Dr.David Burns iyi hissetmek

Beğendiğiniz ya da okumayı düşündüğünüz kitaplar hakkındaki düşünceleriniz..
Kullanıcı avatarı
buz9

Re: Dr.David Burns iyi hissetmek

Mesaj gönderen buz9 »

ya ben bu kitabı bulamadım baskısı yok falan dedi kitapçı nasıl temin edebilirim acaba
Basit yaşa ki başkaları da varolabilsin....
Sensizlik

Mesaj gönderen Sensizlik »

Dün gece nette gezerken bu kitabı gördüm, araştırma yaptım okuyanlar genelde memnundu. Kitaptaki 'Depresyonun etkinliği klinik olarak kanıtlanmış ilaçsız tedavisi' başlıklı yazı dikkatimi çekti. Bugün kitapçıya gidip bir tane aldım. Birkaç sayfa okudum gerçekten güzel yazmış, okuma aşamasındayım şu an. Okuduktan sonra kitap hakkındaki düşüncelerimi yazarım yine...
Kullanıcı avatarı
master sf

Mesaj gönderen master sf »

Arkadaşlar kitap oldukça iyi. Adı üstünde 'iyi hissetmek'. İlaçsız depresyon tedavisi kitabı. Kitap depresyon hakkında
çok ayrıntılı bilgi veriyor. Ayrıntılar biraz sıksada her şeyi öğrenmenize gerek yok. Yani hangi yanlış düşüncenizin
hangi yanlış düşüceler kategorisine girdiğini öğrenmesenizde olur. Ama kitap bu konuda aydınlatıyor sizi.
En önemlisi uygulamalar. gerçekten çok ilginç. Bu uygulamaları sf içinde kendinize göre uygulayabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
buz9

Mesaj gönderen buz9 »

evet buldum okudum tam bitmedi ara ara okuyorum çünki. okuduğum kadarıylar güzel ve faydalı bir kitap ne kadar saçma sapan düşüncelere sahip olduğunu dışardan görme fırsatı buluyor insan. hakikaten arkadaşlar bizim sorunumuz insanların sürekli bizim hakkımızda birşeyler düşündüğünü ve gözlediğini zannetmek.dışardan bakınca o kadar saçmaki.
ama bu da elde olmuyor buda bir gerçek.onun içinde çabalamak lazım.kitapta bu saçma düşüncelerle nasıl başedileceğinden bahsediliyor. o düşüncelere mantıklı cevaplar vererek bu otomatik düşünceleri değiştirme olanağı sunuyor. tavsiye ederim.
Basit yaşa ki başkaları da varolabilsin....
inadinahuzur

Mesaj gönderen inadinahuzur »

[smilie=blush.gif] Bu kitabı aldım ama okuyamadım; tembelim yani
Sensizlik

Mesaj gönderen Sensizlik »

Sosyal fobi üzerine yazılmış süper bir kitap. Yazar kendi tecrübelerini en iyi şekilde yansıtmış, birçok hastasının durumunu anlatarak çözüm önerileri sunmuş. Kitabın hepsini okumadım ancak yazar sosyal fobinin fotoğrafını çok iyi çekmiş. Verilen mesajı iyi anlayıp üzerine gidilirse büyük bir aşama kaydedilebilir.
Kullanıcı avatarı
dreams

Mesaj gönderen dreams »

ben de duymuştum bu kitabı. tavsiye de ettiler baya da ama göremiyorum pek kitapçı raflarında
İnsan neden aldanıyor herşeye ?
ağaç85

Mesaj gönderen ağaç85 »

Okudum, tavsiye ederim. Yorum yapmaya gerek yok aslında, kitapta not aldığım yerleri yazıyorum.

<< Depresyon, yoğun utanç, değersizlik, ümitsizlik ve moralsizlik hislerinden dolayı en kötü acı çekme şekillerinden biridir. Depresyon ölümcül bir kanserden daha kötü görünebilir, çünkü bir çok kanser hastası sevildiklerini hissederler ve ümitleri ve kendilerine güvenleri vardır. Birçok depresif hastam, aslında ölüme imrendiklerini ve intihar etmeye gerek kalmadan şerefleriyle ölmek adına kansere yakalanmak için dua ettiklerini söylediler. >>

<< Bir restoranda yalnız olduğunuz için acı çekiyorsanız, kişilerin ne düşündüğü hakkında gerçekten de bir fikriniz yoktur. Size kötü hissettiren sadece ve sadece kendi düşünceleriniz: Dünyada size zulmeden tek kişi kendinizsiniz. Neden restoranda yalnız olduğunuz için kendinizi 'garip' olarak etiketliyorsunuz? Başka birine bu kadar zalim olur musunuz? Kendinizi böyle aşağılamaktan vazgeçin. O otomatik düşünceye mantıklı bir yanıtla karşılık verin: "Bir restorana yalnız başına gitmek beni garip biri yapmaz. Herhangi başka biri kadar benim de burada olmaya hakkım var. Eğer bundan kimse hoşlanmazsa ne olur? Kendime saygı duyduğum sürece başkalarının fikirleriyle ilgilenmeye ihtiyaç duymam. >>

<< "Yaptığım her şey için neden kendi sırtımı sıvazlayayım ki? Beni ailem, arkadaşlarım ve iş ortaklarım daha çok takdir etmeliler." Burada birçok sorun var. İlk başta, insanlar çabalarınızı görmezden geldiklerinde, siz de kendinizi dikkate almıyorsanız, aynı suçtan suçlusunuz ve somurtmak bu durumu düzeltmeyecek. Biri sizi okşasa bile, söylenen şeye inanmaya ve böylelikle geçerli hale getirmeye karar vermedikçe övgüyü hazmedemezsiniz. Onları zihinsel olarak değersizleştirdiğiniz için kaç tane hakiki iltifat sağır kulaklarınıza giriyor? Böyle davrandığınızda, diğer insanlar söylediklerine olumlu yanıt vermediğiniz için hayal kırıklığına uğrarlar. Doğal olarak da, kendinizi aşağılama alışkanlığınızla mücadele etmeye çalışmaktan vazgeçerler. Sonuçta, sadece yaptığınız şeye ilişkin düşünceleriniz duygudurumunuzu etkileyecektir. >>

<< Size, eleştirildiğiniz zaman, harap olma kabusundan nasıl kurtulacağınızı göstermeden önce, neden eleştirinin bazı insanlar için diğerlerine göre daha üzücü olduğunu göstereyim. İlk başta, sizi üzen şeyin diğer insanlar ya da onların eleştirel yorumları olmadığını hatırlamalısınız. Tekrarlamak gerekirse, yaşamınızda bir kez bile başka birinin eleştirel yorumları sizi üzmemiştir. Bu yorumlar ne kadar vahşi, kalpsiz ve zalim olursa olsunlar, sizi rahatsız etmek ya da ufacık bir sıkıntı yaratma güçleri yoktur. Bu paragrafı okuduktan sonra, çatlak biri olduğum, yanıldığım, gerçekçi olmadığım ya da bunların hepsinden biraz olduğum izlenimini edinebilirsiniz. Fakat böyle olmadığını size garanti ediyorum: Bu dünyada ancak bir tek kişi sizi sinirlendirebilir. - O kişi de sizsiniz, başkası değil. Bu durum şöyle gelişir. Başka biri sizi eleştirdiğinde, aklınızdaki belirli olumsuz düşünceler otomatik olarak tetiklenir. Duygusal tepkiniz diğer kişinin ne söylediğine değil de, bu düşüncelerinize bağlı olarak ortaya çıkar. >>

<< Çok kızdığınız birinin boğazını sıkmayı hayal etmek yerine, kalabalık bir mağazada altı bezle bağlı yürüdüğünü düşleyin. Tüm detayları hayal edin: göbeği, çocuk bezi bağları, kıllı bacakları. O yüzünüze yayılan büyük bir tebessüm mü yoksa? >>

<< Kendini değerli hissedebilmek için birine gereksinim duyan bir pozisyona girerseniz, etrafa şöyle diyor olursunuz: "Beni sahiplen! Benim doğuştan gelen bir değerim yok! Kendime dayanamıyorum!" Çok az alıcı bulacaksınız. Açıkça belirtilmemiş bu talebiniz karşısında insanlar sizi sevmez ve "Beni sevmek zorunda olduğuna göre, beni sevmezsen değersizin tekisin." diye düşünürler. >>

<< Bir şeyi istemekle ona gereksinim duymak arasında fark vardır. Oksijen bir gereksinim, sevgi ise bir istektir. Tekrarlıyorum: SEVGİ ERİŞKİN BİR İNSANIN GEREKSİNİM DUYDUĞU BİR ŞEY DEĞİLDİR! Diğer insanlarla sevgi dolu ilişkiler kurmak istemek doğaldır. Bunda yanlış bir şey yoktur. Sevdiğiniz birisiyle güzel bir ilişki içinde olmak çok keyiflidir. Ancak, yaşamak veya mutluluğunuzu tepelerde yaşayabilmek için dıştan gelen onaya, sevgiye ve ilgiye gereksiniminiz yoktur. >>
Kullanıcı avatarı
ecsam

Mesaj gönderen ecsam »

Lit yazdı:ir restoranda yalnız olduğunuz için acı çekiyorsanız, kişilerin ne düşündüğü hakkında gerçekten de bir fikriniz yoktur. Size kötü hissettiren sadece ve sadece kendi düşünceleriniz
Evet kendimizi kötü hissettiren hep kendimizizdir diyorlar. O fikri aşmak pek de kolay değil. Ama o ortamın içinde olduğumuz biz biliyoruz, o nedenle strese giriyoruz. Eğer bilmesek girmeyeceğiz. Ama öyle bir durumda olmaz. mutlaka bileceğiz
Bu dünya, bir misafirhanedir. Ebedi hayatı isteyenler, misafirhanedeki vazifelerine dikkat gösterdikleri nisbette memnun edilirler.
Kullanıcı avatarı
nazlı2005

Mesaj gönderen nazlı2005 »

Bence de çok iyi bir kitap. Depresyonda olanlar, çıkış kapısını kitapta bulabilirler.Kitaptan aklımda kalan ve beni etkileyen düşünce;bir şeyleri erteliyorsanız, kendinizi tembel buluyorsanız, hareketsiz kalarak zaman kaybetmeyin.Adım adım yapmaya başlayın.Başlangıçta zorlansanızda işler gittikçe kolaylaşacak. "önce harekete geç, motivasyon sonradan oluşur ve gittikçe artar"Kişisel gelişim kitapları arasında ilk 3 e girer.
xxlarch

Mesaj gönderen xxlarch »

kitabı alalı 2-3 gün oluyor ilk aldığımda çok ümitliydim ama baktımki bu kitabın sosyal fobi ile hiç alakası yok bir sosyal fobinin çektiği sıkıntılar nasıl aşılması gerektiği gibi şeyler bu kitapda bahsedilmemiş
xxlarch

Mesaj gönderen xxlarch »

ve hertürlü rahatsızlıktan bahsediyor sadece sosyal fobiden bahsetmiyor adam
Kullanıcı avatarı
moby

Mesaj gönderen moby »

Bu kitap anlatmakla anlaşılacak bir kitap değil.
(Elbet yeterince verim alamayanlar da olabilir)
Beni mesela şu anda alakadar eden kısmı "bir işi parçalarına ayırarak yapmak".
Bunu genelde hep ihmal ederim.
Hep bir işe bodoslama girişirim ve sonra işin ağırlığı altında ezilirim biraz.
...Bir kitaptan çok bir yaşam rehberi de denilebilir, benim açımdan.
Ama okuması ve uygulaması...çaba, gayret ve çalışma istiyor bana kalırsa.
Bunun içinde biraz parçalarına ayırmak, sayfa sayfa üzerinde durmak, kafada tutmak gerekiyor, bana kalırsa.
tonyukuk

Mesaj gönderen tonyukuk »

Bu kitabı 2-3 sene önce aldım biraz göz gezdirdim ama bitiremedim; tembelim
xxlarch

Mesaj gönderen xxlarch »

moby yazdı:Bu kitap anlatmakla anlaşılacak bir kitap değil.
(Elbet yeterince verim alamayanlar da olabilir)
Beni mesela şu anda alakadar eden kısmı "bir işi parçalarına ayırarak yapmak".
Bunu genelde hep ihmal ederim.
Hep bir işe bodoslama girişirim ve sonra işin ağırlığı altında ezilirim biraz.
...Bir kitaptan çok bir yaşam rehberi de denilebilir, benim açımdan.
Ama okuması ve uygulaması...çaba, gayret ve çalışma istiyor bana kalırsa.
Bunun içinde biraz parçalarına ayırmak, sayfa sayfa üzerinde durmak, kafada tutmak gerekiyor, bana kalırsa.
ilkden benimde ön yargılarım vardı ama okudukca gerçekten kendimi çok iyi hissetmeye başladım okumamın sebebide aynen dediğin gibi "bir işi parçalarına ayırarak yapmak" ben bu kitap sayesinde şahsen daha iyiyim geçen senelere göre