Bugün sosyal fobiden kurtulmak için ne yaptın?

Çözüm önerileriniz..
siyah_beyaz

Re: Bugün sosyal fobiden kurtulmak için ne yaptın?

Mesaj gönderen siyah_beyaz »

Dün arkadaşıma misafirliğe gittim. İçimde hep bir tedirginlik vardı acaba bir şey olacak mı diye. Her şey çok iyiyken hadi yemek yiyelim diyince, benim belirtiler baş gösterdi. Vücutta yanma, titreme ve mide bulantısı. Elimi yıkama bahanesiyle gittim tualete kustum. Çıktığımda yemek neredeyse hazırdı. Midem bulanacak kusacam korkusuyla yemek istemedim ama sen ye afiyet olsun desem çok ayıp olacak, ilk defa evine misafir olmuşum diye kendimi içimde yaşadığım bu korkuyu düşünmemek için bir şeyler bulmaya çalıştım. Önce sorular sordum, yeni muhabbetler açtım, baktım arkadaş konuştukça daha kötü oluyorum, göz göze gelmemeye çalıştım. Telefondan hemen facebooka girip kafamı dağıtmaya düşünmemeye çalıştım. O sırada artık yemekleri servis etmeye başlamıştı arkadaş. Seninle buluşmadan önce yedim diyerek (ki yalan değil gerçekten yemiştim) çok aç olmadığımı belirttim, tadımlık az alayım dedim. Hem böylelikle az alarak gözümü korkutmamış olacaktım, hem de arkadaşıma ayıp olmamış yemek yemiş olacaktım. Oysa ki iki hafta öncesinde dört arkadaş buluşmuştuk bu evde, yine tedirginlik vardı biraz ama xanax almıştım, belki onun etkisiyle kusmadım, yemekleri yiyebildim hem de şişene kadar, (bu arada yurt dışındayım bu arkadaşlarımın hepsi yabancı) kendi kültürlerine ait yemekleri beğenerek yediğimi görünce hepsi çok mutlu oldu. Yemeğin sonunda da baktım ki güzel yemişim, kazasız belasız hiç tedirginlik yaşamadan yemek yiyebildiğim için ben de çok mutlu olmuştum. Şimdi ikimiz baş başa olunca niye bu atağı geçirdim bilmiyorum, yaklaşık 5 aydır düzenli olarak cipralex kullanıyordum, yeni yıl muhabbetinden dolayı alkol alacağım diye ilacı kullanmadım yaklaşık bir 8-9 gün. Alkol alıyorsam ilaç kullanmadım, almıyorsam kullandım yani düzensizleşti ilacı kullanmam, belki de o yüzden atak geçirdim bilmiyorum. Gece de arkadaşta kaldım sabaha kadar midem guruldadı, ağrıdı, epey çay içtik, çayın yanında bisküvi falan yedim midemi bastırsın diye ama ağrısını almadı tabi. Sabah erken çıktı arkadaş, sınavı vardı, ben de daha sonra çıkıp spora gittim. Sporda kendimi çok iyi hissediyorum. Ağrıyan midem bir saat boyunca ağrımadı. Sporda fitness a kalmamı istediler ama çok gücüm olmadığı için ve sabah da sadece bir muz ile üç dilim ekmek ancak yiyebildiğim için fitness'a kalamadım. Aralarında tek Türk ben olduğum için hepsi çok pozitif bana. Türkçe değil, yabancı bir dilde insanlarla muhabbet etmek beni daha da sakinleştiriyor. Çünkü cümle kurmaya çalıştığım için başka bir şey düşünmeye çok fırsatım kalmıyor. Benim tek korkum zaten restoran gibi bir yere çağırıp yemek yiyelim demeleri. Beraber yemek yemediğimiz müddetçe insanlarla iletişimim çok iyi. Cafe gibi yerlerde buluşup sadece çay içebiliyorum.
Neyse spordan çıkınca kendimi zorlayıp hafif bir şeyler yemem lazım diye restoranların olduğu sokağa girdim. Mc donaldsa gidip big mac ve çay aldım. Oturup bir masaya yedim, pencere kenarına oturmadım ki bir tanıdık görüp de yanıma oturmasın diye. Biri gelip yanıma oturursa belki yiyemem, yine midem bulanır kusarım diye korktum.
Aslında çok yorgunum, yatıp uyumak istiyorum ama kendime bunu yapmayacağım. Şimdi çıkıp evimin karşısındaki avm ye gidip birkaç mağaza dolaşacağım. Yılbaşı indiriminden faydalanıp kendime güzel şeyler alırım belki. Akşam da Türk bir arkadaşla buluşup sinemaya gideceğim.

Şunu belirteyim arkadaşlar, önceden evden dışarıya adımımı atmaya korkuyordum. Otobüs yolculukları işkence gibi geliyordu, sürekli yolculuk ederek bunu aştım. Çay kahve içebiliyorum otobüste. Uçakta da yemek olayı bazen yiyebiliyorum bazen yiyemiyorum, o anki motivasyonuma bağlı oluyor. Evden çıkamayan arkadaşlar için şunu söyleyebilirim: Takın kulaklığınızı, açın yüksek sesle sevdiğiniz şarkıları, her gün yürüyüş yapın. İlk başta 5, 10 15 dk şeklinde yavaş yavaş artırın zamanı. Farkı göreceksiniz. Evden çıkamayan ben, şu anda yurtdışında geziyor :) İnanın arkadaşlar, motivasyonunuzu sağlamaya çalışın. İyi bir psikiyatra gidip destek alın mutlaka, ben bunların çoğunu da ilaç kullanarak ve tabi ki korkularımın üzerine giderek yapabildim. Kendime şunu dedim: Korkum ne? Atak geçirmek. Yaşamadığım bir şey değil, bir atak daha geçiririm olur biter :) Koskoca bir sınıfın karşısına geçip ders anlatabiliyorum artık, insanların gözüne baka baka hem de, etkinliklerde şiir okuyabiliyorum, gitar çalıp şarkı söyleyebiliyorum, bunların hepsini kalabalık ortamlarda yapıyorum artık. Halletmem gereken tek mesele: insanlarla birlikte yemek yemek. Bana en çok sorun çıkaran hatta tek diyebilirim şu aşamada, mesele bu. Çoğunlukla yemek yerken muhabbet açıp kendim konuşmaya çalışıyorum, kendim konuşurken anlatacaklarıma odaklandığım için midem bulanacak korkusunu aza indirebiliyorum. Bir de bu aralar çok alkol tükettim ve düzensiz beslendim, midemin kötü olmasını da ona bağlıyorum.
Arkadaşım aradı, yine çağırdı. Eskiden olsa bahane üretir gitmemek için yalanlar söylerdim. Şimdi bunu fırsat olarak görüyorum. Ne kadar çok sosyalleşirsem fobi yok olacak. Cipralex'i bugün yeniden içtim, yarın da arkadaşla buluşmadan önce xanax alacağım. İlaç bana iyi gelecek. İnşallah yarın kusmadan ilk günkü gibi ağzımı şapırdatarak yemek yiyebilirim.
Bu arada belirteyim: Asla kafama göre ilaç almıyorum. Doktorumun tavsiyesine uyarak o şekilde kullanıyorum ilaçları. Cipralex'i uzun dönemde kullanacağım ilaç olarak verdi, Dideral ve xanax'ı da sıkıntı anında durumu kurtarmam için verdi. Toplasanız 6 ay içerisinde 6 defa bile kullanmadım xanax'ı. Elimden geldiğince de kullanmamaya çalışıyorum, dideral ile durumu kurtarmaya çalışıyorum eğer motivasyonumu sağlayabiliyorsam. Bana bol şans dileyin yarın için. :)
ezelisfli

Mesaj gönderen ezelisfli »

Arkadaşlar bu başlığı canlı tutalım :D
kalıcısıkıntı

Mesaj gönderen kalıcısıkıntı »

çoktandır kimse bir şey yapmamış.ben söylüyüm psikolojik destek almaya başladım.psikoloğa karşı içimde bir şey tutmuyorum.çok terliyorum en zor şeyleri konuşmaya çalışıyorum.özellikle duygularımı ifade ederken çok zorlanıyorum.hatta adama dedim ki şimdi bütün herşeyimi sana anlattım ama şunu düşündüm: elin adamına gelmiş derdimi anlatıyorum ama umrunda bile olmayacak sadece burda dinliyormuş gibi yapacak ve beni dinlerken sebepleri hemen geçip sanki önemsizmiş gibi beni sonuca odaklandırmaya çalışıyor.bende sorunumu önemsemediğinizi düşündüğümü söyledim ve söylerken duygu yaşamadım ama yanından gidince duygu yaşıyorum
KELEBEK GİBİ İÇTEN YARACAĞIZ KOZAYI YARDIM ALIRSAK UÇAMAYIZ YIRTAMAZSAK KENDİ KENDİMİZE KİMSEDEN HABERSİZ ÖLÜRÜZ...
seb_iyelda

Mesaj gönderen seb_iyelda »

Bugun zor olsa da eski fakat yillanmamis talihsiz bir animi hatirladim ve suan birkac beyin firtinasiyla, en azindan simdilik atlattigimi dusunuyorum biiznillah :))
kalıcısıkıntı

artık heyecanlandığım zamanlarda sf li olduğum için böyle olduğunu düşünmeyip işi akışına bıraktım ve kaygılarım azaldı.
KELEBEK GİBİ İÇTEN YARACAĞIZ KOZAYI YARDIM ALIRSAK UÇAMAYIZ YIRTAMAZSAK KENDİ KENDİMİZE KİMSEDEN HABERSİZ ÖLÜRÜZ...
kalıcısıkıntı

artık arkadaşlarımla oturduğumda şimdi ne konuşacam,hemen sıkılacaklar benden diye düşünmeyi bıraktım.zaten bunu düşünmeyi bırakınca konuşacak şeyler aklına gelmeye başlıyor.
mathilda

Mesaj gönderen mathilda »

Eskiden çok günlük tutardım. Bu başlığı da günlük olarak kullanacağım sanırım.Bence sosyal fobiyi yenmek için herkesin yapabileceği şeylerden başlamak lazım. Her ne kadar basit gözükse de karşılaşıldığı zaman zorluk yaşanan durumlarla. Örneğin tek başına gidip alışveriş yapmakla adım atılabilir. Böylelikle adım adım fobimi yenebileceğime inanıyorum. Yarın ilk işim bu olsun :)
Kullanıcı avatarı
şeyda

Mesaj gönderen şeyda »

Bugün sosyal fobi için;
Psikiyatriste gittim, tedaviye başladım.
xact

Mesaj gönderen xact »

İş görüşmesine gittim bir işe girip sosyal fobim azalabilsin diye ama şartları beğenmedim. [smilie=dash3.gif]
xact

Mesaj gönderen xact »

Bir daha gittim iş görüşmesine. Anlaşana kadar devam.
xact

Mesaj gönderen xact »

Yeni haplarımı yuttum
Kullanıcı avatarı
Misanthropy

Mesaj gönderen Misanthropy »

Bugün sosyal fobiden kurtulmak için ne yapabilirim?
Per aspera ad astra
quiet

Mesaj gönderen quiet »

İşe gittim, herkes yavaş yavaş kaçıyor benden uzaklaşıyor onu anladım:/
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

İşimden izin alıp eve geldim... Erkek kardeşim 3 gün sonra Litvanya'ya dönecek. Onunla zaman geçirmek SF yi unutturuyor; iyi geliyor.
sosyalfobiyehayır

Mesaj gönderen sosyalfobiyehayır »

ilaclarimi duzenli olarak ictim.sabah erken kalktim..daha baska ne yaptim...dua ettim..ibadet ettim...