Bugün sosyal fobiden kurtulmak için ne yaptın?

Çözüm önerileriniz..
Kullanıcı avatarı
Hidalgo
İletişim:

Mesaj gönderen Hidalgo »

Geçen gün bankaya gitmiştim, kredi kartımı bankamatiğe kaptırdım. Üzerinde babamın adı yadığı için geri vermediler. Ben de hemen itiraz ettim. Bir sürü şey
(mesela elimdeki parayı gösterip "bu da kesin sahtedir, iyice bir kontrol edin" dedim) söyledim. Sonra yetkili birisi geldi ve beni zor ikna etti. Sonra adamla biraz sohbet ettik çok iyi birisi. Artık bankaya her gidişimde ona bir merhaba etmeden dönmüyorum.
Zaten benim sorunum ilk tanışmada değil. İş samimi olmaya gelince zorluklar yaşıyorum. Yurttaki arkadaşlarla da öyle. Kendimi birkaç kişi hariç hiçbirine gerçekten yakın hissetmiyorum. Bu yüzden yanlızlığı tercih ediyorum.
Kullanıcı avatarı
pesimistt

Mesaj gönderen pesimistt »

Ben bugun degil ama dun kendim icin bir kursa katılmaya karar verdim ve internetten arastırdım sonra anneme aratcaktım ve kararımı degistirip kendim aramaya karar verdim dogru numarayı buldugum halde o kursun baska bir subesini aradım daha sonra o beni baska bir görevliye yönlendirdi onunla konustuktan sonrada tuttum baska bir subeyi aradım bunu hayatta yapamazdım ama ilacın ve terapinin buyuk faydası oluyor sanırım.
Kullanıcı avatarı
KAF_KEF_06

Mesaj gönderen KAF_KEF_06 »

bazı şeyleri kafamda bitirmeye çalışıyorum şu an örneğin kimseyi takmamak gibi kimsenin umrunda olmadığımı düşünerek kendimi rahatlatmak gibi büyük bir oranda işe yaradı çünkü çok sıkılmıstım bu sf den ama hala izleri var bünyede durmak yokk yola devamm :)
NASIL BİTTİYSE BUNDAN ÖNCEKİLER,BU DA BİTER.BİTE BİTE SONUNDA BEN DE BİTERİM OLUR BİTER.../AZİZ NESİN
Kullanıcı avatarı
jack nicholson

Mesaj gönderen jack nicholson »

hiçbişey..
Aryık yalnız değilim :)
Kullanıcı avatarı
pesimistt

Mesaj gönderen pesimistt »

inecegim yeri bildigim halde otobuste birine bu duraktamı inmem gerekiyor diye sordum
Yaşamıyorum ama hayattayım...
Ve o kadar güçlü ki isteğim, ölmemekten ölüyorum...
hezarfen

Mesaj gönderen hezarfen »

Minibüste birisi inmek istedi. Kısık sesle konuştuğu için 3 defa şöföre seslenmesine rağmen inemedi. En sonunda dayanamadım ve "kaptan inecek varmış" diye seslenerek arkadaşın inmesini sağladım. Lakin bazen ben de aynı duruma düşebiliyorum.
Kullanıcı avatarı
whatcha

Mesaj gönderen whatcha »

bugun değil ama dun konsere gittim :D manga felan vardı yanımda eski bi arkadaşımda olduğundan baya eğlenceli geçti en önde hopladık zıpladık :D yalnız tv kamerası arada bizi çekti i,nşallah görmem kendimi televizyonda çok komik durduğumu zannediyorum :D
feritbey

KENDİNE GÜVEN İÇİN BİLGİ, GAZETE OKUMAK,

Mesaj gönderen feritbey »

ARKADAŞLAR O GÜN İÇİNDE BİRAZ OKUMUŞSAM, YADA OGÜN BİR KAÇ ŞEY SÖYLEYECEK KONUM VARSA MUHABBETE BAŞLIYORUM VE GERİSİ GELİYOR, DÜN ÖYLE OLDU..
Kullanıcı avatarı
Ela

Mesaj gönderen Ela »

Geçmiyecek diye birşey yok ilaçlar fayda sağlayabilir ama asıl ilaç biziz topluluk ortasında yaptığımız herşey bizi daha da iyileştirecektir o kadar karamsar olmayın ben de bu sene başladım ilaca ve terapiye ilk önce azz daha umutsuzluğa kapılıyordum ama sonra elimden geleni yapmaya başladım ve artık ilaç kullanmıyorum ve de baya bir ilerleme kaydettim arkadaşlar siz de uğraşın asıl iş bizde insanın isteyipte yapamayacağı şey ölümdür bence bu bizim elimiz de olan birşey karamsar düşünerek sadece ilaç ve terapiyle olcak birşey değil sizi anlıyorum ama bizim de diğer insanlar gibi olmaya hakkımız var bu yüzden de bol bol çaba gösterin ve halledelim bu işi Hayatını o şekil de yaşa ki her an kendi kendinin elini sıkabilesin ve her gün faydalı olan hiç olmazsa ufak birşey yap kigecelerin yaklaşır yaklaşmaz örtünü üzerine çekip kendi kendine ben elimden ne geldi ise uaptım diyebilesin....
Kullanıcı avatarı
altyazı

sfsiz 2 gün

Mesaj gönderen altyazı »

bir bankanın iş ilanına başvurdum ve sınavdan sonra mülakat için davet aldım. bir sfli için ne kadr zor bir durum oldugunu tahmin edersiniz.görüşme istanbulda olcaktı.ben de mülakata kadar geçireceğim zamanda sfsiz gibi davranmaya karar verdim.

normalde mümkünse bütün işlemlerimi netten yaparım. bu sefer bilet almak için bir firmanın yazıhanesine gittim. en ön sırada şu saatte bir bilet istedim. arka sıralarda oldugunu söyledi. normalde ayakta gitcen dese kabul ederdim ama etmedim.ön sırada ısrar ettim. rezervasyon yapılmış dedi ben netten baktığımı ve ön sıranın boş oldugunu bildigimi vs diye ısrar edince bileti aldım. ofisten çıktıktan sonra üzerimden terler boşaldı ki personelin çok güzel bi bayan olması da ayrıca bi stres yaptı zaten.1-0

sonra görüşme için alışveriş yapmam gerekiyordu. normalde abim ya da anneme kullanırım bu durumlarda.tek başıma hiç gitmem.vitrinlerde platonik takılır beğenirsem onlara aldırırım. çok zor durumda kalırsam biriyle gider ama asla yalnız değil.

bu sefer yalnız gitmeye karar verdim. büyük bir magazaya girdim. önce ayakkabılara baktım uzaktan göz çapkını gibi.çalışanlardan biri geldi ve hangisini begendimi sordu sadece bakıyorum diycek oldum ama sonra birkaç tanesini gösterdim ve oturup beğendiklerimi işaret ederek getirmesini istedim. 4 çift edenedim ve denedikten sonra hiç birini begenmedimi söyleyip çıktım. çocuk çok nazik davrandı ve çıkarken teşekkür bile etti,2-0

başka bir mağazaya gittim,vitrinde çok begendiğim bir ayakkanbıyı denedim. gerçekten de güzeldi.ama fiyat biraz yüksekti.denedikten sonra paket yapalım dediler ok ama fiyat yüksek dedim indirim istedim.bu sırada paketi hazırlayıp bana vermişlerdi bile. baya bir pazarlık yaptım biraz indirim yaptılar ama vazgeçtiğimi söyleyip çıktım. 3-0 oldu.

başka bir yere gittim. çok güzel bir bayan yardımcı oldu. birkaç tanesini denedim en son bayana yakışıp yakışmadıgını sordum.harika güzel vs dedi tabii esnaf agzıyla. bende güzele ne yakışmaz diyip aldım ve çıktımn. 4-0

yeni açılmış bir mağazaya gittim gömlek gravat almak için. acayip kalabalıktı. biraz turladım,bir gömlek beğendim, denemek istedim ilgilenen bayan denetmediklerini söyledi, ben de denemeden almam diye ısrar ettim. kabul etti inanamadım ama,sonra bayana gömlege uygun gravatı benim yiçin seçmesini söyledim, nerdeyse 15 tane denemişimdir. kendimi süper sosyal biri gibi hissettim o anlarda, bayanla bu arada baya sohbet ettik.gömlek ve gravatı alıp çıktım. 5-0

başvurduğum pozisyonun iş tanımını bilmiyordum ve mülakattan önce mutlaka öğrenmem gerekiyrdu. ögrenmek için bankanın bir şubesine gittim. sıra no bile almaya çekinen ben şu konuda bilgi almak istedigimi vs söyledim ve şube müdürüne yönlendirildim. çok hoş ve genç bir bayanla yarım saate yakın pozisyon hakkında konuştum.hatta kendisinden referans bile aldım ve cvmi emaline faxlamamı istedi.6-0

akşam eniştemle iş arkadaşının bir dügününe gittim. sosyete türevi güzel bir davetti ve aralarında büyük bir firmanın sahibii, genel müdürü, departman müdürlerinin oldugu 6 kişilik bir grubun arasında 2 saat kadar sadece soruldugunda konuşarak durdum ve içtim.7-0

ertesi gün bir önceki gün aldığım gömlegi değiştirmek için aldıgım mağazaya gittim. takım elbiseye uymadıgını bahane edip önce konuştugum bayanla baya bir muhabbetten sonra gayet rahat bir şekilde değiştirip çıktım. 8-0

gece ist. gitmek için garaja gittim. pencere kenarı almıştım ama grbüz bir adam yerime oturmuştu.otobüse bindim ve yanlış yere oturdugunu söyledim. adam ne farkeder aynı yere gidiyoruz deyince muavini çağırdım bileti gösterdim adamı kaldırıp yerime geçtim. adam yerleri karıştırdıgnı söyledi ve özür diledi. yol boyunca ,arada bir adamla konuştum, ama anlattıgım herşey yalandı,beni şu an tunceli de görev yapan bir üstteğmen olarak biliyor.9-0

ist.a vardık (ilk gidişim),hiçbiryer bilmeyen bir sfliyim.servise binip şişliye gideceimi söyledim inmek istedigim yeri tarif ettim.adam bilmedini söyledi. ben de etrafındaki yerleri felan saydım.(google mapten öğrendigim kadarıyla) ve tam önünde beni indirdi. mülakata 1 saat kadar vardı ve öğle saati cafeler vs heryer acaip kalabalıktı.ciks bir restorana gittim. sürüler halinde beslenen insanların arasında tek başıma oturup yemek yedim.sonra kalkıp kalabalık bir cafeye gittim. kahve içtikten sonra mecidiyeköyde bankanın bir şubesine girdim.yine aynı pozisyon hakkında yetkili bir bayanla 20 dk kadar konuştum. mülakatla ilgili tüyolar verdi.10-0

mülakat vakti geldi. genel müd binasına gittim. resepsiyondaki bayana kendimi tanıtım. ynlendirdi. bekleme salonunda rakiplerim ve olası iş arklarımla 45 dakka kadar bekledim.sıra bana geldi,görüşmenin yapılacağı salona gittim ve karşımda 4 adet profesyonel insan sarrafı yetkili beni bekliyorlardı.önce kendimi tanıtmamı söylediler.en son lisede okulun ilk günü yaşamıştım bu heyecanı tabi durum biraz farklı. dideralsiz bir sunuma başladım işte kendimi anlattım ve tutukluk yapmaya başladığımı hissettim. sorular ardıardına gelmeye başladı anne-baba-askerlik-iş-okul vs derken en büyük sırdaşım oldular ama benim için bir devrimdi nerdeyse. mülakattan sonra kendimi acayip kötü hissetmeme ragmen yaptığımı düşününce de inanamadım. işi alamyacağım belki ama kendimi kazanmaya başladım diye düşünüyorum.11-0

geri dönüşte,feribotta yeni bir şey daha yapmaya karar verdim. bu mülakattan daha da zordu benm için. bir kızla tanışmak. otobüste hoşuma giden bir kız vardı. feribotta yukarı çay vs içmeye çıktı.ben de arkasından gittim. kız içerde oturmuş bişeyler içiyordu.bende kahve aldım etrafında biraz dolandıktan sonra yanına gittim. oturabilirmiyim dedim.kabul etti.kalbim yerinden fırlıcak gibiydi.mülakatta bu kadar heycanlanmamıştım.çok güzel bi kızdı konuşurken tutukluk yapmaya başladım. kız güldü tabi.saçmalıcağımı anlayınca biraz dolaşcam diyip kalktım vedışar arka tarafa gidip oturdum.kendimi çok salak hissettim.ama biraz sonra kız yanıma geldi,çok sıkıldıgını söyledi vs ve yanıma oturdu. baya bi konuştuk,kekelemeye başladığım yerlerde üşüyomuş gibi yaptım,acayip rüzgarda vardı Allahtan.ve kızın msnini ve tel nosunu aldım. 12-0

işte bunlar benm yaptıklarım,şu an kendimde aynı enerjiyi bulamıyorum ama en azından 2 günlüğüne kendimi aştım ve bir ışık yaktığımı düşünüyorum. ama zaman geçiyor ve en kötüsü üzerimdeki büyü yavaş yavaş gidiyor işte en büyük korkum bu...
deagolbrandybuck

Mesaj gönderen deagolbrandybuck »

çok güzel :)
Kullanıcı avatarı
athena

Mesaj gönderen athena »

Altyazı yazını soluksuz okudum nerdeyse ısa bir zaman zarfında bırak sf yi sf si olmayan insanların bile zorlanacağı bir çok güzel şey yapmışsın kendi adına,üzerindeki bu büyü geçmez diyelim inşallah :?
insanlar hayal ettiği müddetce yaşar...
Kullanıcı avatarı
hayal-et

Mesaj gönderen hayal-et »

çok güzel....darısı bizim başımıza...ayrıca büyünün etkisinin geçiceğini düşünüpte onu kaybetme..o gün nasıl hissediyosan aynı hissetmeye çalış....büyü nün etkisi gidecek y da gidiyor diye düşünürsen gerçekten etkisi gider...helal olsun valla....inşallah bu büyü hiç gitmez...
Kullanıcı avatarı
Hidalgo
İletişim:

Mesaj gönderen Hidalgo »

Gaffur pijamasıyla on dakika kadar çarşının ortasında dolaştım. Millet bana baktı gülerek. Ekmek almaya gitmiştim, fırındaki satıcı sırada başkaları olmasına rağmen bana öncelik tanıdı, aynı zamanda da gülümsüyordu. Dönerken sağa sola bakmadan yola atladığım için neredeyse bir araba çarpıyordu bana. Adam uzun uzun kornaya bastı, sonra bana gülümsedi. Normalde bağırıp çağırması gerekirdi. Sonuçta o on dakika boyunca kendimi sf'siz hissettim. Ama şimdi deseler bana o pijamayla tekrar dolaş diye kesinlikle yapamam. Bunu tekrar yapabildiğim zaman sanırım sf beni sonsuza kadar terk etmiş olacak.
Çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir...
Misanthrope

Mesaj gönderen Misanthrope »

-nöbetçi uzmana milletin önünde bağırıp çağırdım, ağzıma geleni söyledim

-mühendisler odasına gidip sorunumu çözmek için 5 ayrı kişiyle konuştum

-şan dersi için 4 ayrı yerden fiyat aldım.

-bilgisayar mağazasında internet alışverişiyle ilgili yanlış anlamayı çözmek için tezgahtar, teknik servis elemanı ve sonunda mağaza müdürüyle tartıştım. iyiki de yapmışım. sorunu çözdüm.

-SFnin tırt bir olay olduğunu düşünmeye başladım.

-işi asıp öğlen yine eve kaçtım. ama internette ne işim var ki? :? biraz uyuyayım bari