Erkek Beyni

Beğendiğiniz ya da okumayı düşündüğünüz kitaplar hakkındaki düşünceleriniz..
ağaç85

Erkek Beyni

Mesaj gönderen ağaç85 »

Erkek Beyni / Louann Brizendine

Not aldığım çok yer oldu kitabı okurken.

- - - - - - - - - - - - - - - - - -

** Erkek beynini sadece “bel altı beyin”e indirgemek iyi bir espri malzemesi olabilir ama bir erkeğin beyninin tamamını temsil etmez. Bu “bel altı beyin” dışında ayrıca ara-ve-takip-et diyen erkek bebek beyni, hareket-etmeliyim-yoksa-öleceğim diyen erkek çocuk beyni, uykuya muhtaç, çok sıkılan, risk alan ergen erkek beyni, eşini bulmuş ve tutkuyla bağlanmış beyin; aşık baba beyni; hiyerarşiyle kafayı bozmuş saldırgan beyin ve derhal-sorunu-gider diyen duygusal beyin de vardır. Gerçekte erkek beyni tam bir sorun çözme makinesidir. **

** Danielle’e dönerek, “Neil TPJ’sini ANS’sine göre daha fazla kullanıyor çünkü erkek beyni empati kurmaya devam etmek yerine çözüm aramaya yönelik olarak yapılanmıştır. Ama bu umursamadığı anlamına gelmez. Senin sorunlarını çözmek onun sana olan sevgi ve ilgisini gösterme biçiminin ta kendisidir.” dedim. **

** Erkeklerin hipotalamusta beynin cinsel dürtüye adanmış olan alan kadınlarınkinden iki buçuk kat daha büyüktür. Bir erkeğin görsel korteksinde gece günsüz cinsel düşünceler titreşir ve bu da onu cinsellikle ilgili tüm fırsatları değerlendirebilmeye hazır halde tutar. Kadınlar genelde penisin –nörolojik nedenlerden ötürü- kendi kafasına göre hareket ettiğini fark etmezler. İlişkiler kadınlar için ne kadar önemliyse, erkekler için de o kadar önemlidir. Erkeklerin aşk ve şehvet devreleri bir kere uyumu yakaladıklarında, en az bir kadın kadar -hatta belki daha da fazla- sırılsıklam aşık olurlar.**

** Konuyla ilgili yapılan bir araştırma erkeklerin, ileri yaşlarda bile, evliliğin en büyük faydasını cinsellik olarak gördüklerini onaylamaktadır. **

** Bugün hayatta olan erkekler doğurgan kadınlara odaklanmalarını sağlayan milyonlarca yıllık bir biyolojik seçilimin ürünüdürler. Bilmedikleri şey ise dişi bireyin üreme bakımından sağlıklı olduğuna işaret eden özelliklere odaklanacak şekilde evrim geçirmiş olduklarıdır. Araştırmacılar kum saati biçimli vücudun –iri göğüs, ince bel, düz karın ve dolgun kalça- çekiciliğinin tüm kültürlerdeki erkeklerin içine işlemiş olduğunu ortaya koymuşlardır. Bu şekil erkeğin beynine kadının genç, sağlıklı ve muhtemelen başkasının çocuğunu beklemiyor olduğunu söyler. **

** Erkeklerin libidoları tarafından yönetildikleri şeklinde şakalar yaparız, ama gerçekte erkekler testosteronlarının ve cinsel dürtülerinin kölesi değildirler. Görmüş olduğumuz gibi bir erkeğin cinsel dürtüleri en az bir kadınınki kadar güçlü olan aşk ve bağlılık hissine dönüşebilir. **

** Ayrıca erkekler hayatlarına kadınlara göre daha az duygusal olarak başlamazlar. Bebekken erkekler aslında kızlardan daha duygusaldırlar. Ama kısa süre sonra sosyal baskılar, çocuk yetiştirme yöntemleri ve biyoloji erkeğin beyin devrelerini yeniden biçimlendirmeye başlar. Erkek çocuklarına verilen duygularını ve yüz ifadelerini engelleme öğretimi, testosteronun da etkileriyle beraber, yetişkinliğe ulaştıklarında “başarı” kazanır. **
Kullanıcı avatarı
manzara

Re: Erkek Beyni

Mesaj gönderen manzara »

evet mesela ben lit'i guzel biri olarak hayal ediyorum.
BEN BENİM
Kullanıcı avatarı
kaşif

Mesaj gönderen kaşif »

kitap yeni elime geçti, okucaz bakalım
Kullanıcı avatarı
Diren

Mesaj gönderen Diren »

Erkek beynini bizim kaburga kemiğimizden oluşan kadınlar anlayamaz [smilie=cool.gif]
fobikisosyal

Mesaj gönderen fobikisosyal »

Erkeklerle ilgili herhangi bir şeyi okumak çok gereksiz bence, ne kadar yüzeysel oldukları ortada.
var

Mesaj gönderen var »

Ortada erkek/kadın çekişmesine sebep olacak bir şey yok. Her iki cinsin de yaratılışının bir amacı var. Her ne kadar bazıları tarafından inkar edilse de bilinçli karar verme yeteneğimiz çok kısıtlı. Pek çok şeyi içgüdüsel yapıyoruz. Asıl tuhaf olan kadınların erkekleri, erkeklerin kadınları kendi mantıklarıyla anlayama çalışması. Zaten münakaşalar da bundan doğuyor.

Soru: Kadın, erkeğin kaburgasından yaratılmışsa, bu erkeği eski kadını yeni model yapmaz mı?
Soru: "Yüzeysel" hangi referansa göre yüzeyseldir?
fobikisosyal

Erkeklerin varlıklarını referans olarak alabilirsin, apaçık ortada yüzeysellikleri.
Kullanıcı avatarı
Diren

Mesaj gönderen Diren »

Yaptığım ironidir. Yani dinleri dolaylı olarak tiye aldım. Kadın-Erkek sürtüşmesi yaratmak gibi bir niyetim yok.
fobikisosyal

Artık çok geç, bir kere başladı:)
var

Mesaj gönderen var »

Erkekler referans alınırsa erkeklerin yüzeysel olduğunu söylenemez. Çünkü erkek gözünden yazmış olursun. Kadın gözünden mi yazıyorsun erkek gözünden mi?
fobikisosyal

Var beni güldürüyorsun, buna tartışmayı sabote etmek denir.
Tabiiki kadın gözüyle bakıyorum. Birazcık kadınların duyarlılığından haberdar mantıklı bir erkek de bana hak verir ama gene de yüzeysellikten kurtulamaz.
var

Mesaj gönderen var »

Dinleri eleştirelim ama dalga geçmeyelim. Herkesin inancı farklı olabilir. Mantıklı gelmeyebilir yahut akıl almayabilir ama saygı göstermek gerekir.
var

Mesaj gönderen var »

Ben de onu diyorum işte; kadın aklıyla erkekte mantık arıyorsun, kadın gibi düşünmesini davranmasını istiyorsun. Erkek kılıfında kadın bekliyorsun.
Kullanıcı avatarı
Diren

Mesaj gönderen Diren »

var yazdı:Dinleri eleştirelim ama dalga geçmeyelim. Herkesin inancı farklı olabilir. Mantıklı gelmeyebilir yahut akıl almayabilir ama saygı göstermek gerekir.
Ateistler, masonlar, yahudilere bu forumda hakaret edilse, dalga geçilse aynı kurallar işler mi acaba ?
fobikisosyal

Yoo bir şey beklemiyorum, yüzeysel olduklarını söylüyorum, kadın gözüyle de erkek gözüyle de yüzeyseller.