Beta blokerler ile SSRI grubu ilaçlar arasındaki farklar

İlaçlar hakkında merak ettikleriniz..
betterthangood

Beta blokerler ile SSRI grubu ilaçlar arasındaki farklar

Mesaj gönderen betterthangood »

Arkadaşlar okuduğuma göre sf tedavisinde bu iki tür ila.tan biri kullanımıyormuş.Bunların arasındaki farklar nelerdir bir bilginiz var mı??Ben ssrı grubu ilaçalrın sf tedavisinde daha etkili olduğunu duydum.Efexor ssrı grubu bir ilaç mıdır.Doktor bana efexor verdi bu ilaç ssrı gurubundan değilse bıoşuna kullanmayığ tekrar doktoramı gitsem sizce??
Kullanıcı avatarı
Ricardus

Mesaj gönderen Ricardus »

efexor bir snri. ama düşük dozlarda sadece serotonini etkiliyor ssri ler gibi. tahminim seninde dozun 75 vey 150 mg falandır.

beta blockerlar daha çok sfnin fiziksel etkilerini götürüyor. mesela dideral kalbin hızlı çarpmasını engelliyor.ssriler ise düşünme şeklini etkiliyor
kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum , kendimi seviyorum...
enlas13

Mesaj gönderen enlas13 »

Vikipedi, özgür ansiklopedi den alıntı

Ingilizce'de SSRI "Selective Serotonine Reuptake Inhibitor", yani seçici serotonin gerialım inhbitörü. Antidepresan ilaçlarin bir grubuna verilen ad. Bu gruba dahil etken maddeler: Sertralin, Sitalopram, Fluoksetin, Paroksetin, Fluvoksamin v.s.

SSRI, endojen de olmak üzere birçok depresyon türünde, tekrar eden depresyonlarin uzun dönem profilaksisinde, obsesif-kompülsif bozukluklarda, panik atakta, sosyal fobilerde ve bulimia nervosa hastalığında endikedir. MAO inhibitörleri ve triptofan içeren ilaçlarla birlikte kullanımı kontrendikedir. Gebelikte güvenlik kategorileri C'dir. Getireceği yararlar ve riskler gözönünde bulundurularak hekimin kararı, hastanın ve/veya yakınlarının onamı ile verilmelidir.

Trisiklik antidepresanlardan sedatif (yatıştırcı) etkilerinin göreceli az olmasıyla ayrılırlar. Temel etki serotonin hormonunun seçici geri alımına bağlıdır. Noradrenalin ve dopamin düzeylerinde önemli degişikliğe neden olmadıkları düşünülmektedir.
Kullanıcı avatarı
POLICE

Mesaj gönderen POLICE »

ben 1.5 yıldan fazla efexor kullandım şimdi azaltarak kesicem ama efexor bana yaramadı galiba:(...doktoruma tekrar gittim lustral+sulpir verdi sizce bu kombinasyon etkili mi?
I'm a Cop!! I'm a Police