bence sfyi aşmada büyük adım olacak bir Kitap!

Beğendiğiniz ya da okumayı düşündüğünüz kitaplar hakkındaki düşünceleriniz..
Kullanıcı avatarı
juanpr

Re: bence sfyi aşmada büyük adım olacak bir Kitap!

Mesaj gönderen juanpr »

[/quote]
Benim madde ile ilgili bir sorunum yok ama onun benle var hatta mananında ikiside üstüme üstüme geliyorlar :)[/quote]

yukarda bu konuları benden iyi arastıran bilen yoktur demişsin,o halde ne senın maddeyle sorunun ne de maddenin ve mananın senınle sorunu olmaması ve üstüne gelmemesi gerekir:))
Tahterevallinin diğer ucuna oturarak sayemde yükselen insanlara;
canımın sıkıldığında kalkabileceğimi söyleyin..
[ Neyzen Teyfik ]
Kullanıcı avatarı
juanpr

Mesaj gönderen juanpr »

domates yazdı:mevlevilik öğretilerinden bile kişisel gelişim sloganları çıkartabiliyorlar demek ki. kişisel gelişim sloganları gördüğünüz yerden kaçın gidin.

hem anlamıyorum, tasavvufla kişisel gelişim birbirine zıt iki ayrı dünyadır. biri nefsi köreltir, diğeri de kabartır. ne köreltin ne kabartın. ne olursanız olun, kendiniz olun!

Affet, Şükret, Yararlı Ol
Kişisel Gelişim sistemlerinde Mevlana öğretilerinde sıkça rastlanan, affetmek, şükretmek, yararlı olmak gibi kavramların bulunmadığını belirten Saygın, kendi oluşturduğu Düşünce Yönetimi Sisteminde bu kavramlara önemli bir yer vermiş. Kişisel Gelişim sistemleri “her şey senin hakkın, uğraş ve al” derken Oğuz Saygın kitabında şükretme alıştırmasına yer vermiş.

“Mevlana ışığında Düşünce Yönetimi” isimli kitap diğer kişisel gelişim kitapları gibi insanın her şeyi yapabileceğini söylemiyor. Kitapta herkesin bir kapasitesi ve sınırı olduğu belirtilerek bu kapasiteyi en iyi şekilde kullanmanın yöntemleri anlatılıyor. Erişilebilir hedefler üzerinde çaba sarf etmek gerektiği belirtiliyor.

burayı iyi oku,mevlevilik öğretilerini günümüzdeki kişisel gelişimden ayırmış zaten..

tasavvufta da tekamül denen bi gelişim söz konusudur ama bu ruhsal bi gelişimdir,kişisel gelişim gibi dünya isteklerine hizmet etmez aksine farkındalıgımızı artıracak öğretiler sunar..
diğer düşünce tekniklerinin özü de budur aslında ama insanlara yanlış tanıtıldı,içi doldurulamadı ve egoya hizmet ettirdi..
[ Neyzen Teyfik ]
Kullanıcı avatarı
joseraul

Mesaj gönderen joseraul »

juanpr yazdı:
Benim madde ile ilgili bir sorunum yok ama onun benle var hatta mananında ikiside üstüme üstüme geliyorlar :)[/quote]

yukarda bu konuları benden iyi arastıran bilen yoktur demişsin,o halde ne senın maddeyle sorunun ne de maddenin ve mananın senınle sorunu olmaması ve üstüne gelmemesi gerekir:))[/quote]

Yok böyle diyince çok acaip duruyor :) söylemek istediğim bu konulara kafa yorduğum kaldıki madde dışındakiler hiç bir sorunu çözmez. Madde nedir ilaç doktor tedavi konuşmak iletişim

İnsan ne hissederse ona inanır esas sorunumuz madde ile yani rahat hareket edemiyoruz yiyemiyoruz konuşamıyoruz bir yerimiz agrıyor korkudan doktora gidemiyoruz buda biraz duygu ve hislerle ilgili ikiside birleşince tata SF.

He SF liyiz diye gidip uzakdoğuda kendimizi bir tapınağada kapatacak halimiz yok onun için mevlana diye bir ürün yanımızda verken ona sarılıyoruz uzakdoğuda olsak budizme sarılırdık :)
Kullanıcı avatarı
juanpr

Mesaj gönderen juanpr »

o bilgilerin,öğretilerin hepsi cok degerli,
insanı tümden değiştirecek bilgiler ama bilgi tek başına yeterli olmuyo,oyüzden zaten sen de diyosunki hepsini biliyorum ,olsaydı bana faydası olurdu diye..
bildigini sindirmek ve uygulayabilmek gerekir,ben de bu tarz konularda cok okurum ama uygulayamadıgım için evet ben biliyorum diyemem ve bu da benim sorunum,o bilgilerin faydasızlıgıyla alaksı yok..
ha faydası hiç olmuyo mu,oluyo elbette, en azından başlangıç için..

insan bildigi şeyi niye uygulayamıyo? o da ayrı bi sorun..

sf gibi problemler için zaten somut çözümler pek yoktur,öğrenerek çözülür ancak..
düşünceyi yönetmeyi öğrenicez,bilinçaltımızı kullanmayı öğrenicez vs. vs.
bize cocukluktan beri aşılanan korkuları nasıl birbir öğrendiysek,korkuları aşmak için de çalışıp öğrenicez bunun baska yolu yok..
ama uygulamadan hiçbişey olmuyo işte öğrendiklerimizi bi danışmanın yardımıyla hayata geçirmemiz şart..!
[ Neyzen Teyfik ]
Kullanıcı avatarı
juanpr

Mesaj gönderen juanpr »

insanların yanında rahat hareket edemıyosun,evet bu maddi bi sorun gibi duruyo..
niye rahat olamıyosun çünkü insanların düşüncelerini cok önemsiyosun,insanlar seni begensin istiyosun,mükemmeliyetçi davranıyosun,yalnız kalmak istemiyosun vs.. bunların hepsi maneviyat eksikliiğinden kaynaklanır:) çünkü hepsi egonun işidir..
maneviyatı güçlü insanlar başkalarıyla ilgilenmez,başkalarının kendi hakkındaki düşüncelerine gereginden fazla deger vermez çünkü onun birtek Allahı vardır,yalnızca ona hesap verir,kula kulluk etmez yani:)
başkalarına kendini begendirmek için uğraşmaz,yalnız kalmaktan korkmaz..
ben inanan bi insanım ama manevi yönüm henüz okadar güçlü degil,bi kere korkuyla maneviyat yanyana gelemiyecek şeyler..
korkmak demek yaradana güvenmemek demek,başına gelene ve gelecek olana razı olmamak demek..
ve benim yüzlerce korkum var,manevi yönümü güçlendirirsem eğer tüm sorunlarım hepten çözülür çünkü farkındalık kazanmış olurum..
biz de dahil tüm insanların cektigi acıların sebebi gaflettir,kendi hakikatini bilmemektendir..
yani sen içine dönüp biraz maneviyatla ugrastıgın zaman,yaşamın şifrelerini çözdügün zaman bırak sf yi baska hiçbir derdin kalmaz,tamamen özgürleşirsin herseyden,
yok ben sfyi aşayım yeter bana diğerleryle baş ederim dıyosan senın tercihin ,hiç bulaşma maneviyata:))
[ Neyzen Teyfik ]
Kullanıcı avatarı
joseraul

Mesaj gönderen joseraul »

Sevgili juanpr önerilerin için teşekkürler dikkate almaya çalışacağım. Eğer biz işin manevi tarafını yapamadık yapsak bize faydası olurdu diyorsan eyvallah saygı duyuyorum. Tasavvuf manevi olaylar ideolojiler inaçlar insanlara direnme gücü ve mücadele gücü verir. Bende eskiden bir müddet hem islami tasavvuf ve batılı felsefe inanç hatta ideoloji anlamında bunlardan faydalandım hatta bir müddet insan gayet iyi oluyor insana bir savunma kalkanı oluyor inanmak gayet kolay ve zevkli. Tekrar ediyorum faydasıda oluyor.

Ne var ki bunun bizim ne olduğumuzla ne olmak istediğimizle kendi bencilliğimizle alakası yok gerçekle alakası var dahada detaylı işin içine girince gerçeğin (kendi fikrime göre) çağrısına uzak kalamadım :) şimdi zaten inanmayan biriyim. Bu kararımında SF ile alakası yok zaten gerçekle alakası var. (Gene kendi fikrime göre diye hatırlatayım :)

Total olarak bakarsak inanç ve inaçsızlık bende gerçek anlamda bir değişiklik yaratmadı benim için bir tanrı olupta beni ve milyonlarca SF li yaratıp bunları dünyada böyle bir manevi işkence çektirmesi saçma bir fikir. Dolayısıyla sorunun çözümünü bilimde aramak mantıklı tedavi ilaç terapi basit adımlar atmak kişisel özgürlükler vs

Bu anlamda mevlana gibi yüzyıllar önce yaşamış bir adamın çizeceği yolun bana bir fayda sağlayacağını düşünmüyorum. Zaten bütün inanç ve felsefe v ebenzeri hikayelerde bunlar geriye doğru yazılmış mükemmelleştirlmiş hatta gerçekle bağları bile kopmuştur.
Kullanıcı avatarı
juanpr

Mesaj gönderen juanpr »

joseraul yazdı:Total olarak bakarsak inanç ve inaçsızlık bende gerçek anlamda bir değişiklik yaratmadı benim için bir tanrı olupta beni ve milyonlarca SF li yaratıp bunları dünyada böyle bir manevi işkence çektirmesi saçma bir fikir.
.
önceden bu konularla ilgilenmişsin ama bence yarım kalmış geri dönüp biraz daha arastırabilirsin çünkü onlar da senın söyledigin fikrin sacmalagını sana söylüyor:))çünkü öyle bişey yok zaten..
meraklıysan özelden muhabbet ederiz bunlarla iligli;)

çözüm yoluna gelince tabiki bilimden ayrılamayız,dünyanın bi sistemi var ve ona göre ayarlı hersey hastaysan tedavini olur düzelirsin ama psikolojik sorunlarda insanların hayat görüşleri önemli,böbrek hastalarını bakış açısını değiştirerek tedavi edemıyosun(edildigini iddia edenler de var:) ama psikolojik sorunlar senın ruhunla,zihninle alakalı yani biraz da manevi yönünle manevi derken illa dini anlamda aklına gelmesin,hayat felsefesi diyelim genel anlamda..

terapiye gidiyosun tüm sorumlulugu sana yüklüyo,okus pokus yapmıyo,düşünce şeklini değştirip bilinçaltındaki çöpleri atmak için sana yol gösteriyo uygulaması sana kalıyo..
önce kabullen dıyo,hersey zihninde olup bitiyo,baskalarını suclama,sen değişirsen dünya değişir diyo vs. vs.

son olarak bi örnek vereyim böyle manevi öğretilerde insanın kendini tanıyıp,ruhsal anlamda gelişebilmesi için bazı teknikler vardır,zihnini özgürleştirmek için sana yollar gösterir..
bunların en önemlisi an'ı yaşamak ve ona odaklanmaktır,zihin herzaman ya geçmiştedir ya da gelecekte gafleti de ondandır zaten..
sfde de geçmiş ve gelecek anı düşünme problemi var,
bu öğretiler sayesinde insanı pırangalayan tüm korku vb şeylerden arınırsın hatta fiziksel anlamda bile saglıgın yerinde olur..
yani terapilerde de manevi öğretilerde de benzer yöntemler kullanılır,maksat farklı olsa da..

'Şimdinin Gücü' diye bi kitap var,okumadım ama tahmin edıyorum ,kişisel gelişim gibi duruyo önce belki de öyledir ama zaten manevi öğretilerin hepsi bundan bahseder,uygulaması kolay olmayabilir ama cok büyük sırlar vardır 'şimdi' de,
hakikatte geçmiş ve gelecek yoktur,ne dıyoruz Allah mekandan ve zamandan münezzehtir,yani an'dadır..! insan tam anlamıyla an'a geçemez zaten o tanımsızdır,böyle anlatırken bile kendi anladııgmz şekliyle tanımlıyoruz işte nacizane:) ama an'a ne kadar yaklaşırsa insan zihni okadar özgürleşir ve sorunlardan uzaklaşır..
son olarak dedik sonu gelmiyo :D
bi video paylaşayım konuyla alakalı sonu bu olsun:))

http://www.facebook.com/profile.php?id= ... =1&theater
[ Neyzen Teyfik ]