim geldim dikkatim hep başka yerlerdeydi.Sürekli bir dalgınlık hali vardı.Sonra yeni yeni farkına vardım beni yerden yere vuran illetleri.Ve biraz zor oldu ama bunları hayatımdan tek tek silmeye başladım.Mücadelem devam ediyor mesela mp3 listemi sildim bilgisayardan.Kur'an dan ezber yapıyorum.Test çözüyorum.Ama dirençle karşılaşıyorum Çünkü onları yenmem için yaptığım şeyler,onların etkisinden dolayı biraz zor oluyor.
kalıcısıkıntı

Mesaj gönderen kalıcısıkıntı »

haklısınız vallahi hiç sağlıklı değiliz spor yapınca aklıma geliyor ne kadar güçlü ve huzurlu hissediyorum bilemezsiniz ve suskunluğumda gidiyor rahatlıyorum sağlıklı uyuduğumdada mutlu uyanıyorum bide bilgisayar başında kalmak sırt ağrısı yapıyor kalkıp uyudummu çok rahatlıyorum kurtulmak lazım kiloda aldım valla
KELEBEK GİBİ İÇTEN YARACAĞIZ KOZAYI YARDIM ALIRSAK UÇAMAYIZ YIRTAMAZSAK KENDİ KENDİMİZE KİMSEDEN HABERSİZ ÖLÜRÜZ...
nezir

Mesaj gönderen nezir »

hepsini denedim. benim için ilaçtan başka çözüm olmadı.
Kullanıcı avatarı
mahsunkul

Mesaj gönderen mahsunkul »

(u)mutlu yazdı:Arkadaşlar,

bu iş sadece ilaçla OLMAZ. İlaçlardan mucize beklemeyelim. Ben kullandım. Doktorun da dediği gibi "ilaç iyileştirmez", tabiri caizse uyuşturur. Yani geçici bir süre semptomatik tedavi sağlar. İşte bu süre içinde hayatınızı ne kadar normale sokarsanız o kadar iyileşmiş olursunuz.

3- günlük fiziksel-bedensel faaliyetleriniz normal mi? (hala hantal mısınız?) "spor" !

LÜTFEN UYANALIM!
(u)mutlu güzel bi konuya değinmiş, kendim içinde söylüyorum 'dikkate alınmalı...
..............Resim.................~~Resim
Kullanıcı avatarı
tepkı_sel

Mesaj gönderen tepkı_sel »

mahsunkul yazdı:

LÜTFEN UYANALIM!
(u)mutlu güzel bi konuya değinmiş, kendim içinde söylüyorum 'dikkate alınmalı...
uyku zamanı diyosun :)
obsessions lament to freedom...
yakedo

Mesaj gönderen yakedo »

hani daha yeniyim sitede çok bakamadım siteye ama herhalde en güzel,en yararlı başlık budur herhalde içinde çok bir bilgilendirme olmamasına rağmen,ilaç benim için de sadece bir uyuşturucu hele ki psiko doktorların elinde :D ve kesinlikle sporun içinde olduğu bir hayatta psikolojik hastalıkların yeri çok az.
Kullanıcı avatarı
One

Mesaj gönderen One »

henüz ilaç tedavisine bile başlamadım ! derse odaklanamıyorum, sürekli bi bitkinlik yorgunluk halsizlik hali. uykumu tam alsam dahi yataktan çıkmak istemiyorum. beynim uyuşuk. şuursuz gibi dolanıyorum ortalıkta. ben böyle mi sınav kazancam ? kalabalıkta nasıl hissettiğimi yazmıyorum bile. hangi birine ilaç alayım ? depresyona mı, yorgunluğa mı ? yoksa bu antidepresan enerjimi geri getirir mi ? off panik oldum ben. [smilie=censored.gif]
Kullanıcı avatarı
(u)mutlu

One yazdı:... yoksa bu antidepresan enerjimi geri getirir mi ? off panik oldum ben. [smilie=censored.gif]
Doktorların eline seni coşturacak ilaçlar da var, kediye çevirecek ilaçlar da... :)

Ancak yaşın, ağacın yaş olduğu bir anda. Üniversite öncesi iyi bir psikiyatr bulabilirsen, üniversite sonrası şimdiki kendini tanıyamayabilirsin.
Sadece ilaç basan değil de, Bilişsel Terapi ağırlıklı çalışan psikiyatrlar ara. Çok yol kat edersin.
alicandan

Mesaj gönderen alicandan »

hipertansiyon ilacı uyuşturur mu?
diabet ilacı uyuşturur mu?
depresyon ve sosyal fobi gibi hastalıklar da hipertansiyon ve diabet gibi hastalıklar gibi organik hastalıklardır ve ilaç zorunludur.
yani sorun beynin içindedir. dışarıda bir sorun yoktur.
ilaçsız tedavi düşünülemez.
ilaçsız tedavi vaad edenlere sadece bol para kaptırırsınız.
Kullanıcı avatarı
(u)mutlu

alicandan yazdı:yani sorun beynin içindedir. dışarıda bir sorun yoktur.
ilaçsız tedavi düşünülemez.
Dışarısı dediğiniz neresi pek anlamadım.
SF ve benzer tedavilerde verilen ilaçlar halk ağzıyla "geçici-hafif uyuşturucu" 'dur. Tedavi süresinde bu uyuşmaya kısmen ihtiyaç vardır. Bazı ağır vakalarda ise bir süre tamamen ihtiyaç vardır.

Ancak bu ilaçlar Bilişsel Terapiye zemin hazırlama veya beynin kendi kendine olumlu bilişsel beceriler geliştirmesine fırsat vermek amacıyla veriliyor. Bu konudaki ilaçların hemen hiç biri tedavi edici özelliği yok. Sadece semptomatik etki yapıyor, hastalığın etkilerini geçici bir süre baskılıyor(uyuşturuyor). Tam o esnada doğru bilişsel terapi şart. Aksi takdirde ilaç kesildiğinde birden yoksunluk yaşar, başa daha kötü bir şekilde dönersiniz.

Bunun için;
eğer hastalığınız fiziksel tepkiler seviyesinde değilse(titreme, kasılma, çarpıntı...) kendi kendinize beyninizi eğitebileceğiniz NLP, Telkin, okuma vb. teknikler bulmalısınız.

Eğer hastalığınız fiziksel tepkiler seviyesinde ise bu durumda ise ilaçlı tedavi ile birlikte bilişsel terapi vb. gibi tekniklerle de beyninizi eğitecek iyi bir psikiyatr veya yine kendi kendinize beyninizi eğitebileceğiniz NLP, Telkin, okuma vb. teknikler bulmalısınız.

Siz ince eleştiriyi algılamamışsınız :)
Sağlıklı günler.
xact

Mesaj gönderen xact »

LÜTFEN UYANALIM!
Altlarını çizdiklerimi hangi doktor demiş? İlaçlar sütten çıkmış ak kaşık değil ama gerçekten beyin kimyası altüst olan kişileri iyileştiriyor ve hastalık bazen nüks edebilse de kalıcı iyileşme de sağlayabiliyorlar. Siz ilaca gerek duymuyorsanız kullanmayabilirsiniz tabii ama ihtiyacı olanlar tabi ki kullanacak. O yüzden ilaçları kötülemeyin. Bence sosyal fobi için de en iyi çözüm ilaç + psikoterapi + sorunların üzerine gitme tekniğidir. Kendinde fazla sorun görmeyenler veya ilaçlara pek sıcak bakmayanlar psikoterapi + sorunların üzerine gitme tekniği uygulayabilirler.
Kullanıcı avatarı
(u)mutlu

xact yazdı:

Altlarını çizdiklerimi hangi doktor demiş? İlaçlar sütten çıkmış ak kaşık değil ama gerçekten beyin kimyası altüst olan kişileri iyileştiriyor ve hastalık bazen nüks edebilse de kalıcı iyileşme de sağlayabiliyorlar. Siz ilaca gerek duymuyorsanız kullanmayabilirsiniz tabii ama ihtiyacı olanlar tabi ki kullanacak. O yüzden ilaçları kötülemeyin. Bence sosyal fobi için de en iyi çözüm ilaç + psikoterapi + sorunların üzerine gitme tekniğidir. Kendinde fazla sorun görmeyenler veya ilaçlara pek sıcak bakmayanlar psikoterapi + sorunların üzerine gitme tekniği uygulayabilirler.
Altını çizmediğin mavi cümleyi okumadın sanırım :)
Bu yazı "ilaç kullanmayı" değil; "yalnızca ilaç kullanmayı" eleştiriyor. İlaç kullanıp, gece gündüz uyuyup iyileşme bekleyenlere veya hastanın rutinini sormadan, bilişsel terapi desteği olmadan, yalnızca ilaç ile tedavi edeceğini zanneden doktorlara bir eleştiridir bu.

Sorunların üzerine gitme tekniği'nin bir nebze faydası olabilir ancak SF, obsesyon(takıntı) türü bilişsel hastalıklar için belki 50 kez o olayın üstüne başarıyla gitmeniz lazım ki, kalıcı ve olumlu bir davranış gelişebilsin.

Görevi toplum önünde konuşma olan bir sürü sanatçı, sunucuyu tv'de görüyoruz. Heyecandan sesleri titriyor.
Örn. Yetenek Sizsiniz jürisi...
xact

Mesaj gönderen xact »

Doğru söylüyorsunuz ancak ilaç ben asıl olarak 'Doktorun da dediği gibi "ilaç iyileştirmez", tabiri caizse uyuşturur.' sözünü eleştirmeye çalıştım. Bence ilaçlar yeşil reçeteli değilse uyuşturma olayı olmaz. Cımbızla çekmek gibi olmasın ama bu sözü doktorlar söylemez. Sizin söylediklerinizde tabiii ki doğruluk payı var.