Sosyal Fobiyi Yenip, Hayattan Keyif Al

Çözüm önerileriniz..
Sensizlik

Sosyal Fobiyi Yenip, Hayattan Keyif Al

Mesaj gönderen Sensizlik »

Düşünce gücünü ilk duyduğumda bana sıradan bir çözüm olarak gelmişti. Sonra okuduğum farklı yazıların etkisiyle ve isteyerek çaba harcadığımda farkettim ki insan düşüncesi sayesinde birçok şeyi elde edebilir.

-Başkalarına iyilik etme konusunda insan elinden geleni yapar ama nedense kendisine bu konuda hak ettiği değeri vermez. Ömür kısa ve kimse ne zaman öleceğini bilemez. 1 saniye sonrasını kimse kestiremez. Başkaları hayattan keyif alırken ve önemli işlerle uğraşırken siz çaresiz bir halde oturup gençliğinizi boş yere tüketmemelisiniz.

Sosyal fobili insan hassastır, hep bir tedirginlik içindedir. İçinden gülümsemek gelmez, gülümsese de yapay bir gülümseme olur. Ego yani kendi iç sesiniz güya sizi korumaya çalışır ama hiçbir şey yapmayarak hayatı ıskalarsınız ve oyunun dışında kalırsınız. Diyelim sınıfta sunum yapacaksınız ya da insanların önüne çıkıp konuşmanız gerekiyor. İç ses hemen şunu der rezil olacaksın, ellerin titreyecek vesaire gibi düşüncelerle sizi korkutmaya çalışır. Siz de ona teslim olursanız içinizde korku oluşur. Ve yapacağınız işten kaçarsanız rezil olmaktan kurtuluyorsunuz sözde!!

-Düşünceler sayesinde duygular oluşur ve duygular da davranışları ortaya çıkarır. Ve bu üç şey birbirine bağlıdır, aynı anda oluşurlar. Düşündüğünüz şey hemen davranışınıza yansır.

İzlenme hissi insana hayatı zehir eder, hareketlerinizi hep kontrol edersiniz. Biriyle tartışınca haklı bileo olsanız gereken cevabı yeterince veremezsiniz, olaydan sonra defalarca olayı aklınızda canlandırırsınız.

İşte bu durumu kırmak için çözüm adına birkaç öneri yazacağım. Sosyal fobi hastalık değildir öncelikle bunu belirteyim. Olumsuz düşünceler tekrar edilerek alışkanlık haline gelmiştir ve hassas olmanızda bunda etkili. Düşüncenizi olumlulaştırıp, davranışlarınızla bunu desteklemeniz gerekir. Sihirli bir değnek gelip sizi bu halden kurtarmayacak boşuna beklemeyin. Ve bu durumdan kurtulacağınıza yürekten inanmalısınız. Küçük bir şüpheniz olursa bile bu çalışmaların faydası olmayacaktır.

-Düşüncelerinizi gözden geçirin. Ben aptalım, diğerlerinden farklıyım, hiçbir şeyi beceremiyorum ve hayattan tat almıyorum.. gibi düşünceler aklınızdan geçiyor mu? Bu düşünceleri bir yere yazıp her biri üzerinde düşünün. Gerçekten bu eleştirileri hak ediyor musunuz? Bu düşüncelerin yerine olumlu olanları katın.

-Kendinizi sevin, aynanın karşısınıza geçip kendinize gülümseyin. En iyi elbiseleri giyin, saçınızı düzeltin. Gezin, tozun. Sen kendini sevmezsen, kıymetiniz bilmezsen, başkaları gelip senle ilgilenmez. Dünyadayken hayatın kıymetini bilin derim.

-Herkesin kendince sorunu vardır, ama insanın doğasında mutlu olmak da vardır. Geçerli bir neden olmadığı halde yüzün asıksa bu alışkanlıktan kurtulmaya çalış. Hep olumsuza odaklandın bugüne kadar. Bir düşün yaşaman ve mutlu olman için birçok nedenin vardır emin ol. İnsan olduğun için en iyiyi hak ediyorsun, ailen ve sevdiklerin var. Sağlığın yerinde olduğu için şükretmelisin. Hayallerine kavuşman için bu halden kurtulman lazım. Bunun gibi birçok neden yazabilirsin. Nedenlerin ne kadar çok olursa bu durumdan kurtulmanda kolay olacaktır.

-Hayatı seviyorum ve mutluyum. Gülmem için illa bir şeylerin olmasına gerek yok. Yaşama sevincinizi kazanmalısınız kendi çabanızla. Sosyal fobili olmayıp da hayattan tat almayan birçok insan var, gülümseme alışkanlığını tekrar elde etmelisiniz.

-Tüm vücudunuzdaki kaslarınızı gevşetin. Evdeyken kendinizi olabildiğince rahat bırakın hep, burdaki rahatlama dışardaki durumunuza temel oluşturur. Evdeyken ve dışardayken kendinizi rahat bırakın. Belli bir süre sonra bu alışkanlığı kazanacaksınız ve size rahatlama sağlayacaktır. Kendinizi gevşetirken bunu hissedin.

-İzlenme hissine kapıldığınızı düşünüyorsanız, bu sefer tam tersini düşüneceksiniz. Dışarda yürürken çevrenizde kimse yokmuş gibi düşünün ve yürümeye devam edin. Kimse yokmuş gibi düşündükçe ve bir önceki maddede yazdığım kaslarınızı rahat bırakma alışkanlığını kazanınca biraz rahatlama hissedeceksiniz.

-Hepimiz insanız, hatalarımız olabilir. Ve kendimi başkalarına ispatlama gibi bir derdim yok. Hata yapsam ne olur? Buna ilk önce ben kendim gülerim. Hata yapınca, komik duruma düşünce otomatik olarak psikolojiniz bozulabilir, hemen o düşünceyi atıp kendinize odaklanmamaya çalışın. Düşüncelerinizi yönetme gücü sizin elinizde.

-Bırakın başkaları sizi eleştirsin. Gerekirse cevabı verirsiniz, karşımdaki insan beni eleştirdi diye keyfimin kaçması çok saçma. O zaman mutluluğum başkalarının elinde olur.

-Ben değerliyim, önemli biriyim. Yaşamayı seviyorum tarzı cümleleri kullanın ve buna yürekten inanın. Belli bir süre sonra bu düşünceleri içselleştirdiğinizde hayattan tat almaya başladığınızı göreceksiniz.

-SF ye inat yapamadığınız şeylerin üzerine gidin, belli bir süre sonra rahat bir insan olduğunuzu göreceksiniz.
siyahbeyaz

Re: Sosyal Fobiyi Yenip, Hayattan Keyif Al

Mesaj gönderen siyahbeyaz »

kesinlikle haklısın kardeş
poison_girl

Mesaj gönderen poison_girl »

Çok iyi yaaa tesekkurler
sayimin

Mesaj gönderen sayimin »

sensizlik, çok güzel şeyler paylaşıyorsun, teşekkürler. düşünceler gerçekten önemli, dikkatli olmak lazım.
Sensizlik

Hiç kimse sizin izniniz olmadan, size kendinizi değersiz hissettiremez.
Sensizlik

Vay be yazımı okudum da gerçekten güzel bir yazmışım :) Bu arada utangaç ne saçmalıyorsun sen?