DOSTOYEVSKI - BEYAZ GECELER

Beğendiğiniz ya da okumayı düşündüğünüz kitaplar hakkındaki düşünceleriniz..
Kullanıcı avatarı
Fluperson

DOSTOYEVSKI - BEYAZ GECELER

Mesaj gönderen Fluperson »

Içinde bu kadar kendimi bulduğum başka bir yapıt yok.Yalnızlık ancak böyle güzel anlatılır.Kitap Sf odaklı olmasa da kitapta yalnızlıkla Sf nin kesişen izlerini bulacaksınız.

"Zaten pek az olan dostlarından biri onu evinde görmeye gelse,bu tuhaf adam evine kadar gelen dostunu niçin kızarıp bozararak,şaşkınlıktan eli ayağı dolaşarak karşılar? "

Ve Nastenka'nın kahramanımıza sorduğu ve kafama balyoz gibi inen o soru:
"Bütün yaşamınızı gerçekten hep böyle mi geçirdiniz?"
kalıcısıkıntı

Re: DOSTOYEVSKI - BEYAZ GECELER

Mesaj gönderen kalıcısıkıntı »

vallahi doğru bu kitabı okuduktan sonra acaba dostoyevski de sflimiydi diye düşündüm.galiba da öyle büyük hikayeler zor hayatlardan çıkar
KELEBEK GİBİ İÇTEN YARACAĞIZ KOZAYI YARDIM ALIRSAK UÇAMAYIZ YIRTAMAZSAK KENDİ KENDİMİZE KİMSEDEN HABERSİZ ÖLÜRÜZ...
Kullanıcı avatarı
Fluperson

Mesaj gönderen Fluperson »

kalıcısıkıntı yazdı:vallahi doğru bu kitabı okuduktan sonra acaba dostoyevski de sflimiydi diye düşündüm.galiba da öyle büyük hikayeler zor hayatlardan çıkar
Bence Dostoyevski SF li değil ama kimin ne hissettiğini çok iyi analiz edebiliyor.İnsanları çok iyi tanımlayabiliyor.karakter tahlilleri müthiş.
revenger332

Mesaj gönderen revenger332 »

Dostoyevskinin sfli olması çok zor. Ama neredeyse sediği her insan ölmüştür. Yalnızlığı da bu kadar iyi işlemesi hayatından ötürü olmalı.
unnamedhouse.blogspot.com
hiçişte

Mesaj gönderen hiçişte »

Düşünen, yazan çizen bütün insanların içinde biraz melankoli havası vardır diye düşünüyorum
kalıcısıkıntı

Mesaj gönderen kalıcısıkıntı »

hiçişte yazdı:Düşünen, yazan çizen bütün insanların içinde biraz melankoli havası vardır diye düşünüyorum
doğrudur insan bardak gibi dolup taşıyor.Bardağın canı olduğunu varsayalım boş bardak çok rahat hareket eder özgürdür.O bardak doldukça hareket edemez artık bir misal.
KELEBEK GİBİ İÇTEN YARACAĞIZ KOZAYI YARDIM ALIRSAK UÇAMAYIZ YIRTAMAZSAK KENDİ KENDİMİZE KİMSEDEN HABERSİZ ÖLÜRÜZ...