Boy uzaması - Antidepresanlar!!!

İlaçlar hakkında merak ettikleriniz..
Kullanıcı avatarı
Kutan1985

Boy uzaması - Antidepresanlar!!!

Mesaj gönderen Kutan1985 »

Arkadaşlar, özellikle gelişme çağında olanlar, forumda başka arkadaşlar da yazmıştı bunu ama bir kez daha araştırdım ve gördüm ki, SSRİ ler (prozac, paxil vb...) kemik gelişimini önemli ölçüde azaltıyor. Bunu duyduktan sonra ben yıkıldım resmen... Benim hayatta en önemli takıntım boydur... Ve bu yüzden artık bu tür ilaçları kullanmıycam.
Sadece ssri ler değil, snri(efexor vb...) ve maoi ler de aynı etkiyi gösteriyor; kemik oluşumunu ve uzamasını engelliyor. Bu yeni yapılan bilimsel araştırmalarda ortaya çıkan bir olaymış. Ama keşke daha önceden bilseydim yaaa....
''' Zincirlerimizden başka kaybedecek bir şeyimiz yok; ama kazanacağımız bir dünya var.!!! '''
_L_N_

Mesaj gönderen _L_N_ »

ben paxil kullanıyorum :|

ve kemiklerle ilgili bir rahatsızlığım da var zaten :|

bu ilaç da üstüne ... of :|
Kullanıcı avatarı
morfeus888

SSRI boy

Mesaj gönderen morfeus888 »

Bu konuda bilgi aldığınız kaynakları gösterirseniz sevinirim.

20 yaş civarında boy uzaması zaten tamamlanıyor.
Bu bakımdan 20 li yaşlara gelmiş olanların endişelenmesine gerek yok diye düşünüyorum.

Prozac(fluoxetine) in kemik kütlesini artırdığına dair bir araştırma da var.

http://psychcentral.com/news/2006/10/16 ... b-animals/

Netice itibarı ile her ilacın yan etkileri oluyor. Hastalığın verdiği zararla ilacın yan etkilerini karşılaştırıp kar zarar hesabı yapmak gerekir.

Depresyon ve SF ninde insan hayatı, sağlığı ve yaşam kalitesi üzerinde önemli zararları var.

Bunlarıda göz önünde bulundurmak lazım. İlaçsız yenebiliyorsak ne ala, ancak çoğunlukla ilaç kullanımı da gerekiyor tedavide.

Sevgiler,

morfeus
Kullanıcı avatarı
Kutan1985

''' Zincirlerimizden başka kaybedecek bir şeyimiz yok; ama kazanacağımız bir dünya var.!!! '''
Kullanıcı avatarı
Kutan1985

MAOİ ve SNRİ lerin de kemik kütlesini azalttığını okumuştum ama şimdi kaynağı tekrar bulamadım..... çok ilginç yaa bazı yerlerde arttırdığı söyleniyo... kafam çooook karıştı yaaa. :( :( :(
_L_N_

Mesaj gönderen _L_N_ »

MAOİ ve SNRİ nedir :roll:
Kullanıcı avatarı
morfeus888

Mesaj gönderen morfeus888 »

MAOI ler ve SNRİ ler farklı türde antidepresanlardır.

Maoi için daha önceki bir açıklamama bakabilirsin.
http://www.sosyal-fobi.net/forum/viewto ... highlight=

SNRİ Serotonin ve Noradrenalin geri alım inhibitörüdür.

SSRİ den farklı olarak serotonin yanısıra noradrenalin düzeylerini de yükseltir.

Sevgiler.