İlaç Tedavisi Hakkında

Çözüm önerileriniz..
cuneight

İlaç Tedavisi Hakkında

Mesaj gönderen cuneight »

herkesin bildiği gibi doktorlar sosyal fobi tanısından sonra ilaç tedavisini başlatıyor. bir süre sonra ilacın etkileri görülmeye başlıyor. bu ilaçlar kişiyi sosyalleştirmiyor. ama fobilerinden kurtarıyor. (tabi kısmen sosyalleştiriyordur yine de) ve ilacın kullanım süresi ortalama altı ay-bir yıl. sonuç olarak tedavi ediyor mu ediyor. ama biraz işin felsefesine girince anlamadığım bir nokta var.

araştırdığım kadarıyla bu antidepresanları kullanıp kendilerini iyi hisseden kişiler ilac tedavi süreci sona erdikten sonra tamamen eski hallerine geri dönüyorlar. işte anlam veremediğim kısım burada. ilacı bıraktıktan sonra kişi eski haline dönecekse madem doktor bu ilacı neden yazıyor? amaç ne ki. yani geçici süreliğine kendini iyi hissetmede ki tedavinin maksadı nedir? bu bir tedavi midir? ilacın faydaları ve etkileri bıraktıktan sonra kayboluyorsa madem neden ömür boyu değil de geçici olarak veriliyor?

sosyal fobi hakkında orada burada her yerde onlarca makale yazılmış. her türlü sorunun cevabını bulmak mümkün. fakat ben bu soruların cevabını hiçbir yerde bulamadım.
Kullanıcı avatarı
Doohan

Re: İlaç Tedavisi Hakkında

Mesaj gönderen Doohan »

hocam aslında ilacın sf'yi ortadan kaldırma gibi bir etkisi yok, sadece yardımcı oluyor. yani senin de dediğin gibi, anksiyetenin ruhsal ve fiziksel etkilerini azaltıyor kullanıldığı süre boyunca ve bundan sonrası hastanın çabasına bakıyor. ilacın verdiği bu rahatlama hissinden faydalanarak normalde yapmakta zorlandığımız eylemleri yapmaya gayret göstermek gerekiyor. iyileşme denen şey de bu sanırım. bir süre sonrada bu eylemleri ilaca muhtaç olmadan gerçekleştirmeye başlıyorsun; dolayısıyla da ilacı bir noktadan sonra bıraktırıyorlar. elbette ki bunlar olayın doktorların kafasındaki teorik kısmı
hercaikardelen

Mesaj gönderen hercaikardelen »

doktora bu ilacı ne zamana kadar kullanacağım diye sorduğumda bana şöyle demişti: 'hipertansiyon hastaları gibi ömür boyu kullanman gerekiyor' sanırım öyle de olacak :(
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

Eee bütün medeti ilaçtan umarsan, eyleme geçmezsen tabi ki eski haline dönersin.
Kullanıcı avatarı
utangac

Mesaj gönderen utangac »

büyü veya iksir yaptırın daha etkili. ben şirin babaya gidiyorum siparişiniz varsa...

not: kraliçeyi tavsiye etmem reklamı iyi ama elma üstüne uzmanlık yapmış
http://www.sosyal-fobi.net/forum/viewtopic.php?f=14&t=31569
alicandan

Mesaj gönderen alicandan »

ben 21 yıldır kullanıyorum ve çok memnunum.
hipertansiyon ve diabet hastaları da ömür boyu ilaç kullanırlar.
depresyonların çoğu geçicidir ve çoğu kişi depresyon için antidepresanı geçici bir süre için kullanırlar.
sosyal fobi ise genelde geçici bir hastalık değildir ve bence ömür boyu ilaç gerekir.
ilaç sosyalleştirmeyebilir ama rahatlatır. yani kafana takmazsın! :)
cuneight

kullanmaya başlayalı bir hafta oldu. ilaç inanılmaz derecede uyku yapıyor ders çalışamaz oldum cinsel fonksiyonları da olumsuz yönde etkilediğini farkettim. anlaşılan kullanmanın bi mantığı yok. bırakmayı düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
Doohan

Mesaj gönderen Doohan »

uyku hali geçiyor zamanla. ayrıca yılların sf'si öyle 1 haftada geçecek değil; birkaç ay geçmesi gerekiyor etkilerinin görülmesi için. cinsel fonksiyonlar konusundaki sıkıntı epey uzun sürüyor; hatta düzeliyor mu onu bilmiyorum.
cuneight

bugünle beraber dokuz gün oldu. hocam aslını söylemek gerekirse çok büyük sıkıntılarım yok. sadece çok önemli durumlarda proje sunum vesaire gibi fazla stres yapıyorum normal insanlara göre kıyaslayınca. kız arkadaşım oldu gerçi ama karşı cinsle iletişimlerde hala fazla kasılıyorum. onun dışında ciddi problemlerim yok. ilacı bırakıp bırakmama ikileminde kalmamın nedeni de bu. çünkü sınav haftasındayım ve on gündür uyku halinden ders çalışamadım doğru düzgün. cinsel fonksiyonlara gelince burada bunu söylemek ne kadar doğru olur bilmem ama on gündür her iki akşamda bir masturbasyon deniyorum. komik gelecek biraz on gündür orgazm olamadım yorulup bırakıyorum. kalıcı değil diye duydum ama yine de korkutuyo insanı. geçecek olsa bile bu böyle aylarca devam ececek olması canımı sıkıyor.
Kullanıcı avatarı
Doohan

Mesaj gönderen Doohan »

komik gelmiyor, durum çoğu insanda aynı. sen ilacı doktor kontrolünde mi kullanıyorsun?
cuneight

doktor kontrolünde. yalnız bahsettiğim sıkıntıları anlatınca doktor sadece anladım diye cevap verdi ve ilacı yazdı. pek bir şey söylemedi.
cuneight

yani nasıl başlayacağımı söyledi kısaca. ne kadar süre kullanacağımdan ne zaman doz artıracağımdan bahsetmedi.
yeniçocuk

Mesaj gönderen yeniçocuk »

alicandan yazdı:ben 21 yıldır kullanıyorum ve çok memnunum.
hipertansiyon ve diabet hastaları da ömür boyu ilaç kullanırlar.
depresyonların çoğu geçicidir ve çoğu kişi depresyon için antidepresanı geçici bir süre için kullanırlar.
sosyal fobi ise genelde geçici bir hastalık değildir ve bence ömür boyu ilaç gerekir.
ilaç sosyalleştirmeyebilir ama rahatlatır. yani kafana takmazsın! :)
21 yıl mı??? nasıl yani??? yahu ben 6 ay kullandım, 6 ay fıstık gibi geçti ama sonra ilacın etkisi gitti, tısss, ilaç seviyesini yükselttim ama yine de işe yaramadı... 21 yıl sürekli nasıl yani???

lustral mı hafif acaba ne? 100 mg mi hafif? başka mı almalı?