Dr.David Burns iyi hissetmek

Beğendiğiniz ya da okumayı düşündüğünüz kitaplar hakkındaki düşünceleriniz..
nevrotik

Dr.David Burns iyi hissetmek

Mesaj gönderen nevrotik »

dr.david burns iyi hissetmek adli kitabinda bilissel davranisci terapiyi nasil ogrenip kendi uzerimizde uygulayabilecegimizi cok guzel bir sekilde ornekleriyle anlatmis ben yaklasik 2 aydir uyguluyorum kitapdaki yontemleri ev odevlerini cok ise yaradi.
devrim_

Mesaj gönderen devrim_ »

bize anlatır mısın yada bir kaynak gösterirsen seviniriz.. bizde uygulamış oluruz.
Karanlıktan korkan bir çocuğu elbet hoşgörebiliriz. yaşamdaki asıl trajedi, yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır.
Kullanıcı avatarı
Bornfobik

Mesaj gönderen Bornfobik »

Dr'um tavsiye etmişti bu kitabı.Psikoloji çevrelerince kabul görmüş bir kitap.Özellikle depresyon için, ilaç yerine bunu veriyolar o derece : D Ama ben alıp okumadım tabi o başka..Kitapyurdunda 14 tl tavsiye edilir..: PP
--SF yi yenmeyi bir SONUÇ olarak beklemeyin bu bir SÜREÇ!
ßilqe88

Re: Dr.David Burns iyi hissetmek

Mesaj gönderen ßilqe88 »

nevrotik yazdı:dr.david burns iyi hissetmek adli kitabinda bilissel davranisci terapiyi nasil ogrenip kendi uzerimizde uygulayabilecegimizi cok guzel bir sekilde ornekleriyle anlatmis ben yaklasik 2 aydir uyguluyorum kitapdaki yontemleri ev odevlerini cok ise yaradi.
birkaç örnek verirsen daha açıklayıcı olur ve kitabı alıp almama konusunda fikirlerimizi yönlendirmiş olursun...
sigmund

Mesaj gönderen sigmund »

Bu kitabı birkaç sene önce almıştım ama daha okumak nasip olmadı
selamsız

Mesaj gönderen selamsız »

Resim
Şurada da iç sayfaları var:http://www.kitapyurdu.com/icsayfalar.asp?id=103313

Ama nevrotik'in düşüncelerini de beklerim. Pişman olmak gibi kötü bir huyum var. Kitabı alınca hissetmek istemem bunu.
Kullanıcı avatarı
berceste

Mesaj gönderen berceste »

kitabı hala okumaktayım ben. ve kitaptaki bütün belirtileri gösteriyorum yani depresyonda olduğum bi gerçek. tabi bu sf kaynaklı bi depresyon.ikisi bi arada yani. kitaptaki tespitler oldukça doğru. benim sadece huy olarak nitelediğim şeylerin aslında depresyonda olduğum gerçeğinden kaynaklanan davranışlar olduğunu gördüm. Yani okurken bazen dehşete kapılabiliyorsunuz, bu adam sanki beni tanıyor diye :)
tabi şu an kendimden pek ümitli olmadığımdan kitaptaki ödevleri yapmadım.yapsam faydası olurdu muhtemelen ama yapmak istemiyorum.yani ben sf ve depresyona isteyerek girmedim ve bunun için her gün çalışmalar yapmak uğraşmak çabalamak zorunda olmak haksızlık gibi geliyor.öfkem o ödevleri yapmamı engelliyor. millet kariyer yapıyor ben hala sf ile uğraşıyorum.zaten ben bigün bu sfden kurtulsam bile artık çok geç olucak. ama kitap güzel, mantıklı ve işe yarayabilir.hala ümidini kaybetmeyenler için...
Günü yok, dünü yok, yeri yok
Nasıl da zor ona sevda hevesi
Düşü yok, sesi yok, izi yok
Nasılsa açamaz gölge çiçeği...
Kullanıcı avatarı
sıkıfobik

Mesaj gönderen sıkıfobik »

şu ev ödevlerinden bir tane örnek verirseniz sevinirim. merak ettim.
Kullanıcı avatarı
berceste

Mesaj gönderen berceste »

mesela kısaca şöyle örnek vereyim:
depresyonda olanlarda genelde o depresif hale neden olan ve bir türlü hiçbir durumdan zevk alamamamızı sağlayan acımasız bi "içses" vardır. sürekli ama sürekli eleştirir beğenmez değersizleştirir vs. Bu içsesin neden olduğu düşüncelere bilişsel çarpıtmalar diyor yazar. ve bunları 10 kategoriye ayırmış. ya hep ya hiç düşüncesi, aşırı genelleme, olumluyu geçersiz kılma, etiketleme, meli malı cümleleri vs..
yazar bir kağıdı üç sutuna bölüp ilkine kendinizle ilgili düşüncenizi yani özeleştirinizi yazmanızı istiyor, ikincisine bu bilişsel çarpıtmanın hangisi olduğunu yazıyorsunuz, üçüncüsüne ise bu çarpıtma ile ilgili mantıklı bir yanıt yazıyorsunuz. Örneğin:

Öz Eleştiri-----------------------Bilişsel Çarpıtma--------Mantıklı Yanıt
hiçbir şeyi hiçbir zaman-------aşırı genelleme----------Saçma!Bir sürü şeyi doğru yapıyorum.
doğru yapmıyorum

bunları yapmaya başladığınızda zamanla işe yaradığını söylüyor ve bu ödevleri yapan hastalarının örnekleri var kitapta. umarım yeterli olmuştur.
    Günü yok, dünü yok, yeri yok
    Nasıl da zor ona sevda hevesi
    Düşü yok, sesi yok, izi yok
    Nasılsa açamaz gölge çiçeği...
    Kullanıcı avatarı
    sıkıfobik

Mesaj gönderen sıkıfobik »

Teşekkürler. Benim için yeterli.
    paint it black

Mesaj gönderen paint it black »

tedavi etmek yerine bu kitabı okumaları öneriliyormuş hastalara,ben de merakla gidip aldım kitabı 4-5 ay önce biraz okudum biraz sıkıldım sanki.Ama sırf bu kadar ünü olduğu için yakın bir zamanda en baştan tekrar okuyup bitiricem
    MrAslann007

Mesaj gönderen MrAslann007 »

arkadaşlar bu kitabı ne kadar arasamda çevremde bulamadım okuyup da ihtiyacı kalmayan

arkadaşlar gönderebilir mi tabi ücretiyle....
    Kullanıcı avatarı
    antonio_montana

Mesaj gönderen antonio_montana »

ben bu kitabı en az 5kere okudum. faydalı, bakış açımı değiştirdi, artık hayata daha gerçekçi bakıyorum.(baştan söyliyim kitap hayata polyanna gibi bakmayı öğretmiyor,)
    vavien

Mesaj gönderen vavien »

Suan bu kitabi okumakdayim, kitabin henuz basinda olsamda bana gercekten cok olumlu etki yapti. Kitap size yanlis ve olumsuz dusuncelerinizi gosterip, onlari nasil yok edeceginizi ogretiyor. Herkese gercekten tavsiye ederim. (Ozellikle ilac tedavisi almak istemiyenlere)
    ggg2000

Mesaj gönderen ggg2000 »

iyi hissetmek istiyorsanız kitabı okumalı ödevlerini yapmalı adım adım ilerlemelisiniz. Bu sayede gerçek mantıklı bir mutluluga ulaşacak, geri gelen ataklara karşı hazırlıklı olacaksınız. Gerçek üzüntünün ne oldugunu göreceksiniz.

Kitap insanı gerçekten dengeye getiriyor. Herkese tavsiye ederim.