%99 değil %100 Çözüm

Çözüm önerileriniz..

Katılmak ister misiniz?

Evet
1
17%
Hayır
1
17%
Evet ama başka bir şehirdeyim
4
67%

Toplam oy: 6

birwarbarbar

%99 değil %100 Çözüm

Mesaj gönderen birwarbarbar »

Biz kendimizi insanların zihinlerini okumada usta zanneden sosyal fobililer,
• Bizler cok iyi tanımadığımız bir kişiyle telefonla konuşamayız
• Bazen satın aldığı bir malı, ödediği parayı geri almak üzere mağazaya iade etmek
• Başkaları içerdeyken bir odaya giremeyiz

Nedir ulan bu sosyal fobi?!!!!!!
sosyalfobi sosyal ortamlarda sana söz düşünce kıpkırmızı kesilip konuşmayıp saçmalamandır
sosyalfobi kılık kıyafetinde fiziksel görünüşünde değişiklik yapmaktan korkmandır
sosyalfobi toplu yerlerde başkalrı duyar diye kısık sesle konuşmandır
sosyalfobi düğünlerde oynamak içi sahneye çıkamaman ve korkup saklanmandır ücra köşelere
sosyalfobi sınıfta hiç dikkat çekmeyecek yerlere pörsüp saklanmandır
sosyalfobi konuşma sırası bana gelecek diye inim inim inlemen karın ağrısı çekmendir
sosyalfobi 'sessiz adam' 'fazla konuşmaz' damgası yemendir, efendi ağrıbaşlı derler ama siz gerçekte öyle değilsinizdir
sosyalfobi kendin gibi olamayıp rol yapmaya çalışmandır tabi rol yapmada da başarılı olamazlar ve ortamın en itici insanı oluverirler
Dünya'ya 1 kere geliyoruz böyle hayat olur mu?
Doktorlar,psikologlar,kitaplar vs. asıl iş kafada bitmiyor mu?
Yanında samimi bir arkadaşınla bir gruba katıldığında özgüvenin artmıyomu yalnız kalmaya nazaran
Senden daha utangaç birisinin yanında bambaşka biri olmuyor musun?
NEDEN?
Çünkü herşey beyinde bitiyor beyni alıştımak içinde uygulamalar yapmak gerekiyor.
DÜŞÜN
Taksim'de bir sokak sanatçısı ankara havası çalıyor herkes etrafında toplanmış at kendini ortaya oyna bakalım.
DÜŞÜNDÜM
Yapamam.
NİYE?
İnsanlar düşüncesi
İşte cevap bu kadar açık rezil olma korkusudur Sosyal Fobi.O zaman bizde rezil olalım,rezil olduğumzda dalga geçelim,bunu komik birşey olarak görelim
NASIL?
Tabiiki buluşarak,hep birlikte bir uygulama çizelgesi yapıp kolaydan zora doğru bir program,sonucun başarısız olma ihtimali sizce kaçtır?
ÖZETLE
İstanbul'da bir buluşma hazırlıyorum,katılmak isteyen var mı?

UYGULAMA LİSTESİ(Bu hastalığın uzmanı diyebileceğim bir psikoloji öğrencisi tarafından hazırlanmıştır.)

1.UYGULAMA-ANKET UYGULAMASI
Anket yaparken kişiyle iletişim kurmaya çalışılır.

2.UYGULAMA-BROŞÜR UYGULAMASI
Broşür dağıtırken işlek bir caddede olabildiğince yüksek sesle broşür ile ilgili tanıtım yapılır.
(Özellikle)Grup halinde geçen arkadaş guruplarının peşlerine takılınır(Ayrıntılı anlatılacak)

3.UYGULAMA-AKBİL UYGULAMASI

Bir otobüse binilir akbilin boş sesi duyulduktan sonra yüksek sesle fazla akbili olan var mı ama hiç param yok denilir.

4.UYGULAMA-MİNİBÜS UYGULAMASI
1,5 tl yol ücreti olan bir minibüse binilir en arkaya oturulup 2 tl uzatılır ve para gelmeden yüksek sesle 50 kuruş istenilir.

5.UYGULAMA-YOL PARAM YOK
Sokakta günlük hayatta konuşmaktan çekindiğiniz o tiplerden gidip 1 tl yol parası isteyeceksiniz.

6.UYGULAMA-FOTOGRAFINIZI CEKTIRIN
Yolda insanları tutup tek başınıza fotografınızı çektirin

7.UYGULAMA-TANIMADIK BİR NUMARA
Rasgele bir numara cevirip ahlak kuralları içerisinde sohbet etmeye çalışılır.

8.UYGULAMA-SOKAKTA DOST BULDUM
Sokağa çıkıp en az 5 kişiyle sohbet et ve arkadaş ol.
#Merhaba İstanbul'a yeni geldim biraz anlatır mısınız?şeklinde başlanabilir.

Bu uygulamalar bittikten sonra artık sosyal fobili değilsiniz kaygı yüzdeniz muhtemelen %7-8 e düşecektir.Şimdi sosyalleşme zamanı sonsuza dek kurtulma uygulamaları.

9.UYGULAMA-SOKAK SANATÇISI OL
İşlek bir sokakta bir yerde oturup şarkı söyleyecek yada bir enstruman çalacaksınız endişelenmeyin yanınızda sesi iyi biri veya iyi bir enstruman çalan biri olacak.

10.UYGULAMA-CANLI MÜZİK
Bir Bar/Cafe ye gidilip canlı müzik söyleyen kişiden rica edip bir şarkı söylenir(Sesiniz kötü ise bunu şarkıya başlamadan önce belirtilir.)

11.UYGULAMA-10 TANIMADIK ARKADAŞ
Uzun süre görüşmediğiniz en az 10 arakadaş veya akrabayı arayıp muhabbet edilir min.7dk.

VE ARTIK SENDE SOSYALSİN HEMDE BİRÇOK KİŞİDEN DAHA FAZLA
KATILMAK İSTER MİSİN?
Kullanıcı avatarı
Bashful

Re: %99 değil %100 Çözüm

Mesaj gönderen Bashful »

Bu saydığın uygulamalar arasında şunlar kolay sayılır;

"3.UYGULAMA-AKBİL UYGULAMASI
Bir otobüse binilir akbilin boş sesi duyulduktan sonra yüksek sesle fazla akbili olan var mı ama hiç param yok denilir."

"7.UYGULAMA-TANIMADIK BİR NUMARA
Rasgele bir numara cevirip ahlak kuralları içerisinde sohbet etmeye çalışılır."

"11.UYGULAMA-10 TANIMADIK ARKADAŞ
Uzun süre görüşmediğiniz en az 10 arakadaş veya akrabayı arayıp muhabbet edilir min.7dk."

ama diğerleri zor, bence daha basit şeylerle başla, yani kolaydan zora doğru.
sigmund

Re: %99 değil %100 Çözüm

Mesaj gönderen sigmund »

Bashful yazdı:"7.UYGULAMA-TANIMADIK BİR NUMARA
Rasgele bir numara cevirip ahlak kuralları içerisinde sohbet etmeye çalışılır."
:D Arayınca karşımıza bir bayan çıkar Ahlak kuralları içerisinde sohbet edilir. Sonra kadının kocası telefonu alır Ahlak kuralları çerçevesinde kimsin lan benim hanıma mı asılıyorsun ? Nerdesin lan karşıma çık gibi karşılıklar verir