Kişisel Gelişim Kitaplarının Seçimi

Beğendiğiniz ya da okumayı düşündüğünüz kitaplar hakkındaki düşünceleriniz..

Aynı konudaki kişisel gelişim kitapları arasında seçim yaparken son kararınızı hangisi belirler?

Kapak isminin iddialı olup olmaması (Örn: Bir kişiyi 3 dakikada amuda kaldırın!)
0
Oy yok
Kapak tasarımı ve cilt kalitesi (Örn: parlak, yaldızlı, renkli,mukavva)
0
Oy yok
Kağıt kalitesi (Örn: beyaz kağıt, kuşe, saman kağıt)
0
Oy yok
Fiyatı (ucuz/pahalı/indirimde)
1
8%
Sayfa sayısı ve yazı büyüklüğü
0
Oy yok
Popülerliği veya Bilinirliği
3
23%
Yazarı ve yazarın özgeçmişi
5
38%
Kitap yazılırken faydalanılan kaynakların zenginliği veya varlığı (Kaynakça)
2
15%
Yazarının yerli veya yabancı oluşu
1
8%
Baskı sayısı
1
8%

Toplam oy: 13

var

Kişisel Gelişim Kitaplarının Seçimi

Mesaj gönderen var »

Merhaba arkadaşlar. Forumun kişisel gelişim kitaplarına karşı önyargı olduğu gözleniyor. Ben de eskiden "kişisel gelişim kitapları beş para etmez" diyenler grubundaydım. Fakat, doğru kitapları keşfettikçe gerçekten emek verilerek hazırlanmış, öncelikli hedefi paradan ziyade paylaşım olan kitapların olduğunu da anladım. Ancak hala beş para etmez kitaplar alıp okumaya devam ediyorum. Örneğin, son aldığım kitap öyleydi. Bugün sabah ilk bölümünü bitirdim ve umutla aldığım kitabın "beş para etmez" olduğunu anladım.

Genellikle bir kitap alacağım zaman, sonradan pişman olmamak için uzun uzun incelerim. İçerisinde bir bölümü veya ilgimi çeken bir konuyu mutlaka okurum. Nitekim aynı konu hakkındaki diğer kitaplarda aynen bunu yapmıştım. Bir de kitabın yaprak kalitesi benim için önemlidir. Beyaz, birinci hamur kağır, kuşe, renkli sayfalardan ziyade tercihim saman kağıttan yanadır. Çünkü çok çabuk etraftan etkilenen birisiyim. Böyle şeyler çabucak dikkatimi dağıtır, kitabı okumakta olduğumu unutturabilirler. Bir de fiyatına bakarım. İşte bu son hatamın asıl sebebi de bu. Çünkü diğer kitapları inceleyip, bir tanesini beğenmiş renkli baskı ve beyaz kağıt olmasına rağmen alacaktım. Fiyatı 15TL idi. Bu aldığım hem 5TL idi, hem daha fazla konu içeriyordu hem de saman kağıttı. Üstelik sayfa sayısı da daha fazlaydı. "Ne kadar kötü olabilirdi ki?"

Kim zamanını ve parasını boş bir kitap için harcamak ister ki?

İşte bu yüzden kitap seçimi ile ilgili bir anket hazırladım. Bu anket, ortak kitap seçim alışkanlıklarımızı bilmemizi sağlasa da istatistiksel bir bilgi olarak kalacaktır. Bu yüzden anket katılımcıları kitap seçerken nelere dikkat ettiklerini yazarlarsa, hep beraber güzel bir kitap seçim rehberi hazırlamış oluruz.
Kullanıcı avatarı
joseraul

Re: Kişisel Gelişim Kitaplarının Seçimi

Mesaj gönderen joseraul »

Eline sağlık iyi bir konu olmuş söyle söyleyeyim ben fazla kitap okuyan biri değilim sebebi zaman olmaması dikkat eksikliği konsantre olamama kitapları saklama taşıma alma vb işlerin vakit uğraş gerektirmesi vs.

Zaten toplum olarak zaten fazla okuyan bir millet değiliz. Ama kitap alırken veya son kararım şu yönde oluyot çok fazla sayfa sayısı olmayacak yalın bir dille anlatılmış içeriği ana fikri verip konuyu fazla dallandırıp budaklandırmayacak ve içeriği gerçekçi olacak. Saman kağıt vs olabilir zaten bu tü kitaplar daha ucuz olacağı için daha iyi olur.

Mesela geçende konu açmıştım Herkese Her istediğinizi yaptırın diye bir kitap bir kaç sene önce tanıtım baskısından 5 tl ye almıştım kısa bir kitap kitap basitçe insan doğasını anlatıyor püf noktalarını veriyor uzatmıyor.

Ama bazı kitaplar varki mesela yok evrene pozitif ışık saçalım bize geri dönsün, yok isteyen herkes trilyoner olur uzaya çıkar tarzı kitaplar bunları üste para vesen okumam.
Kullanıcı avatarı
domates

Mesaj gönderen domates »

Kaynakça ve yazar en önemlisi. Yazarın tanınmış olması gerekmez alanında kaliteli biri olsun yeter. Bunlar benim için önemli olan kriterler, popülerliğe de fazla aldırmam, Mümin Sekman'ın kitaplarını gözüm kapalı almam. İddaalı kitap isimleri her zaman itici gelmiştir (7 günde amuda kalkın, 24 saatte amuda kalkın, t=0 da amuda kalkmış olun vs.)

Yani kaliteli, bilimsel birşeyler olsun. Yazarın tek referansı kendi olmasın, bağırsaklarından üfürmesin.
sosyalfobi : geçici çekingen zar
ağaç85

Mesaj gönderen ağaç85 »

Evimi her türlü kişisel gelişim kitabı ile doldururken, seçim falan yapmazdım, bulduğumu alırdım, belki içinde işe yarayacak bir şey vardır diye. Öyle dikkat çekici isimleri olanları da aldım zamanında, ismi çok duyulmuş olanları da, hepsini aldım yani, yeter ki karşıma çıkmış olsun.

Şimdi daha çok yazara göre alıyorum, beğendiğim birkaç yazar var. Bir de içeriğini okuyorum, bir farklılık sezersem alıyorum. Kitabı aldıktan sonra hayal kırıklığı yaşamaya alıştığım için, çok da umrumda olmuyor gerçi. Ama alıp da, bir harikalık sezersem, uçuyorum. Kitaplar inanılmaz, hayatınıza etki edenleri elbette. Öyle kitaplar var ki yazıldıkları ve karşıma çıktıkları için şükrediyorum!
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

hiç bi kisisel gelisim kitabı okumadım. ben çok mantıklı ve aşmış biriyim. bu gibi kitapların bana verebilecegi bir şey olamaz herhalde diye dusunuyorum.
BEN BENİM
Kullanıcı avatarı
caferali

Mesaj gönderen caferali »

x) kişisel gelişim kitabı okumam
de te fabula narratur
Kullanıcı avatarı
rikitarinki

Mesaj gönderen rikitarinki »

Bence faydalı oluyor kg kitapları.
Kullanıcı avatarı
manzara

Mesaj gönderen manzara »

benim mesajlarımı okumak kişisel gelisim kitaplarını okumaktan daha yararlı.
BEN BENİM
fobikisosyal

Mesaj gönderen fobikisosyal »

Gerçekten işe yarar, bilindik kalıpların dışına çıkan bir kg kitabı buklduğunuzda fikriniz değişir, önyargı fırsatları kaçırmek demek.
SatasmaBana

Mesaj gönderen SatasmaBana »

Reklamları yazıya dökseniz en az bir kitap çıkar:

iyiyle yetinme, mükemmeli iste!
Bakmadan alma!
Hayatı not et!
Senin hayatın,senin teknolojin..

v.b v.b...
bulantı
madalyon

Mesaj gönderen madalyon »

Merhaba Arkadaşlar;Bazı arkadaşlarımızında dediği gibi bazı kişisel gelişm kitapları gereksiz ama bazılarıda kesinlikle okunmalıdır.bence bunlardan birisi kadir özerin Ben değeri tiryakiliği kitabı mutlaka okuyun onun dışında gülseren budayıcıoğlunun madalyonun içini okuyun bu kitap sosyal fobi için faydası pek yok ama kitapta öyle hasatalar var ki anlatamam ve gülseren hanım bu hastaları iyileştirmiş bunları görünce biz neden iyileşmeyelim dedim kendi kendime yani kitap bana cesaret kattı diyebilirim ayrıca halime daha çok şükreettim....