''Bir kitap okudum hayatım değişti'' diyen var mı ?

Beğendiğiniz ya da okumayı düşündüğünüz kitaplar hakkındaki düşünceleriniz..
Kullanıcı avatarı
merhaba_yabancı

''Bir kitap okudum hayatım değişti'' diyen var mı ?

Mesaj gönderen merhaba_yabancı »

Oğuz Atay'ın ilk Tutunamayanlar romanını okudum .Bu romanı depresyon dönemimde okuduğum için mi bilmiyorum ama kalbime dokunan ilk kitap..Oğuz Atay hayranlığım ilk böyle başladı.Sonra Tehlikeli oyunlar'a başladım...ve aynı sonuç .Hayatımı ''değiştirecek'' şekilde etkiledi.Oğuz Atay'ın kitaplarıyla tanıştıktan sonra hayatım alt-üst mü yoksa doğru-dürüst mü oldu onu bende bilmiyorum...ama hayatımın kutsal kitabı diyebilirim. :)

Şimdi size sormak istiyorum.Bir kitap okudunuz ve hayatınız değişti mi? :)
"bütün yalnızlıkların ilenci
korusun çoğulluklarınızı
cinnet koyun erdemin adını
maskeleriniz kuşanıp,yalanlarınızı çoğaltın
hepiniz mezarısınız kendinizin."
folder

Re: ''Bir kitap okudum hayatım değişti'' diyen var mı ?

Mesaj gönderen folder »

Eroin Güncesi, Kanat Güner. Beni çok etkilemişti.
Kullanıcı avatarı
domates

Mesaj gönderen domates »

Hayatımı değiştirmedi ama "Martin Eden" etkilendiğim bir romandır.
sosyalfobi : geçici çekingen zar
Kullanıcı avatarı
thedark

Mesaj gönderen thedark »

Hiçbir kitabın hayat değiştireceğine inanmıyorum. Ancak şöyle olabilir; sık sık farklı kitaplar okursun ve hayata daha farklı bakabilmeyi öğrenebilirsin. Bir kitapla olacak iş değil tabi ki.
kirpi gibisin çocuk
her tarafın diken.
kim elini uzatsa
delik deşik
üstelik sen de kan içindesin.
//Atilla İlhan
Kullanıcı avatarı
2PacHastası

Mesaj gönderen 2PacHastası »

Şeytan Kozu diye bir kitap okudum.Konusu zor yakalanan bir seri katili anlatıyor.Yakalanıyor ama seri katil başkomiser çıkıyor.Bir polis bile katil olabilir mesajı vermesi insanı etkiliyor.
Tupac umursar,eger baska kimse umursamazsa.
Ben bir eşkıyayım ve kafa tutan mazlumlar hakkında rap yapıyorum.(2Pac)
"Küçük çocuklara aşıladığınız nefret herkesin ağzına ..ıyor."(2Pac)
Kullanıcı avatarı
merhaba_yabancı

Mesaj gönderen merhaba_yabancı »

thedark yazdı:Hiçbir kitabın hayat değiştireceğine inanmıyorum. Ancak şöyle olabilir; sık sık farklı kitaplar okursun ve hayata daha farklı bakabilmeyi öğrenebilirsin. Bir kitapla olacak iş değil tabi ki.
Ben inanıyorum. :)
Hayatın değişebilir;bir insanla ,bir hayvanla,bir eşyayla,bir filmle,bir kitapla,bir şarkıyla,bir resimle,bir ideolojiyle...Hayata başka pencereden baktığın zaman ,hayatın eskisi gibi değildir artık. Hayatın değişmiştir ! Sen etki alanına gireni hayatına katarsın ve değişim başlar.. [smilie=beach.gif]
"bütün yalnızlıkların ilenci
korusun çoğulluklarınızı
cinnet koyun erdemin adını
maskeleriniz kuşanıp,yalanlarınızı çoğaltın
hepiniz mezarısınız kendinizin."
Kullanıcı avatarı
joseraul

Mesaj gönderen joseraul »

Sevgili dostlar kitaplar çok yarlıdır insanları bilgilendirir geniş bir persfektik kazandırırlar bu birikimleriniz size lbette faydalı olacaktır ama SF hem psikolojik hemde muhtemelen genetik bir sorun tam olarakta çözülebilmiş değil dolayısıyla bir kitap okuyup bir film seyredip insanların hayatları değişmez. İnların hayatları harekete geçmesi ile değişir. :)
Kullanıcı avatarı
domates

Mesaj gönderen domates »

joseraul yazdı:Sevgili dostlar kitaplar çok yarlıdır insanları bilgilendirir geniş bir persfektik kazandırırlar bu birikimleriniz size lbette faydalı olacaktır ama SF hem psikolojik hemde muhtemelen genetik bir sorun tam olarakta çözülebilmiş değil dolayısıyla bir kitap okuyup bir film seyredip insanların hayatları değişmez. İnların hayatları harekete geçmesi ile değişir. :)
Kaldı ki ciddi psikolojik sorunları olmayan insanların bile hayatını bir kitap/film çok nadir değiştirir.
sosyalfobi : geçici çekingen zar
Kullanıcı avatarı
athena

Mesaj gönderen athena »

Hayatımda ciddi değişim yarattı diyeceğim bir kitap yok ama okuyup etkilendiğim her kitap hayatımda belli alanlara illaki bir odkunuşlar yapmıştır çok eskiye gidecek olursam ismi daha belirgin olduğu için victor huga-sefiller derim bu kitabı çocukken kaç defa okuduğumu hatırlamıyorum ve her okuduğumda ilk defa okuyormuşcasına kitapla birlikte çıktığım o yolculuğu [smilie=crazy_pilot.gif]
insanlar hayal ettiği müddetce yaşar...
Kullanıcı avatarı
thedark

Mesaj gönderen thedark »

victor huga-sefiller 10-15 sayfa okudum ve bıraktım. diğer klasikler de öyle oldu, böyle kitaplar ilgimi çekmiyor galiba [smilie=triniti.gif]
kirpi gibisin çocuk
her tarafın diken.
kim elini uzatsa
delik deşik
üstelik sen de kan içindesin.
//Atilla İlhan
ağaç85

Mesaj gönderen ağaç85 »

"Tanrı ile Sohbet" serisi var. 4 kitaptan oluşuyor. Bu seri hayatımı değiştirmedi; ama Tanrı ile ilgili düşüncelerimi değiştirdi, ondan korkmamayı öğrendim, onu sevmeyi. (Ki bu çok önemli idi benim için, şu anda fark ediyorum, korkudan yapamadıklarımı, kendimi nasıl engellediğimi, hayatımı nasıl zehir ettiğimi.)

Kitaplar insanların hayatın direkt değiştiremez sanırım. Düşüncelerini değiştirir ve düşünceler değişince de, hayat elinde olmadan değişiyor zaten.
Kullanıcı avatarı
cewdetabi

Mesaj gönderen cewdetabi »

chuck palahniuk 'ten, dövüş kulübü ve gösteri peygamberi.
katmandu

Mesaj gönderen katmandu »

etkileyen çok kitap oldu ama değişim başka bir şey, yani tüm hayatı baştan sona değiştirebilecek kitaplar böyle bir şey mümkün mü? ehh tabii ki mümkün ilk aklıma gelenler kutsal kitaplar , komünist manifesto, böyle buyurdu zerdüşt gibi dini yada felsefik kitaplar. yani suç ve ceza, tutunamayanlar ya da dönüşüm gibi kitapları okur çok etkilenirsiniz ama yaşamınız çok da fazla değişmez...

kendi adıma beni çokca değiştiren bir kitap var ama bu kitap çok da edebi dört dörtlük değil belki doğru zamanda okuduğumdandır bilmiyorum... ismi: tanrılar okulu
ne yersen ye asit yapar ağzında
Kullanıcı avatarı
Gulorn

Mesaj gönderen Gulorn »

merhaba_yabancı yazdı:Hayata başka pencereden baktığın zaman ,hayatın eskisi gibi değildir artık. Hayatın değişmiştir ! Sen etki alanına gireni hayatına katarsın ve değişim başlar.. [smilie=beach.gif]
Farklı pencerelerden bakmak olarak değerlendirirsek eğer bir şeyler ''alabildiğimiz'' her kitap hayatımızı değiştirebilir.

Gorki'nin ''Çocukluğum'', Alexandra Cavelius'un ''Leyla'', Frank Mccourt'un ''Angela'nın Külleri'' kitabından şükretmeyi öğrendim, Henri Charriére'nin ''Kelebek'' kitabından pes etmemeyi öğrendim...
Sanırım hayatımı değiştiren çok fazla kitap var ^^'
There is pleasure in the pathless woods
There is a rapture on the lonely shore,
There is society, where none intrudes,
By the deep sea, and music in its roar:
I love not man the less, but nature more...
Kullanıcı avatarı
(u)mutlu

Mesaj gönderen (u)mutlu »

Çok bilimsel ve akademik bulmasam da öğrenciliğimde okuduğum ve belki de SF'nin sokağa çıkamayacak düzeylere kadar kronikleşmeden, sadece topluluğa ve otoriteye karşı bir kaygı olarak kalmasını sağladığım kitap şu:

NLP-Nil GÜN
http://www.kuraldisi.net/product_info.p ... ucts_id=36

Aklımda kalan mantığı şuydu:
- Beden dili
- Olumlu düşünme
- Olumlu bir dil kullanma (örn. korkmayacağım->sakin olacağım
- Çeşitli NLP teknikleri
- vs.

Bu kadının ses CD'leri de var, sevenler varsa.