kolay mı? değil. ama çözüm bu.

Çözüm önerileriniz..
Kullanıcı avatarı
tyler

kolay mı? değil. ama çözüm bu.

Mesaj gönderen tyler »

http://www.socialanxietysupport.com/disorder/liebowitz/
arkadaşlar burda bi test var ne kadar sosyal fobik olduğunuzu görmek için.
şimdi testte iki kısım var.
1.korku
2.kaçınma
diyelimki testten 100 puan aldınız aşırı sosyal fobiksiniz. 50 korku 50 kaçınma olsun.
şimdi bi anda çok ütopik bi şekilde hiç bi şeyden kaçınmadığınızı düşünün. puanınız 50 ye düşer. 50 puan ile sosyal fobik olmaktan çıkıyorsunuz.
hepimiz her zaman yapmamız gereken doğru şeyin ne olduğunu biliyoruz. ama yapamıyoruz. neden?

korkuyu yenmenin tek bi çözümü var: üstüne gitmek.
siz bir durumdan kaçındıkça o korku gitmeyecek inanın. sosyal fobiyi yenmenin sihirli bi çözümü yok boşuna aramayın ben çok aradım. üstüne gitmek kolay mı? değil kolay olsa herkes iyileşirdi.
ama korktuğunuz bi şeyi yaptığınız anda inanın çok rahatlayacaksınız bir dahaki sefere o şeyden daha az korkacaksınız. daha az. daha az... çözüm bu.
kısa vadede korktuğunuz bi olayla yüzleştiğinizde ilk saniyelerde çok zorlanacaksınız ama gittikçe daha da rahatlayacaksınız.
uzun vadede de ilk günler zor geçecek sonra rahatlamaya başlayacaksınız gittikçe yeneceksiniz.
halinizden memnun değilsiniz çünkü yapmanız gerektiğini bildiğiniz şeyleri yapmıyorsunuz.
birisi kafanıza silah dayasa yapamaz mıydınız? hep bu soruyu sorun kendinize.

egolarınızı bir tarafa bırakın. rezil olmaktan korkmayın? bu güne kadar rezil olmadınız çok mu faydasını gördünüz? rezil olmadıkça rezil olmaktan korkacaksınız.
başkalarının düşüncelerini umursamayın. sadece kendi düşüncenize önem verin.
hoşunuza giden bir şey yapmak istiyorsunuz ama diğer insanların sizi ayıplayacağını mı düşünüyorsunuz? kendi kişiliğinizi nereye kadar saklayacaksınız? sosyal fobik olursanız kimse sizden nefret etmez ama kimse de size bayılmaz. kendiniz olun bazıları sizden nefret etsin bazıları sizi ölesiye sevsin. sizden nefret edenlerle zaten arkadaş olamayacaktınız. eğer kimse sizden nefret etmiyosa doğru yolda değilsiniz.

özgüven kazanmaya çalışmayın, umursamaz olmaya çalışın, arkadaş canlısı olmaya çalışın.

anksiyete durumunda kendinizi ve anksiyeteyi düşünmeyin. başka şeyler düşünün. kuşlar ağaçlar. başka insanları düşünün. içinden şarkı söylemek de çok iyi. hatta mırıldanırsanız daha bile iyi. ve buna hiç fırsat vermeyin yeni bi ortama girdiğinizde hemen biriyle konuşmaya başlayın. onun dışında derin nefes alın. iyice yavaşlayın. sakinleşin. şarkı iyidir.

yardımcı başka şeyler:
besin. yediğiniz şeylere dikkat edin saçma sapan şeyler yemeyin. bütün gün cips yiyip kola içerseniz tabi ki beyniniz çalışmaz. sigarayı zaten söylemeye gerek yok. kahveyi bile abartmayın.
spor. 1 saat spor yapın ve dinlenin ne kadar rahatladığınıza bakın.
meditasyon yoga vs. bunlar da kesinlikle rahatlatıyo.
anti depresan? sizi hissizleştirir korktuğunuz şeyleri yapmanızı kolaylaştırabilir. ama zararlı etkileri de var tercih size kalmış.

işin garip yanı sosyal fobik olmaktan asla kurtulamayacaksınız. ne kadar iyileşseniz de hala bazı şeylerden çekineceksiniz korkacaksınız. ki bu normal. hiç bi şeyden korkmayan insanlar bu televizyonda gördüğünüz 10 kişiyi öldürüp elini kolunu sallaya sallaya gezen insanlar. o yüzden sürekli sosyal fobiğim diye üzülmeyin kendinize iyi davranın. ama doğru olanı yapmayı unutmayın. kolay mı? değil. ama çözüm bu.
Kullanıcı avatarı
mavi ay

Re: kolay mı? değil. ama çözüm bu.

Mesaj gönderen mavi ay »

bir öneri ekleyebilir miyim...

arada bir tanıdığınız kişilere seni çok seviyorum demeyi deneyin ama içtenlikle...
eski nick : triyandafilis
Kullanıcı avatarı
mavi ay

Mesaj gönderen mavi ay »

teşekkür ederim dilruba, ben de seni çok seviyorum... benim için çok değerlisin..:)
eski nick : triyandafilis
yeni farkettim

Mesaj gönderen yeni farkettim »

şu yazıyı okuyana kadar sosyal fobim olduğunu bilmiyordum,insanlarla sürekli iyi geçinmeye çalışırım çünkü onlarla yüzleşecek cesaretim yok,resmen bıçak gibi saplandı bana bu yazı [smilie=dash2.gif]
Kullanıcı avatarı
tyler

Mesaj gönderen tyler »

@mavi ay birilerine seni seviyorum demek güzel gerçekten. insana mutluluk huzur veriyo. sosyal fobi açısından ne faydası olabilir onu düşünüyorum da.
birilerini sevdiğini söylemek kolay değil çünkü reddedilmeyi göze alıyosun. bu yüzden çok cesurca.
insan bencildir sevmek değil sevilmek ister bu yüzden de insanı bencillikten uzaklaştırıyo.
ayrıca insan başkasını koşulsuz sevebilirse kendisini de koşulsuz sevebilir.
Kullanıcı avatarı
tyler

Mesaj gönderen tyler »

@yeni fark ettim
bence bi insanda hiç bir iş yapamayacak kadar aşırı kızarma titreme tarzı şeyler yoksa veya evden çıkamayacak durumda değilse o insan normaldir. yazıda anlatmak istediğim her insanda sosyal fobik özellikler bulunur.
hele insanlarla iyi geçinmeye çalışmak gibi gayet insani bi şey kesinlikle sosyal fobik olduğunu göstermez.
ha yok ben insanlarla yüzleşecek cesaret istiyorum diyosan o zaman insanlarla yüzleşmeye çabala ve yapabildiğini gördüğünde ancak cesaret kendiliğinden gelecek.