Bugün sosyal fobiden kurtulmak için ne yaptın?

Çözüm önerileriniz..
global

Bugün sosyal fobiden kurtulmak için ne yaptın?

Mesaj gönderen global »

Bundan sonra hergün bu soruyu soracağım kendime. Siz de deneyin. Hiç olmazsa somut birşeyler yaptım ya da yapmadım deme imkanımız olur.

Ben bugün plan yaptım. Ama direk sosyal fobiden kurtulmak amacıyla yapacak birşey bulamadım. Şimdilik...
Kullanıcı avatarı
roselight

Mesaj gönderen roselight »

çabalama bence bırakıyor o senı bı sure sonra.dicem sımdı olmucak. 8)
Kullanıcı avatarı
nfS-F

Mesaj gönderen nfS-F »

sf seni ancak be ancak o seni bırakmak isterse bırakır...çokmu kötümser yaklaştım acaba
sen kendine güvendiğin kadar SENSİN
global

Mesaj gönderen global »

Akşam amcamlara iftara gittik. Acayip kalabalıktı. Orda sıkılırken düşündüm. Ben ne yapayım da şu ana etki etsin de sıkılganlık hissetmeyeyim? Baktığım gözlerden kaçmayayım? Ne yapayım? Akrabalarımla bile konuşmak problemim varsa ne olsam neye yarar? Ne yapsam kim anlar? Bildiklerim, söylemek istediklerim, derinliklerimde kaldıktan sonra birşey öğrensem ne farkeder? Kendimden küçük birine iltifat edemezken sevsem hisseder mi? Küçük bir çocuğa herkes bana bakıyor endişesiyle agu gugu yapamadıktan sonra hayatın bir tadı mı var?
Şimdi evdeyim. Girdim dört duvar ardına. Düşünmemek için oturdum hemen bilgisayarın başına. Kaçıyorum kendimden. Üzgünüm. Ama unutacağım biraz sonra. Nasır bağladı gözlerim. Ağlamak yok daha... :(
Kullanıcı avatarı
gel-git

Mesaj gönderen gel-git »

bence dostum moralini bozmak gibi olmasın ama bu illet böyle düşüncelerle bizi pek bırakacağa benzemiyor...
Kendi kayığını yaptığında onu sen yönlendireceksin...
adjust

Mesaj gönderen adjust »

ben sosyal fobiden kurtulmak için 2.5 senedir çabalıyorum aralıksız ilaç kullanıyorum beni hapçı bile zannedebiliyorlar doktor ömür boyu kullanabileceğimi söööleeeince keşke antidepresan paxile başlamasaydım allah biz sf lerin yardımcısı olsun biraz şans biraz ilaç birazda huzurlu alıştığın kasılmıyacak bir ortam lazım bence kurtulmak için o da ancak cennette kavuşabiliriz
Kullanıcı avatarı
azimli
Moderatör

Mesaj gönderen azimli »

adjust yazdı:ben sosyal fobiden kurtulmak için 2.5 senedir çabalıyorum aralıksız ilaç kullanıyorum beni hapçı bile zannedebiliyorlar doktor ömür boyu kullanabileceğimi söööleeeince keşke antidepresan paxile başlamasaydım allah biz sf lerin yardımcısı olsun biraz şans biraz ilaç birazda huzurlu alıştığın kasılmıyacak bir ortam lazım bence kurtulmak için o da ancak cennette kavuşabiliriz
ben beş sene kullandım.

bir gün mutlaka geçecek. ümidini kaybetme
Kullanıcı avatarı
gel-git

Mesaj gönderen gel-git »

azimli yazdı:
ben beş sene kullandım.

bir gün mutlaka geçecek. ümidini kaybetme
Azimli seni ne kadar taktir ettim şimdi bir bilsen hem 5 senedir uğraşıyormuşsun hemde yazdıklarına bakıyorumda hiç olumsuz şeyler yazmıyorsun hep umut dolusun tebrikler dostum belkide en doğrusu bu savaşmak...
Kendi kayığını yaptığında onu sen yönlendireceksin...
adjust

Mesaj gönderen adjust »

bence sosyal fobi ancak etrafında çıkarcı dostlar olmadığı zaman yani kendini kalbalık ta yanlız hissetmediğin zaman mevcut şartlarda çok zor ve seni dinliyen biri olursa bir şeyler başarmaya başladığımızda geçer olayın yarısı beyinde bitiyor zaten iyiki böyle bir foruma üye olmuşum insanı hafifletiyor
global

Mesaj gönderen global »

Arkadaşlar. Anlamadığım, çok defa kafama takılan bir nokta var. Siz doktor kontrolünde mi kullanıyorsunuz o ilaçları? Bana doktora gittiğimde doktor psikoterapisiz ilaçların bir etki etmeyeceğini söylemişti. Aslında bana da prozac verdi. Ama ben psikoterapiyi devam ettiremiyorum diye ilacı da bıraktım. Ve doğru olanı yaptım. Siz kontrolsüz mü alıyorsunuz? Sadece benim doktor tv'da radyoda, internette birçok yerde doktor kontrolü olmadan ilac kullanmanın yararsız hatta zararlı olduğunu gördüm, dinledim. Yani azimmli 5 senedir psikoterapiye mi gidiyorsun? Doktor sana bunu psikoterapiyi bırakınca da kullanacaksın mı dedi?
Forumu gezerken bu konu çok kafama takılıyor...
Kullanıcı avatarı
Che Guevara

Mesaj gönderen Che Guevara »

topik benim fikrim para koparmak için söylenmiş bir şey ilaç alırken psikıterapiye devam zorunluluğu.
adjust

Mesaj gönderen adjust »

ben şahsen doktor kontrolünde çok hassas olarak kullanıyorum doz ayarları çok önemli çünkü anlattığına göre önce vücudu alıştırmak lazımmış az içip doktoru değiştirdim ilaç değişti kendimi oyuncak gibi hissettim 2.5 sene sonra kendimde ilerleme görüyorum verilen ilaçlar vücut kimyasına etki ediyo mutluluk hormonu ve benzeri etkiler ama doktor haricinde dozajları kendimiz belirlersek çok büyük ters tepki yapıyormuş ve ilaç bırakılınca sıkıntılar faiziyle geri dönüyormuş bunları doktorum anlattı doğruluk payından yinede tam emin değilim olabilir yani
Kullanıcı avatarı
Che Guevara

Mesaj gönderen Che Guevara »

dozajı doktor haricinde belirleyince nasıl çok büyük ters etki yapıcak ki anlamadım mesela yeterli süre kullandın bi antidepresanı ama depresyonun geçmedi dozu arttırcan böyle değil midir ? doktor başka ne yapcak?
adjust

Mesaj gönderen adjust »

pardon kardeşim bi yeri atlamışım dozaj az olduğu için değiştirmedim doktoru doğru olan zaten azdozajla başlamak doktoru karşımda sıkılgan tavır ve bıkkın gibi tavırlara girdiğinden dolayı bıraktım o dıktora 2 sene gitmiştim doktor bıkmakta haklıda olabilir prof olmasına rağmen şimdi farklı bi doktora gidiyorum daha iyi iletişim kuruyoruz ilaçlarla birlikte psikoterapide önemli kendimde o anlamda ilerleme hissediyorum bi de doktorum vücut ve düşünce yapısına göre ilaç seçimi yapıyor aşırı yüksek doz her zaman yararlı olmaya biliyor anlattığına göre
adjust

Mesaj gönderen adjust »

bence her ilaç kişilerde aynı etkiyi göstermiyor bana çok faydalı olan bir ilaç arkadaşıma etki göstermeye biliyo bünye ve hormonal etkilere göre ilaçlardaki etkileşimler değişebiliyo onun için doktor kontrolünde kullanmakta fayda var ama eğer doktorsuz başladığınız ilaç şansınıza faydalı olduysa doktorada gerek yok