Sosyal Fobinin Kaynakları ( Bilimsel olarak)

Çözüm önerileriniz..
carepdr

Sosyal Fobinin Kaynakları ( Bilimsel olarak)

Mesaj gönderen carepdr »

Psikodinamik Model'e Göre Sosyal Fobi neden oluşur.(Hayatın ilk deneyimlerine göre diyebiliriz.)

İnsanların sağlıklı gelişimleri sırasında doyum sağlayıcı bir bağlanma istekleri mevcuttur.Bağlanma davranışı kendine bakım veren
kimsenin yeni doğana yakın olmasını sağlar.Bağlanma varsayımına göre bakım veren kişi ile olan erken yaşantılar “nesne ilişkileri” şeklinde yani, “olarak içselleştirilir
Özetle bu model diyor ki bebeğin hayatının ilk yıllarında kendine bakım veren kişiyle olan bağı bütün hayatında ki sosyal becerilerin temelidir o pozitif olursa çocuk sosyal fobi yaşamaz negatif olursa yaşar.
Örneğin çocuğa bakım aynı kişi tarafından zamanında düzenli olarak yapılmamışsa bakım yapılırken çocuk sevilmemişse dokunulmamışsa.. çocuğun sosyal becerilerini etkiler diyor

Psikobiyolojik Model' e Göre Sosyal Fobi neden oluşur.(İnsanın yaratılışına göre diyebiliriz.)

- Doğuştan savunma düzeneği yapısal olarak çok güçlü ise.
- Doğuştan güvenlik düzeneği yapısal olarak çok zayıf ise,
- Ebeveyn rolü disiplin yönelimli ise,
- Ebeveyn rolünde işbirliği yönelimi zayıf ise, aşırı sosyal anksiyete ve sosyal fobi gelişebilir.

Öğrenme (koşullanma) modelleri

Diğer özgül fobilerde olduğu gibi ya da daha fazla travmatik koşullandırıcı yaşantının sonucu olarak osyal fobi gelişebileceği önemli bir varsayımdır.
Doğrudan travmatik koşullanmada sosyal fobikler fobilerinin kaynağını oluşturan yaşantıları belleğe geri çağırabilirler. Gözlemsel koşullanma da ise belirli bir durum veya nesne karşısında bir başkasının korkusunun gözlenmesi korku veya fobi oluşması için yeterli olmaktadır.

Kısaca korkuları insan öğrenir diyor sosyalleşen insan travmayla karşılaşırsa bir daha travma yaşamamak için sosyalleşmekten kaçar ve sosyal becerileri gelişmez diyor. Öğrenme değince aklıma skinner geliyor diyor ki sen yaşadığın koşullamaların sonucundan oluştun yani elmayı tattın tatlı geldi elmayı sevdin ağladın yemek geldi bundan sonra hep yemek için ağladın ilgi istediğinde dikkat çektin ve ilgiyi aldın bundan sonraki hayatındada hep dikkat çekmeyi deniceksin gibi gibi

Bilişsel model (Düşünsel )

Sosyal fobinin çekirdeğinde başkaları üzerinde olumlu bir izlenim yaratma isteğine karşın bunun sağlanabileceği konusunda belirgin bir güvensizlik
vardır. Korkulan sosyal durum ile karşı karşıya gelince doğuştan davranış yatkınlıkları yanı sıra daha önceki yaşantı ve deneyimlere ait olumsuz
düşüncelerin etkileşimi sonucu sosyal fobiklerde mevcut durumla ilgili tehlike algısı oluşturarak bir dizi kabullenme oluşur. Sosyal fobikler bu tür ortamlara girdiklerinde, (1) beceriksiz ve kabul görmeyecek biçimde davranacakları tehlikesi ile karşı karşıya olduklarına, (2) bu davranışlarının reddedilme, değer ve sosyal mevki kaybına neden olacak bir felaketle sonuçlanacağına inanmaktadırlar. Sosyal fobik böyle bir tehdit algıladığında “anksiyete programı” otomatik ve refleks olarak aktive olur ve anksiyetenin somatik ve davranışsal belirtileri algılanan tehlike ve anksiyetenin kaynağı haline gelir. Ortaya çıkan rahatsız edici bedensel belirtiler ve sosyal olarak olumsuz değerlendirme korkularına odaklanma nedeniyle temel sosyal ipuçlarını kaçırırlar. Sosyal fobiklerin olumsuz değerlendirileceklerine ilişkin düşünce ve inaçlarına kanıt bulmak için dikkatlerini seçici olarak olumsuz durumlara yoğunlaştırmalarında anksiyete durumunu arttırmaktadır.

Diğer modellere nazaran bu model biraz daha sosyal fobiye çözüm ipuçları veriyor. özetle diyor ki her ne olduysa oldu sosyal fobi oluştu nasıl başa edebilirim değince oluşan yanlış inançlarının üstüne git ve sosyal becerilerini güçlendirmeye çalış diyor.

Kendilik sunumu modeli
Sosyal anksiyetenin kendilik sunumu varsayımına göre insanlar şu iki durum birlikte oluşunca sosyal anksiyete yaşarlar: Kişi, (1) diğer insanlar üzerinde iyi izlenim bırakma konusunda özellikle isteklidir, (2) isteği izlenimi elde etme konusunda şüpheleri vardır. Bu iki durumdan herhangi biri olmazsa sosyal anksiyete de gelişmez.

Burdada insan diğer insanlar tarafından iyi bilinmek ister ve bunun olmamasından kaygılanır bu kaygılar fazla olursa adı sosyal fobi olur.

Sosyal beceri modeli
Bu varsayıma göre sosyal anksiyete sosyal beceri eksikliği sonucu oluşur. Bu modelde hem olumsuz değerlendirme korkusu, hem de koşullanma
dönemleri hastaların temel zorlamalarının epifenomenini oluşturur. Hatta bu etmenler korkuyu daha da yoğunlaştırabilir. Sosyal beceri eksikliği
sosyal fobiden çok çekingen kişilik bozukluğunda görülmektedir.

Önceki modelleri açıklarken de sosyal becerilerden bahsetmiştim. sosyal fobinin büyük bir kısmını oluşturuyor. Yanlış hatırlamıyorsam ergenlerde 3 gelişim türü var Fiziksel, Bilişsel ve sosyal yani sosyallik bir beceridir. ve her beceri zaman ister emek ister, sabır ister yavaş gelişir. Bir çocuk dilini kullanmaya doğar doğmaz başlar fakat tam olarak kullanmaya belki 10 yaşında başlayacaktır ( 6 yaşında çocukda konuşur ama yeterince iyi değil).
bebek ilk emekler sonra ayakta durmaya başlar sonra destekle yürür. sonra tek başına savrularak. Sosyal gelişim soyut bi gelişim türü görülemiyor o yüzden sosyal becerisi yeterince gelişmemiş insanlar isyan edebiliyor birden olsun ben niye yapamıyorum ben niye koşamıyorum gibi. Gene düştüm gene yapamadım ... oysa ki normal küçük küçük bebek adımlarıyla gelişecek...

Gelişimsel Etmenler

Çocukluk ve ergenlikte utangaçlık ile sosyal fobinin ilişkisi tam olarak açıklanamamış olmasına karşın hir
iki bozukluğun temelinde var olan bir veya birden fazla ortak yatkınlık olabilir. Duygusallık, davranışsal ketlenme ve aşırı dikkatlilik gibi kalıtsal olarak geçtiği belirtilen özelliklerin olumsuz sonuçları (örneğin zorbalık gibi) aşırı korunma ve kollama gibi davranışlar
sergilemeyen ve aile bireylerinin duygularını ifade etmelerine izin veren aile tutumu ile azaltılabilir. Orta ve geç çocukluk döneminde, (1) Çocuk
yetiştirme konusunda ebeveynler arası uyumsuzluk (2) olumsuz akran ilişkileri ve (3) benlik saygısındaki bozukluklar tek başına veya birlikte yatkınlığa neden olurlar. Utangaçlık ve sosyal fobinin davranışsal ve bilişsel özellikleri birbirine benzemektedir.

Burada Sosyal fobinin tek nedeni şu sosyal fobinin kaynağı bu gibi çok fazla başlık gördüm ve ufak bi makale araştırmasına girdim. Sizin söyledikerininizin bilimsel hali oldu. Birşeyin tek nedeni olmaz genelde bu modellerin hepsinin farklı oranlarda etkili olabileceğini düşünüyorum. Birde erich fromm'un hayatını okumuştum fromm hayatı boyunca sosyal becerilerini geliştirmek için çalışmış ve bu konuda çok başarılı olmuş. fakat istediği başarıya hayatının son 10 yılında ulaşabilmiş benim burdan anladığım bu kişi bilim adamı ve sistemli şekilde uğraştı kolay birşey olsa hemen başarırdı. burada şu yanıltmasın istediği başarıya hayatının son 10 yılında ulaşıp hayatının geri kalanında hüsrana uğradı değil yavaş yavaş emekledi ve bebek adımlarıyla devam etti derken istediği başarıya ulaştı. onun ulaştığı seviyeye ulaşan kişi sayısı bence çok azdır [smilie=derisive.gif]
Alıntı yaptığım makale : http://www.cty.com.tr/files/journals/4/3.pdf
bazı modelleri almadım isteyen bakabilir
muratsalim

Re: Sosyal Fobinin Kaynakları ( Bilimsel olarak)

Mesaj gönderen muratsalim »

bunların hepsi yanlış.
olay tamamen beyin kimyası sorunu.
carepdr

Re: Sosyal Fobinin Kaynakları ( Bilimsel olarak)

Mesaj gönderen carepdr »

Beyin kimyası derken neyi kast ettiniz