Yüksek sesle konuşmanın sihiri(Mutlaka okuyun)

Çözüm önerileriniz..
pialacam

Yüksek sesle konuşmanın sihiri(Mutlaka okuyun)

Mesaj gönderen pialacam »

Yüksek sesle konuşmak seni rahatlatır
Günümüzde özellikle de ülkemizde bazı yerlerde yüksek sesle konuşmak kabalık,saygısızlık hatta terbiyesizlik olarak bile nitelendirilebiliyor.Çünkü yükses sesle konuşan insan birkaç guruba ayrılır;kişi öfkelidir bağırarak konuşur,kişi mutludur bağırır,kişi heyecanlıdır yüksek sesle konuşur bunlar gibi birçok örnek verilebilir ki eminim siz okurken aklınızda şuan yazmadığım bağırmaya neden olan bir şey düşünmüşsünüzdür ve bu yüksek sesle konuşma işini beyin sistemi otomatik olarak gerçekleştirir.
Okulunuzda bir münazara halinde buluyorsunuz kendinizi veya işyerinizde bir toplantıda…
Konuşmayı çok iyi devam ettiriyorsunuz ve savunduğunuz düşünceyi hak verilir şekilde önde götürüyorsunuz. Konuşurken haklı olduğunuzu ve bu işi iyi yaptığınızı düşündükçe daha bir güven geliyor size ve o anda zor bir insan tezinizi baştan sona çürütecek bir yaklaşımda bulunuyor ki etraftakilerinde gözlerinde irtibatınız kalmıyor bu andan itibaren her sözünüze biri atlıyor ve sizi yanıltıyor,ter içindesiniz bir çıkar yol bulmak zorundasınız. İnsanlar çok acımasızca eleştiriyor ve irtibatınız sıfıra düşmüş durumda bu anın sadece kötü bir kabus olmasını istiyorsunuz. Az önce kendinden emin güzel bir ses tonuyla konuşma yapan kişi şimdi kendini haklı çıkarmaya çalışmak zorunda şu an itibariyle fiziksel olarak beyinin otomatik olarak gerçekleştirdiği bedeni küçültme işlemi devam ederken ses tonunuzda güvensizlik sinyalleri çalmakta oysa ki ne kadar emindiniz kendinizden…
Ses tonu güvenilirliğin simgesidir. Dünyada ki önemli insanların konuşmalarını izleyin belli bir ses tonunun altına düşmediklerini göreceksiniz. Bu ton karşısında o kişi alt etmek çok zor gözükür karşı taraf için ve çoğu zaman tartışmaya bile girmekten çekinir.
Şaka mahiyetinde bağırın
Arkadaşlık ilişkileri sosyal fobili için çok önemli bir husustur ki yeni bir arkadaşlık ilişkisi bu önemi ikiye katlar.Kimi zaman en güvendiğiniz arkadaşınız bile sizi zor durumda bırakabilir ki genellikle bu kişiler burnu havada olan kişilerdir.

İngiltere’nin Southampton şehrinde katılmış olduğum bir organizasyonun en keyifli dakikalarını yaşıyordum. Organizasyonu üstlenen bir dil okulunun müdürü Simon V.’nin beni çağırdığı masa organizasyonun tabiri caizse büyük abileri tarafından doldurulmuştu;ekonomistler,iş adamları,şirket sahipleri ve yanlarında muhabbetlerinden çok uzak olan ben.Konuşmalarını dinlerken gözüm masanın başkahramanı Vladimir’deydi.Kendisi emekli profesör,hayat tecrübesi masadaki diğer kişilere nazaran daha meşakkatli olduğu çıplak gözle görünebiliyor.Yine masada oturanlardan biri ve kendini sanırım insanüstü bir varlık gibi gören Greame L. masada dikkat çekmeye başlamıştı.Sonradan öğrendiğim kadarı ile profesörle geçmişte yaşadıkları bir tatsızlık var ve ilk uzun süredir ilk defa bir araya geliyorlar.Kendisi ile hiç muhattap olmayan professöre sürekli konuşmasının ardından tahrik edici sözler sarfediyordu,sürekli alttan alta bir iğneleyici kelime tabi bunları şaka mahayetinde söylemeye çalışsa da işin içinde farklı bir şeyler olduğunu zaten anlamıştım.Onlar konuşadururken ben o an profesörün bir sosyal fobili olmasını düşünmüştüm.ne yapardı bu durumda?Nasıl bir tepki verirdi?Yada verebilir miydi?Peki yılların tecrübesi profesör bu durumun üstüne gidecek miydi?Sanırım profesör, adamın zaten kendisine bir şey söylemesi için tahrik ettiği bilecek kadar tecrübeli bir insan fakat sürekli duymamazdan gelmesi de garip olabilirdi.Konuşmasını sürdürürken cümlesinin bitmesine yakın söyleyeceklerini birden hızlandıran profesör,cümlesinin bitmesiyle diğer cümleye atlaması bir su gibi gerçekleşti ve neyse bu konuyu kapatalım da bu güzel günde bana şarkı söylemek isteyen biri yokmu?Sanırım Greame’nin sesi güzeldi.Sözlerini o kadar hızlı söylüyordu ki cevap vermek imkansızdı.Birden yüksek sesle.-Arkadaşlar Bay Greame Longford size güvendiği sesiyle bir şarkı söylemek istiyor dedi.Herkes Greame Greame diye alkış tutmaya başladı.Zor durumda kalan Greame olanlarkarşısında ne yapacağını bilemedi.Hayır,hayır desede 1 kişi değil yaklaşık 23 kişinin zorlaması sonucu şarkı söylemeye başladı ama sesi o kadar kötüydü ki kimse dinlemedi bile.Tecrübeli preofesörün şu sözleri zaten olayı bitirmişti.”Greame size güvendiği sesiyle şarkı söylemek istiyor”.Profesör kendisini zor duruma düşürmek isteyen birine 23 kişi ile karşılık verdi hem de kendisi hiç uğraşmadan.

ZEYNEL ALACA

zyalaca@yahoo.com
facebook.com/okisi34