İlk defa antidepresan kullanacağım, kararsızım....

İlaçlar hakkında merak ettikleriniz..
Kullanıcı avatarı
4kisagün

İlk defa antidepresan kullanacağım, kararsızım....

Mesaj gönderen 4kisagün »

Merhaba arkadaşlar, bugün hayatımda ilk defa bir psikoloğa gittim. Psikolog sosyal fobi tanısı koydu ve bana paroxetin isimli bir antidepresan yazdı. Ancak ilacı kullanıp kullanmama konusunda bir hayli kararsızım, sebebiyse şu an için kendimi kötü hissetmemem. Genelde evde olduğum için zaten herhangi bir korku taşımıyorum, korkularım daha çok okuldayken insanlarla yakın ilişki kurma konusunda. Doktora bunu söylediğim halde ilacını kullan dedi. Ama bu sefer de ilacın yan etkileri gözümü korkutuyor. Konsantrasyon bozukluğundan tut, cinsel isteksizliğe ve orgazm sorunlarına, kilo alımına kadar yaşam kalitesini düşürebilecek yan etkileri var.

Ama sorun şu ki ben bu yan etkileri yaşarsam asıl o zaman kendimi daha kötü hissederim. Çünkü ben dış görünüşüme önem veren biriyim. Bunu düşünmek aptalca belki ama kilo almaktansa sosyal fobili olmayı tercih ederim açıkçası.

Off yine korkularım yüzünden karar veremiyorum... Yardım lütfen! :(

Siz bu ilacı kullanıp bu tür yan etkiler yaşadınız mı merak ettim? Özellikle üstte saydığım yan etkilerden çok korkuyorum.
Kullanıcı avatarı
yolcu

Re: İlk defa antidepresan kullanacağım, kararsızım....

Mesaj gönderen yolcu »

Yayılacak şey o kadar çok ki şu an zamanım yok akşam unutmazsam bişeyler yazarım. şimdilik sadece o ilacı iç diyebilirim.
Ben yaşamaya gelmedim, öyle bi bakıyordum hayata...
Kullanıcı avatarı
4kisagün

Tamam, sağol cevap için. İlacı aldım, bakalım ilerde nelerle karşılaşacağım :) Şimdilik sanki biraz uyku yaptı gibi, ama gece az uyumuştum onun da etkisi olabilir :D
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

kararsizsan kullanma.
BEN BENİM
Kullanıcı avatarı
Bornfobik

Mesaj gönderen Bornfobik »

Orgazm olamamaktansa sfli kalayım daha iyi mi dedin, yalnış mı anladım?
Hey gidi hey ne hayatlar ne tecrübeler, insan bi dalıp gidiyor...
--SF yi yenmeyi bir SONUÇ olarak beklemeyin bu bir SÜREÇ!
fobikisosyal

Mesaj gönderen fobikisosyal »

Bornfobik yazdı:Orgazm olamamaktansa sfli kalayım daha iyi mi dedin, yalnış mı anladım?

Bornfobik nadiren komik olabiliyorsun.
Kullanıcı avatarı
4kisagün

Bornfobik yazdı:Orgazm olamamaktansa sfli kalayım daha iyi mi dedin, yalnış mı anladım?
Yanlış anlamadın...

Her ne kadar korkularım ilk başta komik görünse de gerçeklerle yüzleşince yersiz korkular olmadığı ortaya çıkıyor.

Mesela antidepresanın kullanım süresini gözönünde tutalım: aylarca ve bazı durumlarda yıllarca sürüyor. Üstelik ilacı ha diyince de bırakamıyorsun, doktor gözetiminde bırakman gerekiyor. Hal böyleyken aylarca orgazm olamamak ciddi bir sorun değil midir? Korkumda yersiz olduğumu düşünmüyorum. Konu cinsellik olunca insanların neden eskiçağdan kalma anlayışla alaycı bir tepki verdiğini de anlayabilmiş değilim. Her insanın ekmek ve su gibi ihtiyacı olan bir şeyden bahsediyorum, yoksa sen hiç orgazm olma ihtiyacı hissetmiyor musun? :p (Şu an bunu okuyan dimağlarda "pis sapık" diye damgalandığımı hisseder gibiyim :D )

Ama asıl korkum bu değil elbette, üstte de bahsettiğim gibi daha çok kilo almaktan korkuyorum. Sebebi mi? Zaten tipimle ilgili sorunlarım var, yani SF'nin yanında ayrıyeten kendimi çirkin, vücudumu da şekilsiz bulma gibi bir kompleksim var. Kilo alırsam bu sorunum tetiklenecek ve ben kendimi daha da kötü hissedeceğim.

Doğrusunu söylemek gerekirse bunları yazarken saçmaladığımı düşünmüyor da değilim. Yan etkileri fazlasıyla ciddiye alıyor olabilirim, sonuçta bu yan etkiler bütün hastalarda ortaya çıkacak diye de bir kaide yok. Ama korkularımı içimde saklı tutarak kendimi yiyip bitirmek yerine paylaşma cesaretini göstererek en azından kendim adına bir şey yapıyorum.

Dalga geçecek olanlar geçmeye devam edebilir, ama bu benim sorunlarımı çözmeme herhangi bir katkı sağlamıyor :(
Kullanıcı avatarı
mavi ay

Mesaj gönderen mavi ay »

bazı antidepresanlar sözettiğin sorunlara yol açıyor ama bazıları çok yan etkili değil.
umarım sorun yaşamazsın....denemekte fayda var..
eski nick : triyandafilis
melda

Mesaj gönderen melda »

orgazmı niye dert ediyorsun ki? sfli olduğun için hiç kız arkadaşın olmadı. masturbasyon yapamamaktan mı korkuyorsun?
tabi senmisin yardımı ile bir kız arkadaş bulabilirsin. ama bizim türk kızları cinsellik konusunda hayli isteksizdirler ve bu yüzden senmisin sana yine sadece masturbasyon konusunda zorluk çıkaracaktır.
Kullanıcı avatarı
4kisagün

İlacı bir haftadır kullanıyorum, ilk dört gün yarım ilaç kullandım ve herhangi bir yan etki hissetmedim. Ama pazartesiden beri günde 1 tam hap kullanıyorum ve yan etkiler de kendini göstermeye başladı. Sürekli esniyorum, esnerken beynimde hafif bir baskı hissediyorum. Baş dönmesi ve mide bulantısı da var. Geçenlerde araba kullanırken sanki kollarımı ben yönlendirmiyormuşum gibi hissettim, çok tuhaf bir duyguydu gerçekten ama şimdi böyle bir şikayetim kalmadı. Uyku düzenimde de bir bozulma var sanki, eskiden uykumda asla kesinti olmazdı, şimdi uyuduktan 4 - 5 saat sonra uyanıyorum, sonra tekrar uyuyorum. İlacın kullanım kılavuzunda ilacı kullandıkça yan etkilerde azalma olacağı yazıyor, umarım tüm şikayetlerimden kurtulurum.
citizen

Mesaj gönderen citizen »

4kisagün yazdı:Merhaba arkadaşlar, bugün hayatımda ilk defa bir psikoloğa gittim. Psikolog sosyal fobi tanısı koydu ve bana paroxetin isimli bir antidepresan yazdı.
Psikolog ilaç yazamaz ki psikiyatr olmasın ? Paroxetin dediğin de etken madde herhalde Neyse netten bakayım İlk defa ilaç alıyorsan yan etkiler rahatsız edebilir Doktorun dediği dozajda kullan; geçmiş olsun.
Kullanıcı avatarı
4kisagün

İyi dileklerin için teşekkür ederim. Psikologların ilaç yazamadığını senden öğrendim şimdi [smilie=blush.gif] ama adam hem psikolog hem psikiyatr olduğu için o yüzden ilaç yazabildi sanırım. Bu arada paroxetin yurtdışında satılan bir ilaç, neden yurtdışı diyeceksen, ben bu foruma yurtdışından yazıyorum.
PaSSiVe AgGReSSiVe

Mesaj gönderen PaSSiVe AgGReSSiVe »

Her ilaç bir yandan tedavi derken bir yandan başka şeylerle insanı sıkıntıya sokar.Sonra bırakayım dersin o da daha da beter sıkıntıya sokar.Tek başına bırakamazsın onu bırakmak için başka bi ilaç devreye girer.Bu sefer onu bırakayım dersin.O da zorlar seni.Kısır döngü gibi işte.Varın gerisini siz düşünün artık..
Kullanıcı avatarı
Bornfobik

Mesaj gönderen Bornfobik »

fırsat maliyetini hesaplayın, her zaman ilacın yan etkilerini sfye tercih ederim
--SF yi yenmeyi bir SONUÇ olarak beklemeyin bu bir SÜREÇ!