Düşünmezseniz sosyo geçiyormuş

Çözüm önerileriniz..
düşünme

Düşünmezseniz sosyo geçiyormuş

Mesaj gönderen düşünme »

Evet sosyal fobi hepimizin cevabını arayıp bir çözüm bulurum umuduyla aranıp durduğu psikolojik bir hastalıktır. Size hiçte yetkili etkili biri olmayarak nacizane fikirlerimi aktarmak istiyorum belki bir yerde birileri bilgisayarının, tabletinin vs. başında bunu okuyup hakikaten ya der bilmem. Her neyse yazıya girişebilmek için bu sosyal zımbırtının hastalık olduğunu söyledim eyvallah tıp dünyasında yerini bu isimle almalı belki ama bana kalırsa hastalık diye nitelendirirsek efendim grip olan birisine bile ayıp etmiş oluruz. Neden böyle düşünüyorum çünkü ilk sebebi hastalık dışarıdan gelen senin ha deyince bünyene alıp atamayacağın bir durumken bu zımbırtı tamamen bizim var edip bizim yok edebileceğimiz bir durum. İkinci olarak siz hastalık diye nitelendirdiğiniz bir şeye hastalık diye bakarsanız psikolojinizin güçlü etkisiyle bu durumu yenmeniz imkansızdır diyebilirim. Bu yüzden öncelikle buna hastalık demekten vazgeçin (son kez hastalık kelimesini yazıyorum tamam :D). Şimdi de aslında bu zımbırtının ne kadar komik olduğunu size fark ettirmek istiyorum. Bunu benim fark etmem şu kısa filmi ( http://www.youtube.com/watch?v=o577PkB-IF4 ) izledikten sonra olmuştu. Gerçekten durumun ne kadar komik olduğunu çok iyi özetlemişler kendilerine bana bu farkındalığı kazandırdıkları için ne kadar teşekkür etsem azdır. Yaşadıklarımız oldukça komik bize cehennem azabı yaşatsa da olaya dışarıdan baktığımız zaman durumu görebiliyoruz. Hala kabullenmeyenler varsa tüm fobilere sahip olmadığınızı düşünerek sizlere de şu yazıyı göstermek istiyorum ( http://onedio.com/haber/fobilerinizi-og ... raf-305207 ) içlerinden sahip olmadıklarınız sizi şaşırtmış olabilir diye düşünüyorum ama onlardan pek de farklı değiliz yani fobiler komik arkadaşlar. Şimdi size komik olduklarını kendimce ispat etmeye çalıştım hadi bir kısmınız komik olduğuna ikna oldu da elime ne geçti. Eğer ikna olan tayfadaysanız sevinebilirsiniz çünkü bence bir kaç basamak atladınız bunu açıklamaya çalışacağım şimdi. Komik olan nedir söz konusu olayı hafife almaktır. Hafife alırsanız kuvvetlenirsiniz siz kuvvetlenirseniz de pes etmeniz güçleşir. Evet pes etmek pes etmek ne sosyonun hortladığı anlar bir yerlere çıkıp bir şeyler anlattığınız da baygınlık geçirecek gibi hissetmeniz hatta bayılmanız hatta oraya çıkamamanız bu, bunu kendiniz pes ederek kendinize yapıyorsunuz. Unutmayın oraya çıkmayı istememeyi kendiniz düşünüyorsunuz eğer düşünmezseniz böyle bir şey kafanızda büyüyemez değil mi? Bu yüzden sizi bir sahnede konuşmaya çıkardıklarında aklınızdan oradan kaçıp uzaklaşmak değil oraya çıkıp rutin bir şeyler oluyormuş gibi düşünmek sizi o sahnede konuşturabilir. Aklınıza yapamayacağınız geldiğinde hemen baktığınız pencereyi değiştirin durumun komikliğinin farkındalığını yaşayın bu sizi rahatlatacaktır. Kendinize sakın acımayın kurtuluşun kaçışta olduğunu düşünmeyin, değil kaçarsanız bu his asla bitmeyecek tekrar edip duracaksınız aynı noktada. Bu bizim asla istemeyeceğimiz bir şey öyle değil mi ? Ve son olarak bahsetmek istediğim konu büyüdüğünüz çevre evet sizin böyle olmanızda az çok katkısı olan hemen hemen hepimizin kaynağı buraya dayanıyor sadece aile demedim dikkat ederseniz öğretmenleriniz çocukluk arkadaşlarınız onların şımarıkları vs vs hatırladığınız hatırlayamadığınız şeyler belki yanlış anladıklarınız her şey işte ... Onlara kızmayı bırakın evet sizi bu zorluklara ittiler bu asla farkında olmadan yaptıkları şeylerdi. Buna inanmak zorundasınız neden mi çünkü bugün dışarıya çıktığınız da kaldırımda yürüdüğünüz sırada bir karıncanın üstüne farkında olmadan basıp öldürdünüz bir can gitti ve siz farkında değildiniz fark etseniz basar mıydınız o karıncanın üzerine hayır hiç kimse cani değil onlarda sizin bunu yaşamınızı istemezler emin olun. Her şeye geçmişinizde size yapılanları affederek başlayın artık kimseye kızmayın. Sizler birer ebeveyn birer öğretmen vs olduğunuzda ya da öyleyseniz dikkat edeceğiniz ilk şey bu olsun adaletli olun kimsenin özgüvenini yitirmesine sebep olmayın size yaşatılanları başkalarına yaşatmak sizi düzeltmeyecek aksine beter biri yapacaktır. Son olarak dedim fakat eklemek istediğim bir şey daha var topluluk içine girdiğinizde konuşmak için kültürünüzü artırın. Belli bir konu değil arkadaşlar sürekli okuyun, film izleyin hatta oyun oynayın, haberleri takip edin, belgesel izleyin, teknolojiyi takip edin, resim çizin, şarkı dinleyin, fotoğraf çekin, dert dinleyin, doğaya, insanlara, hayata kulak verin neyi seviyorsanız ona yumulun bilgi sizi güçlendirir. Özgüvenin kırılmasının en büyük nedeni bilgisizliktir bu saatten sonra ne öğreneceğim demeyin bahanelerin arkasına tıkılıp kalmayın. Sizler sosyofobiyi farkederek büyük bir adım attınız zaten devamını getirin.
Not : Herhangi bir hatam olduysa kusuruma bakmayın. de leri ayrı yazmaya çalıştım fakat yine de yazım yanlışı varsa affedin hiç beceremedim bu konuyu çocukluk hayalimdi kitap yazacaktım yazım yanlışı yaparım rezil olurum diye vazgeçmiştim hahaha şu sosyofobi :D
Kullanıcı avatarı
Doohan

Re: Düşünmezseniz sosyo geçiyormuş

Mesaj gönderen Doohan »

Sosyal fobi süreci herkes için farklı şekillerde seyredebiliyor; o yüzden benim bunların çoğunu yapabilmem pek mümkün olmuyor malesef. Konsantrasyon bozukluğu epey ileri bir noktada olmasına rağmen çok okumaya gayret ederim, fakat bir konuda sahip olduğum bilgi kulaklarımdan fışkıracak derecede fazla olsa da o konu hakkında bir cümle kurana kadar ömrümden 3,5 sene gider. Ayrıca içine düştüğüm durumları umursamamam gerektiğinin diğer her sosyal fobik gibi ben de farkındayım, fekat Allah'ın cezası kaygı mekanizması yanlış çalıştığından bu düşüncelere engel olmak bazen gerçekten imkansız oluyor.
Tavsiyeler için onyüzbin teşekkür. İşime yarayan noktaları çaldım, acımadım :)
Sensizlik

Re: Düşünmezseniz sosyo geçiyormuş

Mesaj gönderen Sensizlik »

Güzel bir yazıydı beğenerek okudum. Teşekkürler :)