Sosyal Fobiyi hayatınızdan sonsuza dek atmaya hazır mısınız?

Çözüm önerileriniz..
pialacam

Sosyal Fobiyi hayatınızdan sonsuza dek atmaya hazır mısınız?

Mesaj gönderen pialacam »

Değerli Arkadaşlarım,

İnsanlar doğar büyür ve ölür tıpkı diğer canlılar gibi farklı bir gözle insan ve diğer canlı guruplarına baktığımda bazı insanlar için bir fark bulmak zor olabiliyor.Doğmak ile ölmek arasındaki bu sürede tabiatına,insanlığa veya diğer canlılara hiç bir faydası olmayarak ölüp giden bir insanı diğer canlılardan (ben) ayıramıyorum,tenzih ederim.İnsan ömrü çok meşakatlidir kimileri bizler gibi bir zaman ya bir hastalık geçirmiş yada o hastalık hala devam etmektedir.Başkalarına faydalı olmak için ilk önce kendimize faydalarımız dokunmalı.

Yaklaşık 12 yıl anxiety disorder yani halk diliyle sosyal fobi hastalığıyla yüzleştim,bir çok tecrübe sahibi oldum ve biliyorum ki herşey bir tarafından alıyorsa bir tarafından da veriyordur.Aslında bu 12 senenin büyük kısımı bu hastalıktan haberdarsız olarak geçti diğer kısmı ise bilinçsiz yöntemlerden kaynaklı olarak devam etti.Hastalığımın son yıllarında bu hastalığa son verme zamanının geldiğini söyledim biriktirmiş olduğum bu hastalık tecrübesiyle ve yaşadığım zor günlerlerden de nasibimi alarak en başta bashettiğim konu ile ilgili kendime söz verdim bu hastalığı bitireceğim.Hayatımın geri kalanını hastalarla hastalıklarla geçirmekten mutsuz olmayacağımı düşünerek (psikoloji) bölümüne gittim.Geliştirmekte olduğum projeyi daha sağlam adımlarla atmak için profesyonel bir eğitim almam şarttı okulun ilk yılı dondurup İngiltere'ye gelmek durumunda kaldım burada sakin kafayla projemin geleceğini oluşturdum ve nacizane projeme birde isim verdim "O kişi olmaya inanıyorum.Peki nasıl bir proje bu birazda bundan bahsetmek isterim.İlaçla tedavi yöntemini her zaman yanlış bulmuşumdur bu hastalık kalıcı bir hastalık olmadığı için tedavi edilmesi ilaçla sağlanılmamalıdır çünkü o kadar hassas bir hastalıktır ki yenmek için asıl önemli olan güvendir.Dopingle yarışmadan birinci çıkan bir sporcu düşünelim.Yarışmadan sonra kendisinin gerçekten hakettiğini düşünebilir mi bu birinciliği kesinilikle özgüveni zedeler bu durum ilaçta bunun gibidir.Bütün SF li arkadaşlarımın SF nin nasıl çözüleeğini bildiğimi adım gibi biliyorum.Ama cesaret gerekir insana birde tam kendimizi hazırlarken cesaretimiz kırırsa tamamen özgüvenimiz taban yapar.100 TL paranız olduğunu düşünün ve bu parayı 500 TL yapmak zorundasınız.Yüksek oranlı bir şans oyunu oynarsınız bir kerede 500 TL alabilirsiniz ama bu çok risklidir çok şanslı olmamız gerekir bunun daha kesin bir yolu vardır parayı katlaya katlaya büyütmek azar azar oynayarak bu paraya ulaşmak.Birçok şans oyunu oynayan insan bu yöntemi yapmak istemiş ama herzaman nefsine yenikte düşmüştür.SF lilerde böyledir çıkıp bir cafede bağırıp çaığrmak kolay olmasa gerek bunu yavaş adımlarla yapmak için de birisi elinden tutması gerekir el ele vererek yapılması gerekir işte bu noktada projem devreye giriyor.

*Sanal bir ortamda (Facebook sayfası) SF li arkadaşlarımla sürekli irtibat halindeyim.
*Bu sayfada paylaşımlarımı takip etmenizi öneririm.
*İstanbul'da başlatacağım proje talep olursa farklı şehirlerde de olabilir
*Bu proje kapsamında düzenli olarak SF ailesiyle seminer verilir
*Seminer sonraları gruplar halinde uygulamalar yapılır
*Her uygulamadan önce bir testten geçilir
*Katılımlar kesinlikle ücretsiz olacaktır.
*Bu proje her yaşa hitap eder

Takip edeceğiniz sayfa facebook.com/okisi34
saidtemiz

Re: Sosyal Fobiyi hayatınızdan sonsuza dek atmaya hazır mısı

Mesaj gönderen saidtemiz »

güzel bir girişim inş başarılı olursunuz sayfanızı beğendim.haberiniz vardır gerçi ama size dr.Daved Burns ün İyi Hissetmek kitabını tavsiye ediyorum;bende yıllardır çözüm arayışındayım ve eski bir sosyal fobik olarak söylüyorum gerçeken çok güzel bir kitap,bilimselliği kanıtlanmış çok faydalı bibliyoterapi(okuma terpisi) teknikleri var.Bir sosyal fobiğin okumadan geçmemesi gereken bir kitap.Sosyal fobi gerçekten çok zor bir hastalık öyle hemen üstesinden gelinebilecek bir şey değil ama en azından şunu söyliyebilirim bu kitap hastalığı yenme sürecinde doğru adımlar atarak ilerleyebilmek için yol gösterici.Hastalığı yenme sürecinde okadar çok hatalı adımlar atıyoruz ki ,bazen yaptığımız bu hatalar bizleri çok daha gerilere götürebiliyor.Pusulasız hareket etmek gibi,nereye gideceğimizi bilmeden nasıl doğru yolu bulabiliriz ki...Tek çözüm demiyorum ama gerçekten bu kitap bir pusula.Zaten okursanız anlıcaksınız.
Bizim için hayırlısı olan ve kaderimiz buymuş demek ki ama her derdin bir şifası vardır ve bunu arayıp bulmak zorundayız bazı arkadaşlar erinmekten,çabalamak için isteksizlikten bahsediyo bence inançları ,umutları kalmamış ,yoksa hiç bir sosyal fobik olduğu yerden memnun olup da hareketsiz kalamaz...açıkcası ben vazgeçenlerden olmak istemiyorum,vazgeçmediğim için çok yıprandım,çok yoruldum,durumum çok daha kötü oldu, ben hiç vazgeçmedim,kaçmadım.Şimdi ise elhamdülillah iyi kide vazgeçmedim diyorum.Biz zilletle yaşamaktansa izzetle ölmeyi tercih edenlerdeniz...Vesselam...:)))))