bence sfyi aşmada büyük adım olacak bir Kitap!

Beğendiğiniz ya da okumayı düşündüğünüz kitaplar hakkındaki düşünceleriniz..
sanguine

bence sfyi aşmada büyük adım olacak bir Kitap!

Mesaj gönderen sanguine »

[Yazı Boyutu : Orta] [Yazı Boyutu : Büyük]
AFFET, ŞÜKRET, YARARLI OL

Resim

Mevlana'nın yüzyıllar önce söyledikleriyle şekillenen güçlü, sağlıklı, mutlu ve başarılı olmanın yolları

Affet, Şükret, Yararlı Ol
Kişisel Gelişim sistemlerinde Mevlana öğretilerinde sıkça rastlanan, affetmek, şükretmek, yararlı olmak gibi kavramların bulunmadığını belirten Saygın, kendi oluşturduğu Düşünce Yönetimi Sisteminde bu kavramlara önemli bir yer vermiş. Kişisel Gelişim sistemleri “her şey senin hakkın, uğraş ve al” derken Oğuz Saygın kitabında şükretme alıştırmasına yer vermiş.

“Mevlana ışığında Düşünce Yönetimi” isimli kitap diğer kişisel gelişim kitapları gibi insanın her şeyi yapabileceğini söylemiyor. Kitapta herkesin bir kapasitesi ve sınırı olduğu belirtilerek bu kapasiteyi en iyi şekilde kullanmanın yöntemleri anlatılıyor. Erişilebilir hedefler üzerinde çaba sarf etmek gerektiği belirtiliyor. Bu bölümde ismi belirtilmeyen bir kişisel gelişim uzmanının başarısızlıkla sonuçlanan dergi macerası da anlatılıyor.

DÜŞÜNCE YÖNETİMİ’nin 9 prensibi
“Büyük Düşün”, “Olumlu Düşün”, “Şimdiyi Yaşa” diye adlandırdığımız ilk 3 prensip, hayatta güçlü olmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen her insan için gerekli olan temel düşünce tarzını anlatır. Güçlü bir insan olmak için sınırlayıcı düşüncelerden kurtulmalı ve büyük düşünmeliyiz. Bu düşüncemizi gerçekleştirmek için olumlu düşüncenin motivasyonundan yararlanmalıyız. Geçmişin sıkıntılarından ve geleceğin kaygılarından kurtularak şimdiye odaklanmalıyız.

Bundan sonra gelen “Yararlı Ol”, “Affet”, “Şükret” adlı 3 prensibin amacı bizi mutlu edecek düşünce tarzıdır. Sadece güçlü ve başarılı bir insan olmak mutlu olmaya yetmez. Bunun için diğer insanlara yararlı ve yardımcı olmalıyız. İçimizdeki kin ve nefretten kurtulmak için affetmeli, sahip olduklarımızın değerini bilip yüce Allah’a şükretmeliyiz.

Son olarak “Amaç Belirle”, “Mantıklı ve Esnek Ol”, “Azimli ve Sabırlı Ol” prensipleri ise insanı başarıya ulaştıran düşünce biçimidir. Kendimizi gerçekleştirmek ve başarılı olmak için ne istediğimizi çok iyi bilmeliyiz. Mantıklı ve esnek olmak bize daha çok alternatif imkânı sağlarken, azimli ve sabırlı olmakta engelleri aşmamızı kolaylaştırır.

Düşünceyi yönetmek nasıl oluyor?
Düşünce yönetimi düşünceyi temel alan bir kişisel gelişim sistemi. Bu sistemde istek ve hedeflere ulaşmak için düşüncelerinizi bilinçli ve etkili bir şekilde kullanmayı, aynı zamanda bilinçaltınızın ve duygularınızın gücünden yararlanmayı öğreniyorsunuz. Oğuz Saygın, düşünce yönetiminin öğrencilerden ev hanımlarına, çalışanlardan yöneticilere kadar herkesin faydalanabileceği bir sistem olduğunu belirtiyor.

Bilinçaltımızın sırları
Kitapta bilinçaltımıza yönelik günlük hayatımızda sıkça tekrar ettiğimiz yanlışlara ve bu yanlışların doğrularına yer veriliyor. “30 ile 2’yi çarpmayın lütfen!” kitapta yer alan bu ifadeyi okuduktan sonra kendinizi çarpma işleminin sonucunu söylerken buluyorsunuz. Saygın bunun sebebini bilinçaltının olumsuz ifadeleri anlamaması olarak belirtiyor. “Artık heyecanlanmayacağım” dediğinizde bilinçaltının bunu “heyecanlan” olarak değerlendirdiği belirtiliyor ve bunun yerine “Tamamen kendime güveniyorum” demek gerektiği vurgulanıyor. Kitapta günlük hayatımızda bilinçaltımıza sıkça verdiğimiz olumsuz mesajlara ve bunların doğrularına yer veriliyor.

Kitapta ayrıca, şükretme alıştırmaları, evlilikte mutluluğun sırlarına dair hikâye, Eski Başbakanlardan Adnan Kahveci’nin Amerika’da kaldığı yurtta bulaşıkçılık yaparak eğitimini tamamlaması, Oğuz Saygın’ın eğitimlerine katılan Yrd. Doç. Dr. Osman Coşkun’un Kapıcı Dairesinden milletvekilliğine uzanan hikâyesi de bulunuyor.

Kitapla ilgili detaylar linki

http://www.kitapturk.com/books/Kitap/47 ... netimi.htm
Kullanıcı avatarı
rainslovee

Mesaj gönderen rainslovee »

yarın alıp oluyacagım tesekkurler..
hayatı oldugu gibi deil de hayal ettikleri gibi yaşamaya kalkanlar mutluluga ancak delirdikleri zaman ulaşırlar..
sanguine

Re:

Mesaj gönderen sanguine »

rainslovee yazdı:yarın alıp oluyacagım tesekkurler..

bişey değil...
Kullanıcı avatarı
zsy_queen

Re: bence sfyi aşmada büyük adım olacak bir Kitap!

Mesaj gönderen zsy_queen »

bende alıp okuyacağım teşekkürler
Kullanıcı avatarı
katre

Mesaj gönderen katre »

sfnin kitap okuyarak aşılacağını düşünmüyorum.
Bu beklentiyle okunursa hiç bir şey elde edilemez.
sokağa çıkmak gerek,bu iş sokakta çözülür.
hayat sokaktan öğreniliyor,kitaplardan değil.
"Hiç kimse kendisi için gizlenen müjde ve mutluluğu bilemez."
OverTheRainbow

Mesaj gönderen OverTheRainbow »

katre yazdı:sfnin kitap okuyarak aşılacağını düşünmüyorum.
kesinlikle katılıyorum.elbette sf hakkında okumak,bir şeyler öğrenmek işimize yarar ama bu tek başına yeterli değil.bizim yapmamız gereken insan arasına karışmak.zor biliyorum ama imkansız değil.ayrıca yenmenin başka yolu yok.
nosferatu

Mesaj gönderen nosferatu »

okuyarak nasıl yasanılması gerektiği oğrenilemez.istenildiği kadar okunsun bu kitaplar. faydası 0 olur. sadece yasamak gerek. gerisi gelir. iyi para kazanıyorlar. bence.
Kullanıcı avatarı
katre

Mesaj gönderen katre »

nosferatu yazdı: iyi para kazanıyorlar. bence.
bence de.
"Hiç kimse kendisi için gizlenen müjde ve mutluluğu bilemez."
Kullanıcı avatarı
domates

Mesaj gönderen domates »

mevlevilik öğretilerinden bile kişisel gelişim sloganları çıkartabiliyorlar demek ki. kişisel gelişim sloganları gördüğünüz yerden kaçın gidin.

hem anlamıyorum, tasavvufla kişisel gelişim birbirine zıt iki ayrı dünyadır. biri nefsi köreltir, diğeri de kabartır. ne köreltin ne kabartın. ne olursanız olun, kendiniz olun!
sosyalfobi : geçici çekingen zar
Kullanıcı avatarı
joseraul

Mesaj gönderen joseraul »

domates yazdı:mevlevilik öğretilerinden bile kişisel gelişim sloganları çıkartabiliyorlar demek ki. kişisel gelişim sloganları gördüğünüz yerden kaçın gidin.

hem anlamıyorum, tasavvufla kişisel gelişim birbirine zıt iki ayrı dünyadır. biri nefsi köreltir, diğeri de kabartır. ne köreltin ne kabartın. ne olursanız olun, kendiniz olun!
Katılıyorum mevlevilik sufilik tasavvuf hatta uzakdoğu felsefeleri nefsi körelten dünya ile ilişiği kesen bir nevi kendini manaya adama hururu bulma şeklidir bunların ne kişisel gelişim ile ne din ile alaksı var. Bunları benden iyi araştırmış bilen yoktur faydası olsa idi bana olurdu :)

Oysa bizim sorunumuz madde ile ilgili yürüyememek konuşamamak yiyip içememek harekete geçememek maddeye hükmedememek bir bir kere gerçek olan madde ile sorunumuzu halledemedikki işin öteki taraflarına bakalım. :)
tonyukuk

Mesaj gönderen tonyukuk »

[smilie=comando.gif] Eski başlığı hortlatmışsın ama kitap güzelmiş.
Kullanıcı avatarı
juanpr

Mesaj gönderen juanpr »

domates yazdı:. biri nefsi köreltir, diğeri de kabartır. ne köreltin ne kabartın. ne olursanız olun, kendiniz olun!
söyledigin cok cok önemli,biyerden bildigin için mi söyledin yoksa tamamen kendi fikrin mi? :)
En son juanpr tarafından 26 Ağu 2011, 02:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Tahterevallinin diğer ucuna oturarak sayemde yükselen insanlara;
canımın sıkıldığında kalkabileceğimi söyleyin..
[ Neyzen Teyfik ]
Kullanıcı avatarı
juanpr

Mesaj gönderen juanpr »

joseraul yazdı:
domates yazdı:mevlevilik öğretilerinden bile kişisel gelişim sloganları çıkartabiliyorlar demek ki. kişisel gelişim sloganları gördüğünüz yerden kaçın gidin.

Katılıyorum mevlevilik sufilik tasavvuf hatta uzakdoğu felsefeleri nefsi körelten dünya ile ilişiği kesen bir nevi kendini manaya adama hururu bulma şeklidir bunların ne kişisel gelişim ile ne din ile alaksı var. Bunları benden iyi araştırmış bilen yoktur faydası olsa idi bana olurdu :)

Oysa bizim sorunumuz madde ile ilgili yürüyememek konuşamamak yiyip içememek harekete geçememek maddeye hükmedememek bir bir kere gerçek olan madde ile sorunumuzu halledemedikki işin öteki taraflarına bakalım. :)
maddeyle olan sorununu halletmek için zaten manaya başvuruyosun,ozaman ne madde kalıyo zaten ne de baska bişey..;)
Tahterevallinin diğer ucuna oturarak sayemde yükselen insanlara;
canımın sıkıldığında kalkabileceğimi söyleyin..
[ Neyzen Teyfik ]
Kullanıcı avatarı
(u)mutlu

Mesaj gönderen (u)mutlu »

katre yazdı:sfnin kitap okuyarak aşılacağını düşünmüyorum.
Sokağa çıkartmayan bir hastalığa sahip olanlar için bu dediğin kolay değil.
Bu yüzden kişi kendi kabuğundayken, kendini-zihnini ikna ederek SF'ye kafa tutmaya başlamak zorundadır.
Bunun için de ya kendi kendine ya da terapi ile yola çıkması lazım. Kendi kendine yola çıkanlar için ise "Kitap herşeydir".

Tabi sadece okumak için de okumamalı, değişmek için okumalı...
Kullanıcı avatarı
joseraul

Mesaj gönderen joseraul »

juanpr yazdı:
joseraul yazdı:

maddeyle olan sorununu halletmek için zaten manaya başvuruyosun,ozaman ne madde kalıyo zaten ne de baska bişey..;)
Benim madde ile ilgili bir sorunum yok ama onun benle var hatta mananında ikiside üstüme üstüme geliyorlar :)